Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Миоми на матка

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12514
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Миоми на матка   28.02.09 8:03

Pred dve godini mi otkrija miom na matka nekade okolu 2.5 cm....ginekologot mi rece nisto strasno,sekoja petta zena gi ima.Samo sto trebalo da se sledat dva tri pati godisno dali rastat (ne daj Boze).Proveriv pak posle nekoj mesec i pak si bese istiot!Sega pak pred mesec dena drug ginekolog mi rece imam uste 2 ,eden 1.5 cm eden 3 cm eden do eden.Mi rece..ne se sekiraj na dolniot del se od matkata....nema da ti smetaat...koga ja prasav so da pravam rece da ne se cepkaat........ a mene kosata mi se krena (a mi e dolga do struk)......
Mnogu sum isplasena,ziveam pod stres dali ke mi se zgolemat,sto ke mi recat na sledno eho....
Jas avtomatski se fativ na net po informacii....pisuva deka se muslulni izrastoci demek nisto strasno,da se sledat i ako porasnat nad 6 cm se operirale so nekoja metoda (laparaskopija)..E drugo e sega
rabotata....vo edno spisanie eden vrven srpski ginekolog pak izjavi deka ne smeele da se ostavat tie vo matkata tuku trebalo da se vadat ako se nad 1.5 cm...Kogo da veruvam stvarno ne znam!
Aman pomagajte!!!!Koj znae nesto za ovaa problematika ve molam kazete....a ako znae pak nekoj naroden lek ke go castam...znaci caj,tableti ili nesto slicno ali provereno....PILZZZZZZZZ
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 665
Age: 33
Локација: doma
Расположение: добро е
Поени: 12333
Registration date: 2008-09-05

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   28.02.09 9:03

Свекрва ми имаше миом,гинекологот не и препорачуваше операција и го кажуваа истото што тебе,ама таа инсистираше на операција затоа што многу крвареше,ја оперираа ама со класична операција не лапараскопски и сега нема никаков проблем .Побарај мислење и од друг лекар.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12530
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   28.02.09 9:27

majka mi ima miom i mnogu krvari.Ama pie nekoi lekovi Primulot Nur,i ide kaj dr Stojkovski vo Remedika.Toj i rece deka sega za sega nema potreba od operacija zasto mozno so klimaksot i toj da i se isusi.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
lida
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 388
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11706
Registration date: 2009-02-05

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   28.02.09 10:07

miomite mozat i da se isusat ne se sekiraj a pobaraj i mislenje i od drug dr
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: O.K
Поени: 11610
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   28.02.09 10:14

Мене ми открија на 2,5 месеци од бременоста - околу 4цм. Пред да забременам бев последно на редовна гинеколошка проверка и беше се ОК. Плачев до бескрај кога ми соопштија... Кога се осигурав дека нема воопшто да му пречи на бебчето се опуштив... Иако мислам дека малку влијаеше миомот на породувањето, бебчето фала богу е супер. До 9 - ти месец беше пораснат повеќе од 6-7 см (не се гледаше добро од плодот), после 3 мес. од породувањето беше 4 см. Не се оптеретувам многу, иако последниов пат имав ОБИЛНО крварење. Се тешам дека тоа е нормално после породување... Не планирам ништо (и доколку се зголемува), се додека не родам второ дете.
Вратете се на почетокот Go down
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 188
Age: 30
Локација: Na oblaci
Расположение: Odlcno - nasmeano
Поени: 12562
Registration date: 2008-06-23

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   28.02.09 10:14

za fibimk - Навистина јас незнам ништо за тоа, и неможам никако да ти помогнам но посети ја www.rak.com.mk има многу совети кои можеби ќе ти помогнат


Последната промена е направена од ana84 на 28.02.09 10:15. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12530
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   28.02.09 10:14

jas sepak mislam da si pojdes i kaj drug doktor ako si vo moznost kaj Dr.Stojkovski.
A pies li nekoi tableti ili kapki
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12514
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Miomi na matka   03.03.09 0:29

Fala zenski za vasite mislenja.....planiram da odam i kaj drugi ginekolozi pa da vidam..jas sum licno za da gi trgnam....i ke gi trgnam....Inaku nemam krvarenja kako sto opisuvate deka nekoi imaat...cak menzisot mi e oskuden poslednava godina.Ali sakam da gi otstranam...nema sto da stojat...da bilo normalno da imas miom nema da vikaa da se kontrolira na 3 meseci!!!!I zosto utre da mi smeta vo zabremenuvanje?Ili nedaj boze posle toa...Pa nikogas nema da si oprostam....Samo ne znam kade i kolku bi kostalo na privatno...ete da recima vo Remedika ili Sistina?dali mozda nekoj od Vas znae toa?
Mama X tebe ti se javilo za vreme na bremenosta,ama zosto ne mi e jasno ne ti go trgnale posle porogajot?zosot ne si pobarala?a kako se porodi?so carski ili obicno?i dali ti smetase za vreme na bremenosta?mozda ti bil na mesto kade ne precelo....ali vo pravo si..treba i jas da se olabavam...ama ne mozam...se plasam sekogas koga ke odam na eho...so ke mi recat,kako ke bide...pa ne se isplati stresot veruvaj....
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: O.K
Поени: 11610
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   03.03.09 4:49

Значи мене ми го пронајдоа после 2,5 месеци бременост. Последен гинек. преглед неколку дена пред забременување (некаде имам објаснето дека мене гинекологот ми кажа дека мој плоден ден е 11 ден, а не 14 иако менстр. циклус ми е на 28 дена). Теоретски и практично не е возможно миомот за 2,5 месеци да се појави и да порасне до 4 см., но што е тука е. Јас се породив обично, пред 6 месеци и некој ден, . Бидејќи го дојам бебето кај мене хормонски сеуште не сум средена, а матката е толку мека и нежна - така да доколку било што се пипка ќе дојде до големо крварење, а во најлош случај и кинење на матката.
Следново е мое мислење:
Доколку се вади миомот треба да се сече матката и во тој случај се нарушува нејзиниот интегритет, а со тоа се намалуваат шансите за забременување. Со миомот шансите исто се намалени, ама мајката природа е единсвениот владетел, а јас верувам во неа. Миомот ги прекинува импулсите за контракција на матката, па така доаѓа до потешко породување, ама резот од вадење на миомот на матката ќе ја влоши ситуацијата. Јас имав тешко породување, ама д-рите во државна не ми олесниа иако им кажав за миомот - рекоа дека миомот нема врска. Доколку забременам (навистина се надевам, ама за една год. планирам), ќе одам да се породам во приватна клиника, со царски. Веднаш по завршување на доењето и првата можност ќе се оперирам за миомот -приватно, и ќе размислам за опции на контрацепција.
Ова е мојот план, и се надевам дека ќе се исполни.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12514
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   10.05.09 10:16

Eve malku jas da si kazam za temava.Mozda nekoj citase deka zaradi tenok endometrium mi dade lekarot Primolot Nor i kako za baksuz miomot mi porasna i sega mi e 4 cm......toj obicno raste od estrogen,ama kaj mene maler...i od progesteron hihi moram da si se nasmeam na maleroznosta.......
E sega,na eden forum medicinski,srpski...procitav nekoj lekovi za miomi.....so leleno semo.Terapijata e 14 dena.se zamaat po 2 lazici(plasticmi) lenenmo seme,2 lazici med(plasticni) i 200 ml.voda vo casa plasticna.Se mesa da se stopi medot i se ostava da stoi 36 sati.Se proceduva i se pie.Ida kako nekoj sirup gust,ama e ubav za pienje.Vtorite 7 dena se zema isto taka samo sega po edna lajca golema (ili dva mali)......
Naprajv edna terapija takva od 14 dena....pa pauza pravev od pola mesec i pak naprajv uste edna od 7 dena.Ama ne ojdov na kontrola da vidam dali e namalen....mi bese strav od neuspeh......ke se razocarav ako ne bese eksperimentot uspesen. Sega od utre pijam caj za miomi od Srbija gi zedov pa ke probam i so niv.Samo me zacudi slednoto:pise se turaat 4 supeni lazici na 1 l voda,se pie tri pati po edna kafena solja caj,a so drugoto se vrsi vaginalno ispiranje......Malku ova mi dojde glupavo.....pa miomot e vnatre vo matkata...sto bi se postignalo so ispiranje nadvoresno???/Sto mislite vie?da se ispiram odnadvor ili oblog da si redam?
:hmm :hmm :hmm
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12514
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   23.06.09 11:43

Eve malku da ja obnovam temava.......
Doduse i pisav na edna druga tema za toa kako si pominav na ginekolog.Bev vo Histera,miomot si bese ista golemina kako i prosloto eho odnosno 4.1 cm.Ne mi kaza kakov tip e miomot,tuku deka veke pocnal da navleguva vo matkata i mora da go operiram.Ne moze nitu so histeroskopija nitu laparaskopija,tuku klasicna operacija so rez na stomak.Na bolnica 4 dena i doma.....Se vagal miomot toest samo vnatresniot del,dodeka obvivkata ja ostavale zosto ako se trgnel cel miom mozelo da dojde do deformiranje na matkata pa pak da se mora operacija....Ako go ostavam rece deka moze da se ima problem vo zabremenuvanjeto no i ne mora da znaci,no sigurno ke imam za nosenje na plodot...zosto pod dejstvo na hormonite za vreme na bremenosta toj uste poveke ke se zgolemel...i ke predizvika spontan...Taka da ne mi bega operacijata na miomot.Doduse i sakam da go trgnam zosto toj ne treba da e tuka...imam citano deka nad 5 cm obavezno se trga.....i vo slucaj koga pravi problemi......Cak eden ginekolog od Srbija smeta deka miom nad 1,5 cm se trga vednas.....
Vo vrska so ciklusot mi rece deka nisot ne moze da se stori se dodeka imam miom zosto sekoja hormonalna terapija ke go zgolemuva,ali posle operacijata ke se sredi i ciklusot.....so terapija.....
Za cenite sto da kazam.....vo Remedika 48000 vkluceno bolnicki denovi,a vo Sv Lazar 46000 bez lezenejto......a samo toa e nad 4000 dnevno...masala,masala......Na drzavna ne znam kolku e......
Ne znam sto ke pravam,vo sekoj slucaj ke pobaram i drugi mislenja......matkata ne e za zafrkavanje...sepak nas ni e najvazniot del......ne bi rizikuvala....sakam sigurnost,bez komplikacii......ke razmislam dlaboko za ova sto me ceka.... flower Ne bi mozela da izdrzam uste edna trauma vo zivotov!
Вратете се на почетокот Go down
najmila
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 428
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12103
Registration date: 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   23.06.09 12:05

Fibi dusicko,sigurno si dobro informirana i sigurno znaes deka najdobro e da go izvadis miomot.E sega pusti pari ne se malce ama pa za zdravje vredi da se dadat ako gi imame neli.Ako gi nemame ke mora da se snajdeme nekako.Toa sto go postavuvas prasanjeto stalno za lekot dali da se ispira vaginalno,ova na pamet ke zboram ama da ne se misli vnatresno da se vspricuva tecnosta od lekot??/MIslam deka ima po aptekive takvi plasticni za ispiranje vnatresno,da ne se misli na toa???Srekno ako se nafatis na toj zafat,kako sto kazuvas sama lesna operacija e,so lesno trgni si ja taa muka od sebe.Pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12514
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   23.06.09 12:15

Najmila,ne se problem parite...problem e srekata moja.....Se plasam od toa dali ke imam komplikacii posle ili nesto poseriozno nedaj Boze.Sepak e matka.....ke mi treba.Sakam deca.Ne sakam da slusnam posle nekoe vreme...podobro ke bese da ne go cepkavme ili slicno nesto.....Toa bi me frlilo na dno,veruvaj.,Ne mozam uste edna trauma da podnesam.Imav edna veke....i od nea nemozam uste da se trgnam pak da ne zboram za uste edna na dusava!
Вратете се на почетокот Go down
najmila
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 428
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12103
Registration date: 2008-10-22

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   23.06.09 12:25

srcka uzivaj sve ke bide ok,prvin dobro informiraj se za posledicite.Ti posakuvam sve najdobro
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 13013
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   23.06.09 20:42

fibi, prasaj vo drzavna kaj dimitrov . mene on me operirase i eve si ima i detence. sto i da odlucis ti pozeluvam naj golema sreka, da pomine se kako sto treba i pobrzo opravuvanje. ako odlucis za operacija , ke vidis deka po kratko vreme se ke se sredi i ke si imas i ti bebence.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 896
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: generalno dobro
Поени: 11810
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   23.06.09 22:27

priroden lek za miom na matka:
1 lazica med
1lazica leneno seme
1casa voda
Seto ova stoi 24 casa, se proceduva i se pie sekoj den po edna casa vo tek na 15 dena (znaci sekoj den se pravi po 1 doza), slednite 15 dena se stava po 1 mala lazica med i 1 mala lazica leneno seme vo edna casa voda.
Pricinata za miomite na matka e nepoznata, znaci moze da bide psiholoski faktor - kako zeni da si go ispitame svojot odnos kon matkata t.e. nasata mok, zenstvenost, sila - kakov e nasiot podsvesen odnos kon seto toa. Jas go resiv miomot so psihoterapija i ovoj priroden lek go pravev 1 mesec, inace imav miom od 2cm, sega nemam ni M od miom.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12514
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   24.06.09 11:30

Arma i jas go pravev lekot priroden so leneno seme.Ja najdov receptata na eden mediocinski srpski forum.....samo sto tamu pisuvase se cuva 36 sati,pa se cedi i pie na gladno sekoe sabajle.Piev jas dve turi i nisto...ni bar se namali.Mojot e 4.1 cm.Sakam sega edna druga da probam ....vo beli vino se redat nekoi trevki i se cuvaat deset dena pa se pie posle po edno cavce od rakija sekoe sabajle.....ke probam nisto ne me cini.Pa piev i caj od Josip Pancic,od Srbija go poracav za miomi...nisto...bez rezultat.Doduse treba podolgo vreme da se pijat ovie sto se na prirodna baza.... flower
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 22
Age: 50
Локација: roditeliideca.bbgraf.com
Поени: 10637
Registration date: 2009-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   27.06.09 7:48

Zdravo pozdrav do site go razgledav forumot pa eve da se priklucam so diskusija.Jas sum Marija imam problem so matkata imam tumur 15cm. precnik vo trkalezna forma i lanec na pomali miomi i plus HPV virus ne znam so da pravam CAO pisete
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13778
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   27.06.09 8:27

oo jas nemam iskustvo za ova ama zarem 15 sm ne e golem tumur?ne odis na operacija?
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 22
Age: 50
Локација: roditeliideca.bbgraf.com
Поени: 10637
Registration date: 2009-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   27.06.09 8:53

Bev kaj nekolku doktori vikaat treba odma da se vadi anikoj ne mi se nafaka demek nemale ekipa ajas imam maka ikrvarenje ibolki mozda sakaat pari od kj da znam
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14185
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   27.06.09 9:01

tebe ti vikaat mora da se vadi a majkami ima tumur so golemina na bebeska glava pa i vikaat ima vreme za vadenje samo redovno kontroli
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12514
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   28.06.09 10:06

Marija,da ne si mozda greska za miomot?Da ne e 1.5 cm ili 15 mm vo prasanje?miom od 15 cm nema.....mislam toj smesta se vadi ako premini nad 5 cm,a ne pak kako vo tvoj slucaj 15......mora da si vo greska.
Moj sovet ti e privatna bolnica......tocno miom otstranuvanje e vo Remedika 48.000 den......Sv lazar 46.000 bez bolnicki denovi....Sistina i taa e tuka taka so cenite.....kako mozelo nikoj da ne se nafati?Jas eve mojot ke go operiram vo Remedika......sega e poskapo nego na klinika ama sepak e matka.......Ako sakas od mojot lekar vo Sk da ti dadam broj kazi mi ke ti pustam po PP
pozdravce i ne se sekiraj....vaganje na miom bilo rutinski zafat.....ali sepak ne se rizikuva sekoj da te operira
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 22
Age: 50
Локација: roditeliideca.bbgraf.com
Поени: 10637
Registration date: 2009-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   29.06.09 2:12

Averuvaj apsolutno ne stanuva zanikakva greska.Pred 5 dena bev vo Bitola kaj privaten doktor so sovremeni aparati tolku e ima i mali 3 miomi po 2 cm. Prv pat koga mi kazaja bese 4cm. posle bese 9cm. kolku glava od bebe taka barem mi rekoja da se sledi i sega koga pojdov 15cm. Prvo ne mu poveruvav pa kaj druk doktor i toj isto iposledo voBitola. E pa sega bile na odmori ne mozele da soberat ekipa duri naesen a do togas so ke pravam neznam padnav psihicki
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 22
Age: 50
Локација: roditeliideca.bbgraf.com
Поени: 10637
Registration date: 2009-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   29.06.09 2:17

Zaboraviv da prasam dali krvari mnogu majkati i kolku ima godini jas nmam 44 godini
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13778
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   29.06.09 2:20

abe mene me bunat ovie dva poima..miom i tumor?toa isto e ?i dali ako e tumor stanuva zbor za malignen ili beningen(moze greska napraviv u nazivite)..kaj majkami isto otkria tumor pred tri godini ama so golemina od 2-3 milimetri i nemase potreba toa da se operira zasto ne se siri.a kaj tebe ova gledam deka raste?
Вратете се на почетокот Go down
 

Миоми на матка

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -