Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Корисни совети за нас домаќинките

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
mami29
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 350
Age: 35
Локација: Скопје
Поени: 12292
Registration date: 2008-09-26

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   20.10.09 11:58

@twins напиша:
Eh da vi kazam , nekni ja cistev rernata so nekoe sredstvo AVAKS za rerna , mi go preporaca edna prijatelka, prosto bev zaprepastena kako se izleze i se iscisti itoa bez trienje bez gnjavaza, kako nova e sega, a i kosta nekoi smesni 60-70 denari vo zavisnost dali sakate so pumpica ili bez.Mislam deka ne bi go promenila vo dogledno vreme .Probajte super e

Sretstvoto e stvarno zakon za mrsnotii. Jas na kujnskiot aspirator staviv i se izleze naednas, bez trienje. za Avaksot @twins.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nagradniigri.com.mk
vasidora
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 672
Age: 31
Локација: sk
Расположение: vo neizvesnost:)
Поени: 10769
Registration date: 2009-09-17

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   30.10.09 4:10

mami29 напиша:
A so sto gi cistite tie mrezite od aspiratorot? Mi treba sovet so sto izleguva najdobro toa mrsnoto.

Jas si gi peram vo masina za sadovi. Kako novi se posle. Probav ednas racno so toj polirapidot zeleniot za masni fleki sto e i ne bese loso no treba da se potopat i da postojat filtrite od aspiratorot pa mnogu se trosese.
Baska zasto da gi mies filtrite na race koga moze vo masina za sadovi
Вратете се на почетокот Go down
LiMan
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 69
Age: 36
Локација: MK
Поени: 10394
Registration date: 2009-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   09.11.09 2:05

Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 672
Age: 31
Локација: sk
Расположение: vo neizvesnost:)
Поени: 10769
Registration date: 2009-09-17

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   09.11.09 2:11

auuu LiMan ova vo Tediko go ima? A kaj imase Tediko vo Skopje?
Вратете се на почетокот Go down
LiMan
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 69
Age: 36
Локација: MK
Поени: 10394
Registration date: 2009-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   09.11.09 2:20

Па мислам има на доста места низ Скопје, а јас го купив во тоа што е кај пазарчето во Тафталиџе.. Стои во делот кај што има четки, закачалки и слично, а има и други ствари од оваа фирма.. Си купив и ваљаче за чистење облека: http://www.coronet.de/W3-2.pdf - помалото, све лепи од облеката и после си го миеш под чешма и кошта 60 денари Smile
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 672
Age: 31
Локација: sk
Расположение: vo neizvesnost:)
Поени: 10769
Registration date: 2009-09-17

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   09.11.09 2:31

e fala ti LiMan, ke zemam od toa za шишање на облеката, пошто имам неколку убави блузи што не ги носам баш од таа причина што се појавија пуфки.
Вратете се на почетокот Go down
LiMan
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 69
Age: 36
Локација: MK
Поени: 10394
Registration date: 2009-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   09.11.09 2:46

Можеш да видиш и по другиве маркети - Веро или Рамстор, сигурно ги има..
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 502
Age: 33
Локација: skopje
Поени: 11872
Registration date: 2008-11-26

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   09.11.09 23:06

[quote="LiMan"]Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..[/quoV

Bas interesno, ne znaev deka imalo vakvo aparatce za cistenje na ispufkani bluzi, ke go pobaram. Inaku dosega pufkite kolku tolku gi vadev so bric, gi bricev bluzite i dzemperite.
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 189
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: одлично
Поени: 10382
Registration date: 2009-09-17

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   15.11.09 21:00

Дали знаете каде има некои специјални садови што се ставаат на парно за да испарува водата?
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1046
Age: 38
Локација: Дембелија:-))))
Расположение: променливо:-)
Поени: 10833
Registration date: 2009-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   15.11.09 21:25

I jas barm ako ima negde da se kupat?Na mojata bratuceda i donesoa od italija epten ednostavno izgleda i probav da go napravam od glina ama bese neuspesno, grda bese glinata pa mi ispuka, ke probam pak .Ama ako nekoj znae kaj ima neka keze.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 412
Age: 39
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 13068
Registration date: 2008-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   15.11.09 21:59

Vo ramstor imase mnogu ubavi ukrasni ama lani, godinava ne sum videla
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 276
Age: 44
Локација: Skopje
Расположение: OK
Поени: 10459
Registration date: 2009-09-18

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   16.11.09 12:31

[quote="NatalijaS"]
LiMan напиша:
Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..[/quoV

Bas interesno, ne znaev deka imalo vakvo aparatce za cistenje na ispufkani bluzi, ke go pobaram. Inaku dosega pufkite kolku tolku gi vadev so bric, gi bricev bluzite i dzemperite.
Ova e stvarno super aparatce....i jas ke si zemam.Jas ponekogas gi vadev so onoj debeliot salotejp....ama ke se zaboravis ide sporo i ne taka dobro.Ova cim e isprobana rabota go zimam
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1260
Age: 44
Локација: seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение: top...
Поени: 12663
Registration date: 2009-01-14

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   17.11.09 9:57

[quote="NatalijaS"]
LiMan напиша:
Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..[/quoV

Bas interesno, ne znaev deka imalo vakvo aparatce za cistenje na ispufkani bluzi, ke go pobaram. Inaku dosega pufkite kolku tolku gi vadev so bric, gi bricev bluzite i dzemperite.

odma ke otidam da si kupam i da si gi isisam partalcinjata "so kosa"
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1033
Age: 26
Локација: bitola
Поени: 12396
Registration date: 2008-10-24

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   17.11.09 12:33

jas imam od tie za parno,ama ne se aparatcinja,tuku se stavaat kkao dekoracija i se polnat sovoda,a odkako vodata isparuva se dopolnuvaat
ako mislevte na toa?!
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1260
Age: 44
Локација: seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение: top...
Поени: 12663
Registration date: 2009-01-14

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   17.11.09 21:40

jas takvi za na parno imam keramicki, se polanat so voda i se zakacuvaat za radijatorot ... od sewa gi kupiv ama pred 2 godini mozebi..
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1046
Age: 38
Локација: Дембелија:-))))
Расположение: променливо:-)
Поени: 10833
Registration date: 2009-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   17.11.09 22:18

nnatasa напиша:
jas takvi za na parno imam keramicki, se polanat so voda i se zakacuvaat za radijatorot ... od sewa gi kupiv ama pred 2 godini mozebi..
bas takvi baram da ne znaete kae ima sega?
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 843
Age: 40
Локација: Skopje
Расположение: se trudam da e ok
Поени: 11331
Registration date: 2009-05-19

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   17.11.09 22:20

Skoro vidov nesto takvo vidov vo Vero ama kakvi tocno bea ic ne znam
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 768
Age: 35
Локација: мак
Поени: 10525
Registration date: 2009-09-29

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   20.11.09 9:25

[quote="NatalijaS"]
LiMan напиша:
Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..[/quoV

Bas interesno, ne znaev deka imalo vakvo aparatce za cistenje na ispufkani bluzi, ke go pobaram. Inaku dosega pufkite kolku tolku gi vadev so bric, gi bricev bluzite i dzemperite.

jas denes si kupiv vo tinex super e a kerka mi em si igra em gi sredi nejzinite trenerki
Вратете се на почетокот Go down
Luna
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 15
Age: 36
Локација: Skopje
Поени: 11476
Registration date: 2009-01-08

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   21.11.09 9:17

Мислам дека има и во Бујото маркетот, ама незнам колку кошта
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 783
Age: 32
Локација: doma sme se toplime
Расположение: razigrano
Поени: 12545
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   21.11.09 9:45

mami29 напиша:
@twins напиша:
Eh da vi kazam , nekni ja cistev rernata so nekoe sredstvo AVAKS za rerna , mi go preporaca edna prijatelka, prosto bev zaprepastena kako se izleze i se iscisti itoa bez trienje bez gnjavaza, kako nova e sega, a i kosta nekoi smesni 60-70 denari vo zavisnost dali sakate so pumpica ili bez.Mislam deka ne bi go promenila vo dogledno vreme .Probajte super e

Sretstvoto e stvarno zakon za mrsnotii. Jas na kujnskiot aspirator staviv i se izleze naednas, bez trienje. za Avaksot @twins.
stvarno Avaksot e super jas i za kupatilo go koristam i sum dosta zadovolna i stvarno e smesni pari
Вратете се на почетокот Go down
jordanoski
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 12
Age: 33
Локација: prilep
Расположение: zbuneto
Поени: 9908
Registration date: 2009-11-19

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   22.11.09 12:53

za Srebren pribor za jadenje(moze i na obicni so pozlata)ostavete gi da vrijat vo voda vo koja prethodno ste varele kompiri lupeni i potoa samo isplaknete gi i izbrisete gi.Seta necistotija sto e sobrana vo graviraniot del ke izpadne i plus ke svetnat.
a jas i alista koga peglam gi prskam so rastvor od voda i omeknuvac i dopolnitelno mi mirisaat.neznam dali bi mozelo da se stavi vnatre vo peglata.da ne smeta nesto?
Вратете се на почетокот Go down
nina 85
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 137
Age: 29
Локација: tuka nekade
Расположение: dosadno mi e
Поени: 11426
Registration date: 2009-01-23

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   22.11.09 12:56

jordanoski jas bev mnogu pametna i stavev vo peglata omeknuvac i si ja rasipav oti imam pegla na parea so golem kanister,moja preporacka ako sakas da si ja imas peglata uste nemoj da stavas
Вратете се на почетокот Go down
2mama
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 72
Age: 33
Локација: bt
Поени: 10680
Registration date: 2009-06-24

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   22.11.09 13:34

Ima prekrasno sredstvo od Ornel sto se stava vo peglata namesto voda i alistata se meki isto taka i mirisaat a omeknuvacot ke ti napravi fleki ne se stava direktno na alistata
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 759
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Ја сакам мојата сончка!
Поени: 13098
Registration date: 2008-06-01

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   22.11.09 13:38

nina 85 напиша:
jordanoski jas bev mnogu pametna i stavev vo peglata omeknuvac i si ja rasipav oti imam pegla na parea so golem kanister,moja preporacka ako sakas da si ja imas peglata uste nemoj da stavas
hahahaha hahahaha Мене ми се деси истово, јас по препорака на една другарка ставав така во повеќе наврати, и се зезнав. Она мислам дека сеупте така си пегла без проблем. Мене на неколку наврати супер ми беше, и после почна од остатокот од омекнувачот што ќе останеше во канистерот, да се слепува вајда внатре поради топлината и доби неубава миризба и плус ми исфлека неколку алишта, тој изгорен омекнувач.
@2mama...Кое е тоа средство од Орнел? Не сум видела до сега?
Вратете се на почетокот Go down
2mama
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 72
Age: 33
Локација: bt
Поени: 10680
Registration date: 2009-06-24

ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   22.11.09 13:42

na nego pisuva 'voda za glancanje' te za peglanje pakovanjeto e isto kako omeknuvac a tecnosta nema boja
Вратете се на почетокот Go down
 

Корисни совети за нас домаќинките

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -