Родители и деца

Прв пат на гинeколог!!!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Прв пат на гинeколог!!!

Пишување by anicka on 03.03.09 11:40

Можеби ќе ви звучи чудно но јас сеуште не сум била на гиниколог, можеби затоа што досега и сум немала потреба, но еве сега имам некој чудни болки во долниот дел од стомакот, поточно кај јајниците и ми кажаа обавезно да посетам гиниколог а мене ми е страв :(:(:( повеќето од моите другарки имат одено и ми велат дека не е стршно но јас си го замислувам тоа како незнам што. Што се случува кога ќе влезам во ординацијата ???

anicka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 39
Локација : MKD
Поени : 14274
Registration date : 2009-02-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прв пат на гинeколог!!!

Пишување by obicna on 03.03.09 15:01

Ginekolog ne e nisto strasno, poubavo za tebe da otides da vidis nego da se macis. Za kako i sto se pravi na gin u MK neznam, za tuka moze da ti kazam. Prvo sedis i zboris, prasuvat nekolku prasanja, ako zemas lekarstva, dali imas alergija, dali imate nekoja bolest u familijata i t.n. Po toa prasuvat dali ti imas nekoe prasanje i sleduva po toa pregledot. Mislam ovie prasanja i u MK gi postavat. Za pregledot se nadevam ima zeni tuka sto moze da ti kazat sto i kako.

obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 17064
Registration date : 2008-07-19

Пишување by vedrana on 03.03.09 15:23

Pa zavisi kade ke se odlucis da odis na ginekolog. Sekoj ima razlicen pristap. Vo zavisnost od toa dali si imala odnosi ili ne sleduva ili vaginalen ili ultrazvuk preku stomak. potoa ako si imala odnosi ke ti zemat bris za pap i za mikrobioloski ispituvanja i toa e toa.
Sekako deka ne e prijatana prvata poseta na ginekolog, ama treba toa da si go svatis kako normalna rabota i da imas celosna doverba vo doktorot.

vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 15983
Registration date : 2008-03-06

Пишување by tinyyy on 03.03.09 16:58

anicka немој да го одложуваш прегледот нема ништо страшно да си отидеш на гинеколог. Прво му кажуваш какви се симптомите потоа тој ти поставува прашања за да се утврди горе долу за што станува збор.И потоа следува брис и вагинално ехо ко што кажа Ведрана. Воопшто не е страшно , само внимавај кај кој доктор ке отидеш.
Затоа што еве јас од немарност морав сега да се влечкам по гинеколози цела недела( Прво бев кај еден ми изнакажа триста глупости , па кај друг да проверам дали навистина е така )Имав болки на левиот јајник и испадна циста , но фала богу сега сум добра си ја примив целата терапија и ке видиме каков ке биде резултатот.
Оди си навреме нема ништо страшно. :big hug:

tinyyy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 14898
Registration date : 2008-10-08

Пишување by anicka on 05.03.09 17:18

Denes bev na ginekolog i si pominav odlicno ( kako za prv pat ) doktorot bese fenomenalen, nemam zborovi. Imav cuvstvo deka sekoj den sum odela na ginekolog. Inaku mi pravese vaginalno eho i mi kaza deka imam nekakva cista koja e dolga okolu 2cm i deka ne e nisto strasno i deka mi docnelo od nevoza i stres, deka premnogu sum mislela na toa. Sega, ako ne dobijam do ponedelnik , treba da pojdam pak i da mi prepise terapija. Inaku ne sum bremena SmileSmileSmileSmileSmile
Sepak vi blagodaram za poddrskata.kiss do site :kis heart:

anicka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by Kikic on 05.03.09 17:31

Anicka a kaj koj ginekolog bese

Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 15495
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Пишување by anicka on 05.03.09 18:43

dr Ognen Mickov vo Stip ??? Ste slusnale za nego ??? jas sum prezadovolna

anicka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by Natalija on 06.03.09 19:41

Moeto prvo iskustva kaj ginekolog i ne bese bas prijatno. Namesto toj mene da mi kaze sto da pravam, jas samo prasuvav a sega sto, a sega sto. Covekov mislese deka jas znam sto treba iako mu naglasiv deka mi e prv pat. I sega koga odam jas mu predlagam dali da me gleda na eho ili sto i da e drugo. Ne znam zosto toj ne prezema inicijativa?

Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 15482
Registration date : 2008-08-30

Пишување by lila_mk on 06.03.09 19:49

koga ke se setam jas kako bese prviot pat na genikolog, abe smea me faka.cekame vo cekalna i prasuvam i kako e na tie sto cekaa drugite? strasno li e ? ne vikaat oni ... samo ke se sobleces i si lezis... a jas cela? hihi hihi hihi hihi hihi abe umiram i den denes od smeenje kako sum mozela da postavam takvo prasanje ama za se ima prv pat.i sto porano se otide toa podobro.

lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Поени : 15306
Registration date : 2008-10-17

Пишување by kavadarcanka on 19.03.09 13:04

Јас првпат кога отидов на гинеколог првин се распрашав по пријателки како е што е за да не изгледам изгубено имав малку срам оти сепак првпат па и кај доктор на сето тоа но сепак добро поминав и се престашив а после кога одев само прашував нешто

kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 15777
Registration date : 2008-07-07

Пишување by soledad on 20.04.09 22:53

anicka напиша:Можеби ќе ви звучи чудно но јас сеуште не сум била на гиниколог, можеби затоа што досега и сум немала потреба, но еве сега имам некој чудни болки во долниот дел од стомакот, поточно кај јајниците и ми кажаа обавезно да посетам гиниколог а мене ми е страв :(:(:( повеќето од моите другарки имат одено и ми велат дека не е стршно но јас си го замислувам тоа како незнам што. Што се случува кога ќе влезам во ординацијата ???

i jas kako tebe cekam nesto da se sluci pa da se resam da pojdam

soledad
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1063
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 14441
Registration date : 2009-04-08

Пишување by DijanaP on 28.10.09 22:58

katastorfalno bese, bevme so decko mi zosto mi docnese 2 nedeli......... mislam deka toj bese vo pogolem strav od mene, a pa doktorot me pregleduva i vika: a ti li si tatkoto,mozete da mu ja zamislite facata na decko mi,i on vika da jas sum, epa nema da bides tatko mu vika doktorot.Togas ne mi bese do smea, ama sega koga i da se setam nemozam da ne se nasmejam.

DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 14061
Registration date : 2009-08-23

Пишување by Mama Ane on 28.10.09 23:07

првпат бев на гинеколог на 15 години со мајка ми, не бев воопшто исплашена зашто мама беше со мене Smile

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 17096
Registration date : 2008-11-06

Пишување by Mila87 on 28.10.09 23:21

Јас прв пат бев на скоро 19год, со мама и не бев усрамена воопшто само бев збунета и исплашена, зошто сите пред тоа кажуваа дека болело,што немаше врска

Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 14844
Registration date : 2009-02-16

Пишување by saligrem on 03.11.09 19:29

prv pat na ginekolog bev na 29 godini i koga trebase da sedna na stolot se kacuvav od kaj sto se kacuvaat bremenite dokorkata padna od smeenje
Inaku mnogu mrazam da odam na ginekolog

saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Поени : 13439
Registration date : 2009-10-30

Пишување by sunshine on 04.11.09 10:28

saligrem напиша:prv pat na ginekolog bev na 29 godini i koga trebase da sedna na stolot se kacuvav od kaj sto se kacuvaat bremenite dokorkata padna od smeenje
Inaku mnogu mrazam da odam na ginekolog

Hm me zamisli, jas ne se ni sekjavam kolku pati sum bila na ginekolog i brremenost edna isterav ama jas poima nemam od kade se kacuvaat bremeni a od kade nebremeni?
Inaku jas prv pat bev na genikolog so majka mi, seuste nemav odnosi do togas no imav cista na gradi pa bev za toa. Togas prv pat go zapoznav genikologot i koga naredniot pat bev na pregled nemav voopshto nitu sram nitu strav.

sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Поени : 16014
Registration date : 2008-03-25

Пишување by Zvezdicka on 04.11.09 10:40

ptv pat na ginekolog bev na 18 so mamica Smile doktorot bese katastrofa ama mama bese OK Smile taa me odnese kaj svojot ginekolog bidejki smetase deka e dobar. Posle sama si najdov svoi doktori.
No mislam deka isto kako na zabar na ginekolog treba da se odi redovno. Posle prvata enstruacija devojceto treba da se vnese vo toj svet poleka i delikatno no sekako da se vnese. Nie zenite se odnesuvam kon svoite polovi organi ko da ne se nasi ponekogas, ili kako da ne se dovolno vazni.
Da te stega srce 2-3 dena nema li da otides da vidis sto e? A so jajnici i razni infekcii se zezame so rakiji jogurti i razni drugi babini devetini.
Mnogu ne odgovorno.

P.S Saligrem, jas ne bi se falela so faktot koj ti go navede. na 29godini prv pat?!!

Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 16226
Registration date : 2008-08-29

Пишување by Tifani on 04.11.09 10:48