Родители и деца

Депресија

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Депресија

Пишување by Eva Marija on 29.05.09 13:59

лично сметам дека депресијата е сериозна болест која што доколку на време не се познае и не се лечи може да заврши фатално за особата. затоа потребен е разговор со стручно лице со цел да го одреди причинителот на болеста кој кај секого е различен. советите од типот пушти си гласна музика и свиркај си се добри во случај да не станува збор за особа болна од депресија. (која дијагноза ќе напомнам мора да ја даде психијатар). кај болните од депресија пуштањето музика или друг начин на развеселување сметам дека дава само краткорочни резултати а состојбата сама од себе нема да се излечи.
Сето ова го зборувам од пример во животот каде моја блиска особа млада (само 26 години) која не се лечеше и родителите ја негираа болеста или "недајбоже" психијатар заврши трагично со самоубиство. Затоа потребно е да се земат сериозно сите болни од било каква психичка болест и да лечат со време.

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 18090
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Dali on 29.05.09 14:04

Vo pravo si Eva Marija, jas imam doktorka koja ja posetuvam i ona me sovetuva shto da pravam. Taa e najdobar psiholog na nashava teritotrija. Rabotela so najdobrite pshijatri vo tim.
Jas sum vozrasna zena i svesna za mojata sostojba. Prvo pred mesec dena zakazav na psihijatar, no toj me prefrli kaj psiholog, zatoa shto davaat prvenstvo na lekuvanje preku psihoterapija,prvo. Ako samo toa ne e uspreshno togash se preoga na hemija (farmacvija). JAs se ushte dobro se drzam so psihoterapija.
pozz
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16795
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by makresanska on 29.05.09 14:09

Mislam kaj sekogo e razlicna depresijata i sekoj razlicno ja dozivuva ama mislam po zborenje kaj Dali ne e tolku strasen problem i zatoa i preporacav muzika zosto nejze i treba raspolozenie i drustvo a ne lakrstva.Ako nesto napisav pogresno ili se rabrav od drugite pogresno jas se izvinuvam odnapred
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by nata on 29.05.09 14:13

Дали, според она што јас го читам кај тебе не станува збор за некоја тешка фаза на депресија, но сепак отиди си кај докторката ќе ти олесни побргу да го пребродиш депресивниот период инаку сите од нас помалку или повеќе сме имале вакви периоди во животот, а што се однесува до начинот како треба да го планираме животот остави малку работите некогаш сами, спонтано да се случат така е послатко.
Фиби каде си и како си???
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 45
Локација : makedonija
Поени : 17020
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Eva Marija on 29.05.09 14:14

ЗА Дали- ти посакувам се најдобро.... мора сами да се грижме за сопственото здравје.

Макресанка - мојот пост не се однесуваше на одговор нса твојот пост. знам дека беше добронамерен. Јас само сакав да споедал свое мислење со вас сите и да истакнам дека некогаш подобро е да бидеме попретпазливи во однос на депресијата.

Поздрав

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 18090
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Dali on 29.05.09 14:16

Blagodaram na poddr[kata makresanka i nata. Iskreno ova od Eva malku jezivo mi zazvuci, kaj sum takva ushte i bed filmovi za frlanje ne mi trebaat. Ushte deneska ke si zakazam za kaj doktorkata.
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16795
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Eva Marija on 29.05.09 14:22

А бе мене целта не ми беше да те исплашам ниту пак се однесуваше на тебе Дали. Ама нели темава е депресија па јас си дадов свое видување и пример од животот.

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 18090
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Dali on 29.05.09 14:25

Nemaj gajle Eva, toa beshe dobro predupreduvanje. Samo taka mora da se otvorat oci...
pozdrav
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16795
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Monika on 29.05.09 14:32

Dali, мене разговорот со психолог најмногу ми помогна затоа ти препорачувам редовно да го посетуваш и да ги следиш сите негови упатства, и нормално треба самата да сакаш да си помогнеш, а пред се најбитно е да имаш подршка од најблиските
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18743
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Dali on 29.05.09 14:42

Lele edvaj cekam, iako moram da ve predupredam deka malku sum sramezliva po priroda :-) a mnogu druzeljubiva.
A Monika, fala za poddr[kata ke bidam redovna, zatoa shto neodamna koga odev, samo dva pati bev i prestanav, zoshto se cuvstvuvav deka zamaram ljuge. No znam deka toa ne e realno cuvstvo. Toa e moja slabost. Ke odam redovno vi vedtuvam. Malku podobro se cuvatvuvam deneska so vas. Kako da ne sum sama. Ova e neverojatno. Fala kolku ste mili site. Me rzabirate epten. Maz mi nekako ne me sfaka seriozno. No jas se sfakam seriozno.
POzdrav
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16795
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by natasa p on 29.05.09 14:52

Дали најбитно е човек да е свесен за ситуацијата во која се наоѓа, а ти си свесна, да сака да контактира со луге, а кај тебе не е тоа проблем, да се труди другите да го разберат, а ти имаш луге шо те разбираат, а мажите верувај сите се исти. Бакнежи
avatar
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 16615
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by makresanska on 29.05.09 14:53

Dali na poslednata sredba sto se sluci jas bev prvpat ako mi veruvas vo sebe si osekav deka so tiedevojki sto bev na masa mislev deka gi znam 10 godini.Nemozam da ti opisam kolku ubavo custvo imav.
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by beti.liz on 29.05.09 15:06

Dali i jas sum skoro kolku tebe na forumov i da ti kazam deka veke ne sum sama.Super mi e so devojkive .Bidi pocesto tuka i kazi si sto te maci da  izleze od tebe.Ne go cuvaj da te maci.Jas koga pocuvstvuvav deka gi gusam koleskite vlegov na forumot.Nekoj ke se najde da napravi muabet...pa i ne mora da e vo pravo samo da se razgovara so nekogo.A ne samo sama so mislite.....Pozz.
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17101
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Dali on 29.05.09 15:07

Nema potreba od izvinuvanja. Davidce e kaj baba mu i dedo mu, zoshto jas rabotam preveduvam na ps, vrzana sum so rok do denes za prevodot. Pa posle ke odam po nego. Deneska mu e rodenden , a utre ke go slavime :-) Mnogu mi nedostiga vo momentov, n o vo posledno vreme deka sum napnata nekako osamenosta ja cuvstvuvam i so nego. Znam deka e bezveze vaka shto pishuvam, no veke vi vetiv ke odam kaj mojot psiholog.
Backi
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16795
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Dali on 29.05.09 15:10

Ne znam kako beti, no devojkive od forumov se podobri i od psihijatar ili psiholog. Nekako poveke so cuvstva pristapuvaat kon problemite. Vamu na l;ekar odish si plakash i imash eden saat vreme, a ovde veke so dfva casa sum pod dobra psihoterapija i toa so mnogu dobra energija.
Sve dobri devojki se sobrale...
pozdrav
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16795
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Monika on 29.05.09 15:12

Дали, да знаеш дека е многу битно да го прифатиш психијатарот т.е да стекнеш доверба во него, доколку е обратно ти препорачувам да го смениш
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18743
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Dali on 29.05.09 15:15

Monika напиша:Дали, да знаеш дека е многу битно да го прифатиш психијатарот т.е да стекнеш доверба во него, доколку е обратно ти препорачувам да го смениш
Fala Monika na preporakite. Jas bev dva pati, i ona e mnogu dobra, no malku se ustrucavam od nea zatoa shto e prijatelka na moja mnogu bliska rodnina, i malku mi e neprijatno. Celo vreme se plasham da ne kaze, i malku mi e sram deka ja poznavam. No dobra e. Ne znam ke razmislam. pozdrav
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16795
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Monika on 29.05.09 15:25

обврска на секој психијатар е да не се изнесувват информации во врска со пациентот и што се разговарало останува во тие четири ѕида. Ако не се опуштиш и ако не зборуваш отворено со неа, џабе одиш зошто нема да има ефект. извини што сум вака директна ама целта ми е да ти помогнам.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18743
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Ves on 29.05.09 16:59

nata напиша:моја препорака
Во Неуромедика Доктор Спирковска е одличен психијатар
тел:02133313, поразговарајте
приватно со плави картончиња третманот чини 300 ден 1 саат
Мислам дека не ве навредив, јас сум многу задоволна ја посетував пред три години. Главата горе се поминува

Др.Спирковска е душа , и професионално и како личност. Дефинитивно ја препорачувам,дури и сама ми се има јавувано да ме праша како сум и да сподели убави вести со мене .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18662
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by fibimk on 29.05.09 17:15

Masala,ste ja zbogatile temava....... flower Imav dosta za citanje.... hihi Ali ubavo da mozeme da si pomogneme niz razgovor.
Dali dusic...i ti stradas od depresija,mozda poblaga faza ali ja imas......Isto i Betiliz...ama ja kontroliras... flower ..veruvam se pronajdovte vo nekoi od simptomite. flower Jas gi imam site osven crni misli......ne sum pomislila na samoubistvo.....nikogas.....Evamarija e apsolutno vo pravo.... treba seriozen pristap i sekako terapija.Veruvajte podobro terapija edna godina nego non stop nervoza,placenje,agresija....nesonica...Od taa nervoza si dobiv neubav ciklus.Jas nemam kazano ovde ama kazav vo tema psihijatar koja se spoi sega so strucni soveti...Jas pijas deprozel od 20 mg,toa e antide[presiv i Misar od 0.5 (x2) toa e sedativ.Veruvajte cuvstvoto e stvarno cool,totalno mi e sveedno,smirena sum.,ne sum agresivna.......sto za mene e podobruvanje.Znam deka e od lekot......ako gi prekinam sio tek na vreme se vraka.....
Jas kazav vo otvoranjeto na temata.......terapijata ja piev 2 meseci ama mi se spiese i ja prekinav.Raspolozenieto mi bese OK edno vreme....no postepeno mi se vrakaa krizite...tie episodite koi prvo traat kratko,a posle podolgo i se podlaboki.......pocnav pak so agresivno odnesuvanje,pocna placenjeto koe postepeno stana nekontrolirano....se naogas vo sekoja pesna,se sekavas na sekoj bolen mig vo zivotot...ne e lesno voopsto koga sedis i si go vrakas filmot nazad......pa se jadis odvnatre zosto ova vaka bilo ili taka bilo.Pocna sekoj bozji den da mi e raspolozenieto nula.I si se vrativ pak na terapijata.Sega ke ja pijam edno 6 meseci obavezno...toa e minimumot.
Betiliz isto si e vo pravo......i bravo za tebe sto si uspeala da naucis da go sovladuvas gnevot i site slicni emocii.Jas probav....ama drugoto nesto bese pojako od mene.Probav i so izleguvanje koga ke me fatat krizite,ama ne pomagase...odis po ulica i lipas.....i to ne e rabota.Ne e fintata da zemis da placis i da se krijas po sobite......jas ne sakam nekoj od moite da znae deka placam..deka sum sekoj den tazna i neispolneta........zosto da gi nerviram i niv?Jas si poseav i jas ke si zneam.......sama!
Probav i so druzenje....ama drugarka mi odma me poznavase deka ne sum OK......se gleda luge po ocite....nemaat sjaj....na facata se gleda deka te maci nesto.......I toa go bataliv....ne sakam da siram negativna energija.
Nemam probano so komedii da vidam kako ke mi e...ali ima vreme hihi Inaku i jas sum da se zazem zdrav stav vo zivotot,deka sve e do mozokot,sekoja emocija se kontrolira......inaku apcinajta samo go podobruvaat raspolozenieto...cista hemija.....Treba da najdes nekoja zanimacija....ili bilo sto drigo sto ke ti ja otrgne mislata na druga povesela strana.....Jas eve pocnav da menuvam nekoi raboti.....se nadevam ke prodolzam.....i deka i od lekovite ke se oslobodam.
Eve Betiliz neka ni kaze kako uspeva vo toa....pa da primenime i nie nesto.....pa site da sem veseli i srekni! flower flower flower
Pozdravce do site vas...i navistina da znaete deka sve se leci......samo treba i nie da sakame da se izlecime.....i da si pomogneme samite sebe. flower
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18289
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by macana on 29.05.09 17:26

za depresija sekoj go fatil nekogas ama pominuva a posebno koga imas deca.Sedenjeto doma samo po sebe e depresivno zatoa nemoj nikako da ostanuvas sama doma kolku poveke se povlekuvas vo sebe tolku potesko ke ti bide a za bebe p i rano ti e maloto ti ima 3 god. pa izgaligo malku nego ne go porasnuvaj predvreme i samo pozitivni misli { imam dete pa imam kuka pa imam soprug koj ponekogas znae da me izvadi od takt ama pominuva] Veruvajte najtesko e koga fali vo luge se drugo ke bide vo red-vujnami znae da reci -koga ke pomislis deka se ti e super stavi edno kamce vo cevlata da te bocka za da bide toa sto ne e vo red zasto sovrsenstvo ne postoi nikoj da ne lazi

macana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 76
Age : 37
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 16859
Registration date : 2009-04-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by nata on 01.06.09 11:38

Дали, каде си и пред се како си, те снема не ни кажа како поминавте на роденден на Дамјанче. Те мислев деновиве.
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 45
Локација : makedonija
Поени : 17020
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by nata on 01.06.09 11:48

Фибимк, и мене ми е драго што девојкиве се ослободија помалку.
Негледам никаков проблем да си ја пиеш терапијата онолку време колку што е потребно, те мачи мислата еј јас пијам апчиња ама батали го тоа и сама знаеш дека тоа само може да ти помогне.Со тек на време ќе се навикнеш дека треба убаво да се чуствуваш и едноставно нема да ти требаат, ама не ја прекинувај терапијата предвреме. Пробај да излезеш од минатото, јас знаеш како правам кога ќе ме совлада некоја тажна мисла врзана со минато одма се преокупирам со нешто друго и бркај ги ама баш така ИШ ИШ. Верувајми тоа е тренинг и јас отпочеток не верував дури викав дали се нормални овие што ми зборат па тоа е едноставно појако од мене.
Од оваа временска дистанца полесно ми е да зборувам ,ама верувај те ми и јас имав многу тежок период во животот, па го надминав
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 45
Локација : makedonija
Поени : 17020
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Vesna Blazevska on 07.06.09 10:22

Никаде не прочитав да побарате помош од психотерапевт. Не трчајте одма на психијатар, во градов има и психотерапевти (јес да напрсти се бројат, но ги има) кои можат да ви помогнат за било каков проблем од психолошка природа. Психијатар ке ви препише лекарства и ке ве пушти дома, психотерапевтот ќе ви помогне да си ги средите коцкиците у главата....и тоа без лекови.
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 17585
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by fibimk on 07.06.09 14:01

Pa daj kazi nekoj psihoterapevt....ili po Pp ili na forum tuka.....nitu jas sakam da pijam lekarstva,tuku sakam da se naucam da sekogas koga mi se pojavat negativni emocii da istite gi blokiram nekako,da gi napikam vo nekoj cos od zaden mozok hihi i da pocnam so pozitivni.Znam deka toa se vezba am nekoj treba da ni pokaza...ima tehniki.....
Fala Arma flower
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18289
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Депресија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот