Родители и деца

CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Go down

CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by delfin76 on 24.03.09 11:02

јас имам проблем со раката од постојано користење на глувчето
знаете ли некоја вежба што помага за овој тип на ,, болест,, - ако може така да се нарече?

avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18430
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by fibimk on 24.03.09 22:24

A delfin76...da si prajs pauzi odvreme na vreme i da go ostavis glusecot???Imas valjda pauza na rabota!Ne znam dali ke pomogne ama ima edna trkalezna guma i so nea gi jaknes racete.Ja zemas vo dlankata i ja stegas po 10 pati..nekojku serii taka pa vidi ako pomogne.A na lekar sto ti rekoa?Longeta?
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by Pipolino on 25.03.09 9:13

i onie kineskite topcinja neznam kako se vikaa se dobri za vezba
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18099
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by ирена on 25.03.09 9:30

sto se odnesuva do rakata, ima eden stegaczaracen zglob na top shop, a mislam deka go ima i po apteki, i super e za luge sto se postojano na kompjuter i so glusecotg vo raka.

ирена
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 183
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : kako i sekoj den
Поени : 17294
Registration date : 2009-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by delfin76 on 25.03.09 23:56

A na lekar sto ti rekoa?
не фиби мк не сум била на лекар,него низ муабет со пријатели сватив дека мене ова ми се случува
па се заинтересирав и читав нешто на интернет
па ме интересираше дали некој има ваков проблем
а каде ги има тие топчиња за вежбање?
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18430
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by fibimk on 26.03.09 15:20

Delfin,bi trebalo vo prodavnici za sport da ima..sepak se tie za vezbanje.Jas imav trkalce gumeno i go zemav vo raka i go stegav...
Najdobro e da odis na lekar pa da vidis dali go imas toj sindrom ili ne!Za vezbanje Ok,ama zosto da si mislis deka nesto imas ako nemas?
Pozz
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by delfin76 on 26.03.09 16:49

Najdobro e da odis na lekar pa da vidis dali go imas toj sindrom ili ne!
да во право си , треба да одам на лекар и да видам што е мојот проблем
па баш затоа и отворив ваква тема да видам дали и др. некој имал вака болка како мене, па кај оделе што правеле итн.
најдобро на матичен па после они знаат каде
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18430
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by mama X on 26.03.09 17:29

delfin76 напиша:јас имам проблем со раката од постојано користење на глувчето
знаете ли некоја вежба што помага за овој тип на ,, болест,, - ако може така да се нарече?


Организмот си има еден одбрабен механизам - кога нешто не е во ред се јавува болка, и значи да побараш лек, а не да форсираш со вежби и сл. Имам видено многу сл. случаеви, ама секој човек е сам за себе. Доколку сакаш пишими пп ќе ти дадам тел. од реномиран лекар за да го решиш проблемот. Поздрав.
avatar
mama X
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 17535
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by MamaMaja on 27.03.09 23:29

Проблемот се решава хирушки.
АМА!!!

НИеден хирург не ти гаранира дека нема пак да се јави.
Јас го имам истиот проблем, имам и оштетување на
нервите на рацете, трнење, болки. Лек во принцип нема, туку да научиш да ги штедиш рацете, шаките.
Живеам со тоа, особено ми се влошуваше после и за
време на бременостите. И кога физички се замарам, е тогаш ми се плаче.
Ми предлагаа операција, ама др. Демирџиев ми кажа тоа
горе што напишав.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17804
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: CARPAL TUNNEL SINDROM-модерна болка?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот