Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Овошје

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1183
Age: 31
Локација: Veles
Расположение: измрено........преморено
Поени: 11423
Registration date: 2009-04-11

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   20.05.09 12:08

Jas cresi i borovinka mu imam dadeno i odlicno gi prifati i nemase nikakva alergiska reakcija.Jagoda seuste mu nemam dadeno nekako strav mi e sakam da pocekam do godina pa ke vidime
Вратете се на почетокот Go down
Elisaveta
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 341
Age: 31
Локација: mkd
Поени: 11217
Registration date: 2009-04-03

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   20.05.09 12:11

Site zrnesti ovosja se smetaat za alergeni i zatoa ne se davaat, jas taka sum citala i taka me sovetuvaat na forumov i ne planiram da i davam iako imam kniga za ishrana vo koja jagodi, malini.. se davaat od 7 mesec.
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 502
Age: 33
Локација: skopje
Поени: 11772
Registration date: 2008-11-26

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   20.05.09 20:04

Jas imam citano deka ne se alergeni site zrnesti ovosja, pr moze da se dava cresa, borovinka, ama da ne se dava jagoda, malina i kapina.

Jas se mislam za tie kupeckite, na primer imam edna mlecna kasicka od pcenica so vkus na jagoda i mi e strav da i dadam, a rokot i e do juli. Taa doagase gratis so edna druga od Hipp so vkus na praska-kajsija so oriz. Ima 1,3% jagoda vo prav. Sto mislite za ova? Dali ako e preraboteno ovosjeto nema rizik za alergija? Na kasickata pisuva deka e od 6 meseci.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13229
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   20.05.09 20:36

Sumskoto ovosje e jak alergen, no i toa zavisi od poveke faktori kako sto e na primer genetskata predispozicija na deteto za alergii. Na kasickite pisuva deka se od 7 meseci no tamu se vo poinakva forma i procisteni od alergeni t.e. od vlaknencata koi ja iritiraat sluzokozata za razlika od svezoto ovosje.
Nie so sumsko pocnavme dosta docna, posle 14 meseci mislam i toa so kupecki kasicki ne svezo ovosje, zaradi mojata alergija na jagodi. Duri i sega na negovi 20 meseci se mislam dali da mu dadam sveza jagoda...
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13683
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   20.05.09 23:24

emili cresi proba pred edna neldea i nemase alergiska reakcija.isto i imam zemeno i kasicka od borovinka ke ja proba denovive a i caj od malina pie bez problem
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 489
Age: 45
Локација: Kocani
Поени: 12415
Registration date: 2008-07-02

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   23.05.09 10:02

Јована ги јаде сите овошни кашички на хипп, дури и со шумско овошје и со боровинки. Почнав од скоро, иако на нив пишува од 4-от месец и фала богу немаме проблем. Но, не сака да јаде никако свежа банана, дури ни изблендирана и измешана со јаболко. А, печено јаболко јаде без проблем. Овој период баш и нема на пазар некој избор на свежо овошје, така што се уште и давам готови. И почнав исто така овошен јогурт да и давам (на Јогобела) го сака многу, и ги тргам парчињата овошје...
Давате ли вие овошни јогурти?
Вратете се на почетокот Go down
Elisaveta
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 341
Age: 31
Локација: mkd
Поени: 11217
Registration date: 2009-04-03

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   25.05.09 11:00

A dali ste davale lubenica i od koga?
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1027
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: ОК
Поени: 11765
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   25.05.09 11:19

Elisaveta напиша:
A dali ste davale lubenica i od koga?
Мислам дека лубеницата и дињата спаѓаат во втората група овошја што може да се воведуваат во исхраната после јаболкото, бананата, цреша и вишна. Не сум сигурна.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13069
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   25.05.09 11:20

Точно, а диња може и во првата група.
Вратете се на почетокот Go down
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 171
Age: 29
Локација: Macedonia
Поени: 11601
Registration date: 2008-12-08

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   28.05.09 1:21

а да ве прашам сега дека веќе има цреши можам ли да и давам и како да и ја спремам кашичката ( дали само да сварам и измиксирам или? ) вие како спремате?
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13683
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   28.05.09 2:21

jas samo cresi ne sum davala.obicno koga pravam kasa so banana plsu jabolko ke izlupam i nekolku cresi ke gi izvadam semkite i ke gi izmiksiram zaedno so drugite proizvodi.neznam mozebi ne treba taka ama..
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1116
Age: 36
Локација: Скопје
Поени: 12379
Registration date: 2008-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   30.05.09 7:16

Илина ништо не сака од овошје. Еве, последно што јадеше беше авокадо и банана, ама сега и тоа едвај и го давам.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13683
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   30.05.09 8:02

bube svezo avokado i davas?od koga moze mango?
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1116
Age: 36
Локација: Скопје
Поени: 12379
Registration date: 2008-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   30.05.09 9:40

За манго не знам, јас лично го обожавам, ама не сум и дала.
Авокадото не ми се бендисува, ама многу е хранливо и како што знам јас спаѓа во првата група на овошја. Ама јас и го почнав со полни 8 месеци, баш затоа што е хранливо, а Илина многу малку јаде.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 489
Age: 45
Локација: Kocani
Поени: 12415
Registration date: 2008-07-02

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   02.06.09 10:52

Пред 2 дена и дадов на Јована свежа јагода да проба, зашто од кашичките со јагоди се беше ок, ми беше страв, ама ризикував. Се е ок, си јадеше убаво и сега без проблем можам да и давам со др. овошје..
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1116
Age: 36
Локација: Скопје
Поени: 12379
Registration date: 2008-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   02.06.09 12:12

rich_bitch1 напиша:
bube svezo avokado i davas?od koga moze mango?
да, свежо.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13683
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   02.06.09 21:34

mene mi e strav jagoda pred nepolna godina da davam
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 489
Age: 45
Локација: Kocani
Поени: 12415
Registration date: 2008-07-02

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   05.06.09 10:52

Eni напиша:
а да ве прашам сега дека веќе има цреши можам ли да и давам и како да и ја спремам кашичката ( дали само да сварам и измиксирам или? ) вие како спремате?
Јас и давам само цреши свежи не ни излупени, само убаво изблендирани како каша, јаде без проблем.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14036
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   14.06.09 19:27

Борјан викендов првпат проба лубеница, воодушевен беше, цел ден бараше Smile Вчера сакав малини да му дадам, ама ги исплука, кисели му биле, а немаше врска.. Сега со сезонското овошје им правам во блендер шејкови, колку толку да примат некој витамин Smile
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 843
Age: 40
Локација: Skopje
Расположение: se trudam da e ok
Поени: 11231
Registration date: 2009-05-19

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   14.06.09 19:38

Nemame problem so ovosjeto jademe se osven banana
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13222
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   15.06.09 2:19

Anja sega samo praski saka. Njaverojatno ja osvezuvaat i jade po tri, cetiri. Samo nekogas i dodavam i banana.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13683
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   15.06.09 2:29

da cuknam vo drvo nie pak jademe ovosje.sega omilena ni e bananata vo kombinacija so sliva ili praska
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14090
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   15.06.09 2:33

mene site tri mi sakaat ovosje marija site maicki gi isfleka so cresi sega se davi so visni edino bananata sto ne ja sakaat bas mnogu
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12540
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   15.06.09 3:40

mila jade se ama se od ovosje.najinteresna mi e koga jade jabolko go jade celo samo rackata ostanuva.inaku site i se omileni.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1577
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: кисело весело
Поени: 12023
Registration date: 2008-12-05

ПишувањеПредмет: Re: Овошје   15.06.09 3:48

На Ева најмодерни и се малините овој период, по цела чинија јаде. Исто и рибизлите ги сака а праските пред некој ден ги откри и сега цело време бара.
Вратете се на почетокот Go down
 

Овошје

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -