Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Болка во градите

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13773
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Болка во градите   06.03.08 5:39

Neznam kolku e prikladna temata ama sepak i toa e del od bremensota..kako se spravuvavte so bolkata vo gradite.Vekje mi imat porasnato za cel broj i bolkata e neizdrzliva,ne smeam da se dopram nitu pak mozam da spijam osven na grb.I primetuvam deka imam plavi veni dali e normalno toa i od koga pocnuva da se sobira mleko vo gradite?
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13509
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   06.03.08 6:31

nemam bas nekoi golemo iskustvo ali mozam da ti kazam deka i mene me bolea ali sega ne.mislam posle 3-4 mesec ke prekine taa bolka.plavi veni seuste nemam.sekoja bremenost e razlicita kaj edni edna promena kaj drugi druga.ne se sekiraj jas mislam toa se normalno. :love kis:
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14516
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   06.03.08 9:13

RB tie plavi veni ne se veni, tuku kapilari ke pocrvenat, mackajse so mrsni najmrsni kremi, mene isto mi se pojavija, prvo plavi pa posle modro crveni i eve mi ostanaaaaaa1
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Age: 25
Локација: Bitola
Поени: 12713
Registration date: 2008-05-28

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   30.05.08 2:21

mackaj se so pavloviceva krema toa ke ti pomozi normalno e da te bolat gradite no ke prestane mene vo prvite tri nedeli me bolea gradite pa bolkata sama prestana
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13773
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   30.05.08 2:23

фала на советите,и мене веќе цел месец како не ме болат,изгледа тоа беше само во првите месеци
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 166
Age: 40
Локација: Skopje
Поени: 12544
Registration date: 2008-06-03

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   05.06.08 22:22

A od iskustvo moze li nekoj da kaze kako da se spreci pukanjeto na pupkite i pojava na ragadi koga ke se pocne so doenje?Od poveketo prijatelki sto imam slusnato skoro site go imale ovoj problem.
Rabotata e da se spreci pred da se pojavi pukanjeto,a ne da se lekuva koga ke se doi.
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13732
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   05.06.08 22:45

градите болат бидејќи почнуваат да се подготвуваат за доење. во нив со самото забременување, се зголемува пролактинот - хормонот кој помага во заштита на плодот, а истовремено и во производството на млеко. при тоа во градите се зголемува циркулацијата на крв и стануваат осетливи на допир, напнати, па се забележуваат крвните садови и се чувствува болка.
мачкање за да го спречите ова нема да ви помогне.
но со редовно мачкање на брадавиците може да ја спречите појавата на нивно пукање, а истовремено може и да се намалат стриите.
Најдобро на градите да ставате некоја масна крема за тело, додека на брадавиците најпрепорачливо е мачкање на креми со содржина на рибино масло.
особено ова е важно кога ќе почнете да доите.
- после секој подој ќе ги измиете и ќе ги оставите убаво да се исушат брадавиците. можете нежно да ги натапкате со пешкирче за да ја впиете водата, но никако грубо бришење. уште подобро е (ако имате услови) малку да ги оставите да се сушат на воздух)
- потоа ќе намачкате убав слој од јекодерм или некоја слична крема со рибино масло.
- секако пред доење не заборавајте да ги избришете, за да не му биде непријатно на бебето
и најважниот совет - носете само памучни градници, без фишбани и слично. другите градници кои се од синтетички материјали - не дозволуваат кожата на градите да дише и можат да предизвикаат проблеми.
е ова ви е од мое лично искуство Smile

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14180
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   06.06.08 0:31

мене лично мн ми помогна медот ги мачкав пупките со мед но пред да цицаат нормално прво се миев ,исто помага и кантарионот
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 617
Age: 34
Локација: skopje
Поени: 13054
Registration date: 2008-02-24

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   06.06.08 9:53

Јас од 6-7 месец од бременоста ставав AD капки -маслен раствор - секоја вечер на брадавиците додека да се породам. Откако се породив и почнав со доење измолзував неколку капки млеко врз брадавиците после подојот и ги оставав да се исушат на воздух. Така најблиските моменти со керќа ми ги поминував без никакви тешкотии и проблеми. Цело време уживав и се уште уживам додека Ина цица :baby:
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13732
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   06.06.08 10:36

е и за ова што го кажа лидија сум слушнала дека е ефикасно.

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14516
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   06.06.08 11:41

Мене доењето ми беше хорор филм додека не почнав да правам како што објасни Лидија со АД капки.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12625
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   15.06.08 12:19

i jasnajzadovolna bev od ad kapkite obavezno stavav po sekoe cicajne za 1 dete imav maka pa od koga ke stavev kapki ad naednas mi idese poarno gi mackav nekolku pati do sledniot podoj a so vtoroto dete voopsto nemav ni problemi ne se mackav i ne me bolese mozebi deka vtoro mi otrpnaa pupkite
Вратете се на почетокот Go down
bibi
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 34
Age: 33
Локација: ckopje
Расположение: :-)
Поени: 12495
Registration date: 2008-06-15

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   25.06.08 11:03

Јас со првото имав страшни болки пупките ми беа разранети и малку расцепени не можев да го дојам Давид,и си купив силиконски пупки и така го доев.Ми ги предложија АД капките и од тоа ми поминаа.Сега уште во 6 месец пошнав да се мачкам со АД капки па се надевам дека добро ќе поминам
Вратете се на почетокот Go down
okce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 232
Age: 39
Локација: Strumica
Расположение: ekstra
Поени: 13547
Registration date: 2007-11-25

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   26.06.08 0:09

Dodeka sestra mi bese trudna mazot i i bese pustil edni kapki za pupkite,i eve sega i mene mi prati pa gi mackam i jas sega pa ke vidime posle kako ke e.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12498
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   09.07.08 2:21

една моја комшика цело време додека беше бремена ги мачкаше пупките со павловицева маст и немаше никаков проблем ни со доењето ни со пукање на пупките поздрав
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13773
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   09.07.08 6:31

а ви се случило ли за време на бременоста од градите да ви истекува прозирна течност.мене вчера ми потече малце.од што е тоа така?
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13509
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   09.07.08 7:12

Rb1 toa e normalno.vo bremenosta pocnuva da se proizvodi kolostrum.i mene odvreme na vreme ako pritisnev mi izleguvase takva bela vodicka.i od koga se poroiv prvite nekolku dena bese isto,potoa nadoaga mlekoto.
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12646
Registration date: 2008-05-14

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   12.07.08 0:19

И мене пред некој ден почна да ми излегува течност, прво се исплашив Smile ама после ми текна дека и со Јана истото ми се случуваше, само не се сеќавам дали вака рано почна и тогаш. Како и де е не е страшно, нормално е Smile
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14516
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   12.07.08 4:41

мене колострум ми протече кога бев 6 месец, јас знаев дека е нирмално снаата ми кажа претходно
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12498
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   29.08.08 22:32

имам големи болки во градите предходно пред да ми дојде миструација ме заболуваа по некогаш но сосема малку, сега ме страшно болат но знам дека е нормално во првото тромесечие од бременоста
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 783
Age: 32
Локација: doma sme se toplime
Расположение: razigrano
Поени: 12535
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   29.08.08 22:37

Normalno e i mene mnogu me bolat, a sega kako da mi se namaluva bolkava malku, neznam ili taka mi se cini na periodi, kako i da e bolat, i noramlno e si prasav jas.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13773
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   29.08.08 22:45

мене мн ме болеа првите 4 месеци сега веќе не.не се секирајте се е тоа нормално и иако се болни јас ги викам слатки болки затоа што знаеме која е причината за нивна појава flower
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 547
Age: 31
Локација: Skopje
Поени: 12205
Registration date: 2008-08-27

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   30.08.08 0:47

Imam slusnato za da ne vi se pojavat strii mackajte gi gradite so vazelin, vo tekot na bremenosta.
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12187
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   21.10.08 3:39

mene me bolat mnogu gradite ama znam deka toa e normalno do 3,4 meseci
Вратете се на почетокот Go down
desi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 356
Age: 31
Локација: veles
Поени: 12430
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Болка во градите   21.10.08 13:01

I jas imav bolki vo gradite prvite meseci,posle otkako mi se smirija bolkiye mi se pojavi taa prozirna tecnost i sega uste mi istekuva no ne mi ispukaa pupkite ama od 6 mes se mackam so ADkapkite obavezno sekoj den samo mi se pojavija kako luspi taka mi se izlupija nekolku pati vo tekot na bremenosta.
Вратете се на почетокот Go down
 

Болка во градите

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -