Родители и деца

Кај заболекар

Страна 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by biljanag on 20.05.08 12:07

кога бев на чистење на забен камен си реков супер ама после тоа почнаа неколку заби да ми се расипуваат затоа што докторот ми го оштетил надворешниот дел од забот

затоа пазете

многу ми е страв а треба да одам
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by rich_bitch1 on 18.06.08 14:00

јас скоро цела година немам појдено на забар.се надевам дека нема ни да имам потреба да одам особено не за поправка.ги има ли некој од вас избелено забите?како оди тој процес?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19688
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by lola on 18.06.08 14:03

јас моментално сум во фаза на правење нов мост...се надевам дека следната недела ќе биде готов и свечено ќе го пуштам во употреба hihi
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19471
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by vesna83 on 18.06.08 14:11

rich_bitch1 ne bi ti preporacala da gi belees zabite jas imam tri drugarki stomatolozi i bas so ednata vcera pravev moabet za toa beleenjeto go unistuva gorniot slij na zabit i mnogu polesno se rasipuvaat i krsat jas sega gi napraviv site zabi iscistiv zaben kamen posto sum pusac i samo mi gi ispolira so gumicka i pasta ne se kako da gi izbelis ama solidno e
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18475
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by STAR * on 18.06.08 14:16

Весна е тотално во право , ги белев само еднаш и никогаш повеќе , навистина се истенчуваат, многу поефикасно ти е да ја земеш пастата Вадемекум експрес вајт 10, миј ги 3 пати дневно по 5 мин, за 2-3 дена ќе приметиш разлика.

Поважно е забниот камен да се чисти тоа предизивкува паралентоза, болест на непцата и може да дојде не дај боже до опаѓање на забите.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19080
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by rich_bitch1 on 18.06.08 14:18

стар а таа паста каде може да ја најдам?ја има по аптеките?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19688
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by STAR * on 18.06.08 14:21

Не знам мацо за во аптеки , јас ја зимам од Тинекс , а може и да ја има во аптеки провери.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19080
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by vesna83 on 18.06.08 15:21

isto taka mnogu dobra pasta i ja preporacuvaat stomatolozite "lakalut"-aktive kosta 150 den ja ima sekade i vi tinex
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18475
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by STAR * on 18.06.08 15:27

Одкако ќе ја потрошам оваа , ќе пробам и од неа , јас стално си мењам, претходно Колгејт за белење, па сега Вадемекум ама јас мислам дека со секоја од овие трикот е да се мијат 3 пати на ден и тоа кога ги четкам се заборавам.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19080
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by vesna83 on 18.06.08 15:42

jas nemam strplenie da gi cetkam tolku 2min i tolku i bi ti preporacala da ne koristis tolku pasti za beleenje probaj ja ovaa i ke vidis i od nejze ima za beleenje ama lakalut aktive e kao najdobra malku ke ti bide kako anestezija vo usta da imas neznam zasto ama e super
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18475
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by STAR * on 18.06.08 15:47

Ти се верува дека јас и на работа ги четкам , седам пред компјутер, се шеткам натаму наваму и може да проаѓаат и повеќе од 5 мин. зашто по 2 пати ставам паста.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19080
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by vesna83 on 18.06.08 16:16

jas porano bev takva sega pomalku vnimanie siposvetuvam na sebe ne deka se zabataluvam ama nemam tolku vreme
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18475
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by moja Ina on 20.06.08 23:14

vesna83 напиша:isto taka mnogu dobra pasta i ja preporacuvaat stomatolozite "lakalut"-aktive kosta 150 den ja ima sekade i vi tinex
Лакалут - актив е превентива за парадентоза а далеку е од паста за белење на забите. Јас ја користам подолг период меѓутоа заедно со друга паста за белење, бидејќи ако ја користам само лакалут ми пожолтуваат забите. Вака наизменично ги мијам еднаш со една потоа со друга но практикувам пред спиење да ги измијам со лакалут
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18969
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by mamicka on 21.06.08 8:04

Се сложувам со моја Ина и јас така правам
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 18973
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by ivi on 19.07.08 23:14

Ej,ne sum bila na zabolekar poveke od 6 meseci,a sakam da otidam na pregled.I bas sakam da probam nekoja pastaza belenje na zabite.Aj preporacajte mi nekoja.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18620
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by natasast on 20.07.08 0:15

i jas treba da odam kaj stomatolog zabive mi se haos,treba plombive da si gi smenam i si vikam aj denes aj utre i taka 7 -8 god. ne sum bila, a i neznam kade da odam.Da mi predlozite dobar stomatolog sto raboti so sini kartoni?
avatar
natasast
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 99
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 18540
Registration date : 2008-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Boki on 20.07.08 11:56

Vo pravo si Ina i jas ja koristam Lakalukt ama ako ne koristis druga pasta kako da ne si gi izmil zabite ali vo odnos na krvarenje na zabi mene licno mnogu mi pomogna. Imam dosta problematicni zabi non stop mi krvarat mi ja preporacaa Lakalukt i taka povremeno si ja koristam
avatar
Boki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 12
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superiska
Поени : 18270
Registration date : 2008-07-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Nate_David on 20.07.08 18:17

jas pred 3 4 dena bev na zabolekari konecno gi napraviv zabite menuvav plombi i sega mi rece deka pozelno bilo ne sekoi 3 mes. da se odi na kontrola bideki nemalo sansa za 3 mes. da se sluci nesto taka da sega barem mi e polesno nema da se zamaram so toa kako porano, sega ke odam posle ke odam ...a inace pasta za beleene na zabite jas ja koristam "kollinos white" i menuvam so "zirodent" a i na pastata ke stavite soda bikarbona za beleejne ova e sovet od mm...sega me potseti provereno e
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18499
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Jovana's mom on 16.08.08 20:48

Имам проблеми со забите и непцата уште од првиот ден на бременоста!
Првите месеци заболекарот ми рече да не ги правам да не штетело на бебето оти било рано! После правев премивки со стоматидин и корсодил и не ми беше ништо, па си викав ај, белки ке издржам до крајот! Арно ама сега пред крајот ми се вифнати и непцата и забите, ме болат дури предните заби, а не се гледа дека нешто е расилано! Не можам ни да пијам вода, а камо ли да каснам нешто! Читам дека во последните месеци не се одело на забар заради предвремени контракции...
Помагајте што да правам???
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 18420
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by SonjuS* on 16.08.08 20:52

Lele zabolekar..mi se ezat site koski...od koga nesum bila..
sekoj den samo se molam..aj denes aj utre..i nisto..
a mora da pojdam...
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18691
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by baby24 on 16.08.08 21:05

Jas sega pred 2 nedeli bev na zabar go napraviv i posledniot zab i sega doktorkata mi vika nemam rasipani zabi ali pozelno e da odam na kontrola za 6 mes.A vo vrska so pasta za belenje zabi ja preporacuvam PEARL ja ima po site apteki a i po marketite.A koj ima problemi so nepcata se preporacuva caj od zalfija.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18478
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by biljanag on 11.09.08 13:18

од пусти страв не си отидов на забар е сега гарант ке ми се дорасипат забите само молам господ да не ме болат

дали на тррудници ставаат анестезија?????????
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by natasast on 11.09.08 13:41

posle ke odam mi se skrsi zab....a kako ne mi se odi ..uf
avatar
natasast
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 99
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 18540
Registration date : 2008-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by sonjamfk on 11.09.08 14:10

pred da ostanam trudna gi napraviv site zabi . no vo 4 mesec mi se skrsi zabot. otidov na zabolekar i mi go napravija bez anestezija. zabarot bese mnogu pazliv.a edna komsivka mi kaza deka nejze vo 8 mesec bremena i vadele zab ,ama na klinika i nemala nikakvi problemi.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18923
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Emilija on 11.09.08 14:14

biljanag напиша:дали на тррудници ставаат анестезија?????????

За среќа ставаат Smile
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19074
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кај заболекар

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот