Родители и деца

Пофалете ги вашите дечиња

Страна 5 of 13 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Emi on 14.10.08 22:03

хехе николинам, сега почнува најинтересниот период, од еднаш памтат се, ама да не те изненади како што брзо учат брзо и заборааваат
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by SonjuS* on 15.10.08 0:33

Ме интересира дали вашите дечиња барале буууц со прстето...со показалецот да барат и ти да го направиш истото...и буц да прајте? хахахах
Кај мене во зградата сите дечиња така правеа...
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18706
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by ZeleniCka on 15.10.08 0:37

Pa ako gi naucat taka, ke pravat Very Happy
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 31
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 18640
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by SonjuS* on 15.10.08 0:40

Епа добро де...јас само прашав дали прават така...
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18706
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Juni08_Andrea on 15.10.08 3:25

Andrea denes me iznenadi, ja ostaviv na grbce i otidov da i pravam mleko ,koga se vrativ bese na stomace so glavceto krenato.posle toa uste ednas uspea da se svrti na stomace.inaku do sega se vrtese na stana ama ne uspevase da si go izvlece raceto, e od denes i toa go sovlada.
inaku koga ja ranam, koga veke ne i se jadi, pocnuva da duva na cuclata i da pravi baloni so mlekoto i kako da pee.
sega veke pocna da znae,da se smee na glas,da guga,da pravi baloni.
cuclata znae sama da si ja izvadi ali za da ja vrati i e potesko,ali zatoa se tuka mama i tato da i pomognat.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19439
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by nikolina008 on 15.10.08 9:33

Sonce malo, kolku se slatki :kis heart:
avatar
nikolina008
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 310
Age : 34
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 17995
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by STAR * on 15.10.08 9:47

Син ми секое ѓубренце што ќе го најде на под одма оди во кујна и го фрла во канта.
Вчера ме насмеа , му викам мами сакаш да шетаме некаде и ми вика мами надол вне и дуа , ано е Smile

Хехехе опасен е , го зима телефонот и вика јави некој паша нешто и викам мами кој ќе се јави , а он ми одговара дада Ели , срцка .

Обожава пинк да гледа и си игра на музиката пред тв смешки живи е.

А кога сака татко му да го види , му вика буцо дојди ваму еми бебето.

Научи и да кажува колку ја сака мама и вика многу ги крева рачињата нагоре и покажува.

Секој ден нешто ново и од ден на ден е се поинтересен.

И вчера го однесов кај моите , брат ми имаше мал пиштол , одма научи како се вика и му викам мами ова не е играчка за дечиња дај и го тоа на мама да го фрлиме умни дечиња со тоа не си играат , ајде земи ја топката и со неа ќе си играме, ме ислуша , ми го даде пиштолот и си ја зема топката, а на брат ми му одржав лекција кога ние доаѓаме на гости тие такви работи да ги трга зашто немам намера со такви работи да му дозволувам да си игра, мечеви , пиштоли и сл. кога има толку прекрасни играчки. Мајка ми малку ми се подналути ама па секој има право да си го воспитува своето дете како мисли дека е најдобро.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by sonjamfk on 15.10.08 9:55

taka e star i jas ne mu davam na marko pistoli.koga eden den vika paupau. i jas se iznenadiv od kade koga nema pistol, sum im rekla pistoli ne kupuvanje. koga toa bratuced mu go videl so pistolot so voda kako se prskaat so decata i toj kako niv saka. mu vikam mame ne se igra so pistoli, a toj me gleda i se cudi ne mu e jasno . celiot zbunet mi vika mama bato paupau a mako ne.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by sonja colakova on 15.10.08 10:05

Добро вашиде даечиња се помали. и јас кога беа мали не им давав такви играчки, ама сега кога гледаат цртани посебно картун или оние ренџери ми вика брзо, брзо дај го пиштолот да го упукам овој или оној. до скоро само колички го интересираа ги има скоро сите модели, ама сега одиме некаде и тој бара маска ренџер, автоматска пушка, меч а и јас да не му купам тука се бабите, татко му и ништо не можам освен да не му ги давам надвор а дома игра со нив. Најнова занимација му е пишување коси линии со сестра му. Па морав и на него да му купам тетратка за домашна работа.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18023
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Kinky on 27.10.08 7:09

Aleskej vcera proode!!
Ovoj pat oficijalno:), napravi 10 spori, stabilni cekorcinja, a do sega pravese po 3-4 i pagjase na kolena ili na gaze:)
Dusata mamina, kolku e siguren vo sebe, go sparta cel stan uz duz i popreku, duri i krivinite gi fakja perfektno!
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Svetlana on 27.10.08 7:43

Браво за Алексеј , веќе голем дечко станал.

Ние научивме да броиме до 10 и тоа на Англиски, од бато секој ден по нешто ново учи и тоа го впива како сугерче, а и ги научи да ги пишува буквите од името и тоа пак дело на бато.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 40
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18145
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Monika on 27.10.08 20:28

Браво за Алексеј!
А Мила вчера прв пат стоеше сама подолго време иако не и е прв пат да си стои самостојно, но овој пат беше онака подолго со играчката во раце.
А вечерта за прв пат се нацица и самата си легна во креветчето и се вртеше на сите страни легнуваше како кога спие, но, не заспа. Се надевам дека наскоро ќе почне и сама да заспива. flower
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18893
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Goca on 27.10.08 21:52

Браво за првите чекори на Алексеј...
А ова мое чупенце опасно е нема што.....уште од летоска створивме една навика на вечер пред да си легнува да и пуштам песнички на you tube,меѓу другите и ја пуштав и ABC song па сега ја научи збуката на англиски,само да ја слушнете колку убаво и слатко ја кажува,а воопшто тоа не ми беше намерата ниту пак ја форсирав или очекував такво нешто,нашата азбука ја знае до Ќ ,има една песничка ја слуша и таму ја пеат само до таа буква па и таа до неа ја знае...знае да брои до 10,препознава неколку бои,со ништо не сум ја форсилала некои ми велат *мала е не ја учи* а јас нај искрено ама ич не сакам да ја замарам да учи такви работи уште сега, знам дека ќе и дојде време за тоа,ама чупчето си е такво се ја интересира,еве на пр.пред некој ден ја нишам во двор и паѓаат лисја и ме прашува *мамо зошто пагаат лисја* и морам да и објаснам, па го запамтила тоа и сега знае дека во есен паѓаат лисја......би ја пофалила и со тоа што сама заспива а јас мислев дека вечно ќе ја нишкам враце .
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 38
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 19714
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Emi on 27.10.08 22:35

Браво за алексеј и неговите први самостојни чекори
Бравос за бато Горјан што го учи Петар убави работи
Браво за Мила, она веќе се спрема сама да се успива
Браво за Јана, нашата слатка паметна принцезичка

Милена си ги покажува окото, носот, увото, устата, до скоро се беше око хехехех
Сите играчки ги става да седат, ги реди убаво во линија и сите седнати сака, ако падне некоа одма трча да го крене и пак да го седне, тоа и е најнова занимација која сама си ја измисли.
Почна да пие сок од цефка, бев изненадена
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by mamicka Ana on 31.10.08 10:50

бравос за сите големи успеси на сите.

Марко сега активно ги "учи" колите, кога одиме по улица сака да ги кажува сите коли. и сам си се фали: сите коли ги знам!!!
avatar
mamicka Ana
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 123
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 18200
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Juni08_Andrea on 31.10.08 13:28

So sreka prooduvanjeto na Aleksej i bravo za site mali umni decinja! :kis heart:
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19439
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Emi on 05.11.08 8:45

Кога ќе ја прашам како се вика ми вика Нена
А колку години имаш-Ена и со прстот покажува накај мене
срцка моја мала
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Kinky on 05.11.08 9:34

Hehe, umnica e znaci, si go naucila imeto, bravo!
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Emi on 05.11.08 9:37

ептен се срами кога кажува вика Нена и се топи хехехехе
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by danielaval on 04.12.08 23:46

БРАВО за сите дечиња
Марија првиот збор и беше мама на десет месеци
првото запче на девет месеци
прооде на првиот роденден сите бевме изненадени
сега има 4години брои до дваесет на македонски и англиски ,си го пишува името сака да црта и бои успешно реди слагалица срце на мама Ангела е уште мала па ке видиме се во свое време не ги форсирајте децата кога ќе покаже заинтерасираност тогаш
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 34
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 17754
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Juni08_Andrea on 05.12.08 0:13

Srcinja mali,zivoto e interesen i ubav so niv!!!
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19439
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by elence5 on 05.12.08 0:34

Sin mi proode tocno na prviot rodendn a prozbore nekade okolu 1 mesec posle prooduvanjeto.Mnogu e tvrdoglav ili ako e podobro svoeglav i nesakase da zbori a sega veke mele kako prazna vodenica i stanuva naporen se on ima nesto da kaze se sto ke slusne povtoruva i ne smee covek da se iznervira i da kaze nesto zasto posle celo vreme toa ke mu bide vo usta i nekogas me faka sram.Se sluci ednas na Mitrov den eden od cickovcite na maz mi da opcue i sega i on samo pcue i kolku i da sum uporna da mu kazuvam deka toa ne e ubavo i taka zborat samo losite decinja kaj nego toa ne deluva i neznam sea sto da pravam i kako da go nateram da go zaboravi toa.Probav i niz igra da mu objasnam i so razgovor i so karanje i mu bev luta ne razgovarav i se ama toj ne se otkazuva od pcuenjeto.Pomagajte ako imate nekoja idea.

elence5
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 17565
Registration date : 2008-12-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by moja Ina on 05.12.08 0:43

Вчера и денес и се изнасмејав на Ина - штом ќе начека хартија падната на земја, ја зема и директно ја носи во корпа. Ја отвара кантата го фрла ливчето и чека да ја пофалиш. Сонце мало колку е слатка. А денес научивме и да покажиме колку години ќе прави. Го покажува показалчето и нешто си брбори по нејзино - што ние си го толкуваме како една година
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18984
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by macush on 05.12.08 0:49

Elence a da probas so uceni? Na pr. ako pcues nema nikogas nisto da ti kupime. ili sega mozes so dedo mraz na pr. ako psues ke te slusne dedo mraz i nema da ti donese paketce ili nesto sl.. Decava moi ne pcujat ,ne deka ne probale,ama mm e mnogu strog so niv imaat strav od nego na nekolku pati gi ima udreno za toa i sega veke ne koristat takvi zborovi. Tie se kako sungercinja se vpivaat i sto treba i sto ne treba,zatoa treba mnogu da se vnimavame kako se zbori pred niv.Ama sto deka,kolku i da vnimavame tie ke slusnat od nekoj drug,pa posebno ako e od nekoj vozrasen,a znaeme deka site sakaat da se pravat golemi i mislat deka ako zborat taka se golemi.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18028
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by elence5 on 05.12.08 1:06

Daa vo pravo si za toa eve sea dva dena sme mnogu strogi so nego tatko mu i go plesna dva tri pati i sea saka da opcue ama se presekuva na pola.Eve maz mi i den deneska ne razgovara so cicko mu zatoa sto ne ne ispostuval.Nie na primer si go znaeme kakvo si e deteto i bas koga toj opcu za toa razgovaravme kako on se povtoruva i se kazuva i sto treba i sto ne treba i kaj treba i kaj ne treba.A ciciko mu dmek on e postar i znae kako se vospituvaat deca i mu vika n maz mi deka ako ne opcue ne e maz i tokas kao demek da mi izvinite na izraz sea:"u picku mater" maz da ne opcue i maz mi se naluti se ispokaraa i od togas ne razgovaraat.

elence5
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 17565
Registration date : 2008-12-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пофалете ги вашите дечиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 13 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот