Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Вагинални инфекции

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 50
Age: 28
Локација: Skopje
Поени: 11387
Registration date: 2009-01-06

ПишувањеПредмет: Вагинални инфекции   27.02.09 6:46

Здраво,

не видов некаде тема за STD (sexually transmitted diseases) и сите други видови несекојдневни случувања со вагината и вулвата. Доаѓа викенд, а јас не појдов на гинеколог и малку сум исплашена. Се работи за чешање и црвенило и золт исцедок (ретко и зеленикав) но без непријатна и јака миризба. Ново е тоа што баш денеска приметив и бубуличка таму кај што ме чеша и многу се исплашив баш дека доаѓа викенд. Читав по сите теми за слична ситуација и прочитав дека бубулици може да се кондиломи, ама незнам дали чешаат или не, и како точно изгледаат. Може ли да ми е надворешна иритација или било што. Би ми помогнала секаква информација да знам барем како да спречам да се прошири. Многу сум исплашена еве почнува дури да ме боли и едниот јајник. Исто така се настинав вчера, незнам више што е што.
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Мудрица
Мудрица


Female
Број на мислења: 528
Age: 44
Локација: Srem
Расположение: :-))))
Поени: 13479
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   27.02.09 6:57

na ovom linku imaš sve o kondilomima, http://polnebolesti.com/kondilomi/
, ali mislim da oni ne svrbe..moguće da su ti se bubuljičice pojavile od iritacije..u svakom slučaju, što pre kod ginekologa da se utvrdi tačna dijagnoza i terapija..

dok ne odeš kod ginekologa, ispiraj par puta dnevno sa čajem od žalfije, au ponedeljak obavezno kod lekara....
Вратете се на почетокот Go down
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 50
Age: 28
Локација: Skopje
Поени: 11387
Registration date: 2009-01-06

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   27.02.09 7:20

фала многу, ке пробам со чај од жалфија
Вратете се на почетокот Go down
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 50
Age: 28
Локација: Skopje
Поени: 11387
Registration date: 2009-01-06

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   27.02.09 7:21

го прочитав тоа за кондиломи, вика дека се како брадавици розеви, мене ми е бело баш како бубуличка. Си се тешам дека е од промена на влошки месецов (не ги користев тие што вообичаено ги користам туку едни помалку квалитетни)
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Мудрица
Мудрица


Female
Број на мислења: 528
Age: 44
Локација: Srem
Расположение: :-))))
Поени: 13479
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   27.02.09 9:40

u svakom slučaju obavezno poseti ginekologa, da ti da određenu terapiju..
sve vaginalne infekcije ako se ne leče, kasnije mogu da ostave velike posledice..

srećno i javi kako si prošla..
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12414
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Vaginalni infekcii   28.02.09 6:56

Just girl,mislam deka imas pojacana kandida,a mozda i gardanella......obavezno ginekolog..ke ti dade nekoja terapija...nisto strasno......ili kanesten ili flazil.....mozda ke ti rece da zemis mikrobioloski briz
Bubulicata najverojatno ti e od bric ako koristis.....jas koristam i nekogas znae da mi se javi malo bubulice....
I gledaj praktikuvaj sex so kondom.i partnerot treba da se leci ako imas nesto ti....toa e lekot za prenoslivi bolesti...
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12712
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   09.03.09 1:16

Имам густо бело перење со мирис како на скиснат јогурт дали некој знае што може да е ?
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1212
Age: 37
Локација: doma
Расположение: Одлично
Поени: 12804
Registration date: 2008-08-01

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   09.03.09 1:24

најдобро на лекар преку брисеви ке знаеш за кава инфекција станува збор,а доколку забележиш и зеленкасто во исцедокот густ со непријатен мирис е поупорна инфекција,а може и кандида да е од повисок степен
Вратете се на почетокот Go down
secret
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 49
Age: 25
Локација: Stip
Поени: 10880
Registration date: 2009-04-29

ПишувањеПредмет: hi   27.09.09 21:56

zdr jas sum bremena 5 mesec i imam malku belo pranje i ginekologot mi preporaca polygynax no koga gi kupiv na upatstvoto pisuvase da ne gi upotrebuvaat bremeni zeni ni zeni vo period na doenje i se isplasiiv i ne gi koristev. Si kupiv kantarion tie se na prirodna baza? moze nekoj sovet
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12414
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   01.10.09 5:27

Pa mozda sepak treba da mu gi posocis kontraindikaciite na lekarot.....recu mu deka ne mozes da gi primas od tie i tie pricini.....Ima lekari koi bas i ne se tolku azurni odnosno ne se grizat bas toklu i prepisuvaat so ke im tekne.Imav eden takov koj mnogu ne se interesirase i go smenav....ima i drugi flower Ne znam za tie na rastitelna baza dali ke ti pomognat Secret,ali vredi da se proba.Probaj i so soda bikarbona da se odmivas...ubavo bilo za belo pranje....ali sepak konsultacija ti e podobra opcija zosto mozda imas bakteriska infekcija...pa togas ke mora vaginaletki zosto ne e dobro za plodot da imas infekcija!
Вратете се на почетокот Go down
jasne
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 8
Age: 32
Локација: prilep
Поени: 9876
Registration date: 2009-11-04

ПишувањеПредмет: vaginalni infekcii   04.11.09 23:32

imav vaginalno cesajne bez sekret na ginekolog mi dadoa vaginalni tableti rojazol ne mi pomognaa seka imam pak cesajne ama nadvoresno baram sovet so sto da go izlezam cesanjeto
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 672
Age: 31
Локација: sk
Расположение: vo neizvesnost:)
Поени: 10664
Registration date: 2009-09-17

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   05.11.09 0:09

Po mene redovna higiena i podmivaj se so kamilica navecer. Mene ponekogas mi se slucuva po dolg raboten den ako nosam sekojdnevni vloski.
Вратете се на почетокот Go down
Peperutce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 153
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: загрижено
Поени: 10093
Registration date: 2009-09-30

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   01.12.09 23:28

Имам проблем веке 10 дена, чешање, печење, секрет, јајниците ме болат валда воспаление и кој знае уште што. Бев на гинеколог и ми рече дека не е ништо опасно но докторов ми е чуден не ми кажа што ми е. Може ми е инфекција, може кандида а може и нешто сосема трето, не знам како да го дефинирам. Симптомите почнаа пред после однос(за време на однос крварам скоро секогаш) и се двоумам дека ми е некоја инфекција од него. Пиев Флажил и ставав вагиналети Флажил исто така но нема никаков ефект веке подолго време пијам Олигогал, витамин Ц, внесувам витамини затоа што сите викаат дека е од намален имунитет..е сега и после толку витамини пак да ми се појави?? ....мене ми е се полошо и полошо имам болки, не можам веке да го издржам ова чувство.... на секои 2-3 месеци ме фака ова... правев ПАП, брис се е ОК... Е ПА ТОГАШ ШТО МИ Е??? дали знае некој да ми каже.... денес одам пак на гинеколог иако не знам што ке ми даде веке.... помагајте, дали ви се случува и на вас??
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 256
Age: 32
Локација: Veles
Поени: 10932
Registration date: 2009-05-16

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   03.12.09 6:04

i kaj mene od pred nekoj den se pojavi problem na cesanje,pecenje i sekret ustvari izleze candida ova mi se sluci i koga bev bremena togas dr.mi prepisa kanesten i mi kaza da si pravam premivki so caj od kamilica,jas taka postapiv i vcera so istata da recam terapija i denes mi e mnogu podobro mene vo ovaa situacija caj od kamilica i kanesten krem mnogu mi pomagaat
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12208
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   03.12.09 10:16

Peperutce,kupi si Lactogyn kapsuli i 1 mesec pij gi 2x1,a posle uste 2 meseci po 1 tableta na den.Mene taka mi gi preporacaa,gi piev i samo toa mi pomogna,a kako primarna prevencija za svrabot mozes da si kupis i Afloderm krem ,no poveke od 7 dena da ne ja koristis (1-2 pati dnevno) bidejki e kortikosteroid.Pozdrav!
Вратете се на почетокот Go down
Peperutce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 153
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: загрижено
Поени: 10093
Registration date: 2009-09-30

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   04.12.09 1:48

Хормонче дали можам на своја рака да ги пијам тие таблети? докторот ми даде да пијам и ставам се сто е можно, но овие не ми ги ни спомна и затоа ме чуди малку. Да не се хормонски? Мене ми рекоа дека имам инфекција и циста и ми се појавува многу често, на секои 2 месеци скоро :( Може да се пијат и за циста??
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11779
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   04.12.09 2:26

Пеперутче Lactogyn не се хормонални капсули, тие се за подобрување на вагиналната флора и немаш ама баш никаква штета ако ги пиеш,напротив, мислам и без рецепт одат. Баш заради инфекцијата е фино да ги пиеш,барем 2недели
Вратете се на почетокот Go down
Peperutce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 153
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: загрижено
Поени: 10093
Registration date: 2009-09-30

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   04.12.09 2:59

Pa nema da me kosta nisto ako probam Smile fala ve guskam
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 284
Age: 37
Локација: tetovo
Поени: 10320
Registration date: 2009-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   04.12.09 3:35

Kolku se ovie kapsuli Lactogyn i od kade gi nabavuvate?
Вратете се на почетокот Go down
Peperutce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 153
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: загрижено
Поени: 10093
Registration date: 2009-09-30

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   04.12.09 11:50

Би требало да ги има во сите аптеки... а колку коштаат не знам
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11779
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   04.12.09 14:27

Ги има во сите аптеки и се некаде 450-550ден
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12208
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   04.12.09 22:33

Jas gi kupuvam vo Zegin,okolu 400 den.se.Mozes slobodono da gi pies Peperutce,toa e mlecna kiselina koja ja podobruva vaginalnata flora (kako sto ti kazaa ) i odat bez recept.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 326
Age: 34
Локација: Makedonija
Расположение: odlicno
Поени: 11967
Registration date: 2008-10-10

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   05.12.09 7:54

Пеперутче нели спомна (на друг топик) дека имаш цистит. Цистит не е исто со циста. Циститот е воспаление на бешика (и боли исто како кога имаш добиено ама болката се шири и кон бубрезите) дава пецкање при мокрење и чешање.
Ако ти е цистит тогаш не поминува од Лактогин.
Ако ти е чешкањето од кандида тогаш ќе ти помине од Лактогин зашто ја подобрува вагиналата флора ( на почеток пиј две на ден, а потоа по една).
Ако имаш проблем со циста на јајник тогаш Лактогин нема да ти помогне. Цистата се гледа на ехо на гинеколог. Или ќе треба да чекаш да пукне сама или со терапија (најчесто хормонална). Ама тоа треба да ти каже гинеколог.
Ако сакаш да бидеш сигурна дали ти е цистит или не оди на уринолог и провери дали имаш бактерија во мокраќа. Така ќе знаеш од каде ти потекнува проблемот.
Се надевам дека ти помогнав.
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 672
Age: 31
Локација: sk
Расположение: vo neizvesnost:)
Поени: 10664
Registration date: 2009-09-17

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   05.12.09 9:14

Zenski, a da ve prasam ova Laktoginot moze da se pie dokolku si vo faza na zabremenuvanje i vo bremenost?
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12208
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вагинални инфекции   05.12.09 10:16

Da,jas preventivno go piev i vo bremenosta!
Вратете се на почетокот Go down
 

Вагинални инфекции

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -