Родители и деца

Депресија

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: Депресија

Пишување by Mila87 on 07.06.09 14:09

Јас би скала овде да се даде одговор за психитерапевт, за сите да си знаеме. Некогаш и мене ми е потребен муабет со личност која не ми е ни мајка, ни дечко, и сл. а притоа да добијам совет, доста беше веќе плачење за се и сешто и кога за нешто сакам да докажам дека сум во право, наместо смирено да го направам тоа јас почнувам да плачам, па уште пред година дена почнав да пијам диазепам прво од 2мг, па сега веќе од 5мг, како смешка ми се, коа сум нервозна мислам дека и од 10мг да се напијам џабе ми е , а знам дека со муабет можам да го решам проблемот. Во последно време дечко ми ме гледа дека на тој начин ми е полесно и постојано кога ќе ме види нервозна ме тера да зборувам , да разговараме и веднаш олеснува, но не е тоа тоа, има некои работи кои неможам на никој да ги кажам , а ми тежат, дали од минатото и сл.
Па фино би било вака да занеме добар психотерапевт
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 17654
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by natasa p on 07.06.09 15:09

Мила! Проблемите не се решаваат со дијазепами, тоа е моментална блокада на мозокот што брзо поминува. Потрудисе дирекно да се соочиш со проблемите, ако е воозможно, ако не потрудисе да си го најдиш лекот. Што значи тоа? Најди извор на вентилација, види што е она што те прави среќна, со која личност сакаш најповеќе да разговараш. Прави го она што те прави среќна, тебе. И верувај се понинува, само треба време.
avatar
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 16615
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Mila87 on 07.06.09 15:23

Јасно ми е Наташа, го сфатив тоа, единствено се осетив добро при првите 4-5 апчиња, после се е џабе, јас и ќе заспијам и ќе се смирам моментално но утре кога ќе станам истите проблеми се на истото место. Затоа и кажав сега дечко ми ме гледа дека со муабет ми е полесно и се труди цело време да ме тера да зборам , да си кажам што ме мачи, па така да ми олесне. Но затоа кажав потребно е некогаш за некои проблеми да зборуваш со личност која може да ти даде стручен совет.
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 17654
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Vesna Blazevska on 07.06.09 16:09

Jas sum na pat da stanam psihoterapevt, zdravje imam uste malku, pokraj fakultetot e potrebna edukacija od 5 god. revoltirana sum od psihijatrite i mnogu mi e zal sto lugeto ne se educirani i trcaat na psihijatar po apcinja.apcinjata ne menuvaat nisto osven hemijata vo teloto, za da se smeni licnosta treba psihoterapija, a ne apce, apceto ne gi menuva mislite. Eve apeliram do site, ne daj boze da imate maka, prvo barajte psiholog-psihoterapevt, ako ima potreba od lekovi toj ke ve pusti na psihijatar da vi prepise lekovi i ke raboti so vas kolku sto e potrebno, znaci kombinacijata od psihoterapija i lekovi moze da e uspesna, no ne samo lekovi.
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 17585
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by soledad on 07.06.09 16:18

Licnosta so depresija ima isto taka nekolku ili site od simptomive:
-cuvstvo na bezvrednost,beznadeznost,vina
-znacitelni promeni vo telesnata tezina ili zgolemen ili namalen apetit
-promeni vo dotogasniot nacin na spienje(nesonica ili zgolemena potreba od son)
-zamor,gubitok na energija,cuvstvo na usporenost
-voznemirenost,nemir,razdrazlivost
-teskotii pri koncentriranje i donesuvanje na odluki
-povtoruvacki idei za smrt ili samoubistvo ili obid za samoubistvolele se pronajdov vo simptomive ......samo ova so smrtta ne go osekam za mene licno ama cesto navecer mi se slucuva da se zabludam nekade so mislite.....ili pak samo sonuvam deka mi umira nekoj blizok....ne mozam da si pojdam da go vidam i taka.seto ova mi se slucuva od ko nakaciv kilogrami pa aj belki ko ce oslabam ce mi pomini:hihi:

soledad
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1063
Age : 29
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 17251
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by fibimk on 07.06.09 21:18

Arma,daj Boze sto pobrzo da ni stanis psihoterapevt......i da ni dades po nekoj sovet...Inaku potpolno s eslozuvam so tebe.Lekovite se samo hemija koja deluva na mozokot i dava lazno raspolozenie.Stvarno osekam i ajs potreba da porazgovaram so strucno lice....da mi pomogne da s esoocam so nekoi dusevni maki......i sekako da gi prebrodam ili da mi bide polesno.
Me zanima kako bi mozele da raspoznaeme koj e psihijatar,a koj psihoterapevt?Jas koga bev na psihijatar samo mi prepisa lekovi otkako go slusna problemot i mi rece mozes slobodno da dojdeskoga sakas da razgovarame za problemot.......e sega sto zanci ova?Deka e psihoterapevt ili psihijatar tamu jas kaj sto otidov?Mislam deka e psihijatar jas kolku sto znam...taka i pisuvase na ordinacijata......neuropsihijatriska ordinacija.....
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18289
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Vesna Blazevska on 08.06.09 10:16

Cim prepisuva lekovi e psihijatar. Ke si prasuvate i dolzni ste da odgovorat bezrazlika dali se psihijatri, psiholozi, psihoterapevti, znaci obavezno prasajte go slednovo: dali posetile edukacija po psihoterapija i koj tip (geshtalt, kognitivno-bihejvioralna, transakciona, psihodrama itn), kolku iskustvo imaat so problemot koj vie go imate, kade zavrsile i sto zavrsile. I so apcinjata poleka, mnogu od niv stvaraat zavisnost ako se pijat podolg period. I ne mora za se apceto.
Fibi, za soveti mozam i sega Smile)), psihoterapijata ne e isto sto i sovetuvanje, psihoterapijata e nesto koe treba da se pocuvstvuva, toa e otkrivanje na novi horizonti, povisuvanje na svesnosta, tuka zavisi kolku dlaboko si spremen da vlezes vo "zajackata dupka"...
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 17585
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by nata on 08.06.09 10:33

Јас да не се повторувам можебе сум досадна одличен психијатар-психотарапеут е Др Спирковска во Неуромедика.
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 45
Локација : makedonija
Поени : 17020
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by natasa p on 08.06.09 11:34

Јас имам слушнато за Др. Мицевски во државна болница, али тоа беше одамна, не знам дали е заминат во пензија. Многу души се фалеа од него.
avatar
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 16615
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Vesna Blazevska on 08.06.09 11:46

za micev e zalosno sto e vo penzija, znam deka planirase privatna praksa, no ne znam sto napravi covekot, ne sum go sretnala cela godina. spirkovska mislam deka ne e psihoterapevt, samo psihijatar e kolku sto znam jas.
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 17585
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Dali on 08.06.09 12:14

Во врска со депресијата како еден од методите кои поволно и доста успешно влијаат, е зелениот чај.
Зенски ви го препорачувам со цело срце да го пиете секој ден, посебно кога ве обземаат црните мисли и обавезно најдете некој спорт барем два пати неделно минимум. Еве јас поцнав да возам тоцак покрај вардар и подобро ми е. Дома сум сама по цели денови зошто работам од дома, малото ми е кај баба и дедо на чување. Но как што вика ната, ИШ ИШ за црните мисли, тренирајте го тоа, пијте зелен чај тој дава животна енергија, спорт, разговори, дризба овде на форумов надовор, со мазот, со продавачката во продавница, со комшивките, со колешките...и со време ке помине. Сега сонцето е убаво го стимулира серотонинот кој е одговорен за располозение, а исто така го има и во црното чоколадо.
Ве сакам сите и само силно...
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16795
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by marijab.d on 02.09.09 16:36

Секој си има различна мака и своја тежина на проблемот од кој е паднат токму во депресијата.Јас бев неколку месеци падната во депресија и тоа пиев антидепресиви,одев на психијатар а тој секој нареден пат ми ја зголемуваше дозата и ми чачкаше се подлабоко и подлабоко во минатото така и оние работи за кои имав заборавено и за кои мислев дека не ми се проблем во животот тој ми ѓи наметна како проблеми.И еден ден решив да си земам све во свои раце и да си го решам самата проблемот бидејќи тој почна од мене во мојата глава и така го завршив.Сама.Постепено почнав да ја намалувам дозата на антидепресиви,почнав да излегувам т.е да не се затварам дома.Не велам дека немав и понатаму проблеми ама почнав да ги пренасочувам мислите на др работи и еве веке неколку месеци сум чиста.
avatar
marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 159
Age : 31
Локација : bitola
Расположение : OK
Поени : 16713
Registration date : 2009-05-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот