Родители и деца

Крводарителство

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Крводарителство

Пишување by mamaAnita on 29.10.09 12:46

Јас сакав денес прв пат да давам крв, но ме вратија, хемоглобинот ми бил 125, не било доволно за давање крв. Баш ми е жал, толку се спремав

mamaAnita
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 189
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 17042
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by Kinky on 04.11.09 14:47

Vo nedelata celoto moe semejstvo davase krv:).
Guardian Angels motordziite imaa akcija "Jas sum motordzija - krvodaritel" i Aleksej kako najmlad "krvodaritel" t.e. prisuten na akcijata i potencijalen motordzija (bidejki ne go ispusti negoviot golem motor od race ), dobi poklon od niv. Go slikaa, stipkaa, go zanimavaa, toj odese od race vo race . I za nas imase pokloncinja - privezoci so nasata krvna grupa:).
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by Tifani on 04.11.09 15:04

Никогаш до сега не сум давала крв.Еднаш во средно сакав да дадам ама ми рекоа дека ми е слаба крвта
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18342
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by Kiki on 04.11.09 16:52

Jas sum 0+ i imam davano 2 pati krv dosega
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by adi on 04.11.09 17:04

Jas nikogas dosega ne sum davala krv,poveke mi bilo strav a i hemoglobinite sekogas mi se okolu120.No bev spremna da dadam krv koga majka mi zavrsi na hematologija so 30 hemoglobini,edvaj ziva ostana,e togas bev spremna da dadam krv pa kolku i da mi se hemoglobinite.Sreka imase dr.krvodariteli(rodnini i prijateli)pa taka na mene ne mi dozvolija.A inaku i da spomenam moze i ne e mesto vo ovaa tema ,koga od ovde ja ispratija krvta za majka mi tamu i ja dale polovina od krvta,a posle toa koga trebase da se dade uste rekoa deka nema.Kade isceznala krvta neznaeme,pa moravme pak da najdeme krv.Inaku mm e redoven krvodaritel .
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 17311
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by KATIC on 04.11.09 17:16

Jas imam davano 9 pati krv , ama mnogu mi e zal sto sega ne mozam da dadam. Krvta mi e super ama sega poradi laparaskopijata, i planiranje bremenost ne sakam da si ja slabeam krvta.
avatar
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 35
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 19029
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by delfinka on 04.11.09 22:43

jas dvapati bev da daruvam krv samostojno no me odbija dvapati mi bese slabo neznam sto a i uste pred da mi ispitaat krvta doktorot vika se somnevam dka moze ti da daruvas,go prasav zosto?vika mnogu si bela,ko bleda sigurno hemoglobinot ne nizok
na kraj nesto bese nisko(doktorot rece deka i toa e normalno,no za davanje krv treba da bide pojak pa taka se razocarav a tolku mnogu sakam da pomognam nekomu
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 19056
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by sanja83 on 08.11.09 23:46

Јас сум А негатив и имам давано крв само еднаш! После тоа се чуствував ептен убаво што сум дарувала крв и што можеби на некој сум помогнала! После тогаш, сакав да давам у ште на два пати крв, но хемоглобинот ми беше низок и не ми дадоа да дадам крв! :(((((
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19724
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Крводарителство

Пишување by Филип Блажевски on 08.12.09 14:50

Здраво!

Причината поради која се зачленив е револтот кон друштвото на крводарители или кон тие кои што ги ги евидентираат тие акции. Вака сега. Дедо ми е починат пред неколку неделеи. Го имаше во весник за најголем крводарител во Македонија кој има дарувано 295 пати крв барем толку е заведено, додека другите дарувања не се заведени, но сигурно е повеке од 300. Додека беше жив нон стоп на телевизија ќе видам дека некој дарувал над 100 пати и го величат тој човек па уште и важи за најголем крводарител во Македонија. Тоа не е еден таков него неколку што е многу смешно. Јас на дедо ми му викав да се буни бидејки се говорат невистини, а тој сине што сакаат нека праваат јас моето сум го завршил и имам спасено многу животи. Од како е починат друштвото на крводарители можеа да објават во весник дека починал најголемиот крводарител, ние да објавевме ќе станече збор за самобендисаност. Морам да им се заблагодарам што се плати дел од погребот бидејки бил крводарител. Но тој беше едноставно заборавен изминативе години. Не е фер да се однесуваат така спрема човекот. Тие помогнаа околу погребот, но парите не ми вршат ништо јас него нема да го вратам, ама ако се спомне некогаш ќе ми биде драго бидејки треба да се памти еден таков човек. И поради тоа јас не сакам да дарувам крв. Прво ке се онесвестам слаб сум на игли, Второ знам дека нема да бидам ценет од нив. Можеби барам премногу но реалноста е таа. И никогаш нема да функционираме како што треба околу почитување, ако се земе в предвид дека дека од сите останати Југословенски републики имало повеќе донирано пари за манастирот на Тоше, а нас не немаше никаде, односно многу беше мал одзивот. Така и во мојот случај, барам само да се спомне, не барам пари и слава, сакам само да знае народот дека тој помогнал и спасил многу животи.


Благодарам,
поздрав

Филип Блажевски
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 3
Age : 29
Локација : Скопје
Поени : 16465
Registration date : 2009-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by saligrem on 08.12.09 15:57

jas nemam daruvano krv vecno imam slaba krv
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17139
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by Kiki on 08.12.09 16:00

jas na 30 noemvri davav krv po 3 pat, preubavo mi e cuvstvoto koga ke dadam krv i koga znam deka so toa pravam dobro delo, spasuvam neciv zivot
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by Kinky on 08.12.09 18:56

Филип Блажевски напиша:Прво ке се онесвестам слаб сум на игли, Второ знам дека нема да бидам ценет од нив. Можеби барам премногу но реалноста е таа. И никогаш нема да функционираме како што треба околу почитување, ако се земе в предвид дека дека од сите останати Југословенски републики имало повеќе донирано пари за манастирот на Тоше, а нас не немаше никаде, односно многу беше мал одзивот. Така и во мојот случај, барам само да се спомне, не барам пари и слава, сакам само да знае народот дека тој помогнал и спасил многу животи.
Ako davas krv za da bides cenet i za nekoj da te spomne, togas podobro ic da ne davas. Krvodaritelstvoto e human cin koj ne se pravi zaradi slava tuku od zelba da se pomogne i spasi zivot. Dedo ti, Bog da go prosti, bil mnogu pameten covek. Ubavo ti kazal deka celta e ispolneta, zivot e spasen, a dali toa ke go priznae nekoj javno ili ne e pomalku vazno. Spaseniot znae kolku vredi podarenata krv i dedo ti. Se slozuvam so tebe deka kaj nas krvodaritelite se mnogu malku ceneti i privilegirani, no mozes sam da napravis nesto za da ne bide zaboraven dedo ti kako najgolem krvodaritel vo Makedonija.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by monika kusibojovska on 08.12.09 22:55

Krvodaritel sum i imam dosega daruvano 15 pati.Sekoga sum davala od humanost a ne od koris,nikogas ne sum gi iskoristila ni tie dva dena sto gi davaat da ne se odi na rabota a cuvstvoto otkako ke dadam e prekrasno znaejki deka spasuvas necij zivot so taa krv.
avatar
monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 173
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 16993
Registration date : 2009-09-28

Вратете се на почетокот Go down

крводарителство

Пишување by Филип Блажевски on 10.12.09 10:03

Се согласувам дека крв не се дарува заради слава. Знам дека тоа е хуман чин. Како што напишав слаб сум на игли и се онесвестувам. Друга важна работа е, знам дека со дарување крв ке направам добро дело и знам дека не е битна славата и никогас не ми била битна. Е сега тоа добро дело кое ќе го направам неможе да биде фрлено во ѓубре од страна на друштвото на крводарители. Јас сакам да се направи добро дело, на тоа дело не треба да се гради слава, но дедо ми никогашне се фалел и барал слава, барам само кога некој ке го пофалат дека дарувал 100 пати и дека највеке има дарувано барам само да се негира. Не барам да се спомне дека дедо ми е поголем крводарител, сакам само да се негира. Неможе кој како стигне да си зима заслуги за нешто што не е точно. Еве јас не дарувам крв ама давам пари во црква и на сиромашни. Никогаш не сум се пофалил бидејки сметам дека тоа не е фалење туку дека е човечност исто како и дарувањето на крв. Но да ми се појави некој анонимус за кој што знам дека нема допринесено повеке од мене и да дозволам да биде над мене и лужето да му се клањаат тоа нема да го дозволам. Ќе повторам НЕ БАРАМ СЛАВА, БАРАМ РАМНОПРАВНОСТ. Што се однесува за тоа дали ке ме ценат или ке ме спомнат? Поради почит и спомнување не се дарува крв или тоа не треба да биде причина за да се помогне. Но, секогач има но Smile Сметам дека друштвото на крводарители знае кој колку дарувал крв, сметам дека треба да се каже дека постоел човек кој спасил толку многу животи. Само да се каже неговото име, не да се даваат некакви награди или бенефиции само да знае народот дека тие што се фалат на ТВ дека имаат повеке од 100 пати дарувано крв дека тие не се вистински крводарители. Да бидеме реални народот им верува повеќе на нив. И после се појавува лажна слика дека некој Станко или Петко ми бил хуманист. Можеби во претходниот говор погрешно се изразив и се извинувам. НО сметам дека треба да се има почит према дедо ми и према другите кои толку многу дарувале крв како него. Сепак не смееме да ги потцениме луѓето кои започнале да даруваат. Јас секогаш сум кажувал дека дедо ми бил крводарител, и несакајки се погоди еден дечко кој се фалеше дека вујко му има толку многу крв дарувано што не знае колку животи спасил. И му викам колку е тоа друже и он па може над 80 пати. Апсурдно е тоа. И тогаш се изреволтирав и кажав за дедо ми во целост за да не се створи лажна слика и дечкото се усрами. Такви луѓе ме нервираат многу. Да бидеме реални да не напишев на порталов за дедо ми сигурно немаше ни да знаете дека он бил, можеби не сте знаеле воопшто кој е, а можеби сте имале мислење за некоја друга личност дека бил голем крводарител.

Се надевам дека се разјасни барем малце околу ова. ако не ке пишам пак. Smile

Филип Блажевски
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 3
Age : 29
Локација : Скопје
Поени : 16465
Registration date : 2009-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by MamaMaja on 11.12.09 23:31

Krvodaritel su, sum davala krv 8 pati, sega ne sum odamna,
bremenost, doenje, ova ona.

А i malku mi e nejasno kaj se dava krv sega, porano imase akcii,
sega nema golemi firmi, ne sum videla ni akcii nesto da se
organiziraat vo nasa blizina, ili vo toj krug kaj sto se dvizime.

Ne davam krv za privilegii, iako smetam deka tie sto davaat krv
treba da imaat nekoi privilegi, vo zdravstvoto.

I uste nesto mnogu me luti, sto nekolku pati mi ja zagubija kniskata
pri davanje krv, pa se mi e rasejano po nekoi nivni tetratki :S
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18544
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by mamaAnita on 13.12.09 0:49

MamaMaja напиша:А i malku mi e nejasno kaj se dava krv sega, porano imase akcii,
sega nema golemi firmi, ne sum videla ni akcii nesto da se
organiziraat vo nasa blizina, ili vo toj krug kaj sto se dvizime.

Во големите фирми редовно има акции, доаѓаат на 3-4 месеци, а инаку и низ град се организираат често, нас на работа радиото ни е нон-стоп уклучено, па често кажуваат каде има акции

mamaAnita
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 189
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 17042
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by monika kusibojovska on 13.12.09 11:51

Jas redovno daruvam na bolnica vo transfuziologija
avatar
monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 173
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 16993
Registration date : 2009-09-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крводарителство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот