Родители и деца

Тироидна жлезда

Страна 5 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by fibimk on 18.06.09 22:32

Jas pred dva dena bev na kontrola vo B itola za tiroidnata.Luge....ona nesto cudo necideno....guzva...Ubavo sto nemav karton,pa odma vlegov za pregled.....Inaku drugite cekaa leleeeeeee.Na sestra mi ako veruvate duri vo 4 porucek i zedoa krv.A ojdovme tamu vo 9!Cekav red za da platam mozda cel sat,pa za rezultat......pa na kraj za povtoren pregled....i uste edna zena me iznervira....pa koga i se turiv tamu....sve preku glava mi dojde.Lugevo mislat ako si pomlada treba da im popustas.Cudo zena....si cekav normalno kako i site,i za krv zemanje i za plakanje i pak za pregledot....koga mi se turi i mi vika pa ti treba da pocekas za da se pregledas zosto dojde vo 9 a nie sme od sabalje.Mi dojde preku glava i vikam so ti e tebe gajle jas koga sum dosla za pregled?I velam....ti go zedov redot tebe sto taka vikas?Posteno si cekam ovdeka!I vikam sramota ziva....kakvi gluposti.....zamislete.Jas si cekam kako site drugi a taa mene......ko i se vdadov....hodnikot ecese i i ja tresnav vratata vo faca!Samo ako vlezese vo sobatra so mene mislam deka ke i ja otkornev tiroidnata jas licno za da ne mora pak da se maci Bitola da ida.I to pred lekarot.
Lugeto se stvarno netokmu....
Rezultatite se super,TSH se namali vo odnos na minatiot pak.....taka da nema pak odenje na kontrola. flower i nema terapija!

fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 15479
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by makresanska on 19.06.09 8:17

fibimk bas mi e milo sto ti se dobri rezultati i neka ostanat do kraj takvi ODLICNI

makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 15525
Registration date : 2009-02-05

Пишување by pepa on 21.06.09 1:59

Tiafni, te molam za odgovor, ne razbrav od postovie, zosto si pravela operacija ako hormonite bile dobri? Nekoi drugi ispituvanja dali imas praveno osven hormoni i eho i ako moze da ni objasnis podetalno. Pozdrav!

pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Локација : poima nemam
Поени : 15099
Registration date : 2009-01-02

Пишување by lela on 21.06.09 13:40

Fibimk bas mi e milo sto ti se dobri rezultati i da dade Gospod taka i da ostanat

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 17927
Registration date : 2008-09-14

Пишување by Tifani on 21.06.09 15:41

epa vaka pepa,mozno e tiroksinot da e vo red a pak da se pravi gusa toa se gleda so ehoto ,zlezdata raste,a nema potreba od tableti t.e.tiroksin

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 14642
Registration date : 2009-04-14

Пишување by Tifani on 21.06.09 15:49

Uste nesto da dodadam,posle operacija obraten slucaj pijam tableti eutiroks,a pak mi raste zlezdata.Toa e nemam odgovor zosto e toa taka samo znam deka na operacija bevme pretezno mladi luge od 15-35 godisna vozrast.Naj verovatno so poremetuvanje na tiroidnata zlezda se doaga vo period na pubertet,bremenost,menopauza,stresovi.....Mene mi se pojavi vo bremenost, sto se slucuva na mnogu zeni vo toj period

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by lilijana on 05.07.09 0:44

Za ovaa zlezda da raboti ispravno sum cula deka treba da se pie B12 plus kalcium sumlivi. I moralo da se kozumira jajca,(najdobro od prepelica zivi) morski algi(ima prav vo apteka) susam, soja, kisela zelka, diger i leneno seme.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 13950
Registration date : 2009-07-04

Пишување by Dara on 07.07.09 0:31

So zgolemeno lacenje na tiroidnata zlezda sum veke 6god.Pijam propiltiouracil po edna tableta dnevno za odrazuvanje na nivoto na hormoni.Tretoto dete go iznosiv so terapija.I za vreme na doenjeto morav da gi pijam.Fala mu na gospod deteto se rodi naj normalno i se e vo najdobar red.No mozam da go zamislam pekolot na sekoja idna majka koga non stop misli dali tabletite mozat da mu nastetat na nejzinoto najmilo.No ako moze da vi posluzi za uteha jas bi vi poracala na site koi go imate mojot problem.Zaludno se sekirate zosto navistina se ke bide vo red.Doktorot koj ve vodi niz terapijata dobro si ja raboti rabotata i nema da dozvoli nesto da trgne naopaku.
Bi sakala da znam dali vi se slucuva koga miruvate srceto da vi cuka kako da ste trcale.I dali cuvstvuvate napnatost i nervoza bez nekoja posebna pricina
POZ.... :sae:

Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 804
Расположение : realno
Поени : 13968
Registration date : 2009-06-26

Пишување by Marija on 07.07.09 11:07

Здраво Дара...кога јас имав зголемено лачење на тироидната ж. исто пиев пропилтиоурацил и ми се случуваше навечер да имам ненормална тахикардија.Притисокот ми беше во најдобар ред но ЕКГ-то секогаш ми беше „ненормално„.Ме фака страв дури и сега иако немам проблеми со срцето се трудам да не се заморувам, напрегам.Моите ми забрануваат да вежбам ,па затоа држам диети за да се вратам во нормала.

Marija
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 384
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 14372
Registration date : 2009-02-16

Пишување by Dara on 07.07.09 12:56

Zdravo Marija...Sosema gi razbiram tvoite roditeli.Go mislat naj dobroto za tebe.Sakam da te prasam dali dietite kaj tebe imaat nekoj efekt.Zosto lugeto kako nas so zgolemeno lacenje na tiroidnata zlezda tesko slabeat.A kako dodaten pritisok e i samata nervoza koja cesto ja cuvstvuvame.Eve edna mala pomos. Nikako ne konsumiraj gazirani sokovi i izbegnuvaj konzervirani proizvodi tie direktno vlijaat na tiroidata.
POZ.....

Dara
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Marija on 07.07.09 13:11

Фала Дара ...никогаш не сум пиела газирани сокови а и конзервирани производи не конзумирам.Со оглед на тоа што јас мн не се здебелив ,немам ни целулит ,а не смеев да се движам баш поради срцето -станав тромава (незнам како да ти опишам,дури и мрзлива станав).За срека помина се ..одев на јога и пилатес па се вратив во форма (некако)сега конзумирам овошје и не претерувам со леб и воопшто тестенини .По операцијата имам намалено лачење па еве овој месец сум на контрола .Сега пијам еутирокс ,срека веке не ме факаат жештини и нервози а и некако се контролирам да не избувнувам.Се трудам да живеам поздраво и помирно ,зашто мене на лекар ме исплашија со ...А ти планираш девојче мајка да стануваш(ова ми го рече докторката првиот пат кога отидов 2005) Лагано без нервози се ке се среди ,животот пред нас е ..

Marija
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Dara on 07.07.09 17:39

Milo mi e za tebe Marija.Tolku mlada licnost a polna so optimizam i pozitivna energija.Samo napred i zgrabi go zivotot!

Dara
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by lilijana on 07.07.09 18:28

Devijcinja ..ke mi kazete li koi se simptomite za teroidnata zlezda.jas se somnevam,ama ne znam,sekerot mi e na granica( 6 ) ponekogas mi lupa srceto( si go slusam kako mi cuka) pa neznam od sto da se pazam i koi simptomo treba da gi imas za da odam da pregledam..i kade???Pozz..

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Marija on 07.07.09 20:08

Ако се сомневаш тогаш оди да ти земат само крв на Патофизиологија во државна.Мислам дека шекерот нема никакво значење а срцето е нормално да лупа оти ако не чука тогаш не е арно.Мала шала.Сигурно си слушнала за Безедова болест,тоа е испакнатост на очите -тоа е еден од симптомите на зголемено лачење ,како и гушавост, ако премногу јадеш а ништо од тоа не ти се фака,ако чуствуваш жештини,ако си нервозна понекогаш и хистерична ,односно ако приметиш дека не се однесуваш баш најнормално тогаш оди прво кај матичниот лекар,па потоа тој ке ти каже што понатаму.Инаку коа јас стигнав за операција матичниот лекар кој е пулмолог и педијатар прв примети дека сум за операција и дека состојбата е лоша.

Marija
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Tifani on 07.07.09 20:23

Eve uste nekolku simptomi za onie koi se somnevaat deka nesto ne e vo red so tiroidnata zlezda,znaci brzo se izmoruvas,imas potreba od poveke spienje pretezno preku den,a cesto se slucuva nautro da se razbudis veke izmorena,imas golem apetit,mada toa mene ne mi se slucuva i site vikaat deka se se popravuvaat od tiroidnata zlezda,a jas sum se ista kilaza

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by majuvce on 07.07.09 21:15

Ima li nekoj pieno thyrozol? Imam dijagnoza tiroksinemija, pa cisto me interesirase za simptomi za ovaa dijagnoza i kako vlijae thyrozolot, znam deka od eutiroksot se slabee, a dali se debelee od thyrozolot.

majuvce
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 432
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 15438
Registration date : 2008-07-19

Пишување by lela on 08.07.09 7:20

Thyrozolot go pijat osobi kaj koi e namalena funkcijata na lacenje na tiroidnata zlezda,i ne se debelis od apcinja nego se sto ke kasnes se vaka za tebe,odnosno mora mnogu da se vnimava posto mnogu e tesko za slabeenje ako imas namaleno lacenje.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by beti.liz on 08.07.09 8:38

lilijana напиша:Devijcinja ..ke mi kazete li koi se simptomite za teroidnata zlezda.jas se somnevam,ama ne znam,sekerot mi e na granica( 6 ) ponekogas mi lupa srceto( si go slusam kako mi cuka) pa neznam od sto da se pazam i koi simptomo treba da gi imas za da odam da pregledam..i kade???Pozz..
ima vrska i sekerot zatoa sto visokiot seker deluva na zlezdata.znam sigurno od iskustvo.Proveri se za sigurnost

beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 14291
Registration date : 2009-05-20

Пишување by Marija on 08.07.09 9:54

Јас првпат слушам дека и шекерот има влијание ,но ете не сум знаела можеби затоа што не сум имала проблеми со шекерот.Мене тогаш ми забранија сол,кикирики,спанак да јадам .Јас тргнувам од моите симптоми ,мене на пр.не ми се спиеше ,бев хиперактивна ,мн јадев цело време бев гладна и слабеев ,мн ми беше топло ,навечер имав тахикардија и ми се тресеа рацете (ова најмн ми пречеше оти се ми пагаше од раце)А за дебелеењето јас не се поправив од болеста ,туку коа ми кажаа да лежам јас само лежев и грицкав .А за промените во расположението приметив коа почнав да плачам и на комедии,станав мн осетлива и за се плачев.Но кај сите нели симтомите се различни,важно е на време да се открие и да се лекува.

Marija
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by lilijana on 09.07.09 23:43

Fala na informacii.Jas se nerviram otkako mi kazaa deka imam sedimentacija na krvta 27..a normalno bilo do 20 za zeni.Ponekogas koga spijam..se tresam ..mi studi..ama samo 5-6 min..ne poveke.Koj znae sto mi e..i samo nagagam..da ne mi e tiroidnata zlezda..a za debeleenje se debeleam..si vikam od hormonskite terapii na in vitro.Eve od kilaza 65 za dve god. stignav do 85..a ne jadam tolku mnogu..za da bidam taa kilaza.Se nerviram,probav da oslabuvam so caevi..tesko mi odi, pa si rekov da ne e tiroid.zlezda.Krv li treba da mi zemat vo drzavna..za da ja pregledam..kako raboti..pa ako ne e ona..da baram..ponatamu.Mislev nesto reuma da ne imam..oti kolenata me bolat..nemozam da kleknam..pa posle da stanam.Pozz devojcinja..

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by lela on 10.07.09 6:23

Preku krv,no jas mislam deka treba da odis kaj specijalista,neznam dali ke ti kazat na obicen pregled na krv.
A vo vrska so sekerot,toj se pojavuva kako posledica na nedovolno lacenje na zlezdata,a ne od nego da se ima problemi so tiroidnata.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by lilijana on 10.07.09 11:24

Eve sto najdov za site onie so ovoj problem..mislam najdov na internet deka trebalo da se jade po edna gorcliva semka od kajsija.Da se izdvaka ubavo i da se goltne so voda.Posle toa da ne se jadelo pola saat.Jas eve toa go primenuvam veke edna nedela..a i takvi semki imaam od kajsijata vo dvorov..pa sekoj den samo krsam semki..i gi susam za zimoska.A..zimoska isuseni ..kako prav..stolceni se stavale vo mleko so med okolu pola lazice malo.Pa..toa bilo edna alternativna terapija.Verojatno samo pomaga ..ne moze da nasteti.Jas ke proveram na sto sum posle eden mesec..ako ima pozitivni(ubavi) rezultati..sigurno vi javuvam.Nekoj drug da ne procital nesto drugo????

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by vecki on 10.07.09 12:01

za tiroidna se proveruva na patofiza
svekrvami primeti deka nesto ne e vo red zatoa sto vratot sekogas i bese crven a i pocna da se poprava sega pie eutirox (taka mislam se vikaa ) i crveniloto i e povleceno a kilazata si stoi nikako da oslabe

vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Расположение : екстра
Поени : 17150
Registration date : 2008-05-05

Пишување by lilijana on 10.07.09 12:27

Fala na informacija...Ke mora strucno da odam da proveram..Pozz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by majuvce on 10.07.09 18:28

Ако може да ми кажете на која храна треба да се внимава при зголемена тироксинемија...FT4 ми е 30,1 а TSH 0,008.
И уште нешто. Деновиве ме фати депресија, добивав панични напади, а ми рекоа дека може да е еден од симптомите на мојата дијагноза, thyreotoxicosis.
Ова е ново за мене, ќе ве молам некој со вакво искуство да ми даде некој совет.

majuvce
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 432
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 15438
Registration date : 2008-07-19

Пишување by Sponsored content Today at 1:25

Sponsored content

Страна 5 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот