Родители и деца

Општ лекар

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Општ лекар

Пишување by kavadarcanka on 26.02.09 11:38

Јас кашлам една година и само антибиотици ми дават и не ми поминува и синуси снимав па алергија да не имам во средата проверив преку крв нема еонзофилите ми се таман и сега сум на Вентолин спреј ама пак поткашлувам незнам веќе што да правам
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by moni2007 on 26.02.09 11:39

А зошто да те снимаат на ренген? Заради плуќата?
И јас ослабнав многу овој месец 7кг минимум ама тоа е друга приказна ме болеше и желудникот па не можев ништо да јадам, затоа бев и на гастроскопија и не ми најдоа ништо само после една недела се разболев. Можеби ми опаднал имунитетот од нејадењето. Инаку и јас ја дојам Моника уште и затоа ми е многу тешко да се лечам.

moni2007
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 81
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 17111
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by moni2007 on 26.02.09 11:40

kavadarcanka напиша:Јас кашлам една година и само антибиотици ми дават и не ми поминува и синуси снимав па алергија да не имам во средата проверив преку крв нема еонзофилите ми се таман и сега сум на Вентолин спреј ама пак поткашлувам незнам веќе што да правам

А да пробаш да се инхалираш?

moni2007
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 81
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 17111
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by Monika on 26.02.09 11:43

Да заради плуќата...плус и од антибиотиците ме гризе желудникот, и штом ставам нешто во уста ми се повраќа.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18743
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by kavadarcanka on 26.02.09 11:43

И јас тоа го мислам уште тоа да пробам ме нервира што и они незнаат што да кажат од ова ти е од она тие им кажувам убаво дека дома кога се слушам со слушалките од апаратот за притисок слушам како свирам во градите како мачки да мјаукат и баш кога ќе отидам на лекар баш тогаш ништо не се слуша
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by moni2007 on 26.02.09 11:47

Мене така ми беше после пораѓањето првиот пат, бев неизлечена од некоја настинка добро бидејќе смеев само цефалексин да пијам. Алергична сум на Оспен,а имав некоја стрептокока во грло и после пораѓањето долго време ми свиреше на десната страна. Си помина само од себе, сега откако се роди Моника си купив инхалатор заради неа. Имаше бронхитис на 2 месеца и другарка ми ме советуваше за инхалатор. Мислам дека тоа е најпаметната инвестиција што сум ја направила за децата. Секогаш кога ке осетам некое дете да кашла веднаш го инхалирам и одамна немале опструкции.

moni2007
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 81
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 17111
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by kavadarcanka on 26.02.09 11:49

Јас имав лани фатено ларингит и од тогаш кашлам и сега десната страна ми свири но не секогаш
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by Anika on 26.02.09 13:32

moni2007 напиша:Мене така ми беше после пораѓањето првиот пат, бев неизлечена од некоја настинка добро бидејќе смеев само цефалексин да пијам. Алергична сум на Оспен,а имав некоја стрептокока во грло и после пораѓањето долго време ми свиреше на десната страна. Си помина само од себе, сега откако се роди Моника си купив инхалатор заради неа. Имаше бронхитис на 2 месеца и другарка ми ме советуваше за инхалатор. Мислам дека тоа е најпаметната инвестиција што сум ја направила за децата. Секогаш кога ке осетам некое дете да кашла веднаш го инхалирам и одамна немале опструкции.

Што ставаш за инхалација, само филиолошки раствор ли? И по колку мл се става? Јас имам инхалатор, вчера го купив ама не знам со што да ја инхалирам Ева и која количина од физиолошкиот да ставам./

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17893
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by vecki on 26.02.09 13:34

anika dozata ja davaat vo zavisno od kilazata na deteto
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19960
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by Anika on 26.02.09 13:38

Кој да ми каже за физиолошкиот, нели можам колку сакам да ја инхалирам со физиолошки? Некаде прочитав по 2мл ама тоа е една капка, не ли е многу малку? Сега ќе се јавам во интермед да ја прашам д-рката.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17893
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by kavadarcanka on 26.02.09 13:40

Колку што ја гледав сестрата кога ставаше физиолошки за ќерка ми во ноември месец кога имаше бронхопневмонија ставаше колку еден шприц од 2,5 мл и толку и за дома ми даваше
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by vecki on 26.02.09 13:41

Anika напиша:Кој да ми каже за физиолошкиот, нели можам колку сакам да ја инхалирам со физиолошки? Некаде прочитав по 2мл ама тоа е една капка, не ли е многу малку? Сега ќе се јавам во интермед да ја прашам д-рката.
dovolno e 2 ml nemaj gajle ke go disi od 5 do 10 min zavisno od inhalatorot
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19960
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by Pipolino on 26.02.09 13:43

Anika

вчера го купив ама не знам со што да ја инхалирам Ева и која количина од физиолошкиот да ставам./

kaj go zema inhalatorot i kolku pari?
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by Anika on 26.02.09 13:43

vecki напиша:
Anika напиша:Кој да ми каже за физиолошкиот, нели можам колку сакам да ја инхалирам со физиолошки? Некаде прочитав по 2мл ама тоа е една капка, не ли е многу малку? Сега ќе се јавам во интермед да ја прашам д-рката.
dovolno e 2 ml nemaj gajle ke go disi od 5 do 10 min zavisno od inhalatorot

И по колку пати на ден можам да ја инхалирам со физиолошкиот?

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17893
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by vecki on 26.02.09 13:46

samo so fizioloski mozes poveke pati jas obicno na 6 casa
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19960
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by moni2007 on 26.02.09 15:31

Јас го купив инхалаторот од Омрон компресорски, кога го земав Моника имаше 2 месеца и тогаш ми рекоа со 2мл бидејќи беше многу мала. За поголеми треба 6мл ама тоа ни јас не можам да го издржам толку време, така да нешто помеѓу 2 и 6 мл колку ќе успеете се е ќар. Јас сега не можам да ја задржам веќе разбира и не сака да се инхалира. Додека поголемите без проблем се инхалираат. Само физиолошки користам, до сега не сум ставала Вентолин бидејќи не сум морала.

moni2007
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 81
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 17111
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by Anika on 28.02.09 13:23

И јас завршив со бронхит. Тешко дишам, кашлам цело време а никако не можам да го искашлам секретот, грлото црвено и носот затнат. Докторката ми препиша Дурацеф антибиотик и Аминофолин за олеснување на дишењето.
Вирус сум закачила.

И Ева уште кашла, ја пратив кај баба и, ја инхалираат со физиолошки по неколку пати на ден. Дај боже да и помине побрзо.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17893
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by vecki on 28.02.09 13:44

anika mnogu pazenje sega virusot e takov sto mislis taman pominal faka na novo barem taka mi kazaa na lekar eve jas sega sum dobra samo uste kaslam ama decava eden den dobri drugiot pak temMoni 2007 kolkavo e tvoeto dete zatoa sto 6ml e doza za vozrasen
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19960
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by Anika on 28.02.09 14:36

Мене докторката ми кажа по 2.5мл физиолошки да и ставам, можам да 2 саати да ја инхалирам.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17893
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by mirecv on 28.02.09 14:47

Мојот матичен од кожа ме вади,трет ден одам и барам да ми даде нешто ,тој се научил вирус е земај витамини и парацетамол лежи и одмарај како да лежам температура имам ,кашлам ,со еден збор хаос,Миа и таа со температура јас едвај стојам ,дома исто како инфективно одделение сме,едвај чекам понеделник да дојде под итно да го сменам
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 18679
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by jasmina,mina on 03.03.09 20:41

јас се лечам во Медикопоинт во Ѓорче супер се и докторката ми е екстра д-р Јасминка Трајковска-Спасовска ем млада ем ептен фина.имаат своја лабораторија чиста,средена поликлиника.Одма до нив има и аптека Медикопоинт во која ги има сите лекарства што ги препишуваат


Последната промена е направена од jasmina,mina на 03.03.09 20:49. Мислењето е променето 1 пати

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19344
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by Sandra_Anja on 03.03.09 20:47

Jas nemam maticen opst lekar, za se se konsultiram so majka mi. Ona e lekar.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19092
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by jasmina,mina on 03.03.09 20:48

Сандра напиша:Jas nemam maticen opst lekar, za se se konsultiram so majka mi. Ona e lekar.
блазе си ти Сандра

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19344
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by lidija29 on 03.03.09 20:54

mirecv напиша:Мојот матичен од кожа ме вади,трет ден одам и барам да ми даде нешто ,тој се научил вирус е земај витамини и парацетамол лежи и одмарај

Jas denes ja nosev kerkami i taa e cela zatnata vo noseto, zaripnata ne mozi da zboruva kasla bufta i maticnata mi rece nema nisto....se mu e od noseto - kapete kapki....
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 17336
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Општ лекар

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот