Родители и деца

Каде после основно училиште?

Go down

Каде после основно училиште?

Пишување by Наташка on 15.02.09 21:05

Наталија има 14 години сега завршува осмо одделение и незнаеме каде понатаму. Таа има интерес за јазици,спортови,новинарство.... Таа сака после основно да се запише во Нова. Јас ја поддржувам во нејзиниот избор иако јас и мм треба да ги плаќаме трошоците flower flower но сепак планирам таму да ја запишам. Одлична ученичка од 1 до 8 има само две четврки па мислам дека би ја примиле...Ваше мислење?
avatar
Наташка
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 74
Age : 48
Локација : Скопје
Поени : 17950
Registration date : 2009-02-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by Anjuska08 on 15.02.09 21:32

Секогаш би го почитувала изборот на детето. Моите родители го почитуваа мојот избор и не погрешија.
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18525
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by SonjuS* on 15.02.09 21:35

Anjuska08 напиша:Секогаш би го почитувала изборот на детето. Моите родители го почитуваа мојот избор и не погрешија.
Се согласувам со тебе...и кај мене беше исто
а и најдобро да го почитуваш она што детето твое сака да го учи понатаму...
за на крај да не испадне -ти ме запиша тука па затоа така-
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 19446
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by Mama Ane on 16.02.09 9:04

Токму така и јас ќе го почитувам изборот на моите деца кога ќе дојде време. ќе помогнам со позитивни и негативни укажувања, но дефинитивната одлука ќе ја оставам на нив.
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by vecki on 16.02.09 17:12

sekako ke se slozam so izborot na mojte deca ne sakam da im nametnuvam ona sto jas go sakam nivni zivot nivni izbor
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20850
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by MamaMaja on 16.02.09 17:20

Се сложив со изборот на ќерка ми, единствено не дозволив да се
запише во било кое приватно училиште, не заради пари, туку поради
тоа што не сакам да стане трут (видено од х примери).
И не згрешив, во Корчагин учи, во билингвална паралелка, на француски,
сите и се петки, како и секогаш и повторно е најдобра во класот!
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18544
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by Ves on 16.02.09 23:32

Браво за твојата supergirl Мама Маја !

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19552
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by MamaMaja on 17.02.09 0:40

Ves напиша:Браво за твојата supergirl Мама Маја !

Фала многу, баш сум горда на неа.
Посакувам истото чувство да го имаш за своите дечиња!
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18544
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by sneze on 17.02.09 15:27

бидејќи јас морав да се запишам по моралност на моите родители во средно и факултет економски а не сакав , иако ми идат финансиите. На моето дете нема ништо да му налагам или забранувам , ако има желба нешто да учи тогаш нека биде тоа што сака , ама најдобар во својата работа(школо).
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19184
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by taci on 17.02.09 15:32

Како и моите што ме подржаа во изборот на школувањето така и јас моите деца ке ги подржам во тоа што го сакаат да го учат.
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18405
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by Ves on 17.02.09 15:54

MamaMaja напиша:
Ves напиша:Браво за твојата supergirl Мама Маја !

Фала многу, баш сум горда на неа.
Посакувам истото чувство да го имаш за своите дечиња!

Fala mnogu , mislam deka e mnogu vazno uste od najrana vozrast da im pomagame da izgradat samodoverba i svoi stavovi, uste od bebinja. mm mi se smee ponekogas ama jas uste vo album na moeto bebe mu napisav na bebusot kolku e umen i snaodliv sto uste sega so rameto i raceto sam si ja pridrzuva lazalkata flower Inaku imam edno drugarce , sredno ucese vo Nova , potoa na studii na Sheffield vo solun . Toj e super izgradena licnost so pocit kon site i svoi i dalecni.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19552
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by Daki on 17.02.09 15:58

MamaMaja напиша:Се сложив со изборот на ќерка ми, единствено не дозволив да се
запише во било кое приватно училиште, не заради пари, туку поради
тоа што не сакам да стане трут (видено од х примери).
И не згрешив, во Корчагин учи, во билингвална паралелка, на француски,
сите и се петки, како и секогаш и повторно е најдобра во класот!
Bravo za kerkickata. Mnogu mi e milo koga ke procitam vaka ubav komentar od roditelot.
avatar
Daki
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 547
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18875
Registration date : 2008-08-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by MamaMaja on 17.02.09 16:15

Ves напиша:
MamaMaja напиша:
Ves напиша:Браво за твојата supergirl Мама Маја !

Фала многу, баш сум горда на неа.
Посакувам истото чувство да го имаш за своите дечиња!

Fala mnogu , mislam deka e mnogu vazno uste od najrana vozrast da im pomagame da izgradat samodoverba i svoi stavovi, uste od bebinja. mm mi se smee ponekogas ama jas uste vo album na moeto bebe mu napisav na bebusot kolku e umen i snaodliv sto uste sega so rameto i raceto sam si ja pridrzuva lazalkata flower Inaku imam edno drugarce , sredno ucese vo Nova , potoa na studii na Sheffield vo solun . Toj e super izgradena licnost so pocit kon site i svoi i dalecni.

Veruvam deka ima sekakvi primeri, ama po ona sto go gledam od okolinata
vo privatni skoli se zapisuvaat decinjata na bogatasite, osobeno onie na koi ne
im se uci bas, pa koga ke platat iljadi evra koj smee da gi pogledne popreku.

Sakam na decata da im vrezam deka moraat da ucat, da se borat za svoeto mesto vo opstestvoto.
Mnogu se plasv, nie doagjame od selo, tuka ziveeme po svoja zelba, iako imame stan vo
Centar i site ni se cudea sto decata gi prativme tuka vo skolo, ne cinelo.
Jas im tvrdev deka ne e do skoloto, tuku do deteto, a posebno do roditelite.

Normalno kako roditel umirav od strav kako ke se snajde, sredinata e inakva.
No nea nikogas ne i kazav deka se plasam, celo vreme i ja i mm i vikame:
Mozes ti, samo uci si, se sto e tvoe ke si dojde.
I taka bi, site petki u edna od najstrogite gimnazii.
Ne mi e zal sto ima mnogu da uci.
Koga e vtora smena, se vraka so avtobus vo 8 ili u 9 navecer, vecera i sednuva da uci, do 1 do 2.
Ponekogas gleda kako komsiskite deca sto ucat po drugi skoli se motkaat, bucat nadvor,
ama ona znae deka eden den ke se valorizira toa.

Mislam deka ne gresam...

Fala Daki, fala na site
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18544
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by Ves on 17.02.09 21:22

Mene mi se dopaga vaseto razmisluvanje: Ne e do skoloto tuku do deteto a posebno do roditelite . Semejstvoto ima najvazna uloga vo izgraduvanjeto na karakterot na deteto.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19552
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by Mama Ane on 18.02.09 8:19

Многу е битно, како што спомна Мама Маја, детето само да е свесно дека треба да седне да учи и да се интересира. Да не биде тоа наложено и под притисок од родителот
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by Tifani on 16.12.09 13:45

Ke ja pocituvam zelbata na sin mi,sto saka neka se zapise.Seuste e rano,iako otsekogas potkazuva deka ke uci medicina,veke imame dosta rodnini bliski stomatalozi,pa izgleda go vlece i nego,saka da bide zabolekar i toa vo Anglija,a kaj ke se zapise i ke studira seuste ima vreme
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18342
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Каде после основно училиште?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот