Родители и деца

Алергија

Страна 2 of 12 Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next

Go down

Re: Алергија

Пишување by mamicka211 on 02.06.08 20:00

ако и е жешко може да се исфрли,а дали јадеше нешто по првпат или нешто што досега не го јадела?може и да е алергија,ама поверојатно е да е од жешкото

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19535
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Emi on 02.06.08 21:39

Јадеше кашичка односно само две лажички изеде од неа, од домати со говетско и тестенини, само доматот беше ново нешто, ама буквално само лизна од него.
Се исфрли наредниот ден на пладне кога стана од спиење видов, а каша јадеше предходниот ден околу 14.00, па сега незнам баш, ама ај утре ќе знам , имаме закажано во 09.00 во козле.
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Emi on 03.06.08 14:39

Бевме во Козле, ни земаа прво крв од прс па од вена, направија некои испитувања, крвта е добра не е анемична, калциумот и железото се добри, ама тие Фосфати не се добри.
Ми вика докторката тоа е затоашто редовно не прима од капките, леле ппа ја и викам мене ортопедот ми рече веќе да и ни ги давам тие капки.....и сегаааа???
Е ништо страшно ама повеќе на сонце да биде, да се сонча.

А за тоа што има осип, ни напиша дијагноза Папулозен исип бил, и ни даде сирупче Летизен да пие, а на 20 јуни закажавме Кожни тестови уствари тоа се тие алерго тестови, ја прашав како се прават и ми објасни дека ќе ја боцкаат на раката, дека може да се направат иако е мала и има само 9 месеци.

Овој период да не и давам нова храна, да не биде изложена на прашина, и тоа е тоа.

Инаку морам да ја пофалам докторката Нада Узуновска од Козле, прекрасна жена и педијатар.
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by vecki on 03.06.08 14:43

еми каков е тој осип од што се појавува . како е миленче плачеше кога ја боцкаа
vecki
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 21055
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by rich_bitch1 on 03.06.08 14:48

еми зборуваш за капки со витамин Д или што?мислам ме асоцира на нив зашто велиш дека треба да се сонча повеќе,а најчесто тоа се препорачува ако на организамот му недостига тој витамин :hmm
rich_bitch1
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20648
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Emi on 03.06.08 14:51

Да за тие капки зборам, ортопедот ми рече да ги прекинам во мај и јас ги прекинав, ама не требало, ете Фосфатите не се добри??

Сега незнам что да правам, само да ја сончам??

Утре ќе одам кај нашиот педијатар да ја прашам на оваа возраст што може да пие за да надокнадиме за пропуштеното.
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by rich_bitch1 on 03.06.08 14:53

па најдобро така ке биде,инаку можеби и преку исхраната може да надокнади,незнам дали сака морковчинја да руча,и они соджат витамин д.не се секирај ке си појдеш кај педијатарот и ке ти каже он што треба.
rich_bitch1
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20648
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by vecki on 03.06.08 14:54

ние капките ги примавме до година за сите 3 исто само што во лртниот период по една капка
vecki
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 21055
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Emi on 03.06.08 15:02

Е па мене педијатарот ми рече од мај до сепември воопшто да не и ги давам , немало потреба и види сега, ми иде лом да ја направам.
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by mamicka211 on 03.06.08 22:16

зависи колку е изложено детето на сонце и мојот педијатар ми реце од мај до септември дека нема потреба од Д3 капки па немаме гајле,можеби таков и е периодот а во секој случај осипот и е од алергија,летизенот е за алергија,изгледа од кашичката.ке и помине.и Георгина јави алергија на краставици како мала и еден период не и дававме,а потоа сама си зеде да проба и сега се е во ред,тоа се периоди,дури имаше мака и со бел леб,а сега нема.поздрав еми до малата

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19535
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Emi on 03.06.08 22:23

фала мамичка211, Милена е подобро вечерва, сега спие се измори денес душиле мало, ќе видиме од што е алергијава, сакам више да знам точно вака сум како збрлавена
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by aleksandra on 14.06.08 18:01

Natasa напиша:Jana moja ima 21 mesec i velat daka na alergiska baza pri sekoja nastinka dobiva bronhit. Dali nekoj ima nekoe iskustvo so ova?

i mene non stop mi velea taka da vi kazam edna informacij za tie alergo testovi moeto dete ko napolni 6 meseci se poboli i dobi bronhitis bese bolen 1 mesec odvaj so 4 sirupi so 10 injekcii pa duri ne pratia i na bolnica i na kraj mu dadoja prejak antibiotik pancef za da mu pomini i ozdrave bese zdrav 15 dena po 15 dena pak istoto istite nervozi istite maltretirajna temperaturi kaslajne so slajmoj po celi nojki ne prespani i pak isto pak injekcii pak jak antibiotik pak 1 mesec bolen i pak ozdrave no istata situacija se povtori uste 2 pati i posledniot pat me fati golema panika ne e normalno tolku malo bebe da go kolkaat so tolku antibiotici doktorkata sumljase na alergija ama nejkese da mu napraj alergotest dur e bolen pa zatoa nie pojdovne e den cekor podaleku od nea i si zakazavne kaj doktorot naum mojsovski od skopje sigurno go znaete pojketo i sin mi imase 8-9 meseci pa mu napraj alergotest i fala Bogu ne bese na nisto alergicen i jas mu sum premnogu blagodarna od toj den mojot sin ne se poboli uste ednas eve ima 8 meseci pa zatoa site sto imate slicen problem ne cekajte
aleksandra
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 19500
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Emi on 20.06.08 21:51

Милена не е алергична на ништо, тестот го правевме денес.
И го правеа на рака, и капеа капки на двете раце па после со минијатурна игла ја боцкаа врз секоја капка, моравме да ја дрзиме со испружени раце 15 мин. несмееше да мрдне, се утепа од плачење.
Ја тестираа за јагоди, чоколадо, млеко, мед, јајца и некои други работи....
Можно е да е алергична на полен, на прашак......

Инаку докторката ми рече, бидејќи јас сум алергична на јајца би требало Милена да прими некоја инекција пред да ја прима вакцината која се става после навршена година, инекцијата кошта 800ден, знаете нешто за ова??

Заборавив да ви кажам, алерго тест се прави и на бебиња, помали од Милена, не мора да се чека покасно.
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by mamicka211 on 27.06.08 11:40

mislam deka imase edna vakcina na baza na jajce i na pilesko i mora da ima probano pred da ja primi vakcinata da vidat dali e alergicna na niv,ama za nekoja inekcija za protiv toa ,pojma nemam.prasaj ubavo kaj pedijatrite tie ke ti kazat,nie koga ja nosevme Georgina vo sk na pedijatar za vakcinite ja nosevmme vo idadija i mnogu sum zadovolna se objasnuvaa i ni kazuvaa mnogu informacii

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19535
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by biljanag on 30.06.08 14:10

[img][/img]mozna alergija

поради тапетите што ги имаа во секоја соба братучед ми неколку гоидни неможеше да открие на што е алергичен кога откри дека се стварала некој вид прашина која му сметала поради што имаше постојано проблем со дишните патишта како последица на сето ова остана да користи секојдневно капки за нос што му направи проблем со синусите

од топлото сега иван ми се исфрла со црвени брумченца ситни освен почесто туширање знаете некој лек-совет?
да не се поти хахаха :zesko:
biljanag
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20832
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Emi on 30.06.08 15:15

Истиот проблем го имам и јас биле, милена е на грбот и напред на градите исфрлана и на рамениците со ситни брунчиња и рапаво и е местото, дури вчера видов и во глравче и излегле.
Купи му Еуцерин крема за деца прашај во Зегин околу 420денари е, помага малку се изгубија.
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by sonja28 on 12.08.08 13:28

Imam i jas da dodadan nesto,soprugot i svekrva mi se alergicni na sto li uste ne. Mojot soprug koga bil mal postojano imal"bronhit" i bil lecen od istoto,no se ustanovilo deka e alergija.Ivona pak,sekoja nastinka ja pretvora vo bronhit. Se somnevam na alergija na prav zatoa sto logicno e koga i raste zapce,taa stava se vo usta,a od necistotijata(kolku i da se trudam da cistam postojano,dzabe e) dobivame grlce i zapocnuvame so slabi sirupcinja za slabo grlce,za po dva dena da dobie bronhit.
Zalno e sto ne moze da se ispita alergijata pred tretata godina.

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 19086
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by monice on 12.08.08 13:37

Соња и јас го имав истиот проблем со Марио сега ке полни 1 година, до 6 месеци беше алергичен (не знам на што) но од кога потпорасна му се ојакна имунитетот и се помина. Така да не се секирај а и ти препорачувам една докторка од Детска клиника се вика Соња Пеова и е имунолог она успешно ми го опорави Марио и он сега све јаде.
monice
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 19157
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by sonja28 on 12.08.08 13:46

Fala ti monice znaes kolku mi e tesko neli? Makami e sto krvta i e vo red a imunitetot mnooogu i pagja

Izvini vaka a imas li broj od doktorkata ili kakva e procedurata za da stignam do nea?

Inaku da vi kazam za kapkite vigantol,navistina ne si pameten sto da
pravis.I davav na Ivona po dve kapki,pa otidovme na odmor i tamu se
razbolevme. Ja odnesovme na pedijatar i ni rekoa da gi zgolemime
kapkite na 8 i ni dadoa sirup pancef(cesto go koristime).Poradi naglo
rastenje Ivona imala nedostig na vitamin d i zatoa se potela
navecer,nemirno spiela i nastinuvala vo son.Se vrativ od odmor i otidov
pravo kaj nejziniot pedijatar i ni rekoa nema potreba od tolku kapki.
Otidov kaj tret pedijatar na konsultacija i ni rekoa davaj i po cetiri
kapki i soncaj ja. Sto jas da pravam?

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 19086
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by keti_k on 13.08.08 11:58

Со нашиве доктори да се распаметиш!!!! Ги читав вашив пораки и во секоја се наоѓам помалку со поголемата Вероника, верувале или не сето ова што сте го напишале го поминавме, и тестови и Козле и еден куп разни мислења, дури и бронхоскопија, бидејќи според нашиве умници имала нешто голтнато бидејќи ние сме биле никакви родители(ова ми го кажа Христова на детска клиника и од тогаш несакам ни да ја видам!)А всушност од инекциите кои ги примаше цел месец по нејзин налог, шлаемот во плуќата се стврднал и само лепел нов шлаем на веќе постоечкиот, па во Козле ја исчистија и налетавме на многу добра докторка(која за жал е веќе во пензија)и ја подигна на нозе. После само кај неа ја носев, додека не ја најдов мојата матична. Инаку испадна дека е алергична на се и сешто, но со многу мали реакции, проблемите настануваа кога ќе се споева 2 - 3 работи наеднаш. Но откако го качивме имунитетот сме супер цела девојка е сега
keti_k
keti_k
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Age : 47
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 19075
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by keti_k on 13.08.08 11:59

Соња, а колкава е Ивона? Зошто и син ми ги има истите проблеми кои ги наведуваш, но тој пие само рибино масло со пауза од мај до септември?! Има 3год и 5мес.
keti_k
keti_k
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Age : 47
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 19075
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by sonja28 on 21.08.08 10:29

keti_k напиша:Соња, а колкава е Ивона? Зошто и син ми ги има истите проблеми кои ги наведуваш, но тој пие само рибино масло со пауза од мај до септември?! Има 3год и 5мес.
Ivona ima 11 meseci. Ova ni se slucuva pointenzivno od 6-ot mesec. Ne mozam veke da si go trujam deteto so sirupi.

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 19086
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Svetlana on 21.08.08 10:36

Sonja 28 bas ti ja citam porakata i se cudam.Sin mi se poti nenormalno i toa samo koga spie , po 4-5 pati noke go preslekuvam ,spie mnogu nemirno a za razlika od tvoeto dete e siten znaci tie simptomi ne se od naglo rastenje.Ako e taka kako jas da go oprvdam enormnoto potenjeto i nemirno spienje.
Ne znam kolkavo ti e deteto ja posle dve godinki i na dvete prestanav da gi davam vigantol.
Svetlana
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 19090
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by sonja28 on 21.08.08 10:36

aleksandra напиша:

si zakazavne kaj doktorot naum mojsovski od skopje sigurno go znaete pojketo i sin mi imase 8-9 meseci pa mu napraj alergotest
aleksandra te molam da mi kazes kako da go najdam ovoj doktor,zasto i jas sakam da i napravam ispituvanje na Ivona 😢


ivona ima 11 meseci i veruvaj i jas se zacudiv koga ja slusnav
povrzanosta na d3 kapkite so potenjeto. Citav nesto za niv no,
doktorkata mi rece deka mora da i davam bar dva meseca po 8 kapki
navecer. A za tvoeto dete ne znam ama mozebi rastot u visina ne e
pokazatel deka toa nema potreba od zgolemena doza na d3. Razgovaraj so
vasiot doktor. A mislam deka treba da mu davas ribino maslo posle 1
godinka

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 19086
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Svetlana on 21.08.08 10:56

keti_k напиша:Со нашиве доктори да се распаметиш!!!! Ги читав вашив пораки и во секоја се наоѓам помалку со поголемата Вероника, верувале или не сето ова што сте го напишале го поминавме, и тестови и Козле и еден куп разни мислења, дури и бронхоскопија, бидејќи според нашиве умници имала нешто голтнато бидејќи ние сме биле никакви родители(ова ми го кажа Христова на детска клиника и од тогаш несакам ни да ја видам!)А всушност од инекциите кои ги примаше цел месец по нејзин налог, шлаемот во плуќата се стврднал и само лепел нов шлаем на веќе постоечкиот, па во Козле ја исчистија и налетавме на многу добра докторка(која за жал е веќе во пензија)и ја подигна на нозе. После само кај неа ја носев, додека не ја најдов мојата матична. Инаку испадна дека е алергична на се и сешто, но со многу мали реакции, проблемите настануваа кога ќе се споева 2 - 3 работи наеднаш. Но откако го качивме имунитетот сме супер цела девојка е сега

Keti potpolno se pronajdov sebe si vo tvojata poraka.
Siceto pomalo od 9 m pocna so kaslanje so slajmovi i sega maka macime , bez nikakva pricina niti nose tece, ne nastinuva tuku od nisto i pocnuva da kasla , slajmovi povraka ,uzas, krvna slika odlicna , alergii ispitavme nema nisto a detevo kasla strav da te fati.Nema opredelen period da kazeme ete vo toj period kasla.
Go nosev kaj Hristova i sto da ti kazam cisto komercijalna rabota odi vo Efedra tamu imaat se , istite lekovi nasi samo ovie Grcki i so besni ceni niti mozes da procitas sto davas na deteto.
Nikakov efekt od kaj nea a dadov preku 100 evra za lekarstava ne sirupi, ne sprejovi za nos .
Sega slusnav za Dr Predrag Trendafilovski pulmoalergolog vo kapistec imal ordinacija .
Bi mozel li nekoj da mi kaze dali ima iskustvo so ovoj doktor.
sega za sega imunitetot go potiknuvam so maticen melc, do koga ne znam
Svetlana
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 19090
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 12 Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот