Родители и деца

Кашлање

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 20.04.09 10:38

Го пишав ова и на темата заби. Прво кога не задржаа рекоа дека е реакција од вакцината. Кога ја однесов на клиника нагло качи температура, и помодреа дланките и стапалата, омалакса.... од памет ме извади. Ама кога видоа дека Т трае подолго, рекоа дека може да е нешто друго. Јас не знаев дека реакција од вакцина може да трае мах. 24 саата. Тоа ми го кажаа на клиника. На мое барање и направија уште една крвна слика, леукоцитите и беа мирни и ми рекоа дека можеби е вирус. И мокрачата и беше добра. Освен температура немаше ништо друго, нит носето да и тече, ниту да кашла, си беше цело време весела, си играше. Затоа се посомневев за забите, ама докторката ми рече дека толку висока Т не се качува од заби. 4 дена беше со температура, вчера ја спушти, ноќеска беше добра, дај Боже да и помина. Само што не сака ништо да јаде, само цица и тоа по малку. Душиче, се измачи.
А за кашлањево и се јавив на педијатарката, ми рече дека не треба да е тоа проблем и дека најверојатно кашла од што цело време „збори“ и писка, а и дека рачињата и се цело време во уста, ги пика длабоко и се закашлува.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by vecki on 20.04.09 14:59

bube nisto cudno se i se sobralo zabite ja macat i vakcinite sto gi primila pa zatoa i kacila visoka tem ama i pogore ti pisav na macush decata se bea so visoka tem koga vadea zabi i sega najmalovo kacuvase i do 40
vecki
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 21055
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 28.04.09 12:04

Илина пак кашла и тоа не да поткашлува, туку си кашла, во серии по неколу пати... Кај 3 педијатарки ја носев и ми викаат дека не е ништо. А ме плаши кога ќе се закашла. не знам што да правам. Да не настинала? Како да ја спречам кашлицава?

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Anika on 28.04.09 12:12

Бубе може да кашла и ако вади запчиња.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18988
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Kikic on 28.04.09 12:16

Jas sega go koristam Mucosolvan sirup za smiruvanje na kaslica mnogu sum zadovolna
Kikic
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19400
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Mama Vase on 28.04.09 12:49

Anika напиша:Бубе може да кашла и ако вади запчиња.

uf,i te kako e tocno ova.na sekoe vadenje na zab,neda kasla kako stara baba.mislis ke pukne od kaslanje,tolku se maci navecer sto nemoze da spie,i smeta mnogu.a preku den kako drugo dete e.
objasnuvanjeto e deka toagas se laci poveke plunka i koga se vo legnata polozba direktno im se sliva vo grlo.zatoa i go potkrevam dusekot.site mozni kontroli gi praveveme,na pocetokot bev skeptik,ama izleze doktorkata e vo pravo.i sega si znaeme,pocnuva da kasla a se e vo red,znaeme zabce ke izleze.i taka e.
a ne sum i davala nisto od sirupi.pominuvalo taka.samo mnogu,mnogu tecnosti.
Mama Vase
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19269
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by marina_pp on 28.04.09 12:54

mozi i da kasla i ako e alergicna na nesto.
marina_pp
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 200
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 19175
Registration date : 2008-07-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Mama Vase on 28.04.09 12:54

Бубе напиша:Илина пак кашла и тоа не да поткашлува, туку си кашла, во серии по неколу пати... Кај 3 педијатарки ја носев и ми викаат дека не е ништо. А ме плаши кога ќе се закашла. не знам што да правам. Да не настинала? Како да ја спречам кашлицава?

mala e za sirupi,pa makar i onie prirodnite.inhalacija,morka sol pri banjanje,kamilica vo vrela voda,zapari go kupatiloto od vrela voda.odma ke ja pusti,ke i se otvorat disnite patista odma,sega i se stesnati zatoa kasla.
provereno veke 7 god. samo so toa sme pominuvale.nekolku pati na den.kamilicata ne direktno vo nea.
na nekoj nacin prirodna sauna da i napravis.
Mama Vase
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19269
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 28.04.09 13:11

фала мамички. Сируп не би и дала, мала е. Инаку кога ја бањам ставам
морска сол. А ова за запчињата не сум знаела. Илина сега вади и тоа 4.
2 и излегоа, грепкаат по малку, а уште 2 пробиваат.


marina_pp напиша:mozi i da kasla i ako e alergicna na nesto.
Не ми се верува дека е од алергија, веќе цел месец јаде исти продукти, малку поспоро ни оди воведувањето на нови вкусови.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by tanjaaa on 08.05.09 20:08

i mojava denes potkasluva ama ona suva kaslica a i od noseto i tece kako vodicka izgleda e nastinata sto da pravam kako polesno da se sredi kaslicata
sea za sea ja ostavam da spie na visoko i davam toplo cajce i i gi mackam gradinjata so svinska mast mi rekoa deka taa zatopluvala
ve molam kazete me nesto sto ste pravele vie kako polesno da go prebrodime ova strav mi e da ne i se simne na pluka???

inaku vcera primivme vakcina i kaci temperatura pa i stavav ocet na
nozinjata i ja ladev glavata so oblogi pa izgleda od toa nastinala
ali kako da ja sredam sega ve molam pomagajte zaso malae za da prima sirupi tuku kazete nekoj domasen lek ??
hellllllllllppp
tanjaaa
tanjaaa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 625
Age : 31
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 19034
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Sandra_Anja on 08.05.09 20:25

Tanja pojdi na kontrola, nekako si uspanicena. Ako e nastinka, ne e nisto strasno. Ama, sepak na lekar najubavo ke ti kazat.
Sandra_Anja
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 20187
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by tanjaaa on 08.05.09 22:59

fala sandra bev i na lekar ama mi rekoa ne e nisto obicna nastinka a ona se poveke kasla>>>>?strav mi e da ne se spusti na plukata???
tanjaaa
tanjaaa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 625
Age : 31
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 19034
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 08.05.09 23:43

И Илина кашла скоро цел месец и ми викаат дка ништо не и е.. ќе и поминело
Еве пак правевме к.слика и ок е, денес ги земав резултатите од брисевите од нос и грло и тие се ок. А детево ми кашла цело време.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 09.05.09 2:34

Заборавив
ми препишаа ЦЕФАКЛОР, ама уште не сум го зела. Педијатарката ми рече да го земам ако почне повеќе да кашла, да и тече носето и да покаѓува знаци на појака настинка. Ама цело време е исто, си кашла и тече носето со ист интензитет, не ми изгледа дека се влошува само што ме нервира што не и поминува.
Не знам дали да го земам сирупот и да и давам. Првпат слушам за овој сируп, побарав на нет и еве што најдов
„Дејство
Цефаклорот е орален полусинтетски цефалоспорин класифициран во втората генерација цефалоспорини. Неговото бактерицидно дејство е резултат
на инхибиција на синтезата на клеточнит ѕид. Цефаклорот е активен против многу соеви на микроорганизми: грам-позитивни аероби: Staphylococcus
aureus, вклучувајќи соеви кои продуцираат бета-лактамаза, Staphylococcus epidermidis, вклучувајќи соеви кои продуцираат бета-лактамаза,
Steptococcus pneumoniae, Steptococcus pyogenes; грам­негативни аероби: Heamophilus influenzae, вклучувајќи соеви кои продуцираат
бета-лактамаза, ампицилин резистентни соеви, Escherichia coli, Klebsiella spp., Proteus mirabilis, Neisseria gonorrhoeae, Moraxella (Branhamella)
catarrhalis, Citrobacter diversus; грам-позитивни анаероби: Bacteroides spp., (со исклучок на Bacteroides fragilis), Peptococcus niger, Peptostreptococcus
spp., Propionibacte­rium acnes.


Индикации
Цефаклор е индициран во третман на следните инфек­ции предизвикани од причинители осетливи на цефаклор
· Отитис медија предизвикан од Streptococcus pneumo­niae, Haemophilus influenzae, staphylococci и Streptococ­cus pyogenes
· Инфекции на горните респираторни патишта (тонзили­тис и фарингитис) предизвикани од Streptococcus pyogenes
· Инфекции на долните респираторни патишта, вклу-чувајќи и пневмонија, предизвикани од Streptococcus pneumoniae, Haemoplitus
influenzae, и Streptococcus pyogenes
· Инфекции на уринарниот тракт, вклучувајќи пиелоне­фритис и циститис, преидзвикани од Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella spp, и
коагулаза-негативни staphylococci
· Инфекции на кожата и поткожното ткиво предизвика­ни од Staphylococcus aureus и Streptococcus pyogenes.“

ништо не разбирам :(

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Cellebra on 27.09.09 21:50

Нас ни го препишаа сирупчето Хиконцил, го пиеме на 8 саати ..
(грлцето му било црвенко).
А иначе „tanjaaa“, знам дека на бебе никако не се става ладни облоги на ГЛАВА.
Cellebra
Cellebra
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 29
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 18090
Registration date : 2009-03-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by LAZAREVSKA BETI on 28.09.09 10:07

I nie cela nedela kaslame nosot ni tece. ni dadoa sirup amoksiklav a ima osum ipol meseci , neznam dali e vo red toa. A od sabajle i povrati nekolku pati .Neznam sto da pravam.
LAZAREVSKA BETI
LAZAREVSKA BETI
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 93
Age : 38
Локација : SKOPJE
Расположение : kako vremeto
Поени : 17581
Registration date : 2009-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 28.09.09 10:28

a vi zemaa brisevi? jas antibiotik bez bris ne davam!

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by nnatasa on 28.09.09 10:34

tanjaaa напиша:i mojava denes potkasluva ama ona suva kaslica a i od noseto i tece kako vodicka izgleda e nastinata sto da pravam kako polesno da se sredi kaslicata
sea za sea ja ostavam da spie na visoko i davam toplo cajce i i gi mackam gradinjata so svinska mast mi rekoa deka taa zatopluvala
ve molam kazete me nesto sto ste pravele vie kako polesno da go prebrodime ova strav mi e da ne i se simne na pluka???

inaku vcera primivme vakcina i kaci temperatura pa i stavav ocet na
nozinjata i ja ladev glavata so oblogi pa izgleda od toa nastinala
ali kako da ja sredam sega ve molam pomagajte zaso malae za da prima sirupi tuku kazete nekoj domasen lek ??
hellllllllllppp

Tanja, kolkavo e detencevo? Nikako ladno na glavata dodeka ne se zatvori otvorceto - kako go vikaat toa na glavceto dodeka ne im porasne mozoceto i cerepot komplet. Jas mislam deka moras na lekar da odis.
nnatasa
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19528
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Pipolino on 28.09.09 10:37

a bube ot togas koga se zalese deka kasla mislam maj mesec bese , prestana da kasla ?
kako?
Pipolino
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 19044
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 28.09.09 11:07

само до себе....

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Pipolino on 28.09.09 11:13

bube kako sto citam okolu tri meseci kaslala ilina ili sum greska?
te prasuvam deka i filip moj veke dolgo vreme kasla i neznam veke sto da napravam

brisevi grlo nos pravime sekoj mesec i se e vo red
Pipolino
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 19044
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 28.09.09 14:30

Не ми текнува колку, ама долго кашлаше и не и давав ништо бидејќи брисевите и беа негативни.
После тоа пак почна со поткашлување и носето и течеше па и давав сируп на база на амоксицилин, ама вториов пат имаше бактерија во носето.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Ves on 08.10.09 0:15

Што користевте ако вашите дечиња имаа отежнато дишење и фркорење во градите .
Веројатно е шлајм , го тапкам,масирам, пие сируп од тегавец Др. Тајс , носето го чистиме -мрсули густи , кашлицата е гласна но не честа.
На педијатар овде не ми се оди оти од ракав препишуваат лекарства ..
Во Ск. не можам до идна недела , освен недај боже ако биде полошо -ќе морам.
совет ?

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19757
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Dragana on 08.10.09 0:20

Ves samo masaza so mas i soda bikarbona na gradite i grpceto pred spienje.ova nas najmnogu ni pomaga.
Dragana
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19668
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Ves on 25.10.09 11:13

Масирам со мукоплант балзам од Др. Тајс. Народниот лек ( со маст , лој од коза ) никако оти е од животинско потекло , ги запишува порите атоа е лошо за срцето -ова е совет од педијатар кој ми е логичен .
Инаку пак сме иста песна, загушен, фркорење а само што помина.
Веќе Др. Тајс сируп од тегавец не давам , никаква превентива не ни направи , еве пак од ништо исти сме .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19757
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот