Родители и деца

Што се носи на повојница?

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by veki22 on 22.08.08 15:35

mekici e drugo ova e drugo obicna.se nosi na povojnica blago obavezno i garderoba nesto za deteto
avatar
veki22
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 457
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18847
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by STAR * on 22.08.08 15:43

На повојница комплетче, некоја ситница како цуцла или тропче, колекција бекутан, благо обавезно, некоја бомбоњера. Пари оставам обавезно.
Кај што сме старосвати е нешто повеќе од ова , и кај поблиски - сестра ми на пр. исто така нешто плус.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19825
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by vesna velkova on 22.08.08 23:17

епа се сте напишале нема место за друго. flower
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19091
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by rich_bitch1 on 24.08.08 15:38

мене свеки нонстоп ми вели да не купувам сега мн за бебето демек на повојница кога ке идат се носело облека и такви ствари.а тоа се оди првите денови или после 40дена?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20433
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Svetlana on 24.08.08 15:44

Најблиските доаѓаат првите денови , другите после 40 дена.
Обично се носи облека и благо иако секаде се различни обичаите.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18875
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by lola on 01.09.08 14:04

оваа недела пак ќе одиме на повојница. јас можеби сум аут од сите вакви случувања и стварно не знам да се снајдам во вакви ситуации...сега имам проблем со оставањето пари. кога минатиот пат бевме на повојница, некој ни рече се оставале пари на бебето. леле колку се осеќав бедно кога ја брцав раката у ташна и ги оставив парите не можам да ви опишам. како да се отвара кафана, па фрлаш пари на подот... реков веќе пари јас не оставам, не е дека ми е за парите, туку самиот чин ми е одвратен.
овој пат сакам освен подарокот за бебето да купам и еден букет цвеќе за мајката и толку. и да, може и нешто благо. зарем мора сите да остават пари???
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20216
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by vesna velkova on 01.09.08 14:09

не мора да се оставват пари ама така останало од старите демек еве да си купиш коњи(т.е. да прооди побрзо) или да си купиш братче или сестриче.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19091
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by rich_bitch1 on 01.09.08 14:27

не постои правило што мора да се носи што не мора.како ти сакаш така.точно е дека повекето оставаат и пари во креветчето на беебто зашто така останало од порано ама ти ако не сакаш и немора таа традиција да ја следиш.и мене ми е малце глупо со парите зашто повекето од нив сум сигорна дека не одат за бебето т.с мајката и таткото ке ги искористат..така да подобро е да му се купи нешто на бебето кое ке му служи.тоа е мое мисленје.а во врска со поклонот пак зависи колку си блиска со фамилијата кај кој ке одиш
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20433
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by hajdi on 01.09.08 15:39

i jas mislam deka ne mora da se ostavaat pari. taka da Lola kupi edno ubavo kompletce , buket i blago kako sto planiras.pozz
avatar
hajdi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 522
Age : 33
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 18845
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by sonjamfk on 10.09.08 12:50

se nosi nesto za bebeto. a sto ke odneses zavisi kolku ste bliski. i obavezno balgo dali torta ili bonbonjera. pari se ostva n abebeto a po zelba nekoj ostavaat zlato. se zvisi kade odis dali kaj rodnina ili prijateli.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19668
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Emilija on 10.09.08 12:59

Мислам дека не е убаво да се носи цвеќе осбено кога бебето е многу мало. Цвеќето може да има полен, мирис и/или мушички. Подобро нешто за пиење отколку цвеќе.

Лола знам како се осеќаш за оставањето пари. Јас тој дел му го оставив на ММ и само го боцкам ако нему не му текне Smile
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Sanja_Ivana on 06.10.08 14:59

A zosto blago za majkata se noselo????
SEgde citam obavezno blago, a mene pedijatarot mi rece cokolado, kikiriki i jajca da ne jadam dodeka dojam, radi alergii! I toa blago sto mi go nosat mi stoi samo taka ke mu pomine rokot dodeka da pocnam da jadam! Taka da i toa so blagoto nema vrska deka obavezno moralo da se nosi!
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Emilija on 06.10.08 15:10

Да биде благо млекото Smile Јас јадев чоколада и торти додека доев. И тоа колку сум јадела....
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Sister on 06.10.08 15:15

кај нас велат дека мајката треба прва да проба од благото за да не и секне млекото,бабини деветини.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19144
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Sanja_Ivana on 06.10.08 15:46

Mozebi, a jas za cokolado izgorena sum, samo cajni kolaci jadam hihihi ama ima za kogo da se vozdrzuvam!
A za ostavanje pari, se ostava i vika da si kup bratce ili sestrice, ne e bitno kolku, nekoi osven krupni ostavaa i zelezni za da imalo od site pari!
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Vesnicka on 09.10.08 2:37

Na povojnica stalno praktikuvam obleka za bebeto i blago za majkata.
Sega skoro i bev na drugarka mi na povojnica.Kakov komplet od teksas fustance,bluzicka i dzeperce od Okaidi mu odnesov na bebceto.Epten mi se svigase.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 19202
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by magi on 09.10.08 18:07

I kaj nas e taka obaveznoblago,pari sekoj ostava na deteto sto e najneubavata rabota, pa zamislete samo kolku se necisti parite a gi stavaat nad glavata na deteto kade e najcisto i kade treba da e najcisto(zivi gluposti) istotaka i nekoe poklonce za deteto.Eve nie sega za 40 dena ke pravime mekici kaj nas poznati kako langidi i ke si gi viknam site prijateli na toj den za da ne se raspravam posle 40-te dena sekoj den so gosti i guzva vo eden den ama podobro vo eden odkolku sekoj den. da ziveeme
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19023
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Sandra_Anja on 09.10.08 18:14

Megju drugoto, ubavo e da se odnese i radosnica, ima posebni za mask i zensko i mnogu se ubavi.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19972
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by magi on 09.10.08 18:32

Dobar predlog Sandra i jas dobiv od edna drugarka i posebno me izraduva.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19023
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by bibe85 on 10.10.08 15:02

јас кога одам на повојница секогаш носам за бебето нешто и благо за мајката
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18901
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by rich_bitch1 on 10.10.08 18:59

мене сите благо ми донесуваат,и алишта,тропалки,козметика за бебето
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20433
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by mama on 16.10.08 18:03

И мене ми донасаат сите благо, му носат подарок на бебушот и му оставаат паричка. Инаку РБ, ние му ги ставивме сите пари на книшка во банка, така да не ги трошиме ние, туку ке му ги чуваме на него. Мислам дека така треба. Тие пари се за него а не за нас.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19540
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by verce on 16.10.08 18:14

I kaj mene donesuvaa podarok za bebeto i blago.Nekoi postari zeni rodnini i plik mu donesoa so pari,neznaele deka e vtoro sto si nema da mu kupat pa jas da izberam i da vi kazam bas mi pogodia.Ne ke mi donesat nekoi propki ili nekoe kompletce sto ni najmalku ne mi se dopaga i nema nikogas da mu go oblecam vaka jas ke mu kupam.Cveke mi donesuvaa vo bolnica a doma ne radi bebeto.I kaj nas ostavaat pari da si kupi bratce ili sestricka,koga prv pat ke go vidat.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 20240
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Juni08_Andrea on 16.10.08 18:38

Nema sansa parite sto mu gi dale da gi potrosime,dodeka ne mu otvorivme racun na banka ,nekogas ako mi trebalo kes sum pozajmuvala od nea:)ali sekogas duplo mu vrakav.sega i se na banka,pa od vreme na vreme ke i stavame i nie.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 20169
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by verce on 16.10.08 19:38

I jas na moite deca ne im gi trosam parite sto nekoj im gi dal i 50 denari za cokolado da se jas od moi pari ke im kupam a tie im gi trga nastrana.Za deckata soba gi sobiram i za odmor ako nekogas ne stasaat od nasita da zemam Smile mada do sega nesme imale potreba im stojat site.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 20240
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што се носи на повојница?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот