Родители и деца

Депресија

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Депресија

Пишување by Mila87 on 07.06.09 14:09

Јас би скала овде да се даде одговор за психитерапевт, за сите да си знаеме. Некогаш и мене ми е потребен муабет со личност која не ми е ни мајка, ни дечко, и сл. а притоа да добијам совет, доста беше веќе плачење за се и сешто и кога за нешто сакам да докажам дека сум во право, наместо смирено да го направам тоа јас почнувам да плачам, па уште пред година дена почнав да пијам диазепам прво од 2мг, па сега веќе од 5мг, како смешка ми се, коа сум нервозна мислам дека и од 10мг да се напијам џабе ми е , а знам дека со муабет можам да го решам проблемот. Во последно време дечко ми ме гледа дека на тој начин ми е полесно и постојано кога ќе ме види нервозна ме тера да зборувам , да разговараме и веднаш олеснува, но не е тоа тоа, има некои работи кои неможам на никој да ги кажам , а ми тежат, дали од минатото и сл.
Па фино би било вака да занеме добар психотерапевт

Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 14844
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by natasa p on 07.06.09 15:09

Мила! Проблемите не се решаваат со дијазепами, тоа е моментална блокада на мозокот што брзо поминува. Потрудисе дирекно да се соочиш со проблемите, ако е воозможно, ако не потрудисе да си го најдиш лекот. Што значи тоа? Најди извор на вентилација, види што е она што те прави среќна, со која личност сакаш најповеќе да разговараш. Прави го она што те прави среќна, тебе. И верувај се понинува, само треба време.

natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 13805
Registration date : 2009-05-25

Пишување by Mila87 on 07.06.09 15:23

Јасно ми е Наташа, го сфатив тоа, единствено се осетив добро при првите 4-5 апчиња, после се е џабе, јас и ќе заспијам и ќе се смирам моментално но утре кога ќе станам истите проблеми се на истото место. Затоа и кажав сега дечко ми ме гледа дека со муабет ми е полесно и се труди цело време да ме тера да зборам , да си кажам што ме мачи, па така да ми олесне. Но затоа кажав потребно е некогаш за некои проблеми да зборуваш со личност која може да ти даде стручен совет.

Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 14844
Registration date : 2009-02-16

Пишување by Vesna Blazevska on 07.06.09 16:09

Jas sum na pat da stanam psihoterapevt, zdravje imam uste malku, pokraj fakultetot e potrebna edukacija od 5 god. revoltirana sum od psihijatrite i mnogu mi e zal sto lugeto ne se educirani i trcaat na psihijatar po apcinja.apcinjata ne menuvaat nisto osven hemijata vo teloto, za da se smeni licnosta treba psihoterapija, a ne apce, apceto ne gi menuva mislite. Eve apeliram do site, ne daj boze da imate maka, prvo barajte psiholog-psihoterapevt, ako ima potreba od lekovi toj ke ve pusti na psihijatar da vi prepise lekovi i ke raboti so vas kolku sto e potrebno, znaci kombinacijata od psihoterapija i lekovi moze da e uspesna, no ne samo lekovi.

Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 14775
Registration date : 2009-04-28

Пишување by soledad on 07.06.09 16:18

Licnosta so depresija ima isto taka nekolku ili site od simptomive:
-cuvstvo na bezvrednost,beznadeznost,vina
-znacitelni promeni vo telesnata tezina ili zgolemen ili namalen apetit
-promeni vo dotogasniot nacin na spienje(nesonica ili zgolemena potreba od son)
-zamor,gubitok na energija,cuvstvo na usporenost
-voznemirenost,nemir,razdrazlivost
-teskotii pri koncentriranje i donesuvanje na odluki
-povtoruvacki idei za smrt ili samoubistvo ili obid za samoubistvo

lele se pronajdov vo simptomive ......samo ova so smrtta ne go osekam za mene licno ama cesto navecer mi se slucuva da se zabludam nekade so mislite.....ili pak samo sonuvam deka mi umira nekoj blizok....ne mozam da si pojdam da go vidam i taka.seto ova mi se slucuva od ko nakaciv kilogrami pa aj belki ko ce oslabam ce mi pomini:hihi:

soledad
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1063
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 14441
Registration date : 2009-04-08

Пишување by fibimk on 07.06.09 21:18

Arma,daj Boze sto pobrzo da ni stanis psihoterapevt......i da ni dades po nekoj sovet...Inaku potpolno s eslozuvam so tebe.Lekovite se samo hemija koja deluva na mozokot i dava lazno raspolozenie.Stvarno osekam i ajs potreba da porazgovaram so strucno lice....da mi pomogne da s esoocam so nekoi dusevni maki......i sekako da gi prebrodam ili da mi bide polesno.
Me zanima kako bi mozele da raspoznaeme koj e psihijatar,a koj psihoterapevt?Jas koga bev na psihijatar samo mi prepisa lekovi otkako go slusna problemot i mi rece mozes slobodno da dojdeskoga sakas da razgovarame za problemot.......e sega sto zanci ova?Deka e psihoterapevt ili psihijatar tamu jas kaj sto otidov?Mislam deka e psihijatar jas kolku sto znam...taka i pisuvase na ordinacijata......neuropsihijatriska ordinacija.....

fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 15479
Registration date : 2009-02-25

Пишување by Vesna Blazevska on 08.06.09 10:16

Cim prepisuva lekovi e psihijatar. Ke si prasuvate i dolzni ste da odgovorat bezrazlika dali se psihijatri, psiholozi, psihoterapevti, znaci obavezno prasajte go slednovo: dali posetile edukacija po psihoterapija i koj tip (geshtalt, kognitivno-bihejvioralna, transakciona, psihodrama itn), kolku iskustvo imaat so problemot koj vie go imate, kade zavrsile i sto zavrsile. I so apcinjata poleka, mnogu od niv stvaraat zavisnost ako se pijat podolg period. I ne mora za se apceto.
Fibi, za soveti mozam i sega Smile)), psihoterapijata ne e isto sto i sovetuvanje, psihoterapijata e nesto koe treba da se pocuvstvuva, toa e otkrivanje na novi horizonti, povisuvanje na svesnosta, tuka zavisi kolku dlaboko si spremen da vlezes vo "zajackata dupka"...

Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female

Пишување by nata on 08.06.09 10:33

Јас да не се повторувам можебе сум досадна одличен психијатар-психотарапеут е Др Спирковска во Неуромедика.

nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Локација : makedonija
Поени : 14210
Registration date : 2009-05-15

Пишување by natasa p on 08.06.09 11:34

Јас имам слушнато за Др. Мицевски во државна болница, али тоа беше одамна, не знам дали е заминат во пензија. Многу души се фалеа од него.

natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Расположение : Солидно
Поени : 13805
Registration date : 2009-05-25

Пишување by Vesna Blazevska on 08.06.09 11:46

za micev e zalosno sto e vo penzija, znam deka planirase privatna praksa, no ne znam sto napravi covekot, ne sum go sretnala cela godina. spirkovska mislam deka ne e psihoterapevt, samo psihijatar e kolku sto znam jas.

Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female

Пишување by Dali on 08.06.09 12:14

Во врска со депресијата како еден од методите кои поволно и доста успешно влијаат, е зелениот чај.
Зенски ви го препорачувам со цело срце да го пиете секој ден, посебно кога ве обземаат црните мисли и обавезно најдете некој спорт барем два пати неделно минимум. Еве јас поцнав да возам тоцак покрај вардар и подобро ми е. Дома сум сама по цели денови зошто работам од дома, малото ми е кај баба и дедо на чување. Но как што вика ната, ИШ ИШ за црните мисли, тренирајте го тоа, пијте зелен чај тој дава животна енергија, спорт, разговори, дризба овде на форумов надовор, со мазот, со продавачката во продавница, со комшивките, со колешките...и со време ке помине. Сега сонцето е убаво го стимулира серотонинот кој е одговорен за располозение, а исто така го има и во црното чоколадо.
Ве сакам сите и само силно...

Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Расположение : ok
Поени : 13985
Registration date : 2009-05-14

Пишување by marijab.d on 02.09.09 16:36

Секој си има различна мака и своја тежина на проблемот од кој е паднат токму во депресијата.Јас бев неколку месеци падната во депресија и тоа пиев антидепресиви,одев на психијатар а тој секој нареден пат ми ја зголемуваше дозата и ми чачкаше се подлабоко и подлабоко во минатото така и оние работи за кои имав заборавено и за кои мислев дека не ми се проблем во животот тој ми ѓи наметна како проблеми.И еден ден решив да си земам све во свои раце и да си го решам самата проблемот бидејќи тој почна од мене во мојата глава и така го завршив.Сама.Постепено почнав да ја намалувам дозата на антидепресиви,почнав да излегувам т.е да не се затварам дома.Не велам дека немав и понатаму проблеми ама почнав да ги пренасочувам мислите на др работи и еве веке неколку месеци сум чиста.

marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 159
Локација : bitola
Расположение : OK
Поени : 13903
Registration date : 2009-05-17

Пишување by Sponsored content Today at 18:37