Родители и деца

Закон за боледување

Go down

Закон за боледување

Пишување by Vesnicka on 31.03.09 1:12

Kazete mi znaete li kaj moze da procitam zakon za boleduvanje.Kolku nedeli kolku se plaka itn.Se utepav od baranje i nisto ne uspeav da najdam.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18207
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 31.03.09 1:31

Vecki ke mora nekoj pravnik da ti odgovori na temava...I mene me interesira,sakam da otvoram boleduvanje...Znam samo deka denovite se kalendarski,a ne rabotni i deka razlicno se odbiva ako otvoris za sebe,a druga suma ako otvoris za dete...
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 46
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 19489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by obicna on 31.03.09 5:11

Vesnicka neznam ic sto pravila vazat u MK no mozebi ke ti za pomos ovoj websajt, ministerstvo za zdrastvo. http://www.moh.gov.mk/
Imas link prasaj go ministerstvoto na stranicata. Smile So sreka.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19759
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by Emilija on 31.03.09 8:19

иди на фзо страната таму има се
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18824
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by obicna on 31.03.09 14:01

Eve link za FZO sto ti preporaca Emilija.
http://www.fzo.org.mk/
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19759
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by Vesnicka on 31.03.09 23:58

Fala mnogu!
Ja procepkav stranata na brzina i ne najdov treba detalno da razgledam ubavo.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18207
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by magi on 01.04.09 0:03

Весничка еве овде види
http://www.pravo.org.mk/formLOGIN.asp
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by Vesnicka on 01.04.09 0:10

Fala Magi ima milion zakoni ama ovoj go nema Smile
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18207
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by Sandra on 01.04.09 9:50

Тоа не е регулирано во посебен Закон, пробај да побараш во Законот за здравствено осигурување.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 18396
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by pepa on 01.04.09 13:43

Vesnicka javi se direktno vo fzom, 3289 000 na centrala prasaj gi da te povrzat so nekoj pravnik i ke ti objassnat
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 39
Локација : poima nemam
Поени : 17794
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by Pravnicka28 on 01.04.09 14:04

Vesnicka напиша:Kazete mi znaete li kaj moze da procitam zakon za boleduvanje.Kolku nedeli kolku se plaka itn.Se utepav od baranje i nisto ne uspeav da najdam.

Весничка, прво зависи дали имаш постојан платен стаж 6 месеци наназад, тогаш може да ти биде платено боледувањето!Инаку висината на надоместокот на плата за време на привремена спреченост за работа ја определува работодавецот, односно Фондот, но најмалку 70% од основицата за надоместокот на плата.Ако се работи за бременост, раѓање, повреда на работа, професионално заболување, тогаш ти исплаќаат 100% од основицата за надоместокот на плата.
Надоместокот на плата за првите 21 ден спреченост за работа го исплатува работодавецот, а над 21 ден си на товар на Фондот, а доколку се работи за бременост, раѓање, отсуство заради болно дете до 3 годишна возраст, тогаш боледувањето уште од првиот ден ти го исплаќа Фондот.

Се надевам дека барем малку ти помогнав!!
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 17468
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by KATIC on 01.04.09 14:20

nema sansi da najdes na internet nekoj zakon. eve nekolku raboti sto gi znam. boleduvanje sleduva duri posle 6 meseci raboten odnos. vrednosta na boleduvanjeto e vo zavisnost od vasata ostvarena plata, i od toa kolku denovi ste na boleduvanje. mislam deka do 7 dena e 70% od neto platata, 14 dena- 80% i do 21den e 90%. ovie pari sleduvaat od rabotodavecot.ne sum 100% sigurna za procentite posle 21 den boleduvanjeto go dava ministerstvo za zdravstvo od zdravstvenoto osiguruvanje. no toa boleduvanje ne se zema redovno kako platata. moze da se sluci da go dobiete i posle 2-3 meseci. tolku od mene
avatar
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 35
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 18024
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by bani on 01.04.09 15:38

KATIC напиша:nema sansi da najdes na internet nekoj zakon. eve nekolku raboti sto gi znam. boleduvanje sleduva duri posle 6 meseci raboten odnos. vrednosta na boleduvanjeto e vo zavisnost od vasata ostvarena plata, i od toa kolku denovi ste na boleduvanje. mislam deka do 7 dena e 70% od neto platata, 14 dena- 80% i do 21den e 90%. ovie pari sleduvaat od rabotodavecot.ne sum 100% sigurna za procentite posle 21 den boleduvanjeto go dava ministerstvo za zdravstvo od zdravstvenoto osiguruvanje. no toa boleduvanje ne se zema redovno kako platata. moze da se sluci da go dobiete i posle 2-3 meseci. tolku od mene

Процентите ти се точни само што мислам дека од 15 ден на боледување треба да е комисиски а до 14 дена покрива матичниот лекар
avatar
bani
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 18482
Registration date : 2008-04-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by KATIC on 01.04.09 15:41

ok toa sum go zaboravila.
avatar
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 35
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 18024
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by Vesnicka on 02.04.09 23:27

Fala mnogu!
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18207
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Закон за боледување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот