Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Породилно боледување

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 15 ... 29  Next
АвторПорака
PaceStojanovska
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 43
Age: 31
Локација: Prilep
Расположение: super:)
Поени: 11569
Registration date: 2008-11-27

ПишувањеПредмет: Породилно боледување   11.02.09 3:35

Zdravo na site!Kako prvo prebrauvav po forumot i ne mozev ama nikako da najdam za toa kolku sega trae porodilnoto poroduvanje,koga treba da se zamine na porodilno boleduvanje?Koi dokumenti se se potrebni za da se podnese porodilnoto boleduvanje?Kolku % od platat ti sleduvaat za porodilno boleduvanje?ednostavno me ineteresira se zasto nemam nikakvi informacii a bas me interesira zasto terminot mi se nablizuva na 21 Februari pa ako nekoj ima bila kakva informacija ve molam neka mi pisi.Pozdrav do site
Вратете се на почетокот Go down
bordan
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 306
Age: 36
Локација: kr.palanka
Расположение: doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени: 12225
Registration date: 2008-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 9:45

pace porodilno se zema 28 dena pred terminot odi uste utre kaj maticniot doktor da ti otvori bolovanje i potoa so toj dokument vo zdravstvoto da ti go otvorat i tamu ke ti kazat sto dokumenti treba da dostavis ama posle poragajot.inaku sega bolovanjeto trae 12meseci i zemas 100%.
Вратете се на почетокот Go down
ANI78
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 48
Age: 36
Локација: skopje
Поени: 12431
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 9:53

Sigurno li trae 12meseci?Jas znam deka bese predlog od Vladata,ama dali e donesena ovaa izmena od 9 na 12 meseci ne sum sigurna?
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: O.K
Поени: 11500
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 10:04

Мене терминот ми беше 23.08 ама си земав породилно од 21,07 и ми трае до 16,04. (9 месеци). Породилното се зема од кај матичниот гинеколог и се носи на работа. Ти треба и копија од виза-картичката (трансакционата сметка) остатокот зависи од твоите на работа. Инаку законот е донесен 12 мес. за жените и 2 мес. за мажите hihi hahahaha
Инаку 80 или 90% се месечните примања. Јас почнав да ги добивам после месец и пол после породувањето - и ептен се редовни.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12393
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 11:19

јас бев некна во социјално и ќе ви кажам што ми кажаа:
-6 месеци непрекинат стаж
-породилно боледување отворено кај матичен гинеколог (се отвара од 45 до 28 дена пред порагај)
- фотокопија од трансакциона сметка
- рекапитулар од фирмата
-платен список од фирмата
- НП1, НП2 и НП3 тоа се обрасци ги дават во социјално
( НП1 и НП2 во три примерока НП3 се носи секој месец за време на породилното)
- М1/М2 образец
- договор за работа
- извод од бебето
е тоа е се што ви треба и сега за сега е 9 месеци сеуште не е променет законот
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 214
Age: 36
Локација: Скопје
Поени: 11507
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 11:21

Мора да провериме дали е донесен законот, затоа што пред нова година рекоа дека ке почека. Јас до сега немам чуено дека е изгласан!
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 821
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Prekrasno :)
Поени: 12626
Registration date: 2008-07-22

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 15:02

Законот не е донесен сеуште!
Вратете се на почетокот Go down
bordan
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 306
Age: 36
Локација: kr.palanka
Расположение: doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени: 12225
Registration date: 2008-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 21:24

jas imam svoja firma go podnesov bolovanjeto i vo socijalonoto mi kazaa deka sega bolovanjeto e 100% porano bilo 80% a treba da si prijaven 6 meseci pred porodilnoto i deka od 9 sega e prodolzeno na 12 meseci.taka tamu mi kazaa ako voopsto i tie znaat.samo ne mi e jasen zakonot za tie 5000den sto gi davaat za prvo dete.edni vikaat deka gi sleduva site i vravoteni i nevraboteni,a drugi pak vikaat deka tie 5000den se samo ednokratni za prvo dete na site.ima li nekoj sto ima podnesuvano dokumenti i dali ima zemeno barem za 1mesec.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13054
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 21:26

А дали знаете кој е максималниот износ на надоместокот? Порано беше 26000 ден, што значи ако земаш повисока плата од 26000 земаш максимум 26000 ден. Дали ова е останато исто или има промени?

Го барав законот ама не ми одеше барањето од рака. Ќе пробам пак Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14021
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 21:33

Јас мислам дека е толку. Знам зашто и сестра ми се распрашуваше за истото..
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13054
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 21:36

На осигурениците кои засновале
работен однос за време на привремена спреченост за работа поради болест и
повреда и за време на отсуство од работа поради бременост, раѓање и мајчинство
им припаѓа надоместок на плата, под услови и на начин утврдени со Законот за
здравствено осигурување и Правилникот за содржината и начинот на остварување на
правата и обврските од задолжителното здравствено осигурување.
Пресметката и исплатата на надоместокот на плата се врши врз основа
на:

1. За отсуство од работа поради бременост, раѓање и
мајчинство


- М-1 пријава (копија),
- Договор за работа за
работници (копија),
- Судска регистрација на фирма од 1-7 страна, за основач
на фирма (копија),
- Извештај за привремена спреченост за работа издаден од
матичен лекар-гинеколог,
- Извод на родени за дете (копија),
- Решение за
посвојување од Центар за социјални грижи за посвоено дете, - Платни списоци,
рекапитулари и изводи од банка (на увид),
- Образец НП-1; НП-2 и
НП-3

а) Во НП-1 образецот се прикажуваат податоци за осигуреникот и
платата што е остварена во 6-те месеци пред настапување на случајот поради кој
се стекнува правото на надоместок (без часови, пари и боледување во Работна
организација и Фондот),
б) Во НП-2 се прикажуваат податоците на сите
вработени во работна организација (без боледување, прекувремена работа, денови,
часови и пари),
в) Во НП-3 се прикажува движењето на платите кај
работодавецот, се доставува секој месец со платен список, рекапитуалар и извод
од банка,
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13054
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 21:47

Висина на надоместокот на плата

Член 17
Висината на надоместокот на плата за време на привремена спреченост за работа
ја определува работодавецот, односно Фондот со општ акт, но најмалку во висина
од 70% од основицата за надоместокот на плата.
По исклучок од став 1 на овој член висината на надоместокот на плата за време
на привремената спреченост за работа предизвикана со повреда на работа,
професионална болест, за време на давање крв, ткиво или орган, како и за време
на отсуство поради бременост, раѓање и мајчинство изнесува 100% од основицата на
надоместокот на плата утврдена според член 16 на овој закон.

Висината на надоместокот на плата пресметан врз основа на членот 16 на овој
закон неможе да биде повисока од износот на две просечни месечни нето плати
исплатени во Републиката во претходната година.
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 369
Age: 31
Локација: скаде по малку
Расположение: кога како
Поени: 11719
Registration date: 2008-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 21:48

Едни велат вака други пак друго се е лудница кај мене пак земав плата 26000 а сега породилно 6500 кај е сега правдата треба да ѓи молам од работа да ми ѓи доставуваат документите редовно секој месец еднаш се случи да не примам надомест три месеци си играат мајтап овие од работ ама кога и отидов еднаш и газдата беше таму лом ѓи направив срамота

Ме интерересира дали и мене ме следува породилно 12 месеци јас се породив во 2008 или е за тие од 2009 што се породиле
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14021
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 21:53

Не е работата колку ќе земаш бруто плата туку колку ти плаќаат придонеси (т.е на колку си пријавена). Јас бев пријавена на 10 000 а земав некаде околу 80% 9 месеци. Нередовно стигаат и секогаш се малку :(, затоа бев приморана порано да се вратам на работа. Е сега нормално зависи и од некој таму коефициент на вработени (незнам, нека објасни некој постручен, мене оваа бранша не ми е баш позната).
А за тоа дали ти следува, мислам дека не. Од 2009 ќе важи законот
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13054
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 21:57

Значи земаш колку си пријавен ако тој износ не надминува 26000 ден, значи земаш 100% од платата. Одбиваат за неработни денови и сл или пак ако падне просекот на платите во фирмата.
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 369
Age: 31
Локација: скаде по малку
Расположение: кога како
Поени: 11719
Registration date: 2008-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 22:04

Mama Ane напиша:
Не е работата колку ќе земаш бруто плата туку колку ти плаќаат придонеси (т.е на колку си пријавена). Јас бев пријавена на 10 000 а земав некаде околу 80% 9 месеци. Нередовно стигаат и секогаш се малку :(, затоа бев приморана порано да се вратам на работа. Е сега нормално зависи и од некој таму коефициент на вработени (незнам, нека објасни некој постручен, мене оваа бранша не ми е баш позната).
А за тоа дали ти следува, мислам дека не. Од 2009 ќе важи законот

Штета баш сум малер hahahaha hahahahaзнам за парите кога отидов да проверам колку ми плаќаат придонеси останав без зборови
Вратете се на почетокот Go down
desi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 356
Age: 31
Локација: veles
Поени: 12325
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   11.02.09 23:36

i jas zemam boleduvanje sega pocnav,i ne zemam 100% tuku nekade okolu 80% i ke zemam 9mes,
Вратете се на почетокот Go down
jotigo
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 16
Age: 36
Локација: bitola
Поени: 11256
Registration date: 2009-01-29

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   12.02.09 1:50

Jas sum vrabotena vo drzavna firma i zemav 100% plata , zaminav 28 dena pred terminot i koristev 9 meseci. E sega uste mi e rano no prasuvav za vtoroto dete i mi rekoa deka 100% plata a za 12 meseci se uste ne e sproveden zakonot. A za ovaj nadomestokot za novoreodeni deca site vo sluzbite razlicno go tolkuvaat. Nekade velat ednokratna pomos za vrabotenite, a drugi deka ke sleduva na site novorodeni deca vo zavisnost koe e po red!
Вратете се на почетокот Go down
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 79
Age: 36
Локација: doma pred kompjuter
Поени: 11778
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   12.02.09 2:15

Тоа беше предлог закон и уште не донесен. Пратениците немаа време пред Нова година да го донесат законот инаку немале никакви замерки на истиот. Јас сум сега на боледување од 3 ноември, имам ризична бременост и се уште немам земено плата. Дали некој има вакво искуство?
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1728
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12858
Registration date: 2008-07-20

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   12.02.09 2:21

Софи мене кога почнав со патолошката бременост не ми стигна веднаш боледувањето, мислам дека дури по 2 месеца иако се зависи од фирмата и нејзината ажурност
Вратете се на почетокот Go down
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 79
Age: 36
Локација: doma pred kompjuter
Поени: 11778
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   12.02.09 2:27

Поминаа три месеци од почетокот на боледувањето ама сега мислам дека има некој проблем со новиот систем бруто плата. Системот не ги прифаќал боледувањата. Мислам дека ќе причекам малку повеќе.
Вратете се на почетокот Go down
PaceStojanovska
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 43
Age: 31
Локација: Prilep
Расположение: super:)
Поени: 11569
Registration date: 2008-11-27

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   12.02.09 3:47

vi blagodaram mnogu za informaciite:)Uste denes se javiv da otidam kaj mojot maticen ginekolog za da ja svrsam taa rabota.pozdrav do site vas
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12499
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   22.02.09 0:34

Здраво јас сум на патолошка бременост па тек сега од Февруари сум на товар на ФЗОМ и којзнае кога ќе ги добијам парите, ќе ве обавестам дали се толку ажурни.
Мене ме интересира бидејќи најверојатно ќе бидам на патолошка до крај, од кога ќе ми почнува породилното боледување, дали пак 28 дена пред терминот или може да почнува од денот кога ќе се породиш?
За тие што прашуваа, законот за 12 месеци породилно сеуште не е донесен, и јас се надевам на тоа додека дојде мојот термин.
А и лимитот за месечен износ на надомест не е26.000. за тие што се породени во 2008 е околу 29.000. Тоа е износ од две просечни плати, а секоја година се менува тој износ.
Вратете се на почетокот Go down
arsovblaze
Случаен минувач
Случаен минувач


Male
Број на мислења: 1
Age: 33
Локација: skopje
Поени: 11115
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   26.02.09 8:52

дали некој знае дали родител татко има право на породилно боледување ?
важно ми е ако некој знае да ми одговори.
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 440
Age: 35
Локација: Prilep
Расположение: ок
Поени: 11451
Registration date: 2009-01-08

ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   26.02.09 9:00

ima 100% sum sigurna
Вратете се на почетокот Go down
 

Породилно боледување

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 29Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 15 ... 29  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -