Родители и деца

Псоријаза

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Псоријаза

Пишување by makresanska on 09.04.09 10:33

Epa on mi rece na tie sto pisuva Head and Shoulders NEW
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by mamazako on 09.04.09 10:39

Сакам да ви кажам дека не сте единствени со овој проблем. јас ја имам псоријазата веќе 10-15години, постојано се залечува, ама никако да се излечи.
пред 7-8 години ја снема комплет, останав трудна и се породив, и пак ми се појави лани отприлика овој период.
јас пробав со масти, лекарства, бев дури и на зрачење,ама ми се изгуби откако отидов во Пинтија кај еден човек кој прави течност на природна база од мед.
течноста е жолта и леплива, откако ќе се намачкате, не треба -два-три дена да ги топите рацете, или пак ако ги топите, да биде без детергенти, само со течен глицерински сапун. не треба да се конзумира кисело, благо, газирано, алкохол, луто, конзерванси кои ги има во кечап, мајонез, салами и др.сувомеснати продукти. треба да се пие најмногу јогурт и овошје и зеленчук.
минатата недела при едно чистење со средство за стакло, кога станав сабајлето имаше што да видам. по рацете брумчиња со течност, цели кругови црвенило и страотно сврбење.
одам на работа и работам со луѓе, на компјутер и многу е непријатно да се гледа, а башка што самата од себе си се грозам.
незнам веќе што да правам, оти не е сефте, ова е веќе годиништа по ред.
од едно искуство, пожелно е да се отиде на дерматолог, вадат течност од малите брумчиња и ги даваат на испитувања, значи доаѓаат до сознание на база на што се јавило заболувањето на кожата, па препишуваат адекватна терапија. после ова испитување и терапијата, жената која имала псоријаза, неколку години по ред нема никакви знаци на кожата за повторно појавување.
така да би сакала да ми препорачате некој добар дерматолог, ако знаете, останува уште тоа.
пред да правам зрашење, требаше да ми земат од течноста, но немаше доволно и тие брумките беа малецки, и така остана.
сега најдов дома маст Декотал, го намалува црвенилото и немам сврбење, ама морам да кажам дека пак е тоа на моја рака, ништо со стручњак. не можам да одам на клиника, оти не ми се средени документите и книшката, на работа сум по цел ден, па ми одговара некој доктор што работи и попладне.
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 42
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 17922
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by makresanska on 09.04.09 10:47

mamazako jas bev kaj dermatolog,covekov e ekspert nemam zborovi.I malku e neprijaten ne saka mnogu zborenje zakazuvas pa koj te pratil i bla bla ama leci i dovolno mu e samo da mu pokazes i kolku vreme go imas ne saka mnogu zborenje.Inace jas nemam nikakvi brumcinja pa so vodicka polni nego mi e crvenilo i sega eve veke dva dena se mackam so gelov i se banjam so potopla voda i gledam deka mi se lupat a on taka mi rece deka treba da pocnat da se lupat
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by makresanska on 09.04.09 10:49

A zosto pak ne pojdes kaj covekot vo Pintija
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by mamazako on 09.04.09 10:51

makresanska, mozes li da mi pises na privatna posta podatoci za covekot. a zosto ne saka zborenje, jas moram da mu go kazam mojot istorijat, ama nema vrska, ako ne saka zborenje, ke si molcam. molim te prati mi podatoci za covekot, tel.ako imas, kaj se naoga.
fala ti.
a za covekot od pintija, jas ja imam tecnosta, pocnav da se mackam, ama neprijatno izgleda i mnogu svrbe. i ne se izlecuva, tuka samo na odredeno vreme .
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 42
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 17922
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by sunset on 09.04.09 11:04

Mamazako,Dekotalot pomaga kaj psorijaza?Jas imam doma edna tuba zaostanata.Ne mi e jasno kakva tecnost vo brumcinjata?I kaj mene e samo crvenilo i toa na lakti pretezno
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 40
Локација : mkd
Поени : 17846
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by makresanska on 09.04.09 11:07

Mamazako ti pisav pp te molam proveri dali ja imas dobieno
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by mamazako on 09.04.09 11:23

bidejki neznam da citiram, vaka ke vi odgovoram.
makresanska, ja dobiv porakata, fala ti, ke se cueme.
sunset, mozebi nemas brumcinja i vodicka, oti ima nekolku vidovi od psorijazata. jas imam brumki so vodicka, koi posle pukaat i se otvaraat kako ranicki.
lani ne mi bese vaka, ne mi se pravese perut, ama sega mislam deka i toa ke me snajde.
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 42
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 17922
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by makresanska on 30.04.09 12:07

Zdravo pak jas so mojot problem Dali nekoj koristel mast ili gel BETAMETAZON .Bev na kontrola sabajle i sega taa mast mi japrepisa a jas veke vcera si ja zemav na svoja raka BUTEVATE
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by mamazako on 30.04.09 12:43

zdravo na site pa i na tebe, draga makresanska.
kremata koja ja napisa ne sum ja koristela, a koga se javuvav po aptekite vo Skopje, mi preporacaa Butevate, so toa sto koga ke zavrsi tretmanot, se koristi nekoe si mleko.
od prethodno navedenite pricini, znaci medicinski masti koi ne mi pomognaa, a slucajno se mackav nekolku dena so KUTERIT G, i ne mi pomogna, ostanav dosledna na ona sto veke me ima zaleceno, a ne izlekuvano.
podobruvanjeto e golemo kaj mene, gi nemam onie gadni korupki kako od kaskaval, so sekoe premackuvanje na racete, se roni gorniot zabolen sloj od kozata i sto e najbitno, go nema crveniloto koe go imav prethodno.
zgresiv sto pravev eksperimenti so nekoi masti i tecnosti, i dozvoliv da malite krukcinja crveni i poteceni se spojat i se napravija golemi crveni krugovi-fleki.
od pred Veligden se mackam so tecnosta koja ja pravi covekot od Pintija, i gornite sloevi od kozata se lupat, se namaluva crveniloto i pocnuva da se gubi malku po malku.
se nadevam deka najmnogu uste za dve nedeli ke se izgubi celosno, a ako se javi dogodina, togas moze da napravam i nekoe ispituvanje.
no po se izgleda deka e na alergiska baza, oti se javuva isklucivo ovoj period od godinata, a i tuka vlijae i nasledniot faktor-majkata.
ako sakas moze da ti dadam podatok, pa i na nekoj drug ako go ima ovoj problem, za toa koj e i kade e covekot.
mene mnogu mi pomaga da go zalecam barem 11 meseci vo godinata da go nemam, taka da jas na medicinskite antibiotici mnogu, mnogu i ne im veruvam, oti sum gi pominala tie fazi.
sekoja cest na doktorite i medicinskite lica, no nekogas lekot e priroden.
pozdrav do site.
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 42
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 17922
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by makresanska on 30.04.09 12:52

Mamazako fala ti mnogu za ova opsirno objasnuvanje za covekov ke te konsultiram so zavrsuvanje na kremava sega sto ja stavam.Inace vcera se konsultirav so drugi zenicki na forumov i oni mi ja predlozija Butevateto i mi rekoa deka bila epten efikasna ke prodolzam barem eden mesec so nea dokolku nemam podobruvanje ke te baram obavezno.A jas plus zemav veke eden lek od edna zena se pravi so med i mnogu trevki pa i nego go jadam pa ke vidam inace mnooooogu gorci ama se izdrzuva.
Sepak EDNO GOLEMO fala sto se potrudi da mi objasnis
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by butterfly on 30.04.09 12:58

luge jas na dlankata od vnatresna strana imam cel kru gruba koza,kako parinki se lupi.neznam dali e psorijoza.kozata mi se lupi i mi puka,mi se otvoraat rani zosto mnogu cesa.dali znaete nekoja mast na prirodna baza oti nemozam da stavam se zosto go dojam sin mi.ke ve molam ako znae nekoj da pise
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 17293
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by mamazako on 30.04.09 13:02

makresanska, a toj lek sto go pravi zenata se jade, se pie, sto se pravi i kako deluva?
mozes li da mi objasnis malku podetalno, te molam?
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 42
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 17922
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by mamazako on 30.04.09 13:02

makresanska, a toj lek sto go pravi zenata se jade, se pie, sto se pravi i kako deluva?
mozes li da mi objasnis malku podetalno, te molam?
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 42
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 17922
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by makresanska on 30.04.09 13:04

butterfly srcka pa sega ne sum mnogu informirana ama mislam deka butevate masta bas vcera citav ne e opasna za bremeni zeni i doilki.Seppak e za nadvoresna upotreba moj sovet vo zegin javise i prasaj za masta Butevate i dali ti vo tvojot slucaj mozes da ja koristis davaat soveti jas so niv od vreme na vreme se konsultiram
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by butterfly on 30.04.09 13:06

fala ti mnogumakresanka bas ke vidam posle.daj boze nesto da pomogne oti nemozam da izdrzam veke


Последната промена е направена од butterfly на 30.04.09 13:07. Мислењето е променето 1 пати
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 17293
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by makresanska on 30.04.09 13:06

mamazako se jade i mnooogu gorci ama neznam stvarno sega sto da ti kazam sve zivo koristam i vise pojma nemam sto mi pomaga.Zolva mi mi go najde lekov jas od zenava imam doma vizit karta ako sakas ke ti dadam brojce pa slusnise.Se jade nasabajle i navecer po edno malo lazice.
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by mamazako on 30.04.09 13:08

pa ako ne ti e tesko, pisi mi broj od zenata na PM, pa ke vidam, ke potkasnam i od toa, sto se ne probav, pa i od toa da prbam.
da ne sum pokuso, de.
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 42
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 17922
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by teana on 26.05.09 14:06

Dali moze nekoj da mi go dade brojot na dr.Doxcev
avatar
teana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 37
Age : 36
Локација : strumica
Расположение : promenlivo
Поени : 16715
Registration date : 2009-04-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by Swordfish** on 25.06.09 0:02

Гледам дека тука се развила голема дискусија за оваа болест и ми е особено мило што постои кај нас ваква тема, бидејќи секогаш кога ќе побарам на нетот за псоријаза линковите ме водат до форуми на другите балкански земји.
Како прво јас сакам да си кажам за мене дека оваа болест ја имам цели 5 години и сеуште не сум нашол ама баш никаков лек за неа. Од еден хрватски форум, поточно од форумот на веб-сајтот на Belupo(фирма за лекарства) имам прочитано дека за псоријазата постои Turn On, но никогаш Turn Off. За жал тоа Turn Off јас сеуште не сум го почуствувал. За активирање на псоријазата постои само една причина, а тоа се стресот и нервозата. Првпат кога ја забележав болеста(значи пред 5 години) отидов во болницата во мојот град и бев онака лаички прегледан колко да ми пројде редот. Од нив ми беше препорачано Синодерм(гел), Асквам(лосион на база на прополис) и уште еден маст за кој сега не се сеќавам, но кој и да бил сето тоа не ми помогна. Таа терапија ми траеше 3 месеци и кога видов дека нема аир од неа почнав да одам по скопските болници(државна, воена) кај тогашните дерматолози. И од нив добивав терапии, но повторно немаше поголеми подобрувања, освен повремено кога се мачкам со дадените мастови. Така поминаа 3 години од моето патење со болеста. Гледам дека тука го бараат д-р Дохчев. Јас лично го посетив него пред 2 год. и ми даде 2 маста за кои дадов 1 200 ден. и од нив не видов ама баш никакво подобрување, а башка тоа на излегување ми рече Господ да ти е на помош. Јас си помислив во себе: ,,Од тебе докторе барам помош, а не од некој друг". После него посетував разни луѓе со исцелителна моќ (за кои не смеело да се зборува за да ти дејствува тоа нивното баење), посетував извор со незнам каква лековитост и пак си останаа тие црвени на кожата. И конечно минатата година разбрав за една докторка која имала магистрирано во Белград на оваа проблематика и ми помогна со една екстремно голема терапија и дојдов до стадуим да не ми се ни познава дека некогаш сум имал псоријаза. Таа терапија беше следнаЧ
1. За главата--> лосион Белосалик(лосион) и шампон Ораназол, а може и Кетоконазол и Реконазол(тоа се исти шампони но правени од различни фирми)
2,За кожата по телото-->прва недела=Белосалик(маст) по два пати на ден(овој маст е кортикостероид и негово користење е ограничено на 21 ден, бидејќи предизвикува на некој начин вештачко стареење на кожата но тоа не е страшно ќе ви наведам подоцна за тоа;
---->втора недела=Белосалик(маст) и Бутавате(маст) се мачка наизменично: еднаш белосалик, еднаш бутаватe;
---->трета недела=се користат претходните два и плус еден маст кој не се продава готов туку таа докторката ми напиша рецепт и со него се оди на пр. во зегин, реплекс фарм и сл, такви да го изработат бидејќи е на природна база. Е сега тука имаше еден редослед на мачкање за кое сега не ми текнува но знам дека траеше доста долго.
И да ја комплетирам оваа терапија со: пиење на апчиња Рифатин(за нив може да го прашате дерматологот кој што ви ја лекува псоријазата) и внесување на јас би рекол претерано големи количини на витамините А и Д (и секаков вид на нивни деривати, кои го успоруваат вештачкото стареење од кортикостероидот во Белосалик). Јас за да го внесам витаминот Д бев приморан да се сончам на терасата од мојот стан(зашто нели Сонцето е најголем и бесплатен извор на витамин Д) и лежев во када полна со готварска сол за да биде како да сум бил на море.
И после оваа терапија на мојата кожа од тие црвените останаа (искрено јас се радував како мало дете на играчка Very Happy)едни белини по кожата за кои докторката ми рече дека е ред да одиш на вистинско море и со сончање ке се израмнат со останатиот непсоријатичен дел од кожата. Со тоа терапијата од неа заврши и започна терапијата на природата во Бугарија на Црно Море. Како ми проаѓаа деновите на море тие белини забрзано исчезнуваа. После 10тина дена на сонце и морска сол на мојата кожа немаше ни П од псоријаза и останатите денови од одморот ми поминаа како да сум во рајот среќен што себе си се гледав во нов ,,дизајн". По враќањето од одморот отидов кај докторката со еден поклон(бидејќи заслужуваше после 4 години мачење маки со болеста таа ја најде формулата) и ми рече дека е супер, но за жал да очекувам наесен кога ќе се менува времето нивно повторно враќање и тогаш задолжително да се појавам кај неа со цел, како што рече таа, да ја исечеме во корен. Но таа есен јас појдов на факултет, почнаа нервози и стресови и наеднаш на мојата кожа како да експлодира бомба. Но секојдневните обврски околу факултетот, и секако морам да признаам моето невнимание и на некој начин немање волја за да се борам повторно со неа ја оставив таква како што е. И сега повторно сум под таа истата терапија, повторно ми помага и секако исто тоа ме очекува и ова лето па здравје до наесен за нови проблеми.
Можеби некој ќе се праша зошто сончање на тераса и легање во када со сол, па и за тоа ќе ви објаснам: минатата година, точно сега овие денови за прв пат беше спроведена државната матура, и која јас имав среќа да ја полагам, а тоа наложуваше седење дома и учење. Но не е само тоа, секако дека мора да се оди на контроли кај докторот, постојано купување на лекарства и помош од домашните кога треба да се мачка(јас ја имав псоријазата низ целиот грб и мора некој да биде до мене за да мачка на грбот,бидејќи сам нели не можеш да го направиш тоа но и на главата). Тоа ќе биде мојата историја за оваа болест, напишав толку многу со мисла дека некој можеби ќе се пронајде и ќе го упатам кон успешна терапија. И јас лично би ви препорачал не одете кај луѓе што велат дека имаат лек за оваа болест бидејќи само им ги полните џебовите. Моите дома беа спремни да дадат се што имаме за да јас се излечам, но факт е дека оваа не се лечи. туку само треба трпение и јака волја за да се контролира истата. Ве советувам да посетувате доктори кои имаат знаење и професионално досие за болеста. И во прилог ви давам 2 линка да се запознаете со псоријазата.
http://www.stetoskop.info/Psorijaza-Psoriasis-vulgaris--623-c35-sickness.htm
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=701&ArticleID=44636
И секако можете да ми пратите порака ако сте заинтересирани за докторката која ми ја направи терапијата, и ќе ми биде задоволство да ви помогнам да појдете кај неа. Но да ве запознаам со тоа дека таа се наоѓа во Куманово.
Поздрав до сите и имајте сила за борење со болеста, бидејќи ЖИВОТОТ Е БОРБА!!

Swordfish**
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 3
Age : 29
Локација : Kumanovo
Поени : 16411
Registration date : 2009-06-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by pepa on 25.06.09 10:37

Swordfish, napisi ni koja e taa doktorka mislam deka nema da ima problem ako se objavi imeto pa da znaat i drugite so vakov problem da pobaraat pomos
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 39
Локација : poima nemam
Поени : 17909
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by Swordfish** on 25.06.09 14:28

Д-р Емилија е докторката која ми помогна минатат година и оваа година е истата таа која ме лекува.
Поздрав!

Swordfish**
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 3
Age : 29
Локација : Kumanovo
Поени : 16411
Registration date : 2009-06-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by sunset on 25.06.09 14:50

Dr.Emilija,privatna ambulanta?Aj te molam malku poopsirno kako se vika i kade raboti,please
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 40
Локација : mkd
Поени : 17846
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by mamazako on 25.06.09 14:56

ne e na odmet na PM da ni pratis podatoci za doktorkata, ili napisi komplet p[odatoci , ime prezime i kade ima ordinacija, lokacijata.
i jas imav problem so toa, ama sega fala mu na gospoda, od tecnosta od covekot od Pintija, mi se iscistija racete i nozete.
ama i malku pomalku se nerviram , a i pazam sto jadam.
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 42
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 17922
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by rich_bitch1 on 26.06.09 13:22

drzete se do temata,ne pocnucajte so kavgi vo sprotivno ke ve brisam
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19553
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Псоријаза

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот