Родители и деца

Откажување од пушење

Страна 4 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by wisna on 03.07.08 14:02

Јас пушев некои две години и ги оставив пред три години. Не ни сакам пак да почнам да пушам.
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 29
Локација : Lost...
Поени : 18897
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Lili on 07.07.08 8:36

Еве да ви се пофалам дека до денес веќе пет дена немам запалено цигара!!!!!!!!!!ајде во кафанчето да ве честам!!!!!!!!!1
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 34
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 18323
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by BaMbYnA on 07.07.08 8:51

lili ala da ti e i imas podrska od mene iznaj deka ako izdrzis ust enekoj mesec i ako si cvrsta i ke ti smetaat poslem mnogu ( mm taka sega nemoze da gi podnese) ideme da se napieme po edna orenzada Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 33
Локација : Melbourne
Поени : 18441
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 07.07.08 11:19

цеститам лили, бравос, јас немам ништо ново да пријавам
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by mama on 07.07.08 21:10

Бравo Lili! Само продолжи така и да знаеш дека ке успееш, ние сме со тебе! :napred devojko
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 35
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 18545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by ivi on 19.07.08 23:24

Bravo Lili,stom se otkazuvas od cigarite imas stvarno cvrst karakter.Te poddrzuvam tebe i site sto gi otkazuvaat cigarite.Samo prodolzi taka.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 30
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18370
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Nate_David on 22.07.08 15:36

jas pusev nekoi 5 god. no posle t.e pred 1 i pol god pocnaa da mi smetaat i gi otkazav mi smetaa na disejneto i sega mi e mn polesno na dusava ne se trujam...i nikogas ne mi teknalo da zapalam pak
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by mama on 22.07.08 17:46

Јас во последно време сонувам како пушам. И тоа пушам како турчин. По две од еднаш.А всушност не ми ни текнува да запалам ниту пак имам некаква потреба.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 35
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 18545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by obicna on 22.07.08 23:14

natasailieska напиша:jas pusev nekoi 5 god. no posle t.e pred 1 i pol god pocnaa da mi smetaat i gi otkazav mi smetaa na disejneto i sega mi e mn polesno na dusava ne se trujam...i nikogas ne mi teknalo da zapalam pak

I jas taka kako tebe mi smeta radi disenjeto... + sto epten gadno mi bese u usta... kako Sahara. Ne pusev dolgo, od 2000. Gi ostaviv na 6 maj ova godina i od togas ne sum zapalila ni edna cigara, a ne ni pozeluvam. Porano koga pusev si vikav nema sansi da gi otkazam... Ko ke sum nervozna cigara, ko ke jadam cigara, ko ke stanam so kafe i cigara... A kazuvas deka ti se navika... Pa i samo i toa se za mene, NAVIKA. Ne mi se veruva deka na nekoj pusac mu e ubav vkusot. A i sto vika deka e zavisen... A kako covek moze da spie edno 6-8 saati a da ne se budi radi sto mu prisaka dusa cigara??? Te tera NIKOTINOT ne drugo za da palis. Se lazis ako mislis deka ti e ubavo. Deka nikotinot te tera mislam deka e najstetno za ko ke sakas da gi ostavis da gi namaluvas.. Teloto ti e naviknato na svoja doza nikotin i ti ke mu davas pomalce, uste tolku ke ti bide teloto "zedno" za cigara. Sto pojke ke mislis na taa cigara. Jas imav citano tuka edna kniga od Allen Carr, covekot sam bese pusac preterano dolgo vreme...Videte na ova stranica.(http://www.allencarrseasyway.com/) Ne vikam deka samo knigata mi pomogna da gi ostavam nego imav volja da gi ostam, ednostavno ne mi bese toa toa povejke i resiv.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19759
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Dothy on 24.07.08 16:46

I jas bev pushach, do pred da zabremenam, vo tekot na bremenosta imam ispuseno 5 cigari se na se, protiv sum za pushenje vo bremenost i za vreme doenje, ete posle tolku vreme jas sakam da prodolzam so pushenje, kerka mi ima veke 10 meseci a jas ponekogash palam, shto znaci mislam deka zavisnosta e vo psihata a ne vo nikotinot..jas psihicki ne sum otkazana od cigari i zatoa posle tolku vreme posakuvam da palam. Ne sum protiv za ispusheni 5 cigari dnevno duri naucno e dokazano deka do 5 ispusheni dnevno ne e shtetno..no za povekje neznam..Ama uz kafe mi se pali edna i toa epten mi prai keif..a ete otrov..nikotin..neznam shto e tuka keifot..no sepak toa e..
avatar
Dothy
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 33
Age : 35
Локација : domche
Расположение : fino
Поени : 17994
Registration date : 2008-07-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by sashka26 on 24.07.08 23:09

[quote="Dothy"]I Ne sum protiv za ispusheni 5 cigari dnevno duri naucno e dokazano deka do 5 ispusheni dnevno ne e shtetno..no za povekje neznam.

mene me intresira koj dokazal i kade pisuva deka do 5 ispuseni cigari ne e stetno???
by the way kategoricno sum protiv pusenje vo tekot na bremenosta
avatar
sashka26
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 399
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 18323
Registration date : 2008-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by mama on 25.07.08 13:19

Јас прв пат слушам дека цигарите демек не се штетни. Без разлика дали палиш една, пет или десет цигари, ти си го уништуваш здравјето.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 35
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 18545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Бети on 25.07.08 20:27

Јас пушам од петто одделение значи од кога имам 11 години. Сега имам 25 и сум активен пушач. немам поминато ни еден ден без цигара. и искрено не планирам да ги оставам.
avatar
Бети
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 95
Age : 35
Локација : Скопје
Поени : 18007
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by kavadarcanka on 25.07.08 20:39

Палев по некоја цигара едно време но не ги навикнав сега дури ми мирисат лошо.Мм пушеше додека одевме кога се зедовме ги прекина две год. покрај мене оти јас не пушам и му беше полесно да ги откаже но имаше стресен период и пак ги препуши. После некое време ги прекина пак еве 8 месеци и дури пред неколку дена пак ги препуши од нервоза вика се нервира на работа, а мене ме нервира што ми пуши дома, а на гостите не им бранам. и по мое мислење како што одат работите мислам дека нема цврста воља и никогаш нема да ги откаже, не настојувам да ги откаже сепак тоа си е негова воља но барем дома да не ми пуши
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18472
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by obicna on 02.08.08 16:31

Zenski, vie sto se trudite da gi ostavite, kako vi odi??? Da ne ima nekoj zapaleno cigarce???
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19759
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Jovana's mom on 03.08.08 19:03

Ја бев пушач некои 10 год. , ама по половина кутија дневно! Сега не пушам 3 год. на почетокот кога ги оставив, многу бев нервозна, ама и тврдоглава, да не запалам!
Сега не ми пречи воопшто ниту тоа што мм пуши, ниту пак некои гости, како никогаш да не сум пушела, дури сум категоричен противник на цигарите и знам да делам совети :geek: за нивната штетност!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 18170
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by obicna on 03.08.08 19:55

A mene mi preci od edna pricina i toa e deka epten me gusi cadot i epten gadno mirisa. I dodeka pusev mi bese gadno primer maz mi da vlezese doma odma od ko pusel cigara kako seuste da ja nosi so nego... Bljak mnogu gadno mirisa.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19759
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sandra_Anja on 13.08.08 15:57

Jas bev pusac se dodeka ne doznav deka sum bremena. Ottogas nekako ne mozev da prodolzam, se cuvstvuvav sebicno i prestanav, odednas. Eve veke godina i pol ne pusam bidejki se uste dojam. I iskreno, mislam deka ke prodolzam pak, iako site me smetaat za budala, stom sum izdrzala tolku, da ne pomislivam, ama ne mozam nekako mi fali:) Katastrofa.
Od iskustvo, ako nekoj saka da se otkaze, neka go napravi toa odednas, a ne postepeno. Taka nikogas nema da gi otkaze.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 18977
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by obicna on 14.08.08 0:43

Jas kratko sum bez cigara, od maj mesec a epten lesno mi bese ovoj pat, toa cudo. A sea pred nekoja nedela si prajme skara, jaooooooooo ama mi se pripusti. Neznam sto mi dojde... A si rekov cudno sto pomina dosta vreme bi trebalo da bide polesno sea a ne potesko, a toa nekoja psiha mislam sto pogolgo ke si bez da zapalis ke zaboravis kako gadni bea tie cigarite... Kako ti smeta na disenjeto i zdravjeto, zato mislam mi dojde pak, a se podsetiv sto i rekov na edna tuka zenska so cigarata da se priblizi do mene i osetiv kako gadno mirisa, uh.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19759
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by mamalina on 24.08.08 23:37

i jas sum pusac ne pusev samo dodeka bev bremena i dodeka doev,pa posle vednas zapaliv,doma ne pusam izleguvam na terasa ili vo dvor,na zima se smrznuvam ama pusam i nemozam da gi ostavam.a maz mi e cvrst karakter resi da prestane i eve tri godini ne pusi mu se voshituvam ama ne mozam da go sledam.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 17951
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by desi on 25.08.08 1:34

jas bev pusac od sredno koga ostanav bremena mi se gadese mnogu od cigarite i ne pusev prvite tri meseci posle od koga mi pomina gadenjeto pak pocnav da pusam dva meseca i sega pak ne pusam a i ne mi se pripusuva voopsto ne me tera na cigar i toa taka naednas gi otkazav i prviot pat i sega a do koga ke vidime,
avatar
desi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 356
Age : 34
Локација : veles
Поени : 18095
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by SonjuS* on 25.08.08 1:37

Jas nikogas ne sum pusela ne ni sakam..
kaj nas doma..nikoj ne pusi..a isto toa se odnesuva i na rodninite od po majka mi strana i od po tatko mi...ama zboruvam za bliski sto znaci brat..sestra..i nikoj ne pusat.. Wink
I mene mi mirisa gadno...a i cadot mi smeta...nekogas duri i me pecat ocite mi solzat...
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18441
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by obicna on 25.08.08 2:22

Vie sto nemate zapaleno cigara dosea u zivot nemoj da ve zalazi nekoj da zapalite. Mnogu ke se razocarate i moze i vie ke se zavisete od cigarite. Nema nisto ubavo so cigarite, obleka ke ti zasmrdi, kosa, race, usta ke ti smrdi i zabite uh.... Osven sto ko ke se zavisis moze nikotinot da te smiri nema nisto ubavo. Nepusaci mora na nivni nacin da si se smirat, samo sto tie ne se trujat za da se smirat. Bravos za site dosea sto ne zapalile cigara.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19759
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by SonjuS* on 25.08.08 2:23

Mimuske ne ni pomisluvam..ednas onaka probav i mi se zavrti vo glavata..
nema sansi da pusam..uf grda rabota...
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18441
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by NA7NEBO on 25.08.08 4:33

jas pusam 4 godini skoro. I sega MORAM da gi otkazam zatoa sto mi smetaat na glasot !

NA7NEBO
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 11
Age : 28
Локација : Nekade daleku...
Поени : 17805
Registration date : 2008-08-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот