Родители и деца

Присуство на породување

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Mirka on 15.09.09 14:47

Mimi momentalno ne e dozvoleno prisustvo na poragaj, zavisno kade ke se poragas na klinika taka ni kazaa zaradi svinskiot grip.poz
avatar
Mirka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 387
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 18126
Registration date : 2009-01-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Mimi Petreska on 15.09.09 18:16

of mori majko! Smile ova samo kaj nas go ima!!! Zaradi svinskiot grip, mm da ne moze da prisustvuva na porogaj? haha samo vo makednija! Smile))
avatar
Mimi Petreska
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 591
Age : 32
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 17897
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by lila_mk on 16.09.09 23:16

jas iskreno ne bi sakala da prisustvuva mm na porogaot . toa e da se izrazam taka intimen moment ,mnogu krvav moment propraten so piskotnici osobeno ako se poragate prirodno. imase moznost da prisustvuva megutoa niti jas , a nitu toj ne sakase.
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18751
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by avanturistka on 16.09.09 23:22

tetin mi bidejki prisustvuval na projagaj kaj tetkami............resi da ostane so edno dete-od solidarnost (nemozel da gleda kako se macela)

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19045
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by vecki on 16.09.09 23:28

Avanturistka zaklucok podobro sami na poragaj nego so mazi site ke bevme so po edno dete Very Happy
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by avanturistka on 16.09.09 23:43

vecki напиша:Avanturistka zaklucok podobro sami na poragaj nego so mazi site ke bevme so po edno dete Very Happy
vecki po tebe se gleda deka tm ne prisustvuval,hahahha
mm koga go prasaa dali saka da prisustvuva ,im vika ne fala dosta ja slusav vo kola ,ne mi trebaat traumi uste ali sirot cekase odma da vidi kako sum(mislam deka ako bi gledal bi se onesvestil) moze sega za vtorovo ke saka ?

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19045
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by vecki on 16.09.09 23:45

i mojov ne bi izdrzal jas so prvi bolki za pamela mu vikam mi pocnaa bolkite a toj ajde brgu da te nosam da ne mislis doma jas da te poragam .ednas mu pistiv da gleda poragaj i mi vika au vie zenite stvarno ste bile za zalenje hihi
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Mimi Petreska on 17.09.09 12:15

hahah ej a tek tie da se poragaat ? Smile))) bre, i posle nie sme bile "ponezen" pol. Pa 8 sati zena ragja dete i oko ne i trepnuva, da vidam maz toa da go pravi! Se onesvestuvaat vo porodilna sala! Smile))) Dodusa go pripremam psihicki i fizicki mojov, na YouTube klipovi mmu pustam da gleda kako ke e, sto ke e, i vaka mi deluva deka najnormalno bi reagiral. A koga ke dojde D-Day, sto go znam, mozno e da mi pripadne vo nesvest tamu vo bolnica. Smile))
avatar
Mimi Petreska
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 591
Age : 32
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 17897
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by ZeleniCka on 17.09.09 12:34

Јас би сакала мм да присуствува некогаш кога ќе се пораѓам, ама не знам колку тој би сакал Smile)))))) Му прпа, којзнае дал ќе издржи хахаха
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19125
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Присутност на таткото за време на пораѓајот!

Пишување by vasidora on 17.09.09 15:52

Здраво женски, јас сум нова и сакам да отворам нова деликатна тема!

Ме интересира вашето мислење за присутност на сопругот т.е. таткото за време на пораѓајот и дали сте запознаени дали тоа се практикува во некое од породилиштата кај нас.

Јас искрено многу сакам мм да е со мене во салата.

Поздравче
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17174
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Vale74 on 17.09.09 16:14

Со сигурност тврдам дека мм не би присуствувал на таков чин. Верувам дека би припаднал таму на лице место уште пред да се породам. Си го знам каков е и кога бев трудна го прашав дали сака, а тој се извади со „па нема да можам и да сакам, царски ке бидеш„
И во контекст на темава-
Иде Црногорец да присуствува на порагај на својата жена. И на сред порагај тој се онесвестува. Се буди по некое време и прашува што е. Му кажуваат дека има керка, а тој „ јао хвала богу, да се не мучи као ја„
avatar
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 17595
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Emilija on 17.09.09 16:25

И јас викав претходно, што ако претходниот пораѓај ММ беше таму, кога почнаа компликациите. Малку во незгодна ситуација би се нашол и зошто да минува низ такво нешто. Но искрено како добро се држеше на пораѓај, верувам дека и претходно добро ќе се држел. Кога ќе го прашаа зошто бил, тој само вика да знаеш само какво е чувството кога ќе го видиш твоето дете уште во првиот негов момент и да го слушнеш прв пат да заплаче.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by sunset on 19.09.09 8:40

Neznam zosto ama jas ne sakam mm da prisustvuva na poradjaj,ne sakav ni za prvoto dete a ni vtorpat ne sakam,nema sansi
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18481
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by ZeleniCka on 20.09.09 19:00

Денеска гледавме еден српски филм и имаше пороѓај прилично реално прикажан... И мм пошто е доста чувствителен за такви работи ми вика: сори, ама нема да можам јас никогаш со тебе на пороѓај, ќе се онесвестам таму да те гледам да се мачиш Smile)))
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19125
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by m.b.jovanova on 20.09.09 19:29

i jas mislam deka kaj nas seuste ne se podgotveni da prisustvuvaat na takvo nesto zasto i prviot i vtoriot pak koga se poragav toj bese pozagrizen i od mene

m.b.jovanova
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 40
Локација : kv
Расположение : super esensko
Поени : 17048
Registration date : 2009-06-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Mimi Petreska on 22.09.09 16:41

hahahah Cale, ti pripremi go psihicki Veljo, ke mu pustis dve/tri dolgometrazni klipcinja na YouTube so porogaj, i leka poleka ke naviknit! Smile)) Sto ti vkam jas, ke ni se pravat junaci, i golemi mazi, a nemozat ni na porogaj da zastanat do nas i da ni ja drzat rakata dodeka se macime nie? Breee, ke vidime bas! Smile))
avatar
Mimi Petreska
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 591
Age : 32
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 17897
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Kat on 24.09.09 23:38

Би требало да присуствуваат да видат малку на какви маки сме и какви болки трпиме
avatar
Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 237
Age : 48
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 17042
Registration date : 2009-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот