Родители и деца

Сурутка

Go down

Сурутка

Пишување by Vesnicka on 06.03.09 23:34

Kazete mi znae li nekoj kaj se prodava gotova surutka za pienje ili vo prav ili recepta kako se pravi?
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18327
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by BiljanaM on 06.03.09 23:36

а што е тоа Весничка?
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17698
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by Vesnicka on 06.03.09 23:42

Pa toa e nus proizvod koga pravat sirenje ostanuva.I se koristi a obnova na crn drob ja preporacuvaat.
Mozda ima nekoja recepta pa da se pravi i doma?
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18327
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by vecki on 07.03.09 0:03

toa vesnicka komsikata go piese i go kupuvase od kaj luge sto pravat sirenje i davaa sekogas taze i e mnogu zadovolna vika bilo lek za se
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19965
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by BiljanaM on 07.03.09 0:07

јас знам дека еден братучед пиеше ѕакво нешто кога си ја скрши ногата за побрзо да му зарасне
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 17698
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by lida on 07.03.09 13:02

ja kupuvav od prodavnica se vikase sirce od surutka a go piev za topenje na masnite naslagi ,a bilo i za dr zdravo majka mi go piese za holesterol a dobro e i za cir na zeludnik i bolesti na crn drob go pie razreden so voda
avatar
lida
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 388
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17486
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by KATIC on 07.03.09 18:35

prv pat slusam za toa
avatar
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 35
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 18144
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by Vesnicka on 07.03.09 19:51

Lida od koja prodavnica ja kupuvase surutkata?
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18327
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by lela on 07.03.09 20:12

Majkami pravi doma,se kupuva maja od prodavnica i vo 2 litri mlako mleko se stava 2 lazici maja.Se promesuva,zavitkuva dobro da stoi cela nok.Utrito sirenjeto se stava vo gaza da se cedi se obesuva i toa sto ke istece tecnosta toa e surutka.Najdobra e za snizuvanje na mastite vo krvta.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20742
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by Ance-J on 07.03.09 21:34

па цело време се чудев на што ли викаат сурутка..
браво Лела на убаво дадениот одговор и мајка ми ја правеше истата постапка на правење сирење,а инаку кај нас во Струмица се вика цвика........смешно нели...
avatar
Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 665
Age : 36
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 18113
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by irena bozinoska on 07.03.09 22:57

Јас го правам дома од домашно млеко од крава ама подобро нема мислам не се фалам туку ако ти е за лек стварно помага здраво е природно и вреди да се пие. Јас најчесто го користам откако ќе направам сирење ама може и од урдата (изварката). Течноста се пие а почнаа и децава да го пијат. Ама тоа што велите за црниот дроп јас знам дека најдобро за тоа е да најдеш од црвени кози сурутката некој што чува и да го користиш пошто купено во продавница што знам сепак нешто ставаат за да има трајност. Сепак види како тебе ти одговара ама поздраво ви каќувам нема. Еве еден другар од маж ми вежба и пиел апчиња за билдање но кога разбрал за ова сега нон стоп доаѓа и зема од течноста за да пие.


Последната промена е направена од sunshine на 09.03.09 15:48. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Пишувано со големи букви.)

irena bozinoska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 42
Локација : pod sonceto
Поени : 17034
Registration date : 2009-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сурутка

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот