Родители и деца

Хемороиди

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Хемороиди

Пишување by ivi on 19.07.08 23:16

I jas nemav do pred nekolku meseci,ama ete i na mene mi se pojavija.Samo ne mi e jasno od sto,koga ne jadam luto,mnogu soleno i kiselo.Stvarno ne mi e jasno.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18635
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Хемороиди

Пишување by Jovana's mom on 01.08.08 23:53

Имал ли некој вакви проблеми! Не можам да си седнам ,ниту саглам да легнам! Ме болат и ми се отечени, мачкам модолекс, анусол, ама малку помага, чешаат и болат! Ако некој знае лек, нека каже!

Дури сега видов дека ја имало темава, а јас ја напишав кај трудници!
Значи, може ли трудници даго пијат тој лек од уров што го препорачувате, зашто знам дека чепчиња не се препорачуваат!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 18435
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Nene on 02.08.08 2:25

Nekogas hemoroidi se dobiva od premnogu sedenje na tvrda stolica,ako imas tvrd izmet.jas licno koga mi izlezat hemoroidi se mackam so kantarion.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18587
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Jovana's mom on 03.08.08 14:35

Што од кантарион, масло или...?
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 18435
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Nene on 03.08.08 17:55

maslo se mackas .
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18587
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by sonjamfk on 06.08.08 9:38

hemoroidite gi imam od 17 godisna vozras nasledno i sto nema probano do sega. najveke koristam modoleks plus go ima vo aptekite , a za vreme na bremenosta bidejki piev zelezo i stolicata mi bese mnogu tvrda mi se aktiviraa i togas zemav melem na prirodna baza praven od bilki od covek koj se spasil od operacija.brojot mu e 070/453-800 malku e poskap od aptekite no e efikasen, doktor mi ima kazano deka kremite se najefikasnii ne se stetni . inaku naj veke treba da se vnimava na ishranata i higienata. da se izbegavaat zaprski i najveke piperka i gazirani pijaloci. sekoj treba da vidi od sto im se aktiviraat i toa da se izbegniva. barem jas taka pravam se lisuvam od mnogu raboti vo ishranata.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Ben10 on 16.08.08 23:28

кантарион и свинска маст би можела да помогне.
avatar
Ben10
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 131
Age : 44
Локација : Скопје
Поени : 18112
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by sonja colakova on 24.10.08 9:04

Јас моите гиизлечив со крема од невен на ројал. Ми се појавија како средношколка најверојатно поради диета. Имав 90 кг и ослабнав на 67 и хемороиди. ама од оние лошите крварење печење чешање. Се пробав ама по пораѓајот со Христе тотално ми се повлекоа од маста. И не мора да значи дека се појавуваат од храна и седење. Познавам професионални спортисти кои имаат хемороиди. А тие и пазат на храна и активни се.најмногу влијае лошо сожвакана храна, врели јадења и тешко сварливи јадења кои ја оштетуваат слузокожата на желудникот, и ја засилуваат секрецијата на желудочната киселина.Потоа можеда влијае алкохолот цигарите и долго земање на некои лекарства.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18023
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Vesnicka on 24.10.08 9:25

Jas sega ja gledam temava.Moze li nekoj da mi kaze dali ako imas hemoroidi mora da bolat.Jas imam konstantno tvrda stolica i vo posledno vreme zaedno so stolicata krvaram a nemam bolki.E sega sum isplasena ako ne se hemoroidi togas ke e bas strasno.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18472
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by sonja colakova on 24.10.08 9:32

Не мора да значи дека хемороидите болат. Ако се внатрешни се надразнуваат на тврда столица и прокрвавуваат и толку. само мора тоа да го средиш зошто тие можат да се прошират и да излезат надвор. Тоа е страшно.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18023
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Maja on 24.10.08 9:53

Vesnicka напиша:Jas sega ja gledam temava.Moze li nekoj da mi kaze dali ako imas hemoroidi mora da bolat.Jas imam konstantno tvrda stolica i vo posledno vreme zaedno so stolicata krvaram a nemam bolki.E sega sum isplasena ako ne se hemoroidi togas ke e bas strasno.

Весничка, крварењето без болка, не ми личи на хемороиди (дај боже да грешам)...Може и не е крв (ако си јадела цвекло или пиела црвено вино...)... Ако имаш многу крв, мој совет ти е да одиш одма на лекар... не чекај!
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 18993
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Vesnicka on 24.10.08 9:56

Maja напиша:
Vesnicka напиша:Jas sega ja gledam temava.Moze li nekoj da mi kaze dali ako imas hemoroidi mora da bolat.Jas imam konstantno tvrda stolica i vo posledno vreme zaedno so stolicata krvaram a nemam bolki.E sega sum isplasena ako ne se hemoroidi togas ke e bas strasno.

Весничка, крварењето без болка, не ми личи на хемороиди (дај боже да грешам)...Може и не е крв (ако си јадела цвекло или пиела црвено вино...)... Ако имаш многу крв, мој совет ти е да одиш одма на лекар... не чекај!
Ne ne ni posle crveno vino ni posle cveklo.Poveke pati mi se ima taka sluceno i bas mi e strav da odam na lekar i toa mnogu.Kazi mi Maja sto mislis deka moze da bide(spored tebe)?
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18472
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Maja on 24.10.08 10:06

Многу си млада да имаш такви проблеми...Незнам што е точно (не сакам да те плашам). Се зависи дали имаш некои други симптоми (да те врти стомак, особено навечер да стануваш да одиш во тоалет...), зависи бојата на крвта дали е светло црвена или темно црвена.... има различни симптоми за различни болести...
Не се плаши да одиш на лекар. Немора да значи дека е нешто. Што и да е, подобро да се спречи отколку да се лечи....Мој совет - не чекај!
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 18993
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Vesnicka on 24.10.08 10:15

Eve sega pak bev vo WC i pak isto.Bojata na krvt ae svetlo crvena.
Sega sum ziva izvadena od pamet.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18472
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Maja on 24.10.08 10:29

Не се плаши....Немој одма паничиш.
Ако имаш можност уште денес појди кај матичниот лекар и објасни што ти се случува. Он ќе знае да ти каже најдобро...знае кај да те упати...не се секирај, се ќе биде во ред....
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 18993
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by sonjamfk on 24.10.08 10:43

mozda ti se vnatresni hemoroidi. so napon oni pukaat, a ako si jadela nesto luto ili piela gazirano, crvrno vino gi iritiraat. no naj dobro e da se posovetuvas so lekar.se slozuvam so maja.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Vesnicka on 24.10.08 11:07

Fala vi mnogu!Jas kako sto sum panicarka ke pocekam nekolku dena pa togas.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18472
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Dadi on 24.10.08 13:20

Јас за хемороиди користв FAKTU чепчиња и маст и се ефикасни , секако и големо внимание на исхраната обрнете.
avatar
Dadi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 48
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 18220
Registration date : 2008-07-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Kikic on 24.10.08 13:26

Dadi напиша:Јас за хемороиди користв FAKTU чепчиња и маст и се ефикасни , секако и големо внимание на исхраната обрнете.
Isto i mene samo pak ke vi kazam najbitna e ishranata.Mnogu mozete da gi kontrolirate hemoroidite samo dokolku ja kontrolirate ishranata
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18455
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by lila_mk on 26.03.09 19:39

izgleda mi se pojavi hemoroid 36 nedela sum, nikogas ne sum imala ma eve sega nadvoresno se oseka. ne me boli ama preci..sto da koristam imate li nekoj sovet? doma ima mast od mazot mi - modolex se vika on porano ja koristese neznam dali smeam da ja koristam sme go frlile upatstvoto. procitav pogore nekoja mast od neven kaj da ja pobaram taaa mast?
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18266
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by sonja colakova on 26.03.09 20:48

Кремата се вика Мелкфет и е 500 денари ,Ако имаш некој кој е зачленет во Ројал нека ти ја порача ако не ако сакаш јас ќе ти ја порачам.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18023
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Janaxxxx on 26.03.09 21:16

Vesnic nemoj da se plasis ali sepak pojdi si na lekar na mm taka stalno mu pocnuvaat prikaznite so hemoroidi prvo ima krv vo stolicata i posle mu izleguvaat nadvor, ali sepak odi na lekar!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18138
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by sonjamfk on 27.03.09 8:23

slobodno mozes daj a koristis. i jas go imav istiot problem , diktorot mi kaza deka nema da ima nikakvi problemi ako koristam bilo sto od kremite. naj dobar e modoleksot.vo apteka mozesda prasas ke ti kazat se za bilo koja krema.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by fibimk on 27.03.09 19:00

A da prasam..koi se pocetni simptomi na hemoroidi?Mene nekogas mi se slucuva da osetam malo peckanje i przenje....Obicno imam meka stolica taka da ne sum videla krv!dali se gleda nadvoresno nekoe crvenilo vo slucaj da imam ili samo lekar moze da kaze?i koj lekar?kozen ili?
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by sonjamfk on 28.03.09 10:50

ima nadvoresni i vatresni. nadvoresnite se gledat, dodeka vnatresnite samo so pregled, ili koga pukaat, togas ima krv.naj dobro pregled na lekar.probaj so modoleks plus , odma go snemuva svrabot i nelagonoto peckanje.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот