Родители и деца

Неконтролирано траење на циклус

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 20.01.09 17:27

ok devojki fala vi na poddrskata i ke vi pisam sto kako ke se slucuva
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by sneze on 20.01.09 17:28

Јас кога имав спонтани прокрварував ама немав никакви болки ни симптоми . Ама мене ми каснеше неколку дена и бев бремена па почнав да крварам . Затоа отиди на гин. што побргу иако може не е ништо страшно. А ако не си имала односи месецот тогаш може ти е хормонско пореметување.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18299
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by verce on 20.01.09 17:32

Isto i jas sneze zatoa se izrevotirav od doktorkata sto bez pregled ostavca nesto taka neseriozno.Kaj mene ne se zanese dali e spontan i ne se dokaza no sepak lekarkata koga i se javiv vedna mi rece da idam.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19365
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by Mimi22 on 20.01.09 17:37

Nevina sepak se e tvoja odluka no nemoras da cekas da se vrati od odmor dr kaj i da otides ke te primat sepak 20 dena se dolg period za krvarenje.Sepak ti si odlucuvas jas samo kazuvam mislenje
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 33
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17795
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 20.01.09 22:51

napraviv test vecerva ama za sreka negativen bese kako i sto ocekuvav
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by hormonce on 20.01.09 22:53

Така да,ти преостанува после сопирањето на крварењето со Ерготил-от,да си направиш вагинално ехо и хормонски статус.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by andzelina on 21.01.09 23:43

Znaci ergotil kapkite i ne se tolku korisni za da gi pies tolku inace tie se za obilno krvarenje a ne se za prodolzeno,i ne samo so go sprecuvaat toa krvarenje tuku stvaraat blokada na site krvni sadovi.Znaci ova ti go kazuvam direktno od ginekolog.

andzelina
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 30
Локација : Skopje
Расположение : yuhhuuuuu
Поени : 17850
Registration date : 2008-09-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by radost on 22.01.09 13:07

Наивнна што се случи??? Престана ли крварењето. Мене обично ми се случуваат такви циклуси кога јајниците и хормоните ми се побудалуваат. Така и првпат ми открија ПЦОС. МИ траеше циклусот 30 дена. И ми прекинува само со Дабростон. Затоа само испитувања ќе ти го кажат вистинскиот одговор.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17847
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 23.01.09 16:13

denes konecno mojata dr se vrati od odmor i bev na pregled.mi rece deka nemam nisto i deka e mozebi od stres no sepak napravov hormonski ispituvanja pa ke vidime sto ke pokazat.inaku krvarenjeto prestana so pomos na kapkite
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 23.01.09 16:17

a sto e toa PCOS?
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by Natalija on 23.01.09 16:22

Mislam deka e sindrom na policisticni jajnici
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18297
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by hormonce on 23.01.09 17:40

naivnna напиша:a sto e toa PCOS?
PC=polycystic.....полицистични
O= ovary .......овариуми т.е.јајници
S=syndrom...... синдром
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 23.01.09 19:28

fala devojki
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by sneze on 02.02.09 17:18

ти заврши ли naivnna?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18299
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 02.02.09 17:25

da no seuste nemozam da otkrijam od sto mi e. imam malecka cista za koja mi rekoa deka ne e nikakov problem a hormonalniot status mi ispadna pokaceno tsh ili taka nekako bese odnosno deka imam hipotireodizam i go povtoriv povtorno ispituvanjeto na hormonalen status sega ispadna toa tsh vo red pokeceno prolaktin.i taka i jas sam se cudam vo sto da veruvam .sega povtorno ke ispituvam
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by hormonce on 02.02.09 17:44

Пролактинот е стресен хормон и може да биде моментално покачен,при самото боцкање (значи е варијабилен),а ТСХ значи дека имаш проблем со тероидната жлезда,
Направи си испитување на тероидната на патофизиологија!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18088
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 10.02.09 14:57

denes gi dobiv rezltatite od hormonskite ispituvanja-boleduvam od hipotirodizam namalena funkcija na tiroidnata zlezda i ke treba da pijam apcinja do krajot na zivotot :( .tuka bil problemot so prodolzeniot ciklus
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by Natalija on 10.02.09 17:03

Naivnna navistina zalam sto takvo nesto ti otkrile, no da bideme realni, koj denes ne boleduva od nesto i ne pie lekovi za cel zivot. Dobrata strana od seto toa sto bolesta moze da se kontrolira, znaes i samata deka za nekoi bolesti nema lek. Ne znam kolku tebe licno ti e tesko so ovie rezultati, pa da ne se vpustam jas vo nepotrebni delene na soveti, no od prilika znam kako e koga ce ti soopstat nesto takvo, pa zatoa se obidov da pomognam. Pozdravce golemo do tebe.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18297
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by Juni08_Andrea on 10.02.09 22:10

Naivna ne sum sigurna ,li jas mislam koga ke ja sredis teroidnata ,ne ke mora cel zivot da pies apcinja.Deka toa se leci.Ajde tie sto se poveke zapoznaeti so toa ke ti pisat.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19294
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 12.02.09 20:34

pa jas veke se pomiriv, svesna sum za se i na kraj na kraistata sega sum sreka sto barem znam sto mi e i sto ja imam bolesta pod kontrola,inaku ne ne se leci so tek na vreme moze samo poloso da stanuva no togas ke mi ja zgolemat dozata na apcinja i taka ke teram.ima i polosi raboti taka da sto e tuka e.fala vi na site za poddrskata
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by lela on 12.02.09 20:38

i jas pijam apcinja i ja imam istata dijagnoza kako tvojata,ne e nisto strasno,toa se tableti da ti go nadopolnat jodot vo organizmot a ne kako klasicni apcinja,a se pijat i vo tekot na bremenosta.Dodeka ne ti se normalizira tiroidnata moze da imas problem pri zabremenuvanjeto.Od kolku mg.pies?
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20742
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 12.02.09 20:45

lele lela me utesi.pocnav so 25 no ke treba da stignam do 100 i potoa ke pijam samo od 100
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by lela on 12.02.09 20:58

Kako se nanervirav ti napisav mnogu vo vrska so ova i ja izbrisav nagreska....samo ke ti kazam deka nema potreba od strav mene doktoro pola sat mi zborese koga mi soopsti....a inaku nemozi nisto da ti se sluci toa e za onie koi im laci mnogu pa im se pravat polipi vo tiroidnata i moraat da se operiraat,a so nasava dijagnoza mozes za brzo mnogu da se zdebelis,ti se spie mnogu,laktata ,kozata ti e rapava,kosata ti opaga poveke od normalno....ne mi teknuva drugo....koga ke se setam ke pisam ama nema potreba od panika...jas bev i vo klinika na snimanje i tamu doktorkata rece deka ne e nisto strasno se dodeka se pijat apcinjata a so niv se normalizira a ustvari tie se na baza na med,barem moive.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20742
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 12.02.09 21:15

fala ti lela srce si
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by naivnna on 15.03.09 16:10

lela a dali tebe ti se regulira ciklusot imas li seuste problemi so toa.jas veke skoro 2 meseci gi pijam apcinjava a seuste imam krvarenje nikako da se regulira vo celost
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17584
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Неконтролирано траење на циклус

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот