Родители и деца

Циста на дојка

Go down

Циста на дојка

Пишување by ana84 on 18.02.09 20:14

Дали некој е запознаен што точно значи циста на дојката? Дали е нешто опасно? Како се лечи?
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 18472
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by katerina28 on 07.03.09 21:52

Mislam deka toa ne e nisto opasno, sum imala cisti i znam moi bliski koi isto taka imale. Jas stavav oblogi od acidi borici i svinska mast so list od zelka na gradite pa mi pominaa, megutoa treba prvo da se konsultiras so doktor zosto toj treba da utvrdi za sto tocno se raboti i kako da se tretira. Pozdravce[/img]
avatar
katerina28
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 38
Локација : Female
Расположение : dobro
Поени : 17093
Registration date : 2009-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by nale on 15.03.09 16:11

Ништо страшно и јас имам цисти на дојките, само мораш редовно да ги контролираш. Кај мене една од цистите беше околу 2 цм па ми ја пунктираа за да се намали а и да направат испитување кое фала богу излезе ок. Како што пиша Катерина ако имаш болки ставај листови од зелка ги намалува болките
avatar
nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 42
Локација : Veles
Поени : 17600
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Rocka on 15.03.09 18:07

Mene ova me isplasi malku :

Една од нив е и 33-годишната А.А. од Штип, која вели дека кога и' ја соопштиле дијагнозата, како цел свет да и' се срушил, бидејќи знаела што значи ова заболување. Кога и' ја откриле болеста, таа имала 29 години. „На лекар се јавив зошто на допир забележав дека на градата ми се појавило едно топче“, ја раскажува својата потресна приказна младата штипјанка. По ехопрегледот, лекарот утврдил дека во прашање е само циста. „Ми рече не е ништо страшно“, вели А.А. и дома си заминала со мирна душа.

Но, за два месеца топчето почнало да расте и А.А. веднаш била испратена на мамографија. „До последен момент се надевав дека е циста, но излезе дека е карцином“, видно вознемирена раскажува А.А. и лекарот и' рекол дека мора да се оперира во Скопје. Отстранета и' била само дел од градата со што и' се вратиланадежта за животот и поттик повеќе да се бори против болеста. Не ја обесхрабрило ни тоа што кога примала цитостатици и' паднала косата. „И со перика на главата не дозволив да се затворам дома, дури одев и во диско“, вели А.А. која додава дека и по четири години од целта траума, сега се однесува како воопшто да немала карцином.

poveke:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=598D0B547DD6AB449D249603E4C65F92
Eve i nekoj knigicki vredni da se procitat :

http://www.borka.org.mk/download/informativen_vodic_za_karcinom_na_dojka.pdf

http://www.avoncosmetics.com.mk/PRSuite/download/Avon%20Brosura%20Dojka.pdf
avatar
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник

Male
Број на мислења : 2093
Age : 48
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 19077
Registration date : 2008-09-03

http://www.phpbbplanet.com/offtopic

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Ana.b on 19.05.09 17:59

Spored statistikata,sekoja 5-ta zena ili devojka ima nesto na gradite,a kaj nas za zal redovni kontroli-eho na gradi ne pravi sekoja zena.
Jas limam problemi so dvete gradi,na 17 god. slucajno mi otkrija fibroadenom-toa e tumor(od onie koi ne se opasni).Vo sekoj slucaj i neopasnite tumori zanat da pravat problemi,kaj mene pocna da raste,pa morav da se operiram.Sega posle 9 godini mi se pojavija cisti na dvete gradi,vikaat nisto opasno,no ako pocnat da rastat,ke mora punkcija da se pravi.Jas uste nemam rodeno,no problemite ne prasuvaat koga da se pojavat.

Ako ima nekoj nekakvo iskustvo neka pise.
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17278
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by SANICKA on 19.05.09 20:16

Јас имав цисти на двете гради пред точно 2 години.Едната беше 2см а другата 1,5см по некој ден од прегледот се сретнав со една пријателка која ми кажа дека нејзина роднина била ставена на програма за операција со чај ги излечила цистите.Ми го кажа чајот и јас се јавив кај мојот гинеколог за консултации а тој ми се изнасмеа но сепак ги купив и почнав да ги пијам чаевите.По неколку месеци на контрола на шала му викам на докторт дека чувствувам дека ги нема цистите и тој повторно се изнасмеа.Но после прегледот се изначуди дека навистина ги нема.Е сега не сум била на контрола 1 година ќе одам за некој ден па ќе видам што е и како е и ќе ви кажам.
А која од вас сака нека проба:
1 супена лажица коприва
1 супена лажица ајдучка трева
2 супени лажици невен
се преливаат со 1 литар зовриена вода и се прецедуваат после 30 минути
од кога ќе се олади се додаваат 3 лажици горчица(шведен битер)
и се пие преку целиот ден,секој ден 3 месеци па се прави пауза.
Да додадам само дека малку горчи од битерот и од ајдучката трева ама вреди да се проба.
avatar
SANICKA
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 75
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 17065
Registration date : 2009-03-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Ana.b on 20.05.09 17:20

Sanicka,dali 1 lazica kopriva-dali e toa susena kopriva za caj,i sto e toa gorcica.I samo uste nesto,dali taa tecnos sto ispaga treba da ja ispies vo tekot na denot ili za kolku vreme.Inaku mene hirurgot mi rece deka operacija povtorno nema sansi,imam mnogu cisti i nema sansi tolku da me seckaat,no,mozebi posle bremenost nekoja od niv ke se isusi-sto mene ama ic ne mi se veruva(a kaj odis na eho,jas porano odev vo drzavna,a sega sum kaj Krckovski i Damjan vo Dijagnosticki centar)
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17278
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by SANICKA on 21.05.09 0:48

Ана.б сите чаеви ги купував од билна аптека значи не во кесичка туку рефус.Да чајот што ќе се свари се пие истиот ден тоа е дневна доза.А горчица е шведен битер ја има во сите аптеки тогаш јас ја купував од градски аптеки а неколку пати и од Бугарија ја купив ми беше поевтина.Е сега навистина незнам дали се уште ја има по нашиве аптеки ај утре ако не заборавам и онака ми е до мене на работа ќе прашам дали имаат сеуште во аптека и ти пишувам.
avatar
SANICKA
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 75
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 17065
Registration date : 2009-03-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Ana.b on 21.05.09 13:11

Sanicka fala ti,jas ke go napravam cajot ako najdam gorcica,pa da vidime moze ke mi pomogne i mene
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17278
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by SANICKA on 21.05.09 22:17

Нема на што Ана.б.Секогаш сум среќна ако со нешто му помогнам некому.Во ГТЦ во градска аптека нема, но аптекарката ми кажа дека по другите нивни аптеки можеш да го најдеш.Поздрав
avatar
SANICKA
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 75
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 17065
Registration date : 2009-03-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Ana.b on 06.09.09 2:35

Дали некоја од вас имала циста на градите пред да остане бремена икако реагирале тие после бременоста?Кога бев последен пат на ехо,Д-р Крцковски ми рече дека со бременоста може цистите да се исушат,ама јас и баш не верувам во тоа,но се плашам дали може некако негативно цистата да влиае при бременоста или кога доиш.За ова го прашав Д-р Крцковски и он ми вика-немај гајле,работи на слушајот и раѓај најмалку 2 по можност 3 деца и циста веќе никогаш нема да ти се појави.Звучи чудно нели?
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17278
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Likica on 10.09.09 21:46

Здраво на сите,
денес бев на мамографија и ехо на дојките. Ми установија циста на левата дојка која е со големина од 2.2 см. Имам 42 години, немажена и многу сум исплашена. Случајно го отворив сајтов, и ако може некој да ми помогне со искуство, јас би била благодарна. Инаку утре ке се консултитам со мојот гонеколог за понатамошна терапија. Ми закажаа контрола со ехо на 6 месеци. Јас неможам да издржам ни месец а да не ја проверам градата повторно. Навистина незнам што да правам. Докторката вели дека не е опасно и дека не треба биопсија.
Поздрав и сите да оздравиме најскоро.

Likica
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 16153
Registration date : 2009-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Janicka on 10.09.09 23:21

I jas imam cisti odnosno kaj mene se utvrdi deka bile fibroadenomi. Kaj ne odev, kaj Krckovski, Remedika i na kraj na klinika zavrsiv. Od trojca doktori dobivam tri razlicni dijagnozi. Covek da ne znae na kogo da veruva. Krjniot ishod e deka treba da se operiram.

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17658
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Ana.b on 20.09.09 15:38

Janicka напиша:I jas imam cisti odnosno kaj mene se utvrdi deka bile fibroadenomi. Kaj ne odev, kaj Krckovski, Remedika i na kraj na klinika zavrsiv. Od trojca doktori dobivam tri razlicni dijagnozi. Covek da ne znae na kogo da veruva. Krjniot ishod e deka treba da se operiram.
Јаницка па цисти и фиброаденом не е исто,фиброаденом ти е врста на тумор,само од добронамерните,а цистите се како кеси со течност наполнети, а како ти ги утврдија,на ехо или правеше биопсија?
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17278
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Likica on 21.09.09 14:53

Samo na eho, iako jas barav biopsija doktorkata mi kaza deka toa e samo cista i deka nisto ne e opasno i samo na kontrola na 6 meseci. NAredniot den dobiv menzis, pa nekako se tesam deka cistata se zgolemila pred menzisot. Nenam dali ke izdrzam 6 meseci da ne odam na kontrola.

Likica
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 16153
Registration date : 2009-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Janicka on 23.09.09 22:51

Prvo eho, pa posle biopsija.

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17658
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by babysara on 23.09.09 23:25

i na majka mi i rekoa deka ima cisti i na dvete gradi ama deka ne e nisto strasno i deka treba kontrola, e sega ona e majka na 2 deca ima doeno neznam dali ova igra nekoja uloga.
Sekoe dobro
avatar
babysara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 555
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17573
Registration date : 2009-03-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Kinky on 24.09.09 9:37

Likica, jas ne bi cekala 6 meseci na tvoe mesto.
Odi vo Sistina, ne ti treba upat, samo javi se i zakazi kaj d-r Jasar toj gi pravi tamu biopsiite. Makar da te vidi, edna konsultacija ke napravis.
Mene pred dva meseci mi najdoa cista vo ednata grada, mnogu me bolese kako topce bese i seuste e, si go nosam. Pravev nekolku pati eho, mamografija i ne se pokazuvase na snimkite ubavo sto e, bidejki se naogja pod nekoi krvni sadovi i tkivo koi ja "zamatuvaat" slikata na snimkite. Na doktorkata ne i se dopagjase kako izgleda i me prati na biopsija. Srekja rezultatot pokaza fibrocisticna mastopatija, ne nesto loso. Ama tie denovi od momentot koga otidov prviot pat na lekar do rezultatot mene zivotot mi se skrati za 20 godini, odma na najlosoto pomisluiva covek.
Zatoa ti velam ne cekaj, sto i da e podobro da se otkrie na vreme. Barem vtroro mislenje pobaraj.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19234
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Likica on 24.09.09 18:46

Pa i jas bi sakala da odam kaj drug doktor na uste edna konsultacija. Ako velite deka Dr. JAsar e dobar doktor, da zakazam kaj nego. Jas bi postavila uste edno prasanje ako nekoj moze da mi kaze. Na eho otidov na samo eden den pred da dobijam menzis. Dali toa menuva nesto i koga e najdobar period da se pratat gradite na eho. Na site im blagodaram sto ucestvuvaat vo ovoj razgovor.
Pozdrav do site i gospod da e so nas.
Bi sakala da se slusame samo za ubavo.

Likica
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 16153
Registration date : 2009-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by babysara on 24.09.09 20:32

mislam deka za mamografija najpogodno e 10 den otkako ke zavrsi mesecniot ciklus.
avatar
babysara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 555
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17573
Registration date : 2009-03-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Janicka on 09.10.09 22:08

I za ehoto i za mamografija najdobro e da se pravat od 5-8 den po zavrsuvanje na ciklusot.

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17658
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Ninicka on 04.11.09 0:57

Pozdrav do Sanicka,i sakav da prasam za cajot sto go imas napisano se pie pred jadenje ili posle jadenje,odnapred blagodaram
avatar
Ninicka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 15888
Registration date : 2009-11-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Циста на дојка

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот