Родители и деца

Кашлање

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Кашлање

Пишување by BubeM on 29.03.09 1:48

Илина овие денови ми поткашлува. И носето малку и тече. Вакцините и ги одложија за неколку дена, а не ми рекоа ништо да и давам. Постои ли некој природен лек?

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 29.03.09 1:55

Бубе напиша:Илина овие денови ми поткашлува. И носето малку и тече. Вакцините и ги одложија за неколку дена, а не ми рекоа ништо да и давам. Постои ли некој природен лек?

Kaj dete do godina dena ne se dava nisto za kaslica...Moze samo inhalacii so fizioloski ili vnimatelno doma so kamilica.Treba da se bara pricinata za kaslicata.Ako e bakteriska da se leci...Zemete bris od grlo, Bube i krvna slika...Pa dogovorete se pak so doktorot.
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20239
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 29.03.09 1:59

И земаа брис од носето пред еден месец и беше добар, а крвната слика показува само низок хемоглобин. 105 и е сега хемоглобинот, плус и за тоа се нервирам...
Од понеделник ќе ја однесам на лекар, се надевам ќе има слободен термин да закажам, па ќе видиме

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 29.03.09 3:06

Brisot i e Bube star,treba da se povtori..Hemoglobinot e O.K i nema mesto za panika.Ostanuva samo pedijatar da ja slusne i vidi...
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20239
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 29.03.09 13:08

Во петокот ја виде педијатар рече дека грлцето е ок, ја слушна и рече нема ништо на градите, ама кога кажав дека кашла рече за вакцините да почекаме до понеделник. Ноќеска пак кашлаше и тоа длабоко, душиче само се будеше

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by baby24 on 29.03.09 14:28

Mene od vcera Lea mi potkasluva ama sega ne sum sigurna dali toa go pravi bidejki stvarno ja tera da kasla ili izveduva nesto bidejki mi lici kako da i e interesno da kasla duri i se napnuva ,i koga ke ja predupredam prestanuva ,obicno kasla taka koga lezi sama ili dosadno i e i saka vnimanie da privlece,a koga ke ja setam ili koga e vo race togas ne i teknuva da kasla.Neznam vi se desilo takvo nesto da znam da ne krevam panika i da ne ja vlecam po lekari denes vo nedela smrt mie sekogas koga e vikend neso se desava i jas se vo drzavna ja nosam na dezuren.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18978
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by mirecv on 29.03.09 14:54

Мислам дека Леа само си привлеква внимание,ете откри дека и тоа може да се прави,интересно и се виде па сега со сила ке кашла Smile Немој одма да трчаш по лекари,види како ке биде во наредните денови ,па ако не дај боже кашла,тогаш однесија!еве јас да кажам за син ми кога имаше 8-9 месеци,таткоми ке се закашлаше и тој понего да го имитира,ама му стана и навика,требало не требало ке се црвенее на лице ,се напрега само да се искашла што погласно(за сите да го слушнат) Smile ако му е најнова мода ова сега на Леа,ке и помине за брзо ке ја заборави. Very Happy
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19314
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 29.03.09 15:19

mirecv напиша:Мислам дека Леа само си привлеква внимание,ете откри дека и тоа може да се прави,интересно и се виде па сега со сила ке кашла Smile Немој одма да трчаш по лекари,види како ке биде во наредните денови ,па ако не дај боже кашла,тогаш однесија!еве јас да кажам за син ми кога имаше 8-9 месеци,таткоми ке се закашлаше и тој понего да го имитира,ама му стана и навика,требало не требало ке се црвенее на лице ,се напрега само да се искашла што погласно(за сите да го слушнат) Smile ако му е најнова мода ова сега на Леа,ке и помине за брзо ке ја заборави. Very Happy
Потпис
И Илина така правеше. Ќе се накашла и ќе почне да се врти дали некој ја видел. Ако не и обрати никој внимание, пак ке се накашла.... Изведуваше
Ама сега кашла и кога спие и тоа длабоко :(

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 29.03.09 17:38

Kontrola pod itno Bube-deckite kaslici,se razbira ako neizveduvaat,se seriozna rabota,barem vo pogolem broj slucai.
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20239
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by magi on 29.03.09 18:52

baby24 напиша:Mene od vcera Lea mi potkasluva ama sega ne sum sigurna dali toa go pravi bidejki stvarno ja tera da kasla ili izveduva nesto bidejki mi lici kako da i e interesno da kasla duri i se napnuva ,i koga ke ja predupredam prestanuva ,obicno kasla taka koga lezi sama ili dosadno i e i saka vnimanie da privlece,a koga ke ja setam ili koga e vo race togas ne i teknuva da kasla.Neznam vi se desilo takvo nesto da znam da ne krevam panika i da ne ja vlecam po lekari denes vo nedela smrt mie sekogas koga e vikend neso se desava i jas se vo drzavna ja nosam na dezuren.
Леле бејби и мојот е ист само за внимание се подкаслува, но и ние овие денови сме измрзнале ми кашла ама вистински и носето му течеше, ама вчера бевме на лекар му дадоаа едни капкички одма му престана само ме чуди зошто не даваат нешто против настинката ми рече педијатарот во пракса не се давало на почеток никакви антибиотици
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 05.04.09 2:04

од носето и било. Имала секрет кој бил доста леплив па ни дадоа некој слаби капки, физиолошки раствор со, мислам, гентамицин...
се надевам ќе и помине
и треба кога ја бањам да и ставам морска сол во водата.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Rozetka on 13.04.09 14:59

Sabajle koga ja probudiv Lea da ja spremam za vo gradinka,se zakasla mnogu,i toa suva kaslica.I nokeska se razbudi i prokasla nekolku pati, i sega si mislam dali mozebi e nekoj znak deka ke se razboluva.Strav mi e veke od tie nastinki.Popladne ke ja nosam na lekar da mi kaze sto i e, t.s od sto se zakasluva.Dali vasite decinja imale silna suva kaslica i so sto ste ja lecele?
avatar
Rozetka
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 18075
Registration date : 2009-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by sneze on 13.04.09 15:01

Пази може да е од сув воздух или се засркнала од плунка. Ама најубаво провериси на лекар , може ништо да не и е.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18929
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 13.04.09 15:57

погоре пишував дека на Илина кашлицата и била од секретот во носето. Бил некој леплив секрет и ја закашлувал. Уте одиме на контрола, па ќе видиме.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Rozetka on 13.04.09 16:28

Abe src nema sekret vo noseto,cisto i e,i za toa se plasam .Toa mi se nema sluceno do sega i za toa ne znam sto da mislam.
avatar
Rozetka
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 18075
Registration date : 2009-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by magi on 13.04.09 17:40

I na moevo od vcera mu se javi suva kaslica cel den i cela vecer mi kaslase denes pocna i noseto da mu tece go odnesov na lekar mi rece deka e se vo red so disnite patista i eritrocitite se stabilni i ne mu prepisa dijagnoza nikakva sto da pravam jas sega doma na svoja raka ima liu nekoj ideja da mi pomogne.
Fala vi odnapred.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 14.04.09 0:44

a go navlaznuvate li vozduhot?

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by magi on 14.04.09 20:35

Da Bube i me cudi zosto e ova vaka ama ako bese od vozduhot samo mislam deka ne bi trebalo i noseto da tece.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 14.04.09 23:08

ne znam sto da ti kazam
a nie pak pocnavme da kaslame, utre planirav da ja nosam na vakcini.... izgleda pak nema da gi primi

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by magi on 16.04.09 20:31

Jas denes go nosev pak na lekar i sega veke mu dade lekarstva sirupcinja dve enoto e Amoksiklava drugoto Salbutamol i inhalacija mu pravea, nekako sum iznanervirana zarem ne mozese uste nekna da mu dade nekoi lekarstava za preventiva pa sega veke odkoga se iskomlicira rabotata da go trovam deteto so sirupi.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by vecki on 17.04.09 1:11

magi virusot e takov eden den nema nisto sledniot na pluka ajde samo brzo da vi pomine
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by verce on 17.04.09 1:28

Ajde magi ke bidete podobro lekarot misle deka ke pominete so malku .Sega od ingalacijata ke mu bide podobro a i brgu ke mu pomina .bidi srekna sto ne dale inekcic Hristijan pred eden mesec so 8 go izmusija a na kraj so inhalacii mu pomina.E toa e za nervoza a uste vednas i spomenav da ne go bocka tuku so inhalacii da probame.
Sega i mene Stefani zapocna da mi kasla a fatija praznici lele samo da ne pocne poveke i davam sirupce na prirodna baza.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19995
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by magi on 17.04.09 13:06

Fala vi, Verce se nadevam deka ne e nisto strasno.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by BubeM on 19.04.09 15:56

И Илина поткашлуваше, ама демек не и било ништо, ги прими вакцините и завршивме на детска клиника. Еве денес е подобра, дај Боже да не качи пак температура.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by vecki on 19.04.09 19:23

zasto bube na detska klinika sto se sluci?
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кашлање

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот