Родители и деца

Го слушате ли своето тело?

Go down

Го слушате ли своето тело?

Пишување by Emi on 22.01.09 22:13

1.Првиот ден сте изгореле на сонце. Што ќе направите?

а. Ќе останете ден или два во сенка
б. Че се сончате но кога сонцето нема да биде најјако
в. Не обрнувате внимание на поцрвенетата кожа.

2. Другарките ви направиле роденденска торта со многу путер и чоколадо. После две парчиња вие сте сити...

а. Престанувате да јадете торта
б. На барање на другарките земате уште едно парче/
в. Роденден ви е нема воздржување, а и тортата е добра.

3. Цела вечер сте гледале ТВ и чувствувате пецкање во очите, а токму тогаш почнува филмот кој ве интересира:

а. Можеби е најдобро да одите на спиење.
б. Останувате да го видите барем почетокот
в. Ништо нема да ве спречи да го догледате филмот

4 .Го слушате омиленото ЦД...

а. Доста тивко
б. Гласно, колку што можат вашите уши да поднесат
в. Скроз до даска

5. Цигарите се штетни по здравјето...

а. Да затоа и сте престанале да пушите
б. Димот од цигарите не ви смета иако вие лично не пушите
в. Пушите и не би се откажале од цигарите

6. Најубавите чевли ве стегаат и неможете да издржите долго во нив:

а. Жал ви е но сепак ги оставате во шкафот
б. Ќе издржите во нив една вечер
в. Трпи за убавина

7. Сте имале напорен ден а пријателите ве викаат на забава до зори:

а. Уморна сум, морам да се наспијам
б. Ќе се појавите, но нема да останете до крај
в. Стигнувам! После дупло кафе ќе бидам како нова

8. На строга диета сте, а стомакот ве предупредува на глад!

а. Ја нарушувате диетата со комплетен оброк
б.Внесувате повеќе храна, но ништо масно
в. Упорни сте – само јаболко и еден кекс

9.Новиот дечко ви е спортист и вие му се придружувате во џогингот. После половина час немате веќе сила:

а. Седнувате на трева и чекате тој да зврши со трчањето
б. Предложувате краток одмор па да продолжите со неговото темпо.
в. Го вложувате и последниот атом на сила и трчате во чекор со нив

10. Како се чувствувате во текот на денот?

а. Имате енергија во текот на целиот ден
б. После ручекот морате да затворите очи барем на десет минути
в. Тешко се будите и многу се уморувате, но останувате на нозете до вечер.

Резултати:
Одговорите под “а“ не носат поени, за одговорите под “б“ запишете 5 поени, а за одговорите под “в“ 10 поени.

0 – 30 поени:
Вие го слушате своето тело и умеете да ги одгатнете неговите пораки. Се трудите да да ги задоволите неговите барања и затоа сте во многу добра форма.

0 – 65 поени:
Ги слушате и ги разбирате пораките и потребите на своето тело, но може малку да попричека додека си го испиете ладниот сок (пиво). Сепак, вие ја почитувате природата и границите кои таа ги поставува.

70 – 100 поени:
Не обрнувате посебно внимание на своето тело и на пораката кое тоа ви ја дава. Често го мачите поради овоземските задоволства.
Внимание, може да биде лошо ако телото престанува да ви праќа знаци за предупредување!
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by Dragana on 29.01.09 13:54

Rezlutatot mi dade 50 poeni.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19208
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by mirecv on 29.01.09 14:16

20 poeni,dobra sum si jas si ja gledam dusickata
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19314
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by bibe85 on 29.01.09 14:22

30 поени и јас си ја гледам душичката flower
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18656
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by vecki on 29.01.09 14:30

30 poeni i jas
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by lejdi on 14.02.09 17:19

Ги слушате и ги разбирате пораките и потребите на своето тело, но може малку да попричека додека си го испиете ладниот сок (пиво). Сепак, вие ја почитувате природата и границите кои таа ги поставува.
avatar
lejdi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1028
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 18768
Registration date : 2008-08-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by Berta on 14.02.09 17:30

20 poeni
0 – 30 поени:
Вие го слушате своето тело и умеете да ги одгатнете неговите пораки. Се трудите да да ги задоволите неговите барања и затоа сте во многу добра форма.
avatar
Berta
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 168
Age : 51
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 18321
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by hormonce on 14.02.09 17:52

Вие го слушате своето тело и умеете да ги одгатнете неговите пораки. Се трудите да да ги задоволите неговите барања и затоа сте во многу добра форма.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18718
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by marina_m on 14.02.09 20:08

Ги слушате и ги разбирате пораките и потребите на своето тело, но може малку да попричека додека си го испиете ладниот сок (пиво). Сепак, вие ја почитувате природата и границите кои таа ги поставува.
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18679
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by Barbie on 22.06.09 3:29

40 poeni

Ги слушате и ги разбирате пораките и потребите на своето тело, но може малку да попричека додека си го испиете ладниот сок (пиво). Сепак, вие ја почитувате природата и границите кои таа ги поставува.

Barbie
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Локација : Skopje
Поени : 17352
Registration date : 2009-06-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by DijanaP on 16.10.09 0:40

50 poeni
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 17506
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Го слушате ли своето тело?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот