Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Алергија

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
АвторПорака
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14421
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   30.06.08 2:15

Истиот проблем го имам и јас биле, милена е на грбот и напред на градите исфрлана и на рамениците со ситни брунчиња и рапаво и е местото, дури вчера видов и во глравче и излегле.
Купи му Еуцерин крема за деца прашај во Зегин околу 420денари е, помага малку се изгубија.
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 188
Age: 34
Локација: MKD
Поени: 12116
Registration date: 2008-08-11

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   12.08.08 0:28

Imam i jas da dodadan nesto,soprugot i svekrva mi se alergicni na sto li uste ne. Mojot soprug koga bil mal postojano imal"bronhit" i bil lecen od istoto,no se ustanovilo deka e alergija.Ivona pak,sekoja nastinka ja pretvora vo bronhit. Se somnevam na alergija na prav zatoa sto logicno e koga i raste zapce,taa stava se vo usta,a od necistotijata(kolku i da se trudam da cistam postojano,dzabe e) dobivame grlce i zapocnuvame so slabi sirupcinja za slabo grlce,za po dva dena da dobie bronhit.
Zalno e sto ne moze da se ispita alergijata pred tretata godina.
Вратете се на почетокот Go down
monice
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 207
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени: 12187
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   12.08.08 0:37

Соња и јас го имав истиот проблем со Марио сега ке полни 1 година, до 6 месеци беше алергичен (не знам на што) но од кога потпорасна му се ојакна имунитетот и се помина. Така да не се секирај а и ти препорачувам една докторка од Детска клиника се вика Соња Пеова и е имунолог она успешно ми го опорави Марио и он сега све јаде.
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 188
Age: 34
Локација: MKD
Поени: 12116
Registration date: 2008-08-11

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   12.08.08 0:46

Fala ti monice znaes kolku mi e tesko neli? Makami e sto krvta i e vo red a imunitetot mnooogu i pagja

Izvini vaka a imas li broj od doktorkata ili kakva e procedurata za da stignam do nea?

Inaku da vi kazam za kapkite vigantol,navistina ne si pameten sto da
pravis.I davav na Ivona po dve kapki,pa otidovme na odmor i tamu se
razbolevme. Ja odnesovme na pedijatar i ni rekoa da gi zgolemime
kapkite na 8 i ni dadoa sirup pancef(cesto go koristime).Poradi naglo
rastenje Ivona imala nedostig na vitamin d i zatoa se potela
navecer,nemirno spiela i nastinuvala vo son.Se vrativ od odmor i otidov
pravo kaj nejziniot pedijatar i ni rekoa nema potreba od tolku kapki.
Otidov kaj tret pedijatar na konsultacija i ni rekoa davaj i po cetiri
kapki i soncaj ja. Sto jas da pravam?
Вратете се на почетокот Go down
keti_k
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 8
Age: 43
Локација: Skopje, Makedonija
Поени: 12105
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   12.08.08 22:58

Со нашиве доктори да се распаметиш!!!! Ги читав вашив пораки и во секоја се наоѓам помалку со поголемата Вероника, верувале или не сето ова што сте го напишале го поминавме, и тестови и Козле и еден куп разни мислења, дури и бронхоскопија, бидејќи според нашиве умници имала нешто голтнато бидејќи ние сме биле никакви родители(ова ми го кажа Христова на детска клиника и од тогаш несакам ни да ја видам!)А всушност од инекциите кои ги примаше цел месец по нејзин налог, шлаемот во плуќата се стврднал и само лепел нов шлаем на веќе постоечкиот, па во Козле ја исчистија и налетавме на многу добра докторка(која за жал е веќе во пензија)и ја подигна на нозе. После само кај неа ја носев, додека не ја најдов мојата матична. Инаку испадна дека е алергична на се и сешто, но со многу мали реакции, проблемите настануваа кога ќе се споева 2 - 3 работи наеднаш. Но откако го качивме имунитетот сме супер цела девојка е сега
Вратете се на почетокот Go down
keti_k
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 8
Age: 43
Локација: Skopje, Makedonija
Поени: 12105
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   12.08.08 22:59

Соња, а колкава е Ивона? Зошто и син ми ги има истите проблеми кои ги наведуваш, но тој пие само рибино масло со пауза од мај до септември?! Има 3год и 5мес.
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 188
Age: 34
Локација: MKD
Поени: 12116
Registration date: 2008-08-11

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   20.08.08 21:29

keti_k напиша:
Соња, а колкава е Ивона? Зошто и син ми ги има истите проблеми кои ги наведуваш, но тој пие само рибино масло со пауза од мај до септември?! Има 3год и 5мес.
Ivona ima 11 meseci. Ova ni se slucuva pointenzivno od 6-ot mesec. Ne mozam veke da si go trujam deteto so sirupi.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 527
Age: 37
Локација: повеќе на работа
Расположение: кога како
Поени: 12120
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   20.08.08 21:36

Sonja 28 bas ti ja citam porakata i se cudam.Sin mi se poti nenormalno i toa samo koga spie , po 4-5 pati noke go preslekuvam ,spie mnogu nemirno a za razlika od tvoeto dete e siten znaci tie simptomi ne se od naglo rastenje.Ako e taka kako jas da go oprvdam enormnoto potenjeto i nemirno spienje.
Ne znam kolkavo ti e deteto ja posle dve godinki i na dvete prestanav da gi davam vigantol.
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 188
Age: 34
Локација: MKD
Поени: 12116
Registration date: 2008-08-11

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   20.08.08 21:36

aleksandra напиша:


si zakazavne kaj doktorot naum mojsovski od skopje sigurno go znaete pojketo i sin mi imase 8-9 meseci pa mu napraj alergotest
aleksandra te molam da mi kazes kako da go najdam ovoj doktor,zasto i jas sakam da i napravam ispituvanje na Ivona :cry:


ivona ima 11 meseci i veruvaj i jas se zacudiv koga ja slusnav
povrzanosta na d3 kapkite so potenjeto. Citav nesto za niv no,
doktorkata mi rece deka mora da i davam bar dva meseca po 8 kapki
navecer. A za tvoeto dete ne znam ama mozebi rastot u visina ne e
pokazatel deka toa nema potreba od zgolemena doza na d3. Razgovaraj so
vasiot doktor. A mislam deka treba da mu davas ribino maslo posle 1
godinka
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 527
Age: 37
Локација: повеќе на работа
Расположение: кога како
Поени: 12120
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   20.08.08 21:56

keti_k напиша:
Со нашиве доктори да се распаметиш!!!! Ги читав вашив пораки и во секоја се наоѓам помалку со поголемата Вероника, верувале или не сето ова што сте го напишале го поминавме, и тестови и Козле и еден куп разни мислења, дури и бронхоскопија, бидејќи според нашиве умници имала нешто голтнато бидејќи ние сме биле никакви родители(ова ми го кажа Христова на детска клиника и од тогаш несакам ни да ја видам!)А всушност од инекциите кои ги примаше цел месец по нејзин налог, шлаемот во плуќата се стврднал и само лепел нов шлаем на веќе постоечкиот, па во Козле ја исчистија и налетавме на многу добра докторка(која за жал е веќе во пензија)и ја подигна на нозе. После само кај неа ја носев, додека не ја најдов мојата матична. Инаку испадна дека е алергична на се и сешто, но со многу мали реакции, проблемите настануваа кога ќе се споева 2 - 3 работи наеднаш. Но откако го качивме имунитетот сме супер цела девојка е сега

Keti potpolno se pronajdov sebe si vo tvojata poraka.
Siceto pomalo od 9 m pocna so kaslanje so slajmovi i sega maka macime , bez nikakva pricina niti nose tece, ne nastinuva tuku od nisto i pocnuva da kasla , slajmovi povraka ,uzas, krvna slika odlicna , alergii ispitavme nema nisto a detevo kasla strav da te fati.Nema opredelen period da kazeme ete vo toj period kasla.
Go nosev kaj Hristova i sto da ti kazam cisto komercijalna rabota odi vo Efedra tamu imaat se , istite lekovi nasi samo ovie Grcki i so besni ceni niti mozes da procitas sto davas na deteto.
Nikakov efekt od kaj nea a dadov preku 100 evra za lekarstava ne sirupi, ne sprejovi za nos .
Sega slusnav za Dr Predrag Trendafilovski pulmoalergolog vo kapistec imal ordinacija .
Bi mozel li nekoj da mi kaze dali ima iskustvo so ovoj doktor.
sega za sega imunitetot go potiknuvam so maticen melc, do koga ne znam
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 188
Age: 34
Локација: MKD
Поени: 12116
Registration date: 2008-08-11

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   20.08.08 22:08

svetlana sto e toa Efedra?
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 527
Age: 37
Локација: повеќе на работа
Расположение: кога како
Поени: 12120
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   20.08.08 22:17

Apteka
ako imas odeno kaj Hristova za prepisanata terapija te praka vo taa Apteka.
Site lekovi sto gi prepisuva se pretezno grcki.
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 188
Age: 34
Локација: MKD
Поени: 12116
Registration date: 2008-08-11

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   25.08.08 1:59

После ке ја носам Ивона на испитување и алерготестирање па ке ви кажам што направивме
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12489
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 4:58

eve vaka sto e mojata maka david otkako se rodi posle 1 2 nedeli mu se pojavija na licenceto sitni bruncina i od vreme na vreme mu se vcrvenuvaat, e sega jas go odnesov uste togas na pedijatar i taa mi rece deka toa mu bilo nekoja nasledna alergija sto nego mu se pojavila na liceto ne znam nasledna od kogo ama ni jas ni mm nemame nesto takvo i jas prasav dali nesto treba da se macka imalo nekoj masti ama uste bilo rano i mi reca da go mackam so pavloviceva jas go mackam do den denes ama nisto na momeni mu e crveno na momenti ne mu e..a druga doktorka mi rece deka mu bile prva faza alanguzi kako gi vikaat ne znam tocno dali nekoja od vas ima vakvo nesto zabelezano mi e strav taka da ne mu ostani..
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13217
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 5:38

Nate, isto i na Anja i se pojavi crvenilo malo na liceto i ja odnesovme kaj Dohcev. On ni kaza deka ima predispozicii na alergija (nasledni) i da se vnimava na ishrana do prvata godina. Odnosno, jas da ne jadam suvomesnata, mrsna hrana i bez konzervansi (bidejki cica), a na nea da i davame adaptirano mleko do prva godina, i ste vidovi na hrna sto se so visok alergen. I nas ne ni bese jasno, bidejki ne sme alergicni na nisto, a on ni kaza deka moze da e od pokolenija i pokolenija. Isto ni kaza da ne ja bacuva koj ke stigne (sto toa nie apsolutno od koga se rodi go praktikuvame).
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14421
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 7:02

sonja28 напиша:
После ке ја носам Ивона на испитување и алерготестирање па ке ви кажам што направивме

Соња како пројдовте?? Како е Ивона??
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12489
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 7:43

Сандра а дали ја мачкавте со некакви креми масти и сл. нас не ни рече ништо од тоа да внимаваме на исхраната и такви работи а дали и помина или уште има такви брунченца ..
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12758
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 7:51

Nate i Valentin imase takvi do dve godini.Duri i na slikite od prviot rodenden se poznava kako e celiot nafrlen.Gi napravivme site alergotestovi se bese vo red ne bese na nisto alergicen.Go nosev sekade na kozno,na pedijatar,vo Skopje sto masti imame probano:Butavate,Afloderm,Advantan mackavme zaedno so pantenol i red drugi ama bidejki se jaki kortikosteroidi mn dolga ubotreba ne e preporacliva.Najdovme lek od Nevenov pomaz od Dr.Tajs .Na prirodna baza e mozes da go mackas kolku pati sakas na den kako kremce.Malku e poskapa masta ama e golema tuba i mrsna e se koristi poveke vreme.Probaj nema da imas steta.Ako ne mu pominat od taa probaj i od chicco isto mast od neven.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12489
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 8:04

Илинче и нас ни јас пишаа таа крема бутавате ама ми реце дека растеле влакненца и ме загризи и не ја зедов затоа сега со оваа ке пробам баш да видам дали ке му помогни,а каде да ја најдам таа крема по аптекиве ја има?
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12758
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 8:05

Ja ima Nate pobaraj ja vo Herba do Cavalli kaj stopanska banka na plocnikot znajs?Jas ottamu ja kupiv
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 200
Age: 31
Локација: Prilep
Расположение: ekstra
Поени: 12205
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 8:07

Nate probaj so jaka-derm ,jas sekogas posle kapejne ja mackam Dusica i do sega nema nisto na liceto
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12489
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 8:11

а бе Мац зедов ама ништо не му помина...
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12758
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 8:15

Probaj jas koga ti vikam
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14421
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 8:16

Алергии кај децата

болест на 21-виот век. Така некои специјалисти ги определуваат алергиите кои
се упорни, а во некои случаи тешко излечиви. Секој од вас има по една
или неколку случки сврзани со бебето кои никогаш нема да ги заборавите
- првото гугање, првите чекори, првото “мамо”, првата лудорија. Првата
болест е еден од најстресните моменти во одгледувањето на детето, но и некое следно заболување е не помал испит за секој родител.


Кај некои бебиња алергиите се појавуваат уште првиот-вториот месец.
Најчесто присутна неподносливост во тој период е кон белковините од
кравјото млеко. Оваа алергија се манифестира преку осип по целото тело
а некогаш е пропратена и со повраќање и дијареа. Родителите на деца со слични симптоми треба веднаш да се обратат кај лекар.
Лечењето на алергиите кај мали деца најчесто се сведува само на едно. Хранителна диета. Од менито на децата треба да се исклучи кравјото млеко и сите продукти кои го содржат, телешкото месо, говедското, рибата, пченицата
и сите продукти кои содржат глутен, соја грав, грашок, мед и чоколада.
Истото се однесува и за вас ако го доите детето.
Во периодот на лечење на алергијата не треба да земате храни за бебиња. Во порана возраст на детето, добро е да избегнувате домашно приготвени храни. Најдобро во секој случај останува доењето, се разбира ако млекото ви е здраво и доволно.


Еуцерин крема побарајте ја во Зегин


marina_pp напиша:
Nate probaj so jaka-derm ,jas sekogas posle kapejne ja mackam Dusica i do sega nema nisto na liceto
ние користиме Јеко Дерм, ова е друга или истата?
Еуцерин користевме летото кога се појави осипот
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 36
Локација: Doma
Поени: 11950
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Алергија   03.10.08 8:26

Nate, jas na Atanas mu stavav Advantan, i toa preku den (kortikosteroid e ) 3 pati, a posle toa nekolku dena Pantenol. Imase osip, i kako da mu grepkase liceto , pomal bese 2 meseci. Bev kaj mnogu dobar kozen lekar, i ni pomogna.
Вратете се на почетокот Go down
 

Алергија

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -