Родители и деца

Откажување од пушење

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by rich_bitch1 on 07.05.08 16:56

maz mi sega e vo faza na otkazuvanje
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19703
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 08.05.08 0:23

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
rich_bitch1 напиша:maz mi sega e vo faza na otkazuvanje
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by lola on 08.05.08 10:30

nisto...pak palam po nekoja cigara :glup:
ama sega pusam po edna cigara na 2-3 dena, epten koga ke mi dojde da zapalam vo drustvo...nisto ne e toa
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19486
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by iki on 08.05.08 10:52

E lola pa ti i da ne pusis..toa ne enisto..za nas strasni pusaci e problem da gi ostavime..barem da gi namalime..ama ajde de..kako da gi ostavis..nema lek..znam treba volja ...kade ima volja ako nekoj znae neka mi kaze
avatar
iki
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 169
Age : 38
Локација : Makedonija
Расположение : Tazna
Поени : 19315
Registration date : 2007-12-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by STAR * on 08.05.08 11:02

Баш така кај е таа воља и мене ме интересира, ја у задње време па и почнав повеќе по кутија и пол дневно , како наркоманче сум станала
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by lola on 08.05.08 11:06

леле Стар*, што е многу - многу е...кутија ипол affraid
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19486
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by STAR * on 08.05.08 11:21

Знам бе Лола ама како неосетно ми иде , дури кога ќе видам на крај од денот колку сум испушила ме фаќа паника, и наредниот ден пак стара песна.

За викенд пушам помалку зашто сум со син ми и дома не пушам изгледа почесто треба од работа одмор да ми даваат.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by eli on 09.05.08 0:14

Тешко иде откажувањето нели Стар :hmmденеска се отрувме посебно со како иде и муабет неможеш а да не запалиш нели?
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19014
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by vecki on 09.05.08 0:21

e a jas 2 kutii namaliv na 5do 6 cigari zatoa sto zabraniv da se pusi doma poradi decata pa kafe pijam wc so cigara a mm gi otkaza cvrst karakter treba jas koga ke legnam da spijam vikam od utre ne pusam ama uste ne dosol toj den
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by eli on 09.05.08 0:34

Знам vecki сите така викаме ама никако да се одкажеме ама па јас си викам дека ако ги откажам цигарите нема ни кафе да пијам па после тоа што ке правам во кафич досадно ке ми биде или во некоја пригода или пијанка сите пушат а ти да не запалиш цигара некако не ми иде знам дека е штетно и сето тоа ама треба ептен нешто цврсто да ме натера па да ги оставам незнам што ќе се прави ne znam
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19014
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sanja_Ivana on 10.05.08 21:19

Jas se otkazav od cigari, vo avgust ke pravam 3 godini kako nepusam, i najiskreno mnogu mi e poubavo se, ama bas se!!!!!!
Maka mi bese i toa mnogu, ama bitna e voljata, treba da sakas da se ne pusis! Jas si vikav deka nikogas nema da gi otkazam zosto ubavi mi bea, ubavo mi bese dodeka pusev! , se dodeka ne pocnav da pusam po 2 kutii na den! Samo si rekov od utre se otkazuvam od cigari! Kupiv Rodeo Ultra Light (najslabite), a pusev Boss Light, i prviot den pusev 3 cigari, vtoriot dve, i tretiot edna i posledna, i tolku mi se zgadi, sto edvaj ja dopusiv, odvratni mi bea!!!! Ama uspeav!
Od togas 2 godini sonuvav eden ist son, a toa e kako palam cigara Smile)))
AKO SE SAKA, SE SE MOZE!!!!!
Pozdrav do site sto se trudat da gi otkazat cigarite i se nadevam ke uspeete vo toa Smile
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19003
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 10.05.08 21:50

Сања честитам!!!!!
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sanja_Ivana on 10.05.08 21:55

Fala Emi, ti posakuvam i ti da gi otkazes ako si pusac!
Pozdrav Smile
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19003
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 10.05.08 21:57

Сања јас и затоа ја отворив темава пробувам!!!
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by eli on 10.05.08 21:57

:bravo: Сања е да сме сите како тебе , а иначе сега и мене ми се многу убави цигарите посебни со кафе!!!Се надевам некогаш ќе ми текне и мене да ги оставам :hmmјас мислам когга ќе останам трудна само тогаш не би пушела мислам :hmm ne znam или би ги намалила на една две само со кафе
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19014
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sanja_Ivana on 10.05.08 22:01

hehehe poznato mi e ova od negde, Smile)))
I jas vikav taka, nema sansi da gi otkazam , moze samo koga ke ostanam bremena, a ustvari izleze i pred da ostanam bremena, taka da nikogas ne vikaj nikogas!
Samo zalosno e toa sto poveketo luge gi otkazuvaat cigarite koga ke im se desi nesto vo vrska so zdravjeto, pa ke bidat primorani da gi ostavat!!!! A za se uloga imaat cigarite!!! Zatoa otkazuvajte gi pred da morate!!!
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19003
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by eli on 10.05.08 22:06

Леле знам miteva.sanja дека е така ама сега за сега убави ми се цигарите и се надевам дека некој ден и јас ќе се решам да ги откажам иако јас лично не пушам многу до кај десетина на ден некогаш помалку една кутија ми трае два дена само кога сум во друштво пушам повеќе Neutral
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19014
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by lola on 10.05.08 22:08

miteva.sanja напиша:Zatoa otkazuvajte gi pred da morate!!!


ние се обидуваме со сите сили flower
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19486
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sanja_Ivana on 10.05.08 22:10

Vi posakuvam da uspeete, najiskreno!!!
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19003
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by eli on 10.05.08 22:11

Фала Сања!!!!!!!!!!!! flower
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19014
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sanja_Ivana on 10.05.08 22:16

Kaj mene u familija site bevme pusaci osven brat mi, koj nikogas nema zapaleno cigara!!!! Prvo tatko mi gi ostavi, zosto morase, pravese operacija na grloto, i strogo zabraneto mu bese da pusi!!!! Toa bese poodamna, ama go fakaat krizi do den denes, i samo ke mi kaze, lele sakam da si kupam cigari samo neznam kakvi haha, vazno ne propusil, posle nego majka mi isto taka gi otkaza, imase tumor na dojka, pa i go ostranija, ama morase da gi otkaze cigarite, radi terapijata, i ne saka da propusi, posle nea gi otkazavi jas . A takvi slucaevi ima eden kup sto moraat da gi ostavat cigarite, a ne se svesni deka i cigarite do negde se vinovni za tie bolesti da se pojavat!
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19003
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by eli on 10.05.08 22:27

Леле Сања ме исплаши сега јас сум знаела дека цигарите доведуваат до болести ама не сум го земала тоа здраво за готово а ти бидејки си имала примери и си имала поголема мотивација ама недај боже да дојде до тоа па да се свестиш и да ги оставиш :bravo: за сите вас што сте успеале и што сега се е во ред со твоите родители, сега и ќе почнам да размислувам за тоа сериозно да ги оставам ај ќе видиме колку ќе ми успее!
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19014
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by eli on 11.05.08 14:31

Никотинот ја зголемува енергетската потрошувачка и го редуцира апетиот, затоа најчесто пушачите се слаби.
Истражувањата покажуваат дека доколку лицето престане да пуши ќе ја зголеми својата телесна маса.
Меѓутоа
хроничните пушачи на цигари во просек имаат повеќе килограми од
непушачите или од оние кои помалку пушат. Причина за ова најверојатно е
што овие пушачи се физички неактивни и имаат лоша исхрана.Иако
многу пати кажано, медицината со истите пораки дека пушењето го
зголемува ризикот за добивање на дијабетис и кардиоваскуларни болести.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19014
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by rich_bitch1 on 11.05.08 20:27

Pet načina za savladavanje želje
1. Objavi
Potvrdi svoju odluku da prestaješ da pušiš: „Izabrao sam da budem nepušač.“ Ovo ostavlja snažne efekte na um.
2. Odloži
Kad vas napadne želja za cigaretama, odlučite da nećete još dva minuta da zapalite, posle samo produžite vreme.
3. Pijte vode
Kada se javi želja, popijte čašu ili dve vode i istuširajte se.
4. Dišite duboko
Vazduh je osnovna hrana uma i tela. Izdvojte 14 sekundi za duboko disanje. Ovo će pomoći da se umanji želja za cigaretom.
Opšte poznata činjenica je da kiseonik umanjuje i uticaj katrana, otrova i nikotina.
5. Okupirajte pažnju
Idite u šetnju, operite zube, radite vežbe. Prekinite fizički/psihički ciklus stresa koji nastaje usled želje za cigaretama
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19703
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Freya on 09.06.08 0:30

И јас бев пушач и тоа страстен пушач, пушев по кутија ипол.Кога останав бремена со првото и додека доев не запалив ниту една цигара, не земав ниту еден дим, ама затоа кога престанав да дојам уште првиот ден почнав да пушам.и пушев се додека не останав бремена и со второто дете. Одтогаш не сум запалила цигара, ама морам да кажам дека сеуште понекогаш ме фаќа мерак(со кафе или кога сум излезена), но верувам дека нема веќе никогаш да запалам.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот