Родители и деца

Пофалете ги вашите дечиња

Страна 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by jasmina,mina on 03.11.09 13:06

незнам дали е за фалење или за жалење,ама вчера многу се изнервирав кога Елеонора ми кажа дека во училиште го читале текстот кој е од 7 реченици и наставничката и ставила н како дека невнимава!Не го слушнала детето што читало пред неа по список бидејќи тивко читало и не продолжила од каде што треба!Прво ми беше малку чудно бидејќи дома ги ,,испеа,,трите текста што требаше да ги научат да ги читаат!Детево чита од 4,5 години и овие текстови и се банална работа и не внимава бидејќи не и се интересни!И ете проблем,толку многу се нервирав и ја испокарав(што знам не е правилно)!Денес ја прашав наставничката,и таа замислете ми даде одговор дека откако и кажала дека и ставила н(невнимава)а детево баш гледало во книгата,наставничката се размислила дека Елеонора и уште две деца треба да добиваат други задачи дур останатите учат читање,во смисла да читаат енциклопедии бидејќи ова им е надминато!Е сега мнооогу ми падна криво што го испокарав дететво!Сепак има само 7 години!И затоа друг пат не се нервирам за вакви глупости бидејќи сирото дете беше насекирано а јас и бев капак! за мојата ќеркичка!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19499
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by biljanag on 05.11.09 17:35

јане веќе 2 недели вика тате деде да ба бе ла а за бањање сам седнува кога го вртиме нејке да лежи
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19892
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Dragana on 07.11.09 14:00

Eve u jas da si go pofalam Nikola.pocnavme so odviknuvanje od pampers i veke od vtoriot den kazuva koga mu se mocka ili go primetuvam se drzi za paceto i ke go prasam ke mockas li ,a toj deka tute(noksirce kaj nas taka gi vikame).
srce mamino.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 31
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 18728
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Kinky on 11.11.09 15:24

Друженце брои до 20: 1, 2, 3........ 17, 18, 19, десетнаесет
И веќе ја знае цела азбука, со исклучок на љ, њ, ѓ и ќ. Ги распознава напишани. А за два дена научи една руска песничка што му ја кажувам, стварно е кликерче ме изненади . На македонски знае еден куп цели песнички ама ова на руски како ја запамти за толку кратко време, душа моја. Постојано ме тера да пишуваме букви и зборчиња. Ќе биде умен на мама
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19254
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Emi on 11.11.09 15:27

Nie za sega broime do 10 a go skokame sedum neznam zasto
od pesnicki znaeme samo dve edno mace malo mace i zelko zelko zelena
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by pile on 13.11.09 7:07

Ova i e vtor mesec na Snezana vo uciliste,a veke pocna celi recenici na angliski da kazuva.Ucitelkata ni rece deka maksimum do bozik ke si zboruva super angliski.
Vo septemvri dojde vo Usa,i zbor ne znaese angliski.

pile
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 16
Age : 39
Локација : Usa
Поени : 15938
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Dragana on 16.11.09 21:48

Nikolca nauci da gi raspoznava boite crvena,zelena, plava,zolta,crna,bela.A od bukvite samo prvite pet.I pomalku od nekoi pesnicki.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 31
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 18728
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Emi on 17.11.09 2:19

Bravo za pametnata glavicka Smile
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by biljanag on 17.11.09 22:04

иван се повеќе зборчиња кажува се надевам ке прозбори што поскоро се гледа дека се мачи и сака а му е тешко
а јане се повеќе се буни и сака да стои на нозе иако е рано а за зборење кажува лала(така ме вика иван) баба деде тате
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19892
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by kiki-riki on 17.11.09 22:27

Бисера научи сама да си пушта цртан на ДВД
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 16450
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by monabombona on 17.11.09 23:32

Мона самата научи да оди до чешмата, да пушти вода и да мие рачиња. Уз пат жива вода ракавчињата, ама важно е Чиста Дана (со баба една стихотворба што ја научиле)
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 16775
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Sandra_Anja on 23.11.09 14:20

Isto i Anja, sega i e interesno, sama odi do kupailo, ke si gi zavrati rakavcinjata i si mie racinja, pa se brise posle.
A, mnogu mi e interesna koga ke se zaigra, pa si pravi muabet so igrackite, a mnogu saka i da crta (poveke skrta), ama epten e zanesena i da i citame prikazni.
Inace, za nisto ne ja forsiram, niti brojki da uci, niti bukvi, ima vreme za toa koga ke nauci. Toa nisto ne vetuva. Ja gledam sama si broi koga trcame:)
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19247
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by avanturistka on 23.11.09 16:01

da si ja pofalam mila deka super se vklopi so dadickata.....(mn.se plasev deka ke bide ljubomorna)vednas stom doaga od gradinka mie racinja za da ja milne,ako e iskakana mi dava pampers i ako ne sum tuka vo blizina a ona zaplace,mila vednas i pee pesnicka,i mi veli ajde zemaj ja gladna e saka da jade.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18565
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Mama Vase on 23.11.09 18:36

jana denes dobi diploma za ucenik na mesecot,plus znacka koja cel den ja nosi na bluzata zakacena(epten se pravi vazan) i podarok kniga so posveta.najmnogu sonsenca imala mesecov.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18329
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by jasmina,mina on 23.11.09 18:40

браво за Јана!Васе цела е на тебе,ај уште малку и ти ќе добиеш диплома па ќе се фалите двете дома,и ти ќе бидеш член на месецот,не ти бега како си тргнала со твоите организаторски способности

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19499
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Mama Vase on 23.11.09 18:44

ej kako ti tekna.more da se zavrsi rabotata pa za diploma e lesno.aj posle edno novogodisno castenje vo kafana da ziveeme
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18329
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by jasmina,mina on 23.11.09 18:52

обавезно Васе!
инаку да ја пофалам мојата ќерка дека во саботата станала пред мене и уште под ќебе ја научила стихотворбата од 4 строфи и ме разбуди со рецитирање!Ја сонлива си викам што му е на детево,онаква комирана а таа рецитира грмиии hahahaha hahahaha
Ама не требало да ја научи само на слогови да се поделат првите две строфи!Ама ако, Ја пофали наставничката!Во поглед на грмење во зборување денес наставничката на сите деца им дала ливчиња на што да обрнат внимание што чини а што не чини!Кај сите стои да зборуваат погласно само кај мојава ,,биди потивка кога зборуваш со другарчињата,немој да викаш,,а мојава не да вика баш тресе,грми кога збори!На завршната приредба се слушаше и во дворот а без микрофон.Сите останати дечиња тивки,тивки!Меѓу другото и пишала ,,биди посамоуверена ти многу знаеш и многу можеш,не е страшно и да згрешиш,, flower

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19499
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Emi on 23.11.09 20:30

avanturistka напиша:da si ja pofalam mila deka super se vklopi so dadickata.....(mn.se plasev deka ke bide ljubomorna)vednas stom doaga od gradinka mie racinja za da ja milne,ako e iskakana mi dava pampers i ako ne sum tuka vo blizina a ona zaplace,mila vednas i pee pesnicka,i mi veli ajde zemaj ja gladna e saka da jade.


dusicka mala e mila, bravo za nea

nie pokraj edno mace malo mace i pesnata za zelkata sega znaeme uste dve Niz dvor trca babicka i plus edna uspavanka jas sto i ja pejam a sega zapnala nikola nikola da ja kazuvam " Kazi ja mamo nikoa nikoa mojam znam jas taa pesna"
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Sandra_Anja on 25.11.09 12:32

Anja veke nekoe vreme znae kako se vika i kolku godini ima, koga ke ja prasame:)
Jas sum Anja, imam de dodini
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19247
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by biljanag on 27.11.09 12:13

јане има едно запче без никаков знак ни плачење ни лигавење ништо јупииииииииииии
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19892
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Emi on 30.11.09 0:55

Kako se vikas Nene
Kolku godini imas DE
kade zivees Butej DA
Sto ima na planinata Vodno KST
koja reka tece vo nasiot grad VODA VAJDAJ

i me iznenaduva kako brzo uci pesnicki najnova e topceto mi padna sega znae 5
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Sandra_Anja on 04.12.09 11:32

Da vi se pofalam, vcera Anja sama si pobara na solja da se iskaka.
Sinoka vika mama, tate Anja kaka. Jas i vikam ke sednes na noksir, a ona me fati za raka i vo toalet na solja (sreka sto imavme kupeno daskicka, koja mislevme vo noviot stan da ja seftosame), ja sednav i se iskaka Bravo za mojata devojka
Se nadevam veke poleka ke gi isfrlime pelenite
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19247
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by sneze on 04.12.09 11:33

bravoooooo za Anja
nie uste so peleni sme si.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18449
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Mama Ane on 04.12.09 11:42

Срце мало браво, полека полека ќе ги откачите штом има напредок Smile

Ние почнавме бои да разликувамееее
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20061
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Damjana on 04.12.09 11:44

Damjana ima 1 slonce malo ... i gledam surlata na pola. Auuu vikam, koj ja skinal surlata na slonceto. I taa cela srekna vika DADA (ova e Damjana Smile) I posle 2 dena stom se spomne slonce, surla ... bilo sto, taa odma se fali - DADA.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18359
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот