Родители и деца

Откажување од пушење

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Откажување од пушење

Пишување by Emi on 01.04.08 23:07

На пушачите често им се укажува дека најдобар начин за откажување е да направат план, вклучувајќи ден на прекин со пушењето и стратегија со намалување на бројот на испушени цигари...


Во една неодамнешна студија, која го третирала токму овој проблем, пушачите кои се откажале спонтано-без претходно планирање-имале поголем процент на успешно откажување од пушачите кои го планирале откажувањето. Резултатите од студијата, објавени во British Medical Journal, изгледа дека ги разнишаа традицоналните препораки за прекинување на пушење.
Но според Д-р. Michael Siegel, професор по социјални и бихејвиорални науки при Бостонскиот Универзитет, кој го истражува однесувањето на пушачите во однос на нивната зависнот кон цигарите, овие резултати се логични и очекувани.

"Планираните обиди за откажување се имплементираат постепено и затоа нивото на мотивација е ниско. Но, непланираните, изненадни обиди веројатно рефлектираат некоја силна промена кај пушачите, и се придружени со голема мотивација за откажување. Затоа овие обиди се поуспешни од планираните“.

Авторите на студијата Robert West и Taj Sohal, ги поврзуваат непланираните обиди за откажување со она што математичарите го нарекуваат „теорија на катастрофа“.Идејата е едноставна: Како расте тензијата околу пушењето, на пушачите може да им се згади од нивната навика заради релативно мала промена, која доведува до цврста одлука за прекинување.

Понатаму, Siegel изјавува дека студијата укажува дека главно е пушачите да се мотивират да сакат да се откажат од пушењето и дека премногу внимание е посветено на фармацевтските помагала за откажување. „Доколку можеме доволно да ги мотивираме пушачите, тие ќе успеат да ги откажат цигарите, без разлика на начинот на откажување“.
Во оваа студија, истражувачите ги споредиле податоците од 918 пушачи кои имале најмалку еден обид за прекинување со 996 пушачи кои успешно прекинале со пушењето. Речиси половина -48,6% изјавиле дека прекинале со пушење без претходно планирање. Всушност, шансите за прекин со пушење барем 6 месеци биле повисоки при непланирано откажување во однос на планираните обиди
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by ZZ on 01.04.08 23:14

ne znam sta si napisala jer vidim samo hijeroglife,ali ja ne zelim da se odreknem cigarete..prosto je obozavam!!
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19504
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 01.04.08 23:16

Jas eve veke edna nedela probuvam, i dobro mi odi.
Gi namaliv od kuija ipol na pola kutija.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by ZZ on 01.04.08 23:18

ja popusim 5-10 cigareta dnevno,a najcesce to bude oko 5..retko kad preteram..a svaku popusim sa zadovoljstvom..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19504
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 01.04.08 23:20

e pa dobro zz ti nepusis mnogu, jas preterav vo posledno vreme zato resiv da stavam kraj!!
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by ZZ on 01.04.08 23:23

neka je sa srecom Emi!!navijamo za tebe!
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19504
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by rich_bitch1 on 01.04.08 23:24

jas nemam zapaleno cigara vo zivot.inaku ako mozes da gi otkazes ke zavrsis golema rabota.moras da bides uporna i ke uspees.mesto cigara zemi nekoe bonbonce vo usta ili cokoladce i istrpi
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19703
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 01.04.08 23:26

EH NE E TAKA LESNOOOO
ama ako sakas nesto mnogu ke uspees, fala ZZ i RB
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by ZZ on 01.04.08 23:27

znam da ti nije lako,pogotovo sto si pusila kutiju i po,to je bas mnogo..aj javljaj kako ide,a mi cemo da te bodrimo!
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19504
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Ane on 01.04.08 23:41

kolku i da ne gi opravudam cigarite, mozam da sfatam ako pusi od zadovolstvo i znae za merka. na primer ko sto veli vanja. znaci da ne se preteruva. mi se slucilo mene da zapalam vo drustvo so koleski koga sme bile izlezeni. mozam bez niv bidejki ne sum pusac, no ete od cisto zadovolstvo i raspolozenie...

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19659
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by ZZ on 01.04.08 23:47

e Ane,ja sam bas od tih pusaca..ne smatram sebe ovisnikom jer mogu i bez cigareta..na primer,zimus mi se desavalo da ne zapalim i po nedelju dana jer u kuci ne pusim,a napolju je bilo hladno..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19504
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by lola on 02.04.08 11:03

I jas sum od tie (ne)pusaci. Ako sedam doma mozam da ne zapalam cigara so denovi, nitu so kafe ne palam...ama stom izlezam nekade ili pak dojdat gosti sto pusat - togas odma mi se pali cigara i mozam da ispusam i po 10 na edna vecer. Taa svoja osobina ne mozam da si ja podnesam. Utredenta si vikam samata na sebe "ova bese posleden pat", ama nisto, po nekoja nedela pak ista pesna
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19486
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by iki on 11.04.08 7:32

E jas sum prav zavisnik priznavam...pusam po 15 cigari na den..a so kafe obavezno 2 toa mi e kako ritual...No imam primeteno ako sum vo drustvo palam poveke cigari..ne znam zasto valjda i nesvesno toa go pravam..A za zavisnik ..pa sum zatoa sto nekogas ke mi se sluci na vecer da snemam cigari ,a ducanite pred zgrada zatvoreni i trcam kaj komsivkata barem edno da mi dade..le le za sramota Embarassed ...

Jas gi ostaviv edna godina...togas tolku mi smetase koga nekoj ke zapalese cigare vo soba..ili koga ke vlezese nekoj pusac vo soba odma reagirav..stvarno grdo mirisa pusac..auuu...e togas svativ kako im e na tie sto ne pusat a imaat pusac vo blizina.
E sega pak pocnav ..dodusa od lani..mi se sluci eden problem i vo moment na jaka nervoza edinstveno sto pomisliv e na cigareto i zapaliv..i od togas i se vrativ na taa navika...
avatar
iki
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 169
Age : 38
Локација : Makedonija
Расположение : Tazna
Поени : 19315
Registration date : 2007-12-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by STAR * on 11.04.08 8:43

Ne znam dali citavte edno istrazuvanje na eden od sajtovive deka ako si pusac podolgo vreme (okolu 10 god.) i posle toa gi otkazes cigarite postoi pogolem rizik za rak , imase detalno objasneto zasto i kako , i mene me zacudi ama sto znaes moze ima vistina vo toa.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by iki on 11.04.08 12:56

Star*jas za toa imam citano vo edno spisanie..i jas ne mislam deka e taka bas..ama koj znae..ne daj boze da znaeme..ama ne ni ide pametot toa sigurno
avatar
iki
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 169
Age : 38
Локација : Makedonija
Расположение : Tazna
Поени : 19315
Registration date : 2007-12-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Lana on 12.04.08 22:04

I jas sum pusac Embarassed gi ostaviv koga ostanav bremena i dodeka ja doev Lana ,mozev slobodno da prodolzam da ne pusam poveke ,no ,no pak gi zedov vo raka .Prvo se grebev od maz mi ,a posle pocnav da kupuvam .Od togas pusam poslabi se se light ili slims ,mislam deka ne pusam mnogu edna kutija mi e za dva dena,glupa navika vo sekoj slucaj ..
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19168
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 12.04.08 22:06

e jas sega ne kupuvam tuku se grebam i gi namaliv na polovina kutija:)
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by lola on 13.04.08 9:32

Emi pa toa e golem uspeh, BRAVO!!! :bravo:
i jas da se pofalam deka ne sum zapalila cigara vekje 9 dena (od minatiot petok)
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19486
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Goca on 13.04.08 14:11

Lola :bravo: :bravo: :bravo:
Emi :bravo: :bravo: :bravo:
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 38
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 19714
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Lana on 13.04.08 15:43

lele pa super ste 🆒 Bravo za dvete ,samo prodolzete Very Happy
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19168
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by sanja83 on 13.04.08 20:46

Ako se grizite za vaseto zdravje i za zdravjeto na vasite doma, odma ke se otkazete od pusenje.
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 18984
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by iki on 14.04.08 9:01

:bravo: bravooooo...aj i jas ke s epotrudam barem da gi namalam...mozda so tek na vreme ke gi otkazam...
avatar
iki
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 169
Age : 38
Локација : Makedonija
Расположение : Tazna
Поени : 19315
Registration date : 2007-12-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by moja Ina on 14.04.08 9:49

sanja83 напиша:Ako se grizite za vaseto zdravje i za zdravjeto na vasite doma, odma ke se otkazete od pusenje.
Neznam dali postoi roditel koj ne se grizi za zdravjeto na svoeto dete. No pusenjeto e navika koja tesko se iskorenuva. Go zboruvam ova od iskustvo bidejki i jas bev pusac. Emi ako sakas da gi otkazes podobro ne pali nitu cigara. I jas se lazes so namaluvanje palev po cigara-dve na den no pak si se vrativ na kutija. Koga gi otkazas se popraviv 10-tina kg no pred toa bev samo 42kg. Sega ne pusam 2-3 godini i super mi e. A gi ostaviv cigarite togas koga jas samata resiv. Pred toa me forsirase mm no se bese bezuspesno.Emi Ti stegam palci za odlukata
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18984
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Emi on 05.05.08 23:55

pusam ama zastanav na pola kutija dnevno, obicno za so kafe i posle jadenje, e nemzam bre skroz da gi ostavam, a mm pusi i toaa mnoooogu, po kutija ipol, pa ko ke zapali nemozm i ja da ne zapalam, Jas sum zadovolna sto barem uspevam da gi namalam.

Lola :napred devojko :bravo:

moja Ina напиша:Koga gi otkazas se popraviv 10-tina kg no pred toa bev samo 42kg

Nesakam da se popravam, uh ne fala, i cestitam sto si gi otkazala!!!!!
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by eli on 07.05.08 16:53

Lele zenski i mene toa mi e mana pusam cigari ama ne mnogu so kafe na pr.moram da zapalam dve tri cigari i koga mi e dosadno ama posle jadenje i so kafe nema sansa da ne zapalam , ama koga bi ostanala trudna ne bi pusela bi gi otkazala:-)
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19014
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Откажување од пушење

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот