Родители и деца

Хемороиди

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Хемороиди

Пишување by Silvija on 31.03.08 0:00

Sakam da ve prasam dali ste imale problem so hemoroidi posle poragaj i koja e preventivata.Mene mi se pojavija i mi vikaat deka mozele da se operiraat no jas ne sakam.Dali postoi nekoj drug nacin da se otstranat? ne znam
avatar
Silvija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 54
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18735
Registration date : 2008-03-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Ane on 31.03.08 10:41

ja nemav, ama edna koleska (inaku majka i e medicinsko lice) mi kaza deka mnogu pomagal Faktu gel (ne znam tocno kako se pisuva).

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19524
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Emi on 31.03.08 21:40

Nikako operacijaaaa!!!! ama moras da pazis na ishrana, kaj mene ibratno se sluci, imav hemeroidi pred da se porodam uste koga bev srednoskolka mi se pojavijaa, ama sega eve pu pu da ne se podrecam gi nema!!
Se pojavyvaat povremeno koga jadam luto, kiselo i premnogu zacineto, a za da si olesnam se mackam so krema od neven!
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20311
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Silvija on 01.04.08 18:28

Zenski bas bi fala za informaciite,bas mi znacat,denes go prativ mm da ja kupi kremata.Inaku izbegnuvam zacineta hrana a luto voopsto ne jadam.

Fala uste ednas i sekoj sovet mi e dobredojden. :big hug:
avatar
Silvija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 54
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18735
Registration date : 2008-03-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by rich_bitch1 on 24.04.08 14:41

vcera bas vo Lepota i Zdravje procitav za hemoroidi,i toa deka se pojavuvat mn cesto za vreme na bremenosta.toa me isplasi.dali kaj vas se pojavia?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19568
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by mamicka on 24.04.08 15:11

Немора да значи дека ќе се појават, еве јас ги немав
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 18853
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by viki on 24.04.08 16:15

jas gi imam uste od 17 godini i fala bogu lesno se spravuvam so niv.imam zabelezano deka se pojavuvaat i od crveno vino pa zatoa go izbegavam + i luto i zacineto a tetkami mi kaza(taa e hirurg )deka obavezno posle sekoe odenje vo wc redovna higiena.i da ne se sedi so saati

viki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 29
Age : 36
Локација : prilep
Поени : 18705
Registration date : 2008-03-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Emi on 16.05.08 13:20

денес пак се појавија а нисто не сум јадела ниту луто ниту кисело....аман веќе а мислев нема да се појават веќе.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20311
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by vecki on 16.05.08 15:35

мене ми се појавија кога се породив со третото докторот рече било од напонот божем другите ги родив без напон и сега ми се појавуваат кога јадам чоколадо
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19975
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by biljanag on 16.05.08 15:43

неможам да откријам од нешто конкретно дека се појавуваат но мислам дека ги имам постојано
има неколку фази тие се внатрешно потоа излегуваат надвор па потоа крварење
фала богу нема крварење најважно

совет?

модолекс крем за олеснување
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19752
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Ane on 16.05.08 21:06

за хемороидите една колешка ми кажа дека многу и помогнал фактугел. го има во зегин.
јас за среќа ги немам. инаку има и еден народен лек но доилки не смеат да го пијат
- 10 диви костени се сечат на четвртини и се ставаат во еден литар вода, па се вари на тивко додека стане пола литар. течноста се собира во еден сад и се пие наутро на гладно и навечер пред спиење по една мала шољичка.
се прави пауза од три месеци, па после може да се повтори, ако има потреба.
гарантирано успева. братучедка на мм со ова успеа да го реши проблемот.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19524
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by rich_bitch1 on 23.05.08 20:24

а кои се симптомите,кога се надворешни сигорно се гледаат нели?ама кога се внатрешни тогаш како знаете дека ги имате?и колку време траат
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19568
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Emi on 23.05.08 22:25

болат мнооооогу, ете како знам дека ги имам, неможа,м да седнам ужасни се, Ане фала за лекот што го напиша ама дали ќе можеш да ми напишеш поточно колку вода треба и кадре да најдам костени, кога се берат?? малеми или поголеми требаат?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20311
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Maja on 27.05.08 8:59

И јас имам проблеми со хемороидите, многу се незгодни, нема што.... Последниот пат ми помогна Хеморол маст (на природна база е и го има во Зегин околу 80-тина ден), има и чепчиња (и тие се толку отприлика) и многу помагаат. Чепчињата содржат и аналгетик и ја намалуваат болката. Многу се ефикасни. Консултирав гинеколог зошто незнаев што да правам и рече дека за трудници препорачува Хеморол ништо друго. Нормално хигиена на ниво, и тоа со многу млака вода и со детска купка и никако долго седење во тоалет....
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18858
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by biljanag on 09.06.08 10:20

pomaga pravena mast od neven i svinska mast znae li nekoj kako
imam neven rascvetan imam i mast
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19752
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Ane on 13.06.08 0:56

Emi напиша:болат мнооооогу, ете како знам дека ги имам, неможа,м да седнам ужасни се, Ане фала за лекот што го напиша ама дали ќе можеш да ми напишеш поточно колку вода треба и кадре да најдам костени, кога се берат?? малеми или поголеми требаат?

Еми сега дури го гледам прашањево
значи костени има по школските дворови. а мислам дека ги има и на водно. Значи диви од оние што не се за јадење. Нема врска големината. а ги има наесен.
а за вода пишав во рецептот.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19524
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by aleksandra on 13.06.08 23:54

и мене ми се појавија по 1 порајгај и моите се внатресни и се зависи од исхраната сега последно време не ми се појавуваат често ама гледам да не задам работи сто предизвикуваат запек ати тогас е страшно најважна е хигиената и јас имам користено чепчинја мислам дека модуретикс ама не се сејкевам добро
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by biljanag on 14.06.08 9:31

ima pokraj kajot kosteni
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19752
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Irena Trajkovska on 26.06.08 10:27

Еве еден народен лек кој е многу ефикасен.Наутро на гладно по една кафена лажичка мелен уров(го има во продавници каде што се продава кафе за мелење)Одма по него најубаво е да се напиете вода малку е блуткаво ама помага, испробано е .Моја пријателка требаша да оди на операција и и помогна леков.Сега вели дека многу ретко само по еден ден во месецот и се појавуваат па понекогаш и на два месеци.
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 39
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18271
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by biljanag on 26.06.08 16:28

Irena Trajkovska напиша:Еве еден народен лек кој е многу ефикасен.Наутро на гладно по една кафена лажичка мелен уров(го има во продавници каде што се продава кафе за мелење)

што е тоа уров?
јас си мелам кафе овде во дукан но незнам што е ова

можеби некогаш лекот ни е пред нос или е 5 пари ама незнаеме!

фала во секој случај :big hug:
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19752
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Irena Trajkovska on 27.06.08 12:03

biljanag напиша:
Irena Trajkovska напиша:Еве еден народен лек кој е многу ефикасен.Наутро на гладно по една кафена лажичка мелен уров(го има во продавници каде што се продава кафе за мелење)

што е тоа уров?
јас си мелам кафе овде во дукан но незнам што е ова

можеби некогаш лекот ни е пред нос или е 5 пари ама незнаеме!

фала во секој случај :big hug:
Прашај ги во продавницата знаат.
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 39
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18271
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Ane on 27.06.08 14:02

билјана ти не ја разбра ирена- таа мисли на специјални продавници само за кафе. таму има од наут до уров - све. а не пилјари во кои мелат кафе. впрочем секоја пилјара има мелница за кафе. но не и повеќе сорти кафе и др.семиња кои се додаваат во кафето.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19524
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by biljanag on 28.06.08 19:30

si najdov ke probam pa ke pisam
fala :big hug:
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19752
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Irena Trajkovska on 01.07.08 15:58

biljanag напиша:irena ne me razbra
jas i mm imame prodavnica
Уров купуваат на зелено пазарче во редот кај месарите Мега, Мик Св:Николе.. на ќошот има продавниче за кафе.
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 39
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18271
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by beti 24 on 18.07.08 17:59

и јас имам хемороиди надворешни од пред 2 години но не ме болат ниту крв ми тече, сега за сега ако треба ке ги лечиме пишавте многу лекови до сега
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18293
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Хемороиди

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот