Родители и деца

Присуство на породување

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by rich_bitch1 on 21.07.08 14:59

јас се согласувам со обична,па ако јас можам болката да ја издржам може валда он глетката барем да ја поднесе.нема од што да се плаши,па во тој момент на свет доаќа неговото бебе а не некое чудовиште :geek: мм е мн заинтресиран за тоа и он да биде присутен ама сеуште не сум прашала дали кај нас е дозволено.инаку мислам дека ако присуствува ке знае за нареден пат мн подобро да ни го свати стравот од тој чин.мене сега мм кога ке му кажам дека мн ми е страв ми вели ЕЕЕ де па тоа не е којзнае што,ке отидеш во болница ке напнеш еднаш-двапати и ке излезе...затоа нека дојде да види дека не е така ко што замислува
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20433
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by obicna on 21.07.08 15:18

U sekoj covek mislam deka ima edna sila sto u teska situacija ke se pojavi. Neznam dali imate gledano nekad tie emisii luge sto ne bi trebalo da preziveat razlicni tragedii? Epa volja za zivotot ti dava tolku adrenalin i sila da izdrzis. I kako sto napisa rich bitch, neka dojde da vidi deka ne e taka kako sto zamisluva, pa od togas i ponatamu da znae da si ja ceni zenata. Ne sme samo pufki nekoi sto si se sminkame i lakirame nokti. Wink
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by BaMbYnA on 22.07.08 6:59

jas mislam deka ne me razbravte vo postot jas rekov deka mm saka i toa so zadovolstvo go kazuva saka da e vo prisustvoto na poragaj i ko ke dojdat edni nasi dobri prijateli da go gledame bebeto se desava nekad i sekoja nedela uzivame dvajcata da go uspivame i sl zatoa rekov deka sam saka i ima izrazeno zelba da e prisuten ma da mu fufka pojke od mene epten e mekus i stalno ko ke rece za toa sakam so solzi go kazuva znam deka mu e strav ama znaes MASKO da ne pokaze pred mene
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19436
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Emilija on 22.07.08 7:56

Zs nemate mor zenski doverba vo mazite? Moze da izdrzat i da ni bidat najdobra podrska ko ke ni e najtesko.

Нека ми се најде после како помош дома, воопшто не ми треба на пораѓај. После нека ми помага околу домашнито обврски и бебето. Тоа е најголема помош и подршка !!!
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Dothy on 22.07.08 23:38

MM ne prisustvuvashe na poragjajot a ne znam dali bi mozel da podnese i da izdrzi da bi me gledal. A treba da prisustvuvaat osobeno na priroden poragjaj da vidat kolku nie zenite sme jaki,hrabri i shto se mozeme da izdrzime.
avatar
Dothy
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 33
Age : 35
Локација : domche
Расположение : fino
Поени : 18989
Registration date : 2008-07-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by obicna on 23.07.08 2:28

Emilija напиша:
Zs nemate mor zenski doverba vo mazite? Moze da izdrzat i da ni bidat najdobra podrska ko ke ni e najtesko.

Нека ми се најде после како помош дома, воопшто не ми треба на пораѓај. После нека ми помага околу домашнито обврски и бебето. Тоа е најголема помош и подршка !!!

Za pomaganje ne treba samo od ko ke ima par dete, nego i od pocetok na brak/vrska... nema veze, navleguvam u druga tema.... Sekoja zena si znae, NO neka bide NEJZIN izbor barem dali da bide prisuten maz i ili ne. A ne nekoi si od strana....
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by obicna on 23.07.08 2:34

obicna напиша:Hahahaha, se nadevam deka ponatamu ko ke dojde vreme da imame dete deka ke mu se smeni mislenjeto, ako ne ednostavno mora da svati nemam ja drug, i toj mi e silata, od kade sto ke dobivam energija. Sreknata ti BaMbYnA, daj i mojot da si smeni, inace ja ke mu go smenam.... Mislam mislenjeto. Smile)))


BaMbYnA te svativ... :big hug: vidi boldiranoto pogore...znaci sum te razbrala?
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by BaMbYnA on 23.07.08 4:54

izvini duso Smile jas pa miselv da ne sme se razbrale Smile ke ti go pratam na posedok Smile ahahahhahaha za da mu smenis mislenje samo da ne mu se uarni Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19436
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by obicna on 23.07.08 17:36

Haha, daj da mu se smeni... Smile))) Sea epten sakam da si imame malo... A do pred nekoe vreme bev, a treba ova da se sredi, treba ona... i si pomina vremeto.... I seuste ne e sve bas bas kako sto sakam... Pa sea mu vikam ja, ajde da si imame i nie malo... Vika ma cekaj ova, cekaj ona... Ako ceka covek sve perfektno... ke se iznaceka... :dance2:
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Goca on 23.07.08 21:30

Sekoja zena si znae, NO neka bide NEJZIN izbor barem dali da bide prisuten maz i ili ne. A ne nekoi si od strana....[quote]
Апсолутно се сложувам со ова што го кажа Обична,многу е битно да имаме право на избор,погрешиле или погодиле....иначе јас би сакала мојот маж да можеше да присуствува на мојот пораѓај,јас додуша бев царски но свеедно сакав да беше покрај мене кога се разбудив,да ми кажеше дека го слушнал првиот плач на нашата принцезичка,дека ја бакнал,дека е се во ред,да ми подаде чаша вода затоа што немаше на кого да му побарам па цела ноќ ми се вртеше во глава шишето вода што го ставив дента во фрижидер,да ме бакне....едноставно мислам дека е мн.битно во тие емотивни моменти партнерите да се заедно,не за да видат дека ние жените можеме многууу да издржиме него едноставно тоа е чин подеднакво важен колку за мајката толку и за таткото..........а кога ќе размислам можеби и докторите,кај нас, не би биле толку безобразни кога имаш некој покрај тебе да те "заштити".
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20444
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by obicna on 23.07.08 21:45

Goca imam citano topicot kade se porodivte i gledam deka na pojketo im bilo prav pekol... i pogotovo da sakas uste edno dete da imas ko ke pomines takvo nesto??? Kako sto pisav nemam dete a da dojde vreme za toa sakam da bide moj izbor za dali ke dojde maz mi so mene ili samo so sestrite i doktorot ke bidam tamu.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by BaMbYnA on 25.07.08 7:16

i jas taka vikam cekaj sega kukacekaj sega renoviranje cekaj sega mk cekaj i on vika deka cekalna ke otvorel i koga vikam sega u mk i on vika a da cekaj da ne se zdebelam nema da sum ubava na kamera ahahaha i sega me zeza ali za cinot na poragaj mislam da treba da e nas izbor ama mislam deka treba da svatime ako imaat prilika i bi trebalo i oni da se kolku e nase tolku e i nivno i na niv im e vazno i sigurna sum deka im znaci da se prisutni Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19436
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by obicna on 25.07.08 10:41

BaMbYnA напиша:i jas taka vikam cekaj sega kukacekaj sega renoviranje cekaj sega mk cekaj i on vika deka cekalna ke otvorel i koga vikam sega u mk i on vika a da cekaj da ne se zdebelam nema da sum ubava na kamera ahahaha i sega me zeza ali za cinot na poragaj mislam da treba da e nas izbor ama mislam deka treba da svatime ako imaat prilika i bi trebalo i oni da se kolku e nase tolku e i nivno i na niv im e vazno i sigurna sum deka im znaci da se prisutni Smilehihi hihi hihi hihi hihi Me iznasmea so cekalnata BaMbYnA!!!! hahahaha A za drugoto... HALLELUUUUUJA! Smile
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Juni08_Andrea on 25.07.08 13:02

kolku sto bev jas na bolnica tolku vreme bese i mm so mene.prisustvuvase odnosno imase uloga na doktor dodeka probvav prirodno da se porodam.posle i na carski bese so mene.mnogu e mek i placko ali izdrza odlicno.mi bese golema podrska i dosta mi pomogna.so nego se osekav posigurna.sega duri znaj kolkavi maki zenata trga dodeka se porodi.veli mnogu mu bilo zal koga me gledal sto tolku sum se macela.ali zatoa e presreken sto vide kako se rodi negovata kerkicka.ako ima moznost jas mislam deka ne bi trebalo mazot da se plasi i ne prisustvuva na toj znacaen moment.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 20169
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by BaMbYnA on 26.07.08 2:31

vesna od pocetkum pa do kraja se slozuvam so tebe
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19436
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Elena on 29.07.08 1:06

Mislam deka treba da prisustvuva mazot na poragajot,dokolku toa e zelba i na dvajcata partneri.Maz mi prisustvuvase na raganjeto na nasata kerkicka Nina,toa mene mnogu mi znacese,se mi bese polesno koga toj bese do mene i me drzese za raka,mi davase sila a taa privilegija prviot plac na naseto dete ne ja imav samo jas,ja imase i toj,zaedno radosta bese pokompletna,celosna.
p.s. a i sega znae kolku e tesko na poragaj,kolku maka i bolka pa ima i pogolem respekt i razbiranje
avatar
Elena
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 42
Локација : Deutschland
Расположение : pozitivno
Поени : 19840
Registration date : 2008-01-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by rich_bitch1 on 08.08.08 15:11

мм ми мн запнува деновиве да биде за време на порагјај покрај мене.мислите ли дека ке дозволат?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20433
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Freya on 08.08.08 15:18

РБ прашај си можеби ќе ти дозволат. Кај нас во болница не дозволуват, а и да дозволуваа маж ми немаше да присуствува, тој ќе се онесвестеше само што ме гледаше како се вијам од болка не па да влезе додека се пораѓав. Smile
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 19300
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by STAR * on 08.08.08 15:20

Не е лошо да присуствуваат да видат низ што тоа ние жените проаѓаме , а не они ќе ми кукаат од војска Smile
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19825
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Nate_David on 09.08.08 18:25

kaj nas ne e dozvoleno da se prisustvuva sabaljeto koga jas se poragav vo 8 saat mm se vteral vnatre vo porodilno i jas porodena i lezam i slusam edna od sestrite vika a be luge maz ima ovde vnatre druga a be kako maz brkajgo i jas so umov si vikam koj budala se vteral vnatre za sramote koga posle mi vika taa sto se poragase so mene a be tebe te baraa of lele mm neznael so da praj ne mozal da izdrzi i posle me doceka po 2 saati i se vidovme koga me premestuvaa
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19244
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Juni08_Andrea on 09.08.08 18:44

natasa i jas da sum na toa mesto bi vlegla.kaj me traj mesto da znam deka moeto dete e rodeno a da nemozam da si go vidam odma.stvarno se bezobrazni nasite,sto ne ovozvozat da mozi sekoj da prisustvuba na poragaj.neznam sto im preci.ovde mozi vo toa vreme ako sakas i cela familija da prisustvuva.ovde se poragas vo obicna soba kade sto ke te primat.a koga trebase na carski da me nosat na mm mu dadoja alista kakvi sto nosat i doktorite i tamu prisustvuvase.za kaj nas slusam treba pregledi trebalo pari da se platat ako sakas a zosto pari zosto pregledi..lopovska drzava
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 20169
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by baby24 on 09.08.08 19:09

Jas mnogu sakam mm da prisustvuva na poragajot edno za da mi dade podrska i koga e on tuka po drugo bi bilo barem za mene nema da se osekam sama i da me faka panika a drugo ke si go vidi bebceto samo so ke se rodi.Ama poso mm ne moze da gleda krv ,operacii i takvi nekoi rab on ne saka da prisustvuva,mi vika :ako sakas posle da ne te poglednam veke i da ne te dopram nema problem ke dojdam.Znaci mnogu e gadliv za nekoi rab a i baska dobi podrska od mojot doktor.I taka pa sega nekogas na zafrkancija ke mu recam ne me interesira mora da prisustvuvas i odma panika se kreva.Stvarno imam zelba ama koga nemoze da gleda takvi rab nema sega da go prinuduvam so sila kaj jas ke pominuvam niz toa nemora i on da ima traumi.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19223
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by mad bluestar on 09.08.08 19:14

baby 24
poubavo da ne prisustvuva
ke se onesvesti tamu pa kogo da gledaat doktorite tebe ili nego
inaku jas sum za mazot da prisustvuva da vidi kako se ragaat deca :Oh:
avatar
mad bluestar
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 17
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 18885
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by baby24 on 09.08.08 19:17

Imas pravo se soglasuvam so tebe hihi
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19223
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by obicna on 09.08.08 19:22

mad bluestar imas pravo na svoe mislenje no iskreno ke ti kazam deka me nerviras so postot! Vikas si za a na baby24 vikas poubavo da ne prisustvuva, e ajde... Ili si za, protiv ili neodluceno. Zenskata vika sakaa maz i da prisustvuva a ti vikas nemoj poubavo da ne prisustvuva... Ne mi e jasno ni najmalce sto sakase da kazis, a ne mi lici deka ni ti znaes sto sakas da kazis... Kako sto sum si jas ponekad, sakam kazam neznam recam.

Jas stojam inace na toa sto vika Vesna tako zvani Juni08 QUOTE "da znam deka moeto dete e rodeno a da nemozam da si go vidam odma.stvarno se bezobrazni nasite,sto ne ovozvozat da mozi sekoj da prisustvuba na poragaj.neznam sto im preci.ovde mozi vo toa vreme ako sakas i cela familija da prisustvuva.ovde se poragas vo obicna soba kade sto ke te primat.a koga trebase na carski da me nosat na mm mu dadoja alista kakvi sto nosat i doktorite i tamu prisustvuvase.za kaj nas slusam treba pregledi trebalo pari da se platat ako sakas a zosto pari zosto pregledi..lopovska drzava" Isto e i tuka potpolno isto. Znaci ne vikam deka e za site noooooooooo, 2008 god sme, neka bide izbor na zenata, ne nekoi si luge od strana so zaostanati idei!
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот