Родители и деца

Алергија

Страна 11 of 12 Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next

Go down

Re: Алергија

Пишување by Monika on 05.08.09 15:31

Ќе побарам па ќе ти пишам пп
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by jasmina,mina on 05.08.09 16:13

Elicka напиша:Дали може да ми препорачате добар алерголог? Или најдобро во Козле? Правевме тест преку крв и испадна високо ниво на алергија на домашна прашина, бреза, полен и др. инхалаторни алергени. Сега сакам Скопје да ја носам, па каде најдобро? Приватно или во Козле? Каде имате подобро искуство?
и проф.д-р Марија Христова е одличен пулмоалерголог

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Elicka on 05.08.09 16:17

Може ли да ми го напишиш нејзиниот број?
avatar
Elicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 143
Age : 41
Локација : низ Македонија
Поени : 17668
Registration date : 2009-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by jasmina,mina on 05.08.09 16:19

јас лично го немам,мислам дека некаде наназад го прочитав ,,Марија медикал ,,се викаше мислам ординацијата,кај Симпо позади во кулата на ул,,Иван Аговски,,таму мојата старосватица има фризерница,нејзината фризерница е на таа улица бр.10 и од тука лесно се наога

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by emilija nestorova on 05.08.09 16:43

Mojata kerka ima 14 i pol mes i vo posledno vreme,od prolet,pa navamu kasla nautro,ke se iskasla okolu pola saat,nekolku pati ke kivne i tolku.Ja nosev i na doktor i mi vikaat deka se raboti za alergija.Dali imal nekoj slicno iskustvo i kako se spravuvate,t.e kakvi lekovi davate,sprejovi i sl.
avatar
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 628
Age : 38
Локација : Veles
Поени : 18930
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Mama Vase on 05.08.09 20:35

jasmina,mina напиша:
Elicka напиша:Дали може да ми препорачате добар алерголог? Или најдобро во Козле? Правевме тест преку крв и испадна високо ниво на алергија на домашна прашина, бреза, полен и др. инхалаторни алергени. Сега сакам Скопје да ја носам, па каде најдобро? Приватно или во Козле? Каде имате подобро искуство?
и проф.д-р Марија Христова е одличен пулмоалерголог


mina,jas nemam iskustvo so dr.marija ama zatoa imam slusano mnogu za nea.vo eden navrat i dr. lide potvrdi.
mnogu agresivni terapii prepisuva za decata.od onie najlosite kako kortiko,hormoni i steroidi.
e sega ova go pisuvam od slusanje,ama nekolku majki licno mi imaat kazano.
dobar dijagnosticar bila,ama terapiite...
navodno imala apteka,pa zanes kako odat tie raboti.

elicka neka si proveri ubavo.

svekrva mi 15 god. se mafta so alergii,sinusi,astmi.celo vreme odese kaj dokic(mislam taka se vikase,onoj sto go apsea)
i pukna film i otide kaj nekoj sto porano rabotel vo voena bolnica.
i zenata vika posle 15 god. prv pat si go osetila parfemot kako i mirisa.site terapii i dijagnozi padnaa vo voda,da sega pie nekoi apcinja od bugarija ama od astma i sinusi nema nisto.
pa duri pie i analgin,a dokic celo vreme i kazuval deka ne smee.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by jeca on 05.08.09 20:40

Toj doktor od vojna bolnica se vika Naum Mojsovski i nasiot pedijatar voopsto ne go preporacuva
avatar
jeca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 94
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : koga kako
Поени : 17608
Registration date : 2009-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Mama Vase on 05.08.09 20:50

jeca,eve sega zenata mi kazuva,da toj e.ama ona vika zivotot mu go dolzam.
razlicni iskustva.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by jasmina,mina on 05.08.09 20:52

инаку Марија дава терапија која може да чини и до 5.000денари,точно Мама Васе.отприлика,Зиртек антихистаминик,Асматал спреј за во нос,Фликсоназе спреј,Капки оперил П со Алое активаторот за лице,Даса сируп од тегавец за смирување на кашлица,антибиотик ако има потреба Алое фрст(алое прва помош спрејот)

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Mama Vase on 05.08.09 21:05

mina,a vie kaj nea odite?
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Biljana on 05.08.09 21:18

edno prasanje do vas iskusni majki
denes mi rekoa deka slajmot sto go ima moeto dete e verojatno od alergija
sto milsite ova ima smisla ili me pravat budala slajm od alergija
avatar
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18293
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by jeca on 05.08.09 21:24

Mama Vase напиша:jeca,eve sega zenata mi kazuva,da toj e.ama ona vika zivotot mu go dolzam.
razlicni iskustva.
Мама Васе јас немам лично искуство со др. Мојсовски но кога разговарав со нашиот педијатар за да го носам син ми ми рече зарем тој уште работи наводно правел многу проблеми го избркале од војна и дека ќе му ја одземеле лиценцата за работа. Така ми рече нашиот педијатар во кој имам потполна доверба
avatar
jeca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 94
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : koga kako
Поени : 17608
Registration date : 2009-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Dara on 05.08.09 22:27

Biljana напиша:edno prasanje do vas iskusni majki
denes mi rekoa deka slajmot sto go ima moeto dete e verojatno od alergija
sto milsite ova ima smisla ili me pravat budala slajm od alergija
Neznam za slajm no za bronhit na alergiska baza znam deka ima.Mojata najgolema kerka go imase do svojata 2-ra god.Koga ja fakaa napadite strasno disese.A da se obratis do "strucni soveti"sigurno dobro ke ti dojde vtoto mislenje?
POZ...
avatar
Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 804
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 17663
Registration date : 2009-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by jasmina,mina on 05.08.09 23:45

Mama Vase напиша:mina,a vie kaj nea odite?
наш педијатар Васе е д-р Радица Маџовска од поликлиника Ѓорче и сум задоволна,еднаш кога беше одсутна десетина дена докторката не сакав да ризикувам кај други а Елеонора се гледаше дека фатила бронхит отидовме кај Марија и да ти кажам втор ден ја дигна на нозе,инаку генерално сум многу задоволна од нашиот педијатар

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Mama Vase on 05.08.09 23:50

mina,eve i jeca napisa za dr. sto jas go pofaliv vo vrska so svekrva mi.poveke mislenja ne se na odmet.verovatno ostanuva na nas majkite po sopstvena intuicija da se resime.
gavol da go zeme vaka koga ima razlicni mislenja.neznae covek sto da misli.
more ic da ne ni trebaat.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Elicka on 06.08.09 7:57

Фала Ви девојки за информациите, ама штом Христова давала толку лекови, а посебно хормони, не сум за кај неа. Многу различни мислења има, и позитивни и негативни, па ќе размислам уште еднаш убаво кај да ја носам. Можда сепак во Козле.
avatar
Elicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 143
Age : 41
Локација : низ Македонија
Поени : 17668
Registration date : 2009-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Deni on 06.08.09 12:15

Ние за алергиски напад на гушење бевме на повеќе места и еве го моето искуство со Христова-
М. Христова многу ми ја фалеа, ама кај неа добив многу брз заклучок и агресивна терапија, што ме зачуди. Добро што не ја почнав цела, отидов во Козле и тамошниот алерголог не се сложи со неа, посебно за целата терапија со толку антихистаминици и кортико кај мало 5месечно бебе кај што дури и не бевме сигурни дали е алергија. Од се што она препорача, ми го оставија само Зиртек сирупот 2 недели. За сосема друго отидовме на Детска клиника, ама нормално- си кажавме низ што сме прошле, и докторката таму (ектра ми беше) исто така не се сложи со толку јака терапија кај мали бебиња и деца. Вака рече- Да, М. Христова ја почитуваме како докажан алерголог, видела илјадници детски грла, носиња и алергии ама пристапот и е постар, поагресивен. Денес се оди повнимтелно и постапно, посебно кај малите и кај што не е докажана алергија- дел по дел се дава терапија, да се види на што и дали ќе реагира, а за секој случај се чува во фрижидер антихистаминик и кортико. Син ми е супер од тогаш, не ја ни прими таа терапија од Христова (инхалации, сирупи, спрееви, витамински коктели...), туку само Зиртекот во времето на алергените во воздухот(околу 2 недели). Сега планираме да му направиме алерготест во Авицена, па ќе видиме.
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by jeca on 06.08.09 12:19

Deni kaj koi alergolog bevte vo Kozle? Jas sum slusnala deka Badzakova e dobro ama sega otisla privatno
avatar
jeca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 94
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : koga kako
Поени : 17608
Registration date : 2009-05-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Deni on 06.08.09 12:41

Јеца, ние отидовме во Козле кај пријател, и он ме спроведе кај една докторка, не знам како се вика, а и еве гледам во извештаиве- нема име туку само потпис нејзин. Памтам дека беше со темна костенлива коса, не прими во онаа ординација од влезот право во чело, ама ова и не кажува многу. Ако ти треба име, да се јавувам кај пријателов да ми каже име. Ова беше во мај, не знам кога таа Баџакова заминала и дали е таа.
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by beltaseva on 23.08.09 21:33

Me interesira od sto moze da ni se pojavi alergijata,deneska sin mi 5 meseci e izede banana koja i prethodno ja imase jadeno, a popladneto morkov isto koj go imase jadeno i malku tikvicka mlada koja e nova za nego i na stomaceto mu se pojavija sitni mali crveni bruncenca ama malku epten i ne znam dali e mozno da e alergija i od sto da e???ako nekoj imal iskustvo so ovaa rabota neka pise .pozzzz

beltaseva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 34
Локација : home
Поени : 17058
Registration date : 2009-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by biljanag on 23.08.09 21:45

почекај еден два дена да се повлечат и пак дајму го новото јадење - тиквичката па ке видиш дали пак ке изреагира
и мене ми се исфрлаше иван лете ама тоа може и да е од топлото време се испотило или се излигавило отишло под блузичката
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by beltaseva on 23.08.09 21:51

ok.Fala za sovetot taka i ke napravam se nadevam deka ne e od alergija,pozzzz

beltaseva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 34
Локација : home
Поени : 17058
Registration date : 2009-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Damjana on 23.08.09 21:59

I jas mislam ne e alergija. Ne veruvam na tikvicka da javi nesto, poveke od toplovo se nafrlaat decinjata sega. Posebno kako sto vikas sitni mali ... ne se manifestira bas taka alergijata.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19089
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by beltaseva on 23.08.09 23:48

ok fala vi pa ke videme so ke napravime ke vi pisam pozzzz do vas :-)

beltaseva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 34
Локација : home
Поени : 17058
Registration date : 2009-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Pipolino on 26.08.09 20:13

zenski utre sum na alergotest me interesira dali treba da se jade pred da se napravi testot ili ne?
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18834
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 12 Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот