Родители и деца

Контактни леќи

Go down

Контактни леќи

Пишување by oliverap on 23.01.09 14:09

Ni odredija diopte -0.50 i -2.00 predlog na doktorkata e da se zemat kontaktni leki. Vase mislenje sto e podobro Leki ili naocari.Fala
avatar
oliverap
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 33
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18088
Registration date : 2009-01-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by Bela on 23.01.09 14:15

Јас носам наочари +1,5, пробав леки (за свадбата ) и толку ене ги стојат дома. Ако ги поднесуваш леките подобро леки, Пробај, ако не ти одговараат не ти бегат очила
avatar
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 526
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18442
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by oliverap on 23.01.09 14:33

Проблемот е што докторката вика дека нема да можам да се привикнам на наочари затоа што е голема разликата во диоптерот
avatar
oliverap
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 33
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18088
Registration date : 2009-01-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by Mama Ane on 23.01.09 14:35

Јас носам очила диоптер + 0,5 и +1,5. Не ми пречи воопшто. Инаку не ми текнува како сум се привикнувала зашто од мала ги носам. Леќи исто пробав но непријатно чувство имам и неможам да ги носам. Сепак пробај прво со очила, мој совет.
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20806
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by ZeleniCka on 23.01.09 15:54

Ич да не те секира разликата во диоптерот. Јас имам голем диоптер и голема разлика -5,25 со -3,75 па воопшто не осеќам разлика.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19390
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by KAJA on 23.01.09 16:10

kontaktnite se ok ako imas nervi sekoj den da si brckas vo oci po dva pati Smile jas pocnav da nosam ama po nekolku saati na den veke me pecea ocite i gi bataliv, mislam ima ograniceno po kolku mozes da gi nosis..naocari sio se cista rabota-peri nosi Smile
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18957
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by Melody on 24.01.09 22:38

Јас имам и очила и леќи макар што очилата ги ставам многу ретко, за по дома кога очите ми се изморени или суви од леќите. Носам леќи зашто не ми се допаѓа како изгледам со очила, и зашто видокругот е како што треба да биде а не во рамка Very Happy
Иако е навистина малку досадно секој ден да ги ставаш па вадиш па да ги измиеш со течност, преминува во навика-значи тоа не е проблем.
Проблем ќе ти биде првите месец дена додека ти се навикне окото, после тоа воопшто не ги чувствуваш. И сите што ги знам што еднаш се навикнале на леќи никогаш не се вратиле на очила.
Но ако земаш леќи во секој случај ќе мораш и очила, зашто на почеток леќите се носат по неколку саати на ден, барем мене така ме советуваше мојот доктор.
avatar
Melody
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 27
Age : 33
Локација : Skopje
Поени : 18085
Registration date : 2009-01-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by Emi on 25.01.09 0:15

каква течност употребувате за леќите, треба да купам за мм ама незнам од која
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21196
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by Simona's mom on 25.01.09 0:36

Зависи Еми дали се меки или полутврди..
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18948
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by Janaxxxx on 25.01.09 0:56

I jas nosam leki veke 8 godini i toa mi e dobro utro navika so naocari sum samo po doma ic ne si se svigam so naocari sve e navika kako mislis ti taka mozes da probas so leki ama sepak naocari ke ti trebaat za po doma ili koga nema da mozes da gi nosis lekite!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18888
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by Melody on 25.01.09 10:43

Emi напиша:каква течност употребувате за леќите, треба да купам за мм ама незнам од која
За меки леќи Renu на Bausch & Lomb. Поретко ја има,обично во оптиките, во аптека само еднаш сум ја нашла.
avatar
Melody
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 27
Age : 33
Локација : Skopje
Поени : 18085
Registration date : 2009-01-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by Janaxxxx on 25.01.09 11:51

Jas ovde kupuvam opti free ama koga sum vo mk sekogas si kupuvam od zegin aqua fresh mislam deka najubava e!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18888
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by OLGICA on 26.02.09 17:44

A dali smej da se kapi so leki ili ne ,dali vi smetaat vo trcanje ili vo nesto drugo?
avatar
OLGICA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 100
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 18905
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by MamaMaja on 26.02.09 21:16

Јас носам торични меки леќи и презадоволна сум.
Ќерка ми носи полутврди, пошто е дете не смее меки.
И она е задоволна, посебно што не сака да носи наочари, се и е
полесно со леќи.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18554
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by ZeleniCka on 26.02.09 21:33

OLGICA напиша:A dali smej da se kapi so leki ili ne ,dali vi smetaat vo trcanje ili vo nesto drugo?

Kako da se kapis? Pod voda? Toa zavisi do lekite. A za trcanje, i se drugo ne smetaat voopsto flower
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19390
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Kontaktni leki

Пишување by fibimk on 26.02.09 21:42

Kratkovidna sum od moja 11 godina.....pocnav so pomal diopter a sega imam pogolem...Nosev i tvrdi leki a sega imam meki...Leki praktikuvam veke 20 godini.Sum koristela Dura soft i Baush and Lomb...Nedelni i denski.Smetam deka se podobri dnevnite a ne nedelnite od pricina sto edno e koga proteinite gi cistis ednas dnevno a drugo e da gi cistis ednas nedelno i plus da spies so lekite!!!Sredsto koristam od Baush i Lomb(no rub formula)iako blago gi trijam....posigurno e..pocisti ke se...duri nekogas gi cistam i dva pati dnevno posebno koga rokot na lekite im e pri kraj!
Edinstvena mana na lekite e sto doaga do pocesti infekcii na okoto....crvenilo....stafilococcus,pogolema e suvosta na okoto i moze da Ve pecat ocite posle vaganjeto na lekite i slicno.Ako fatis infekcija lekite se frlaat....toa da znaete...ne se nosat istite .Zatoa najdobra varijanta e ocila i leki...koga si raspolozena leki koga ne ocila ili obratno....Sepak denes moda e naocari so razni okviri...ima prekrasni...
Jas imam -4.75 so mal cilindar...sega nosam naocari posto imav mala infekciaj i redev kapki.Sega sum vo plan da zemam 4 para leki...toa se eden par za 3-4 meseci...i sum cula deka se najdobriI plus nesto.....Ispitajte ja kolicinata na solzi(se pravi so spacijalna hartija)..toa e bitno dosta....ako nemas dovolno solzi ke treba da se koristat vestacki.Vo sprotivno ocite ke vi se suvi i ke ve pecat i ke imaat lekite pokratok rok!a i nosenjeto ke bide ne bas tolku prijatno
Doduse sega ima i opcija....Laser....
Se nadevam nekomu pomognav
Pozz
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19189
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Контактни леќи

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот