Родители и деца

Бебиситерки, чување деца

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Deni on 16.07.09 10:35

Немаме баби- едната е почината а другата во странство живее . Кога ќе видам баба со внуче- марак ми е, ми се стоплува срцето Neutral Ееее затоа е убаво кога помлади раѓаат па бабите се уште живи и здрави да помагаат flower
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by lela on 16.07.09 10:39

Ti si sposobna i vredna,ke se snajdes i bez baba...onie sto ziveat vo stranstvo nemaat nikoj koj da im pomogne pa sepak gi izgleduvaat decinjata.Se ke bide.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21622
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Deni on 16.07.09 10:55

Да имам трудничко 3 год. или пари да не морам да работам уште бар 2год. би била најреќна! Ама и вака ќе тераме, со бебиситерки, градинки од јасли....
Мајки со дадилки, какви ви се искуствата со бебиситерките? Дали имате чувство дека многу попримаат од нив? Пример- ако е таа тивка и ќутлива- и детево не ве изненадува со нови зборови туку станува ко неа? Или обратно- ако е нервозна и суперактивна- и детево покажува такви сигнали? Како им кажувате што барате- секојдневно, она ново што треба да се воведе или исфрли? Дали имате начин да проверите што прават? Дали сте менувале бебиситерки и како детето го поднело тоа?
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by mami29 on 16.07.09 11:03

Баш ми е жал што никој почесто не пишува на оваа тема. Да се поделат искуства.
И мене срце ме боли што не можам повече да си поседам дома, Теодор ќе има само 8 месеци кога ќе се вратам на работа, па се мислам дали да го носиме во јасли или жена. Ме плаши за во јасли дополнително што ќе треба во ноември да го носам.

И јас имам другарка во Германија таа седеше дома 10 месеци па после маж и, 14 месеци било платено, а после неплатено до 3 години. И блазесвам. Но тоа е нашиот систем. Поздравче.
avatar
mami29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 350
Age : 39
Локација : Скопје
Поени : 18947
Registration date : 2008-09-26

http://www.nagradniigri.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Emilija on 16.07.09 12:48

Еве јас ќе го кажам моето искуство. Јас сум презадоволна од жената што го чува Петар. Веќе е дел од фамилијата и за да ја задржам и за третиот бебуш останува со ангажман и за овие 9 месеци кај нас за со пола работно време и пола плата секако. Прифати, значи и нејзе и одговара...Имам целосна доверба во неа и не сакам и не ни барам замерки.

Тешко се наоѓа добра жена, јас имав среќа и ја најдов.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19824
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Deni on 16.07.09 15:24

Леле Емилија, ептен ти се погодила чим толку ја чувате. flower Сум чула и други така прават. А од која возраст почна да ги оставаш со дадилка? Како беше на почетокот, како ја стекнавте довербата? По детето можеше ли да оцениш нешто? Мене ми е почеток, малиот не збори а неа не ја знаеме па се е на доверба и жими мајка Neutral Приметувам некои работи, ништо страшно, ама не знам.....колку и како е доволно добро....пошто како мене не може да биде, тоа знам....ама колку и какви грешки се толерираат?
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Emilija on 16.07.09 16:02

Ако почнеш да бараш мани, ќе ги најдеш, никој не е совршен. Ама кога детето ми е најадено, одморено, чисто и суво за што да се жалам...Не гледам колку јадела, не сакам да и ги бројам залаците. Го оставив со полни 8 месеци, на време кога ми заврши боледувањето.
Јас и покажав дека имам целосна доверба во неа, и таа ја оправда. Тоа е доволно нели?
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19824
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by nata on 16.07.09 16:18

И јас размислував за бебиситерка дури и најдов една жена, да не ти се верува уште не дојдена ми направи сплетка, малку бев скептична околу тоа баба му да го чува не за друго постара е жената ама супер излезе за некој работи дури е поупорна и од мене, секогаш е најадено наспано прошетано се еден збор задоволно среќно фала бабо божем ај некој месец се направи година и кусур, а сега со сите овие нови вируси што се појавија ќе размислам и во есен дали ќе го пратам во градинка едноставно малото имаше среќа. да не беше баба ќе морав и јас да бидам поупорна во барањето жена за чување
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 17905
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by bucence on 16.07.09 22:27

Eve komentar i od mene.Seuste ne sum majka no ISKRENO me biva so decinja.Imam trpenie za niv.Prethodnoto iskustvo so decinjata mi bilo SUUPPEEEEERRRRR...Srcki mi se i mn.interesni.Si gi sakam zosto se najiskreni na celiot svet.Sto se odnesuva do semejstvata kade sum gi cuvala se bilo stvar na dogovor sto treba da pravam.Imale celosna doverba-gi ostavale decinjata so mene i koga bile bolnicki.Neznam ama prezadovolna sum so trite semejstva,a se nadevam i znam i tie so mene.Sto se odnesuva do preporakite veke ke gi imam utre.POZDRAV
avatar
bucence
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : Ma poveke od SUPER sum
Поени : 17230
Registration date : 2009-07-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Deni on 17.07.09 13:53

Емилија, во 2-3 збора кажа многу... Ти и покажа дека имаш доверба и таа ја оправда. Па добро, како имаше доверба- збориме за жена со јаааака препорака или на жими мајка?? Прашувам за жени кои ви се непознати, прв пат во куќа ви влага, и оставаш свое чедо кое не знае да се пожали, пофали, нема некоја силна препорака, онака- на ојле- дојле, попатно се запознавате, ама треба време. За ТОА време, вас ви доаѓаат некои мисли, сомнеж и несигурност. А после е лесно, од кога ќе се стекне довербата, сите се задоволни.
На пр.- мислам дека мојата дадилка ќе го најаде, среди и ќе го седне пред ТВ за да пројде времето. Нема зборување, пеење, учење.....а 9 саати се заедно, а јас останатите 3ч. Моето синче НЕ знае ни па-па, ни тапшин- тапшин, ни бакнеж, ни мама, тато.....на 1 годинка, плус само седи, немаше игри за да се активира ползење, превртување.... Ние му збориме, ама со нас е малку, треба и со не а да повторуваат, заборава, мало е. На знам дали сум разбрана за што зборам? Ако е само за јадење и спиење- ОК, а што е со останатите работи, кога ќе ги развиваат? Од 17-20ч и во саботите? Плус за пари иде, не е ‘баба од комшии‘ за без пари да ти заврши работа. Сега полека и тргам некои обврски за да воведе нови (пр. престана да му пегла за да му чита, зборува и анимира по малце), и кажувам што би сакала да прават пошто вика дека долг и бил денот! Мене срце ми се кине пошто ми е краток, ама тоа ти е. А вака фино изгледа, мило звучи ама од кај да знам кога не сум дома?
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Mama Ane on 17.07.09 14:06

Значи треба педагог Smile Јас поради таа причина рано ги запишав во градинка (како поекономична опција), не дека со бабите нема да пее или прикаска да слушне, ама друга е кога 7-8 саати работат образовна програма отколку да ја чека баба му да направи ручек па да играат. И тие си имаат обврски.. Кога јас би имала потреба од жена за чување, ова би било главниот предуслов за договор - да знае со деца.. Исто би била и јас жива паника и недоверлива додека се стекне таа доверба, а нормално можеш да налеташ на секакви. За жал немам некое искуство да споделам :(
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20791
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Deni on 17.07.09 14:21

Леле Мама Ане, се повеќе ја размислувам таа опција- градинка- баш од таа причина. Сега најмногу учат, жал ми е да дреме во тишина, пред ТВ или нешто слично, без другарчиња, со жена.... А за лошо ич не сакам да зборам! Него чекам да прооди барем, да почне по нешто да подзборнува- и веројатно ќе оди во градинка.
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Mama Vase on 17.07.09 17:23

lele deni,mnogu mu ja mislis.olabavi se malku.
znam,za dete se raboti.ne e lesno.mene jana zena mi ja cuvase a eve sega i neda.uste od sega mislam sto ke pravam koga ke ja nema.

moeto iskustvo e prekrasno i so dvete.prosto nemam zborovi da napisam.sto bi se reklo,se po spisok.
tesko e da najdes dobra zena,moze od prva ke ti se pogodi a moze i ne.
ama maloto ke ti pokaze najdobro,veruvaj mi.
ako saka da sedi so nea,ja guska i bacuva.se nasmee koga ke go spomnes nejzinoto ime,ja bara i sl.raboti znaci im e ubavo.

koga ke si dojdes doma,ako maloto e spokojno,ne te guska i bacuva preterano ili bez problem te ispraka na rabota,znaci pak im e ubavo.

ako strelkata na vagata se kacuva nagore,ti pee,zboruva,pokazuva novi raboti sto gi naucilo vo tekot na denot,togas e jasno.

site ovie raboti sto ti gi nabrojav se plus,minus.nekogas poveke-pomalku.tesko e na pocetok da receme1-ta ned. ama posle koga se faka red rabotite polesno odat.
ako imas uslovi,zena za cuvanje ti e super izbor.i tebe ke ti pomaga.gradinkata nema da im pobegne.pogotovo ako se raboti za jasli.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by ana84 on 27.07.09 21:07

Почитувани,
Имам една комшика која има околу 52 години и има рабтно ускуство со чување на деца. Моментлно чува две годишно момченце, но не е задоволна од платата (која реално многу и е мала), па сака да го напушти работното место. Па, сакам да и помогнам, ако има некој што му треба жена за чување нека ми пише, па ќе ви оставам нејзин телефон да си се договорите. Жената е родител, одговорна е и многу вредна, не отсуствува од работа и многу е флексибилна.

Сеуште не сум мажена, но кога би имала дете - навистина не би зажалила да го чува женава моето дете.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19222
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Maja on 20.09.09 9:55

Дали некој знае жена од околината на центар што би сакала да
чува дете? Тргнувам од први на работа, па малку ми е тесно со време...
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19728
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Maja on 21.09.09 16:48

Благодарам на сите што ми пратија пп. Супер сте Почнав веќе да се јавувам, се надевам ќе најдам тоа што барам
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19728
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Deni on 22.09.09 2:33

Jas ja "nudam" mojata bebisiterka bidejci ce ostanam doma na boleduvanje pa nema vece da mi treba. Ako nekoj bara zena vo okolina na Vlae, Djorce, Hrom neka mi pise da ve spojam. Nakratko- srednovecna zena, mirna, tivka, se grizi samo za deteto se sto treba, gi zadovoluva osnovnite potrebi negovi, za dopolnitelni aktivnosti treba da se dogovara i naglasuva, no za mali bebinja e odlicna, doverliva i postena, se drugo e zavisno od potrebite na deteto i vkusot na majkata Smile Pred mene ima cuvano edno dete do 2 godini koga trgnalo vo gradinka.
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Maja on 28.09.09 15:12

Ние најдовме жена за чување, овие денови ќе доаѓа да видиме што-како, па почнуваме здравје.
Дај боже се да е како треба
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19728
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by saska -kk on 01.10.09 16:04

Zdravo na site.majkami e zana od 52 god. i ima iskustvo vo cuvanje na deca prvo so miite dve bliznacinja a potoa cuvase edno drugo detence.Bidejki sega e slobodna ako nekoja majka ima potreba od zena za cuvanje na dete neka pise.pozdrav
avatar
saska -kk
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 38
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : pa moze da se kaze deka e super
Поени : 17369
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Eva Marija on 02.10.09 11:21

saska -kk напиша:Zdravo na site.majkami e zana od 52 god. i ima iskustvo vo cuvanje na deca prvo so miite dve bliznacinja a potoa cuvase edno drugo detence.Bidejki sega e slobodna ako nekoja majka ima potreba od zena za cuvanje na dete neka pise.pozdrav

Sashka aj te molam daj mi telefon mi treba itno zenichka za kjerka mi koja ima 1 godinka.Inaku ziveam vo Centar potochno debar Maalo

Pozdrav,
Katerina

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 18975
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Eva Marija on 02.10.09 23:20

ana84 напиша:Почитувани,
Имам една комшика која има околу 52 години и има рабтно ускуство со чување на деца. Моментлно чува две годишно момченце, но не е задоволна од платата (која реално многу и е мала), па сака да го напушти работното место. Па, сакам да и помогнам, ако има некој што му треба жена за чување нека ми пише, па ќе ви оставам нејзин телефон да си се договорите. Жената е родител, одговорна е и многу вредна, не отсуствува од работа и многу е флексибилна.

Сеуште не сум мажена, но кога би имала дете - навистина не би зажалила да го чува женава моето дете.

Бидејќи многу жени го читаат форумов и огласиве би сакаа да им кажам на сите дека жената за која збори Ана 84, која се вика Летка, не ја препорачувам НИКОМУ!!! Имено таа ми го чуваше детето 1 месец и на крај не остави на цедило, со тоа што наредниот ден по примањето на платата не се појави на работа и притоа не ме извести. Прво помислив дека нешто се случило но потоа сватив дека се било испланирано, дури и го исклучила телефонот да не можам да ја барам. А откога ја вработив дознав дека и на претходните родители им го сторила истото. Така да од се она што ја " фали" Ана точно е само дека е родител! Не е ни вредна, куќата ми ја оставаше во страшен хаос, не можеше ни да раскрене ништо по дома(нели се она што растуриле со ќерка ми) и пеглаше едвај по неколку маички иако ќерка ми спиеше по саат до два. КАТАСТРОФА!
Ана душо имаш тотално погрешна перцепција за женава!!! И жал ми поради фактот што ја вработив врз база на твојата препорака а испуштив друга жена која се покажа како многу добра бебиситерка кај наши пријатели...:(

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 18975
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by babysara on 03.10.09 9:26

jas i preporacuvam na ana84 drugpat da razmisli kogo ke go fali, znaci preporacaj, ako sakas veke nekomu da pomognes no reci vie sami ke si vidite kakva si e zenata.
avatar
babysara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 555
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18323
Registration date : 2009-03-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by red.mari on 09.10.09 14:04

Dokolku sakate zena so iskustvo za cuvanje dete kazete i toa osven sto ke se grizi da bide najadeno stokmeno cisto,moze da se pogrizi i okolu obvrskite niz doma,slobodno kazete ke vi ostavam broj.

red.mari
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 213
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : sekogas raspolozena
Поени : 18816
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by makresanska on 09.10.09 14:15

I jas mozam da ponudam za cuvanje za dete koj saka neka mi pise na pp.Mnogu bliska licnost moja ama epten mnogu bliska.
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19220
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Damjana on 16.10.09 13:36

Jas se poveke razmisluvam kako da se organizirame do 3-tata godina na Damjana. Dali zena, dali nesto drugo navistina sum vo dilema.
Doma na zena da go ostavis deteto e golema rabota ... mora da imas doverba 100%. Inaku ke bide nokna mora celata taa rabota. Ama pa mene ne mi e vazno da bide samo sito, naspano i obleceno deteto. Sakam zena sto nema da i podviknuva, nema da i zabranuva raboti ... sakam preku igra da ja vodi i uci. Ne sakam po cel den da slusa - Ne, nemoj, ti si mala ... pa nedaj boze i nekoja zakana da koristi. Znam deka ova e tesko i zatoa se mislam kako da pravam.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19089
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебиситерки, чување деца

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот