Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Крвна слика

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1100
Age: 35
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 11513
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   04.07.09 22:05

Jasmina,mina edno pojasnuvanje leukociti vo urina ne vo krv
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13449
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   04.07.09 22:17

леле бе срцка па така кажи па јас не те читав погоре а и темава ,,крвна слика,,па си помислив во крвта!ок не се секирај штом не реагирал геникологот не е страшно.уживај во својата бременост! :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1100
Age: 35
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 11513
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   04.07.09 22:21

blagodaram na ohrabruvanjeto inaku uzivam kolku mozam a samo kolku neprijatni raboti mi se slucija vo ovaa bremenost sto zdravstveni sto od sekojdnevie eden kup. samo da e so bebceto se vo red
pozdravce do tvoite najmili i do tebe

Lilypie
Lilypie
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13449
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   04.07.09 22:25

и јас бев под огромен стрес миличка,со втората бременост.Но некако се правев имуна на се,си велев е ова нема да допре до мене бидејќи најбитно ми е чедото во мене,,уживај и ништо да не те тангира!се ќе биде во ред со бебето,ќе видиш! :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
Snegulka
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 147
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: gore dole
Поени: 11519
Registration date: 2008-12-27

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   09.07.09 9:31

денес бев на контрола редовна во 32-ра недела, ми рече дека ми се намалила плодовата вода, примети дека доста отекувам и направивме крвна слика со протеинограм....подоцна ми се јави дека протеините ми се под долна граница и дека затоа течностите што ги пијам ми одат на погрешно место односно во меките ткива стапалата,рацете ,нозете...сега ми нареди да јадам само протеинска храна месо,јајца,риба,млеко....Има ли некој со вакво искуство?
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1100
Age: 35
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 11513
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   09.07.09 10:47

snegulka znaci vaka jas sum so istiot problem bidejki imav visok pritisok. napraviv proteinogran ludnica nisto ne bese kako treba pa si otidov vo Sv.Lazar si napraviv celokupna krvna slika i ispadna deka za sega e vo red. kazi mi samo proteini vo urina ili krv ispituvase?
Вратете се на почетокот Go down
Snegulka
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 147
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: gore dole
Поени: 11519
Registration date: 2008-12-27

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   09.07.09 11:06

denes samo vo krv....ginekologot mi gi vikna od analysis labaratorija on mi izvadi krv i tie odma vo friziderce ja smestija i posle mi se javi ginkologot i vika ok e se drugo hemoglobinot na granica,ama proteinite ti se mnogu niski. Pritisok kontroliram sekoj den i mi e vo red....Vo krvanata slika pred mesec dena proveruvav urina i bese ok. A kazi mi ti imas otoci?
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1100
Age: 35
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 11513
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   09.07.09 11:13

snegulka jas imav isto sto i ti-proteini namaleni vo krv a zgolemeni mi bea albuminite, mi rekoa da jadam meso, riba...............a inaku kaj mene bese pobitno da napravam proverka na proteini vo urinata bidejki dokolku ima zadrzuvanje e togas moze da nastane problem i so plodot i so postelkata, plodova voda.........si zedov za pravo da se konsultiram so doktor-ginekolog od povisoko nivo mislam na specijalnost i strucnost i mi rekoa deka proteinite vo urinata se mnogu pobitni za edna trudnica.........ima mnogu da se pisuva
snegulka a tebe albuminite kako ti se (namaleni, zgolemeni, normalni)
Вратете се на почетокот Go down
Snegulka
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 147
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: gore dole
Поени: 11519
Registration date: 2008-12-27

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   09.07.09 11:50

stvarno ne znam ama kje go baram utre ginekologot....on mi rece samo da ja pojacam ishranata i da dojdam za 2 nedeli
a ti kakvi merki prezema?
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1100
Age: 35
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 11513
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   09.07.09 19:08

za sega nisto treba da odam za dve nedeli i ke vidime sto i kako
bidejki na vtorite ispituvanja ispadna deka za sega ne e tolku strasno


inaku jas so prvata bremenost imav celo vreme namalena plodova voda i plus otoci ogromni pa se bese vo najdobar red
zatoa ne se sekiraj i slusaj si go doktorot
Вратете се на почетокот Go down
Snegulka
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 147
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: gore dole
Поени: 11519
Registration date: 2008-12-27

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   09.07.09 20:19

fala ti mnogu Biljana. I mene mi rece da odam sea na dve nedeli,pa kje vidime kako tecat rabotite
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 896
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: generalno dobro
Поени: 11690
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   12.08.09 9:11

знаете ли некој народен лек за покачување еритроцити и хеноглобин? јас пак со ист резултат хемоглобин 10-под долна граница, а железо 21.5
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13449
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   12.08.09 10:23

Arma напиша:
знаете ли некој народен лек за покачување еритроцити и хеноглобин? јас пак со ист резултат хемоглобин 10-под долна граница, а железо 21.5
pa zlezoto ti e odlicno Arma,hemoglobinot ti paga poradi bremenosta,koristi kopriva kako caj mozes i vo jadenje da stavas i ke ima podobruvanje mnogu!inaku pak ke kazam zelezoto ti e poveke od dobro,odlicno!sto e najbitno,bidejki nekoi imaat super hemoglobin no nisko zelezo sto ne e dobro!
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 804
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: realno
Поени: 10883
Registration date: 2009-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   12.08.09 10:42

Jas imam koristeno seme od kopriva.Prirodno,a efikasno.(se slozuvam Jasmina,mina)Mladi koprivi so zelje kako jadenje.Mnogu e ubavo i zatoa i na decata im davam na sabajle razmesano seme so med.Potoa suvite slivi imaat dosta zelezo,spanakot,blitvata..No ti imas visoko elementarno zelezo za trudnica..Bravo! A, hemoglobinot ke se sredi.Jas cel zivot imam 14 Smile
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 432
Age: 34
Локација: да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение: средно жалосно
Поени: 12353
Registration date: 2008-07-19

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   12.08.09 10:53

med so seme od kopriva, definitivno Smile
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 340
Age: 26
Локација: Bitola
Расположение: podobro :)
Поени: 10890
Registration date: 2009-05-29

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   19.08.09 3:23

mene mi bese super krvta do pred nekoj mesec osetiv ako pesacam podolgo vreme vrtoglavici i koga bev da proveram krv mi rekoja deka sum anemicna i sega si gledam po ocite vnatre toa mi e belo i seuste imam vrtoglavici a pijam samo referum so c vitamin ama mislam deka ne mi pomaga.a sega posledno pocna da mi paga mnogu kosata ama poveke od obicno kako sto e na periodi.dali ima vrska toa so slabokrvnosta sto mislite?
Вратете се на почетокот Go down
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 113
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 11592
Registration date: 2008-12-03

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   19.08.09 3:32

rainbow напиша:
mene mi bese super krvta do pred nekoj mesec osetiv ako pesacam podolgo vreme vrtoglavici i koga bev da proveram krv mi rekoja deka sum anemicna i sega si gledam po ocite vnatre toa mi e belo i seuste imam vrtoglavici a pijam samo referum so c vitamin ama mislam deka ne mi pomaga.a sega posledno pocna da mi paga mnogu kosata ama poveke od obicno kako sto e na periodi.dali ima vrska toa so slabokrvnosta sto mislite?
I mene mi paga kosata poveke od obicno(nekogas paga poveke a nekogas pomalku) ama ne se sekiram mnogu i ne sum sigurna dali e povrzano so slabokrvnosta,A krvnata slika mozes sekade da ja proveris,sega barem e lesno, privatni labaratorii eden kup,150 denari i rezultati za 1 saat
Вратете се на почетокот Go down
marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 159
Age: 28
Локација: bitola
Расположение: OK
Поени: 10818
Registration date: 2009-05-16

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   02.09.09 3:05

Tifani напиша:
samo sto si ja zemav krvnata slika i vaka ima:glikoza-4,6;holesterol-4,4;trigleciridi-1,6;urea-3,2;kreatinin-48;leukociti-4,2;eritrociti-3,61;hemoglobin-109 i serumsko zelezo 26,8.sedimentacija 16/30.Lele nekako se isplasiv mozno li e zelezoto da e OK, a hemoglobinot da bide vo najniska vrednost ? Pa neli ako zelezoto e dobro treba i hemoglobinot da bide ?Odgovorete mi vie koi poveke si razbirate ? Neznam zosto me fati panikaaaaa


Tifani i mene denes mi se sluci nesto takvo hemoglobinot mi e vo red a zelezoto mi e nisko t.e 5.mi se vrti mi se placi.mi dadoa ferum lek .kazete mi dr care oti jas vaka ke se pobolam hipokondrik sum po priroda i dosega krvta sekogas mi bila vo red a denes koga gi zemvav rezultatite taa sestrata sto mi gi davase mi veli "dva pati ti go provervame zelezoto i ne ni se veruvase deka e 5"mene mi idese da se ubijam.pozd
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 38
Локација: makedonija
Расположение: dobra sum
Поени: 11557
Registration date: 2009-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   02.09.09 3:24

marijab.d,ne se sekiraj,mene zelezoto mi bese 4 i jas pocnav so ferum lek,ama ic ne mi pomogna.Potoa piev feroglobin sirup,pa feroglobin kapsulite,dosta mi pomognaa,a dobro e da pies i caj od koprivi.Mene postojano mi e slaba krvta,a samo da znaes so kolku ovosje i zelencuk se predoziram i pak isto.Zasega drzam nekoja granica so ishranata,no ke treba pak da ja proveruvam.
Вратете се на почетокот Go down
marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 159
Age: 28
Локација: bitola
Расположение: OK
Поени: 10818
Registration date: 2009-05-16

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   02.09.09 3:27

Lele Tifani kako me fakaat paniki.Plus mnogu mi se vrti,a so e najloso doktorkata prvo mislese deka mi e stitnata zlezda.uf ke se poremetam.
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 340
Age: 26
Локација: Bitola
Расположение: podobro :)
Поени: 10890
Registration date: 2009-05-29

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   02.09.09 3:36

jas pijam referum eve veke 3 pakovanje i seuste mi se vrti a edna apotekarka mi preporaca TOTHEMA ampuli se piele samo 15 i se podobruvala krvta vednas.ne znam kakvi ke mi bidat rezultatite za nekoj den sakam da proveram pa ke gi zemam ampulite ako treba.da ne imate nekoe iskustvo so tie ampuli?
Вратете се на почетокот Go down
adi
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 616
Age: 31
Локација: vamu-tamu
Расположение: koga kako
Поени: 10526
Registration date: 2009-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   02.09.09 3:38

Zolva mi piese TOTHEMA i navistina i se podobri krvnata slika
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 38
Локација: makedonija
Расположение: dobra sum
Поени: 11557
Registration date: 2009-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   02.09.09 3:42

i jas gi imam pieno,znaci od niv se podobruva zelezoto,a ne komplet krvna slika.Inaku tie se mnogu teski na zeludnikot koj moze da gi podnese togas vo red
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 256
Age: 32
Локација: Veles
Поени: 10912
Registration date: 2009-05-16

ПишувањеПредмет: Re: Крвна слика   23.09.09 4:38

jas pak od kako se porodiv ja nemam provereno krvta a se nesto de pamet mi se vrti de sum kako omalaksana ama od nemukaet uste odam nalekar i nikako da otidam,inaku za vreme na bremenosta krvta mi bese dobra malku mi se posnizi i so domasen sok od cveklo,morkov,jabolko i limon mesavina za brzo vreme mi se pokaci krvta
Вратете се на почетокот Go down
MicoMiro
Случаен минувач
Случаен минувач


Male
Број на мислења: 2
Age: 54
Локација: Skopje
Поени: 9702
Registration date: 2009-12-04

ПишувањеПредмет: Крвна слика на возрасни   04.12.09 5:43

Dali nekoj znae da mi kaze sto znaci da se zgolemeni srcevite hormoni t.e. edniot hormon e vo dozvoleni granici,a drugiot e zgolemen nesto povece od duplo..neznam za sto stanuva niti pak gi znam medicinskite krtaenki za tie podatoci,zatoa sto taa informacija ja dobiv na telefon. Fala
Вратете се на почетокот Go down
 

Крвна слика

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -