Родители и деца

Крвна слика

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Крвна слика

Пишување by ana84 on 05.02.09 22:34

Денеска бев на лекар и дадов крв за крвна слика, но резултатите немаше кој да ми ги прочта денеска, па ме копкаат неколку непознати работи:
-MCV 75L
-MCHC 36.5 H
-RDW 16.4 H

Немам поима што е ова, и навистина ќе ми помогне ако некој знае? И дали е нешто вон нормалата?
ana84
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19432
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by obicna on 11.02.09 3:53

ana, neznam kolku se razbiras od angliski ama eve ti link kaj sto opisuva site kratenici sto znacat. http://www.labtestsonline.org/understanding/analytes/cbc/test.html
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by sneze on 11.02.09 12:31

кажете некои вит и мин. освен олиговитот кои се добри. за ојачување на организмот при послабо исхранување.???
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by obicna on 12.02.09 3:42

Ne go razbiram prasanjeto Sneze. Kako ojacnuvanje na ogranizmot? Ako nemas sila, ili kako mislis? Sorry vaka, nisam odavde. Smile
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by sneze on 12.02.09 9:54

obicna напиша:Ne go razbiram prasanjeto Sneze. Kako ojacnuvanje na ogranizmot? Ako nemas sila, ili kako mislis? Sorry vaka, nisam odavde. Smile

Па на диета сум и барам вит.и мин. зошто незимам доволно преку храната.
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by obicna on 12.02.09 13:59

Neznam Sneze, mislam zavisi sto izbegnuvas da jades. Kao primer vegetarianci sto ne jadat meso im treba vitamin b12 i vitamin d sto ima samo u meso (animal foodstuff). Neznam so dieta imas, edna drugarka pocna so atkins i celo vreme i se vrtese i pagjase u nesves. Doktorot i rece deka nemoze da koristi taa taa dieta. Ne e najubavo da prasas doktor koja dieta e najubava za tebe?
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by hormonce on 02.05.09 9:40

Овој пат крвната слика не ми е баш задоволителна.За прв пат во мојот живот да ми кажат дека сум анемична т.е. параметрите покажувале слабокрвност.Железото ми е на минимум,а триглицеридите и холестеролот ми се покачени.Чудно ми е што пред 6 месеци крвта ми беше стакло....хм...
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Ves on 02.05.09 21:08

Има чудни периоди. Јас баш кога мислев дека сум слабокрвна оти бев нервозна и не се хранев доволно и ги имав сите симптоми на недостиг на железо всушност се покажа се супер.
Хемоглобинот ми беше 112 , две мои другарки беа анемични а откако родија бебиња крвната слика значително им се подобри .
Ајде поскоро да си родите сите што сакате и се обидувате и се ќе биде добро.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19757
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by obicna on 03.05.09 0:29

hormonce, pij si caj od koprivi, mnogu zelezo ima u nego, i koga zemas ili tableti ili sl so zelezo zemaj zaedno so nego nesto so c-vitamin zs polesno ke go prifati teloto so c-vitaminot.
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by hormonce on 03.05.09 0:32

Леле,Мимуш,многу ми е гаден тој чај,бљак.Веќе што да пијам ни јас не знам,како некоја пензионерка сум со апчињата на маса кога ќе почнам.Олигогал,фолна к-ха,лактогин,хормонски...ќе ве уплашам,како покер на маса ги редамSmile
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Tifani on 03.05.09 0:35

Hormonce i jas dolgo vreme se boram so slabokrvnost,no otkoga pocnav da pijam caj od sveza kopriva odma mi se popravi ama piev i caj od magdanos.

PS.Slucajno vidov deka si rodena na ista data i ist mesec so sin mi
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by bile on 03.05.09 0:41

hormonce напиша:Овој пат крвната слика не ми е баш задоволителна.За прв пат во мојот живот да ми кажат дека сум анемична т.е. параметрите покажувале слабокрвност.Железото ми е на минимум,а триглицеридите и холестеролот ми се покачени.Чудно ми е што пред 6 месеци крвта ми беше стакло....хм...

За време на бременост а и сега пијам едни сулкапс ги викаат зосто е те~ност во капсула а се викаат Фоливит Феро и да ти кажам крвта ми е сега добра,иако сум слабокрвна цел живот, а во бременост да не збориме, ама од нив стварно има резултати и аптекарките ги фалат.
bile
bile
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 18137
Registration date : 2009-03-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by hormonce on 03.05.09 0:42

Koja цена се Биле? Ги има во сите аптеки?
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by bile on 03.05.09 0:44

околу 300 денари а ги има во зегин се земаат после јадење еднаш дневно
bile
bile
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 18137
Registration date : 2009-03-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by bile on 03.05.09 0:48

Пробав и јас со ~аеви ама кога е бременост во прашање не мислев многу одев на посигурно зошто брату~етка ми исто со ~аеви и без проблеми со крвта беше, ама после па бебето испадна анеми~но, ама не мора да зна~и дека кај сите е исто
bile
bile
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 18137
Registration date : 2009-03-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Tifani on 03.05.09 0:52

Bile a kolku vreme se pijat tie tableti ?
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by bile on 03.05.09 1:04

Можеш да ги пиеш колку време сакаш нема никакво ограни~ување баш про~итав Јас ги пиев цела бременост и после уште 3 месеци крвта ми станала супер а бев анеми~на. Ми ре~е докторката дека можам уште да продолжам да ги наполнам и резервите во организмот со железо
bile
bile
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 18137
Registration date : 2009-03-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Mimi22 on 03.05.09 1:04

I jas gi piev Folivit Fero vo bremenost i se mnogu dobri stvarno ima rezultati.Mene ginekolkogot od sedmi mesec koga mi oslabna krvta mi gi dade i mi rece da gi pijam do kraj na bremenost ama posle eden mesec mi se pojaca krvta i ne gi piev poveke a do deveti mesec voopsto ne mi se namali.tolku se 300 den a ima 30 tableti sto znaci za eden mesec
Mimi22
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18885
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Sestricka on 03.05.09 1:12

Хормонче а си пробала ли фероглобин? Многу ги фалат. Тие се комбинација со Б12 за синтеза на железото, ги препорачуваат и на бебиња како сирупче. Прашај пробај, мора нешто да делува. Поздравче
Sestricka
Sestricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 229
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 18276
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Mimi22 on 03.05.09 1:15

Zaboraviv da pisam i nesto sto mnogu mi ima pomognato koga bev mnogu anemicna majka mi mi pravese cveklo ke go presece gore i ke go izdlabi.Vnatre stavase isceden limon i stoese taka najmalku 12 saati i go piev sokot na gladno srce a i toa od vnatre so ke go izvadese cveklo go jadev.Toa mnogu mi pomogna za krvta ne koristev nikakvi preparati i mi se ojaca krvta
Mimi22
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18885
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by bubamara on 03.05.09 1:20

Јас во бременост пиев Тотхема ампули, и ми помагаа, инаку сум слабокрвна одсекогаш. Сега за срамота, ама јас немам проверено крвна слика одкако се породив, ми збоптиса од доктори и од секој месец крвна слика тогаш, и сега некако ич не сум концентриарана на моето здравје Neutral
bubamara
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19963
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Sestricka on 03.05.09 1:22

Леле Тотхема, кога ќе ми текне,..супер лек, ама многу тежок за желудникот, одвај 5 ампули испив, и уште се сеќавам на вкусот, кој може да го пие многу помага
Sestricka
Sestricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 229
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 18276
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Tifani on 03.05.09 1:22

Jas piev feroglobin i tie se mnogu dobri no rezultati ima duri posle tri meseci ,a jadev i seme od koprivi so med toa e za pokacuvanje na eritrocitite
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Ves on 03.05.09 17:21

Feroglobinot e super , site sostojki se od esencijalno znacenje za secij organizam. . Po poroduvanje mi dadoa da pijam heferol kapsuli , uzasno mi bea teski za zeludnikot , kako da goltav vistinsko parce zelezo. Sega feroglobinot go pijam od zadovolstvo.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19757
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 03.05.09 17:44

Jas postojano pijam Duovit za zeni.Ne sum piela zelezo ekstra zosto mi e dobra krvnata slika.
D-r Lidija Pazdrijan
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20699
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Крвна слика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот