Родители и деца

Откажување од пушење

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by bibe85 on 17.10.08 12:40

Во потполност се согласувам со мама дека тоа е само изговор и дека од секоја навика има и одвикнување само треба цврста воља и јак карактер, да не се паѓа во искушение и пак да се запали.
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 32
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18171
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by tinyyy on 21.10.08 13:05

Jas ne mozam da gi otkazam :( Dodeka sum na rabota pusam po 3 cigari i uste nekolku doma.No na izleguvanje :shame:
Nekako so ova zabrzano sekojdnevie i problemi mnogu tesko deka ke mi uspee otkazuvanjeto...
avatar
tinyyy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 32
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 17858
Registration date : 2008-10-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by mama on 21.10.08 14:19

Тини,треба да пробаш за да знаеш дали можеш или не можеш.Јас мислам дека секој може да ги остави цигарите.Изгледа никој не сака, во тоа е проблемот.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 18810
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by lela on 21.10.08 14:28

Se e do voljata na osobata za da gi ostavi cigarite.
I jas pusev,samo sto ne po 3-4 cigari nego po kutija,kutija ipol,no jas uspeav i 1 god.i 3 mes.ne pusam poveke.
A za zdebeluvanje,toa e samo sto ne znaeme sto so racete,slobodni ti se,pa odma po gricki i takvi gluposti i se nakacuva kilazata,sekako.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20887
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by ana84 on 21.10.08 19:49

Навистина ги поздравувам сите зависници од никот, немам против пушењето ништо, но верувајте дека тоа е најгрозното нешто! Не сум пушач, но моите дома пушат, навистина е одвратно. Колку и да се бањаат мирисаат на цигари, облеката им е помешана на парфем и цигари.
Знам дека е тешко да се откажете, но верувајте дека без цигари е многууууу поубаво. Не ви смрди здивот, ниту косата и ни облеката. Се чувствувате едноставно многу чисто.
А да не зборувам за плуќата и дишењето. Зарем сакате кога ќе бидете во постари години наутро да се давите во шлајмови, и да ви старее кожата предвреме. Верувам дека тоа не го сакате!!!
Се е навика - но сте слушнале ли дека - за секоја навика има и одвика!!!
Читам дека откажувањето носело килце-две повеќе, па верувајте да се здебелам и 5кг барем ќе знам дека плуќата ми е чиста и на сите околу мене им мирисам убаво, а не на како подвижна фабрика.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 18487
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Leli on 22.10.08 0:18

Јас бев пушач 13 години и голем зависник од кофеин. Сега можам да се пофалам дека 8 месеци не пијам никаква форма на кафе и 7 месеци не пушам цигари. Најискрено и јас се чудам како успеав во сето ова, но се разбира однапред испланирав стратегија. Прво еден месец не пиев кафе т.е. кафето го заменив со чај (се разбира во умерена доза) и потоа ги оставив цигарите. Ја изненадив цела моја средина, затоа што никој не се надеваше дека јас ќе влезам во популацијата-непушачи, и да ви кажам многу сум горда сама на себе. И доколку се решат некои пушачи да ги остават цигарите им препорачувам барем две недели да користат сируп од тегавец, кој е за прочистување на дишните патишта. Ако се постави одередена цел, мислам дека секој порок би бил совладан. И се разбира секој сме Господар над сопственото тело!
avatar
Leli
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 11
Age : 35
Локација : Скопје
Поени : 17935
Registration date : 2008-09-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by ZeleniCka on 22.10.08 0:32

Koga tatko mi posle 42 godini pusenje cigari uspea da gi ostavi naednas cigarite, bukvalno stana, ja frli kutijata i rece: od utre ne pusam! - togas sekoj moze.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 31
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 18640
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by sonja colakova on 22.10.08 7:50

Се согласувам дека секој може да ги остави цигарите меѓутоа треба да се има силна желба и многу добра причина за тоа. Пушам 14 години и до сега не сум имала некој сериозен проблем. Нормално кога сум болна и не можам да пушам многу. Кога бев бремена во првите 3 месеци ми се гадеше од нив ама после си продолжив онака со кафе. Сега пушам 20 цигари дневно.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18023
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by tinyyy on 22.10.08 9:28

Mama potpolno si vo pravo mozebi seushte namam tolku golema zhelba .Leli te pozdravuvam za strategijata da ziveeme mnogu dobra idea
avatar
tinyyy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 32
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 17858
Registration date : 2008-10-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Dadi on 24.10.08 13:30

Јас не пушам скоро 2 дена хаха, е арно ама не сум баш убедена дека ќе продолжам да не пушам и понатаму, сум издржувала и неколку недели без цигара после тоа пак по старо. Сега престанав затоа што сум многу болна се убив од кашлање и немаше смисла да пушам ќе завршев во болница. Ви завидувам на сите вас на кои од прв пат им успеало да ги фрлат цигарите и никогаш повеќе да не пропушат, посебно на оние што никогаш не пушеле, хаха ве заборавив вас.
avatar
Dadi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 48
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 18220
Registration date : 2008-07-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 11.11.08 22:09

ПУШЕЊЕТО УБИВА
Пушењето е
една од најлошите работи што децата или возрасните можат да го направат
за нивните тела. И покрај овој општо познат факт секојдневно голем број
на деца почнуваат да пушат. Зошто? Има повеќе едноставни одговори.
Некои деца почнуваат бидејќи се љубопитни. Други бидејќи им се допаѓа
идеата да прават нешто опасно – нешто што возрасните не им дозволуваат
да го прават. Некои пак се израснати во околина во која што се пуши и
тие мислат дека тоа е начин да се однесуваат како возрасни.
Сигурно сте слушнале дека пушењето предизвикува рак и болести на срцето.Тоа
е точно но децата најчесто не размислуваат толку далеку во иднината за
да се грижат за болест која може да ја добијат по 20 години. Затоа
зборувајте им на децата за проблеми кои може да ги имаат набргу доколку
почнат да пушат како на пример:


  • Смрдлив здив
  • Пожолтени заби
  • Замирисани алишта
  • Почести настинки и кашлање
  • Помали можности од другарите при спортување
  • Помалку пари за други интересни работи


Зошто се штетни цигарите?

Цигарите убиваат стотици
илјади луѓе годишно (Во Америка, направена е статистика дека дневно
умираат 1200 луѓе поради пушење)
Никотинот и другите штетни хемикалии предизвикуваат голем број на
болести. Доколку пушите со секоја запалена цигара ги оштетувате срцето
и белите дробови. Пушењето истотака може да предизвика крвта потешко да
циркулира во телото така што пушачите се чувствуваат позаморни. Колку
подолго се пуши толку е штетата поголема.

Колку чинат цигарите?
Пушењето чини многу пари.
Кутија цигари чини околу 60 денари. Ако пушите по една кутија дневно
тоа е околу 22000 денари годишно. Можете да му укажете на детето дека
тоа е цел еден одмор или пак колку облека, игри, ЦДа итн.
Какво е чувството?
Вообичаено, пушењето на луѓето најпрвин не им се допаѓа. Телото е умно
и знае кога му се внесуваат отрови. Кога некој ќе проба да пуши за прв
пат, најчесто многу кашла и чувствува болка или има осет на горење во
грлото и белите дробови. Ова е начин белите дробови да си се заштитат и
да предупредат да бидат оставени без чад. Голем број луѓе чувствуваат
лошење па дури и повраќаат.

НАПРАВЕТЕ СЕ ВАШИТЕ ДЕЦА ДА НЕ ПОЧНАТ ДА ПУШАТ
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by winnie the pooh on 11.11.08 22:19

sve e do karaktrot, koga maz mi sto pusese po 3 kutii dnevno gi otkaza i veke 5 godini ne pusi, znam deka sekoj moze da uspee, zdravjeto pred se
avatar
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 18465
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by bica on 12.11.08 15:46

јас искрено несакам да ги оставам како ритуал ми е кога ке запалам цигара пушам една кутија дневно...ги поднамалив...еве сега и со законот можда ке ги поднамалам уште ама дома ко локомотива сум.....добро е што сум на кутија дневно...порано по кутија ипол две си пушев.....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 33
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 18432
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by obicna on 06.12.08 1:05

Zenski, pisav u druga tema ama i ovde da postavam link za edna kniga od eden covek sto bese pusac 48 godini sto mi pomogna mene da gi ostavam cigarite.

http://en.wikipedia.org/wiki/Allen_Carr
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by naivnna on 10.12.08 16:51

i jas gi ostaviv cigarite a pusev nekoi si 6 god.ednostavno pocnaa epten da mi smetaat i si rekov kraj.prvite 2 nedeli pusev samo po 2 cigari i postepeno niedna.sega duri i mi smeta koga nekoj drug pusi
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17729
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by kokice on 18.12.08 15:08

Јас бев пушач што уживаше во пушење цигари, поготово кога ќе излезев во град. Но пред 3 години почнав да ги намалувам, а пред две целосно ги оставив. Сега и мене ми смета кога некој пуши во моја близина. Дури сега го сваќам мм кој е непушач како му било со мене кога ќе зачурев ко локомотива.
avatar
kokice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 186
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17658
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Jasminka on 24.12.08 20:04

да речеме се откажав од цигарите има 58 кила а сега по 4 месеци имам 70 помогнете ми да не паднам у депресија и да не почнам да пушам пак
avatar
Jasminka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 336
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 17696
Registration date : 2008-12-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by obicna on 25.12.08 2:20

Jasminka, nisto cudno sto mozes da pokaces kilaza, nikotinot pravi da gubis apetit. Sigurno si jades normalno sea. Pa gledaj da jades normalni porci i najvazno ne go preskoknuvaj dorucekot. Ke te tera da si podjaduvas. Ako treba pomos sto dusata ti bara nikotin zamisli sto ubavo disis sea, sto ubavo ti mirisat i koza i zdiv bez cigari.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by SonjuS* on 25.12.08 2:26

Jas sum nepusac...sekoja vecer koga si idam doma...alistata smrdat na cigari...
plus doma nikoj ne pusi i odma se oseka mirisot na cigarite...
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18706
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Eni on 25.12.08 10:39

Пушач сум , и тоа пушев цела бременост, ги намалив ама пушев, не пушев само во болница и кога се вративме дома првиот ден беше хаос и пак запалив иако ми беше одвратен вкусот, и сега пак си пушам некако немам доволно сила и истрајност за да се борам против оваа зависност, би сакала да се разбудам еден ден и да немам потреба за цигара, ама не оди тоа така лесно, па сега за новава година си имам поставено цел да се откажам а парите што ќе ги заштедам да ги потрошам летово за убав одмор
avatar
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 171
Age : 32
Локација : Macedonia
Поени : 17621
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Jasminka on 25.12.08 22:36

ајде не е толку тешко најтеско е првите 10 дена ама после е топ
avatar
Jasminka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 336
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 17696
Registration date : 2008-12-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Janaxxxx on 25.12.08 23:04

mama напиша:Јас во последно време сонувам како пушам. И тоа пушам како турчин. По две од еднаш.А всушност не ми ни текнува да запалам ниту пак имам некаква потреба.
Sum cula deka ako na son pusis znaci deka so nekogao sto si skaran ke se smiris ili ke se pomiris so nekoja situacija!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18138
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Laura on 25.12.08 23:22

Eni напиша:Пушач сум , и тоа пушев цела бременост, ги намалив ама пушев,

Мајка ми била пушач уште пред да остане бремена со мене и исто откако сум се родила. За време на бременоста наводно негира дека пушела знае дека ќе се лутам, а верувајте мене не ми е сеедно дали додека сум била во нејзиниот стомак сум била изложена на никотин или не. Таа вика не пушела, тетка ми вика дека се криела.
Идни мајки мислете и на децата свои, не само на себе и својата пасија. Не му давате избор на своето бебе ако продолжите да пушите во бременоста. Дајте му ги сите потребни предуслови за непречен правилен развој.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17584
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by marina_m on 26.12.08 0:07

i men emi bese mnogu tesko koga gi otkazuvav cigarite gi sonuvav sekoja vecer ama znaev deka moram da gi prekinam.i sega znam deka mozam i bez niv ako pak nekogas me fati strv zosto da ne 1 cigara vo mesec ili dva nisto ne e
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18194
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by mirecv on 26.12.08 0:42

Pusac sum,curam ko odzak ,no vo dvete bremenosti ne zapaliv nitu edna cigara ,ete sum imala cvrsta volja,no togas za togas ,stom prestanav so doenje poleka povtorno pocnav da pusam,i do den denes sekoj den vikam aj uste ovaa kutija i gotovo no nikako ne mi uspeva,mozebi i samata bremenost mi pridonela da nemozam da pusam togas no sega nema sansi da gi ostavam poveke od 2 dena,a stvarno imam zelba da se otkazam
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 18829
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот