Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Псоријаза

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12096
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Псоријаза   24.03.09 21:42

Ме интересира дали некој има ваков проблем,јас после породувањето морав да одам на кожно затоа што по главата ми се направија корупки под косата,на градите и нозете имав црвени кругови што се перутаа.Докторката рече тоа ми е реакција на организмот на стрес,а породувањето е сепак стрес за организмот,евентуално сум ја добила од постелнината во болница,ми даде маст и оспен да пијам и се повлекоа.Сега на промена на време на лактите ми се појавуваат овие кругови,а понекогаш и на потколениците,што страшно ме нервира и грозно ми изгледа.Имам слушнато дека ако еднаш добиеш псоријаза ке ја имаш секогаш.Ве молам ако некој има ваков проблем да ми препорача крема или маст
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12199
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   24.03.09 21:45

http://www.stetoskop.info/Psorijaza-Psoriasis-vulgaris--623-c35-sickness.htm
imas tuka se
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13189
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   24.03.09 21:59

Татко ми има псоријаза. Точно е тоа ако еднаш ја имаш секогаш ќе ја имаш. Се залечува но не се лечи. Исто е како и херпесот. Тригер за појава е најчесто стресот и се активира псоријазата. Мораш на доктор затоа што има многу различни видови на псоријаза, а мислам дека зависи и од самиот организам а највеќе од начинот на исхрана.
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12096
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   24.03.09 23:45

Искрено,од нашава лекарка кожна не добив многу информации,сакав да одам кај Дохчев,па ќе видам,никогаш во животот сум немала проблеми со кожата и затоа толку ме нервираше,сега немам,само на промена на време лактите ми се со црвени кругови,ги мачкам со маст и поминуваат меѓутоа планирам уште едно дете и незнам како би се справила со тоа за време на бременост и дали пак по породување ке се јават,затоа ме интересираше дали има некој искуство и дали знае некој лек на природна база?
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13189
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   24.03.09 23:53

Природен лек верувам дека ќе најдеш...многу ги има. Јас не знам конкретно некој.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12539
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   25.03.09 1:23

Znam nekoj sto ima...ama za lek ne sum cula...Ne znam dali pravime muabet za istata bolest ama znam edna devojka taa na nozete ima beli fleki,kaj zglobovite!Ama toa e stalno taka....si stoi belo...pa mislam deka toa e od problem vo pigmentacijata....mozda pak gresam..ama na leto koga bese kaj nas se suncase ama pak i stoese belo...se poznavase ama pomalku...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14156
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   25.03.09 1:26

Тоа е друго, недостаток на некој пигмент и јас познавам луѓе со таква болест
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13594
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   25.03.09 1:32

Emilija напиша:
Татко ми има псоријаза. Точно е тоа ако еднаш ја имаш секогаш ќе ја имаш. Се залечува но не се лечи. Исто е како и херпесот. Тригер за појава е најчесто стресот и се активира псоријазата. Мораш на доктор затоа што има многу различни видови на псоријаза, а мислам дека зависи и од самиот организам а највеќе од начинот на исхрана.
i svekor mi ima psorijaza.sto ne proba od masti no nisto.znam samo deka e neprijatna,cesa mnogu.no ne e zarazna.koga stava krema so kortikosteroidi e ok.no ne smee predolgo da ja stava


Последната промена е направена од jasmina,mina на 25.03.09 1:33. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14987
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   25.03.09 1:33

http://www.google.de/search?hl=de&q=prirodni+lek+za+psorijazu&meta=

ovde ke najdis pisuva na baza na smola i kombuha caj
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 1:39

Zdravo na site sega samo sto ja najodv temava mislev deka ja nema za da ja postavam.
Dva meseci po red na levata strana na kolkot i pod desnata grada mi izlegoa 5-6 crveni fleki golemina na nokt ( vkupno se tolku) znaci odozgora koga ke gi pipnes se rapavi i se perutaat.Vcera otidov na lekar kaj Dr.Mojsov so preporaka (bidejki raboti samo doma) i stom gi vide odma rece deka e psorijaza inace doktorov e specijalist za toa (ova vi go kazuvam od iskustvo od drugi sto otisle i sto gi izlecil so teska psoriaza) sreka sto sum otisla vo pocetna faza.Vaka mi dade gel t.e. si ga kupiv vo zegin Zola 0.1% sekoj vecer da se mackam a nasabajle da se mijam, vitamin AD3 kapsuli ili granuli cel zivot i premnogu ovosje da jadam crveno, jogurt sekoe sabajle na gladno srce 200 ml. nekoj jogurt AB 5+ , i normalno alkohol cigari ne, i koga se banjam so sto potopla voda da se banjam, i banjanje na teloto samo so sapun ili sampon na DOVE bidejki imalo golema PH vrednost a za kosata samo so heden sholders new.
I sakav da vi kazam tolku mi e tesko od vcera navaka samo placam nemozam da se smiram i si vikam zosto bas na mene mora da mi se sluci ama toa e toa . Terapijata so gelot inace trae 4 meseci a dokolku se izgubat za 20 dena terapijata ne smee da se prekine.I sakav da vi kazam deka mi rece dva pati nedelno da jadam riba sardina.
Znam deka pisuvav premnogu ama morav da si se olesnam a i da pomognam na nekogo ako go ima ovoj problem
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 1:46

A sakav da kazam deka ima dosta vidovi na psorijaza a ova sto go imam jas e nisto vo sporedba sto sve vidov vcera a normalno od edna odi na druga dokolku ne se otkrie na vreme
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12096
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 18:29

makresanska напиша:
.Vaka mi dade gel t.e. si ga kupiv vo zegin Zola 0.1% sekoj vecer da se mackam a nasabajle da se mijam,

Kazi mi gelot kolku kosta i dali se kupuva bez recepta?Ti rece samo Dove gelovi za tusiranje i sapun?
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 19:44

Sunset gelot odi bez recepta i se vika ZOLAC od 0.1% i kosta 590 denari.A doktorot mi rece da se mijam samo so DOVE sapun i gel za tusiranje.A kazimi i ti imas nekoj problem ako ne ti e problem da kazes se razbira.
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12096
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 20:00

Imam pisuvano vo prviot post koga ja otvoriv temata,mi se pojavi psorijaza posle poroduvanje,togas bese izrazena,na gradite i kolkovite imav fleki bas kako ti sto gi opisa,sega nemam osven na laktovite vo prolet i esen ama me nervira mnogu toa.A zaboraviv da prasam zosto hedensolders sampon samo?Kade raboti ovoj doktor ako sakas da mi kazes?
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 20:04

Znaci ima nadez i na mene da mi se izgubat samo primetiv deka i na nervna baza deka izlagaat bidejki ovie dva dena bev mnogu nervozna i mnogu placev i gledam deka mi izlegle sitni mali.A za hedensoldersot kasuva bidejki e najdobar voopsto sak=mpon sto postoi i e dobar ne samo za luge so psoriaza nego i za sekoj covek sigurno ima nesto sto nemaat drugite samponi.A inace ovoj e doktor vo penzija i e covek od 70 godini i raboti doma i kaj nego se odi samo so preporaka Dr.Mojsovski.A te molam kazimi kako ti e povlekoa na tebe gi lekuvase ili sami od sebe.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 20:05

Procitav vo tvojot post pogore
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 20:07

A pred da otidam na lekar ne me cesaa ne gi ni primetuvav da kazam od koga mi kaza mislam deka ke pobudalam kolku me cesa telovo celo vreme se cesam ko da mi lazi nesto dali e potsvesno ili ne neznam.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 20:19

I mi padna cudno a sakam da ve prasam i vas.Dali moze gel ili mast za telo da vlijae dokolku se planira bebe ili si ostanata trudna????? Doktorov mi rece deka ne ama na upatstvoto pisuva deka treba da se prekine dokolku ste vo blazena sostojba.A prasav i drugi mi rekoa deka toa e za nadvoresna upotreba i nema potreba za grizi. Da ne znaete nesto okolu toa
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12096
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 20:25

Nema potreba da places i da se nerviras,toa e sto e,so nervoza samo ke bide poloso.Napravi se sto e vo tvoja mok da si pomognes i ne razmisluvaj za ova kako bolest tuku kako dermatoloski problem
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 20:27

A sakav samo da te prasam bidejki nemam seuste rodeno moze li da imam problem nekoj na plodot vo tekot na bremenosta mnogu toa me plasi
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12096
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 20:41

Jas mislam deka nema problemi od psorijaza vo bremenost,nemoj da se plasis
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 20:45

Te utepav so prasanja ama moram ova e nesto novo za mene a kazimi dali si pusac i ako si dali prestana da pusis ili prodolzi.Bidejki jas nes um strastven pusac edna kutija 2 do 3 dena ama sepak mi rece ete treba da prekinam.
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12096
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 21:22

Da,i jas pusam negde 10-15 cigari dnevno,sekoj den gi ostavam ama ne mi ide :shame:.Eve jas deneska ke si kupam Dove i Head and shoulders i ke go pobaram mastot vo apteka,fala ti na ovie informacii mnogu,alkohol ne pijam ni gazirano,a za cigarite znam deka treba da prestanam,ke bide i toa.Da ti kazam navistina ima vrska izgledot na kozata so ishranata,otkako se hranam pozdravo nemam problemi nekoi vidlivi
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12585
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 21:26

Znaci samo ke ti povtoram navecer se tusiras ubavo se brises i se mackas na bolnite mesta.Sabajle obavezno tusiranje.I taka 4 meseci moze da prekinat brzo ama prodolzi 4 meseci
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 12096
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Псоријаза   08.04.09 21:30

OK,fala,a koj Head and Sholulders da kupam ili nema vrska?
Вратете се на почетокот Go down
 

Псоријаза

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -