Родители и деца

Кај заболекар

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Nene on 11.09.08 14:15

Јас редовно одам на забар на секои три месеци и до сега немам никаков проблем.Како мала (не се пласев од забар)не можеа да ме најдат дома ,а јас цурка сама си отидов на забар да ми вадат заб(имав само 8 години).Заболекарот ни е роднина и тој се јави на моите да и казе дека сум сама на забар да дојдат да ме земат. flower
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18587
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Misticia on 11.09.08 14:16

луѓе јас се пораѓав од понеделникот сабајле во 6 до четвртокот поручек во 6 и 35 тоа се рекордни 84 саати
а мм вчера вика дојди со мене да вадам заб ми е страв дека ќе умрам таму.........................................
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18483
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by ivi on 14.09.08 12:47

Чудна работа,од вода ми се прави забен камен.Незнам само како може.Многу се нервирам,несмеам да пијам вода,а неможам без неа.Треба да отидам на забар,ама ми кажаа дека забен камен може да се чисти еднаш годишно зашто почесто не чинело за забите а и за непцата.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18635
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by hormonce on 28.09.08 2:28

Иви,јас повремено ги мијат забите со сода бикарбона,за помалку да ми фаќаат камен.Инаку сум потенцијал невиден за парадентоза,па на секои 6 месеци ми прават киретажа на горна и долна вилица (тогаш не ми крварат непцата)
Вчера бев на забар,одам редовно,дури понекогаш и само на рутинска контрола.Убавината на насмевката е кога се има и убави заби,нели?
Внимавам на тоа многу!!!!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18233
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by avanturistka on 07.10.08 13:44

i jas odev na stomatolog vo tekot na bremenosta.ne e stetno samo mislam deka ne treba da se snima zabot posto toa e stetno za plodot a dr moze.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18560
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Vesnicka on 08.10.08 11:54

Lele luge jas imam uplav od zabar.Cista fobija.
Od toa zzzzzzzzzzzzzz se ezam nevideno.
Ne sum bila na proverka eve veke ima godina dena.
Kazete mi nekoj dobar zabar ama d anema toa zzzzzzzzzz tuku laserski da poprava.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18472
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by sonja colakova on 09.10.08 15:17

Весничка имаме ист проблем, ама јас вчера се решив и отидов кај др.Илија(кај шампионче). Тој знае дека рака ќе дадам да ми сечат само уста да не отвотам. И почнав да ги поправам забите ама само со јака анестезија. Поправив 2 заба и ништо не почувствував.Имаше и зззззззззз и се, ам ќе одам до крај. Уште седум заби за поправање посакајте ми среќа.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18023
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Vesnicka on 09.10.08 22:34

Lele Sonja ti posakuvam sreka so zabive.Znam kako ti e.Vo potpolnost te razbiram!
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18472
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Juni08_Andrea on 09.10.08 22:53

I jas pocnav so popravanje zabi.i jas golem strav, ama pred vreme mu kazvam za da si znaj i da pazi.
sonja eve ti posakuvam mnogu sreka.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19439
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Kiki on 09.10.08 23:33

јас одам редовно и воопшто немам страв. Порано имав уплав, ама откако си ја најдов мојата лекарка-стоматолог којашто има многу лесна рака, немам гајле
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 18993
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by bibe85 on 14.10.08 15:41

немам страв и редовно одам на контроли. бидејќи знам ако се расипи повеќе забот повеќе ќе ме боли кога ќе ми го поправаат па затоа се трудам да одам редовно
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 32
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18171
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Juni08_Andrea on 04.11.08 14:44

Snosti bev da mi vadi umnik i nenormalen sto mi napravi.pocna da go vadi i go bolelo vrat i nemozel da mi go izvadi i me ostavi taka.mi vika odi utre na specijalist.zgresiv otidov kaj nas,a nasite se idioti,dzabe tuka se rodeni.a bese kasno da odam kaj drug.ko si dojdov koga pocna da mi se ozdrvuva placev na glas.mm pojde i mi kupi nekoi apcinja sto mi gi prepisa zabolekarot.znaevme deka se jaki ama bolkata bese pojaka i se napiv.nokeska koga stanav da i davam mleko na andrea naednas pocna da mi se vrti i za malku sto ne se onesvetiv.go razbudiv mm da mu go dade mlekoto na andrea.poveke ne se napisv od tie tableti ali uste mi se vrti gadi povraka,mm veli toa se mnogu jaki kako droga.sega mm se jauvav da zakazi da me primat dens na specijalist i da mi go izvadat>a kaj toj idiot od vcera nikogas nema poke da se vratam.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19439
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by slatka87 on 04.11.08 14:51

kiki i jas sum kako tebe
avatar
slatka87
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 31
Локација : Macedonia
Расположение : dobro
Поени : 17781
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Sister on 04.11.08 15:00

Odenje na zabar mi e nokna mora,no si davam sila sama na sebe koga pomislam na sin mi koj pred tri godini pomina dve operacii na zab,i na krajot mu go izvadija,si velam toj izdrza jas ne mozam,more mozam i ke odam.Ovie denovi treba da odam da smenam fosfat i sega za sega zavrseno,nemam drugi rasipani zabi.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18414
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Juni08_Andrea on 04.11.08 22:05

Bev i mi go izvadoja umnikot.specijalist si e specijalist za minita rabota i sve bese gotovo.Ali za taa minuta si zedoja 400$.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19439
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Nene on 04.11.08 23:54

Леле па многу скапо бре кај вас,Кај нас за вадење заб е 300 денари.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18587
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Juni08_Andrea on 05.11.08 14:47

E to ti e Nane ,em bez zab,em bez pari hahaha.Fala bogu sto imam osiguranje ,pa plativ samo 25% ,a ostanatoto go plaka osiguranjeto.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19439
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by kavadarcanka on 06.11.08 12:34

Одам редовно на заболекар еве штотуку се вратив од забно пломбирав заб имам уште еден овие денови пак ќе одам и воопшто не ми е страв поарно порано да одам отколку повеќе да се расипе и повеќе да боли.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18737
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by marina_m on 09.11.08 6:34

дали смее во рана бременист да се става анестезија и умник да се ваде има ли некој искуство?
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18194
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Juni08_Andrea on 09.11.08 15:51

Marina jas na pocetok na bremenot,uste neznaev deka sum bremena popravav zab i so anestezija.Koga mu kazav na mojot ginikolog ne rece deka e opasno.posle vo 6-7 mes.morav da izvadam zab.togas znam se javuvaja kaj mojot genikolog da prasat sto smeat a sto nesmeat da mi dadat.
Najdobro prasaj si go tvojot ginikolog i ako tolku ne te boli pocekaj posle 3 meses.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19439
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by vecki on 09.11.08 15:57

mislam deka posle 5 mesec vadat zab na bratucetka mnogu ja bolea pa doktorot i rece da poceka koga vleze vo 6 i gi izvadija
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by veki22 on 10.11.08 12:49

a mora li kaj ginekolog da se prasa za da se otide na zabolekar i za popravanje na zabi
avatar
veki22
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 457
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18117
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by bica on 12.11.08 15:51

ја си одам редовно на забар посебни проблеми немам...одам само на полирање и чистење и да ви кажам одам дури до Штип....таму ми е докторот....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 33
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 18432
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Natalija on 27.11.08 16:03

Denes bev na zabolekar i me zabole srcevo od davanje pari. Ne za drugo tuku sto ne e moja greska. Redovno si odam, redovno odrzuvam higiena, mozebi i po malku prteruvam. Inaku mi napuknala plombata i poradi toa morase cel zab odnovo da mi go poprava. I na krajot vide deka zabot do nego se porasipal, na spojot megju zabite, a i toj se razbira ima plomba. Abe sa puknes od maka. Kolku mrazam da odam po zabolekari... tolku samo izleguva po nesto.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18442
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Jovana's mom on 12.12.08 20:58

Јас извадив умник пред некој ден и сега неможе умот да ми дојде hihi , шегата на страна, мн. ми се гади, повраќам и имам вртоглавици, морам да пијам антибиотици (пеницилински, не биле штетни за млекото и бебушот ) и се боцкам витамински инјекции оти и седиментацијата ми е покачена (ова го напишав и во темата за седиментација). Заболекарот вели дека сето ова не е од забот, ама јас не му верувам, оти тоа почна да ми се сл. од како го извадив забот. Тој е приватен, мора да вика така, утре може нема да му се вратам!!!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 18435
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот