Родители и деца

Присуство на породување

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by vedrana on 23.01.09 12:11

Ако дојдеме до пораѓај, да даде Господ, ММ обавезно би присуствувал, иако јас не би сакала, ама знам дека он ќе инсистира за тоа. Похрабра сум кога сум без него таму, ако е он таму повеќе ќе ми биде тешко...
avatar
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19673
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Mimi22 on 23.01.09 12:25

Мм цела бременост на сите им викаше дека ќе присуствува на пораѓај.Ама во 7 ми месец ни кажаа дека се прават тестирања колку е психички способен и се потполнуваат 300 формулари,и се откажа.Кога отидов на пораѓај сестрата што ме прими кажа дека може да присуствува ако сака и сека тоа не е цело време него само моментот кога излегува бебето.Тогаш почна да ме прашува дали сакам да присуствува ама со резерва му беше фуфка па му реков да си чека надвор.Кутричкиот цела вечер си ја поминал надвор со портирите и стопати се јавија горе да прашаат дали сум се породила.Од една страна е убаво да присуствува а од друга па цел живот ќе му биде таа слика пред очи што не е баш пријатна.Здравје за второ може ќе се накани да дојде
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18670
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Kitty on 23.01.09 12:25

Bela jas za prvata bremenost so vodev i porodiv vo sistina,tamu e dozvoleno soprugot da prisustvuva i mu ponudija ako saka da ja isece papocnata vrvca(ne znam dali e praktika ili individualno zavisi od sestrata).vtoroto bese planirano za vo sistina no poradi nocekuvani novosti moravme vo stranstvo da zamineme i taka se sluci tamu da se porodam.isto i tamu go ponudija da ja sece vrvcata ama ovoj pat veke iskusen haha.
avatar
Kitty
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 85
Age : 38
Локација : doma
Поени : 18055
Registration date : 2009-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Bela on 23.01.09 12:32

Алал да ти е ма кити, ти маж ти за кројач си го спремала hihi
Убаво и јас би сакала тоа да ни се случи и нас, сега ке мора второ hihi hihi
avatar
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 526
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18422
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by mamicka on 23.01.09 12:37

Mene mi e bas ubavo mazot da prisustvuva na poragajot ama kaj nas nema sansi za toa. A za toa deka mozebi ke mu bide tesko, pa ni na zenata ne i e lesno 9 meseci i plus raganje, neli Very Happy
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 19718
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Kitty on 23.01.09 13:05

[quote="Bela"]Алал да ти е ма кити, ти маж ти за кројач си го спремала hihi
takva mu bila sudbinata Wink Very Happy
avatar
Kitty
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 85
Age : 38
Локација : doma
Поени : 18055
Registration date : 2009-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Kinky on 23.01.09 13:41

Ne mi jasno... nie se poragjame, trpime bolki, se cepatime, vristime... a niv im e tesko, niv im e strav, tie ne znaat dali ke izdrzat...
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Mimi on 23.01.09 13:43

Кога ќе види како изгледа, нема да му текне да направи уште едно Smile
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 18966
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by kavadarcanka on 23.01.09 13:46

Мм ќе се онесвести ако присуствува на пораѓај, на ќерка ми кога и го гореа папчето му се слоши и повеќе не влегуваше ни за вакцини а може за второ па ќе се смени
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19467
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by vecki on 23.01.09 13:50

koga ke vidis nie zenite sme mnogu pohrabri mazive ako bea jaki ke ragaa i oni
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by obicna on 23.01.09 15:21

Neznam sto e toa sto morat da pravat psihicki testovi 300 gluposti. Tatkomi sto e epten zaostanat so mislenjeto bese na poragaj so majkami ko se porodi so mene i sestrami i secese papocnata. Se praktikuva toa oddamna tuka. Sto vikat nekoi dali sestrite mazite ke gi gledat ili zenata sto se poragja ne mi e jasno... Ima povejke sestri u soba i nego i zenata ke go gledat. Pa ima i za mazot za da si sedne ako mu e nedobro. 2009 god i se cudam sto e taka zaostanato mislenjeto za prisustvo na poroduvanje.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Kitty on 23.01.09 17:08

Kinky напиша:Ne mi jasno... nie se poragjame, trpime bolki, se cepatime, vristime... a niv im e tesko, niv im e strav, tie ne znaat dali ke izdrzat...
se soglasuvam potpolno,sirotkite tie niv ke im bilo tesko kako ke podnesele.voopsto ne gi sozaluvam.haha
avatar
Kitty
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 85
Age : 38
Локација : doma
Поени : 18055
Registration date : 2009-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by lidija29 on 23.01.09 17:35

ubavo bi bilo koga sekoj soprug bi imal zelba da bide prisuten pokraj soprugata, a mislam i nejze ke i bide mn po lesno
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 18216
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by hormonce on 23.01.09 17:37

Нашиот кумашин во болницата во Крива Паланка присуствуваше за 2 деца на породувањето,дури има и снимено на моб.Навистина е возбудливо кога гледаш од странаSmile
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18963
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Deni on 07.05.09 13:05

Јас сум повеќе да си задржи жената некои моменти во животот само за себе, тоа ја прави жена, мистична, силна, посебна.....па така и за породувањето. Ако е така ај сегде со нас да ги носиме- во веце по нужда (а има и такви), кога се депилираш со влакна полна, кога си стискаш бубуљица што излегла на незгодно мест...хаха - маж со мене и крвови, плодови води, пот, солзи, вриштења....што може он да ти помогне? Ти треба мир, концентрација, простор (за кружење) и уста не ти се отвара, а он те гледа бледо, не може да сподели, да помогне, да утеши и само можда ќе те нервира со прашања или коментари. Ама зависи и до породувањето, мене ми беше мнооогу тешко и секое негово влегување јас го бркав да излезе за да можам без пардон да се тресам на креветот или да се движам наоколу и дишам.[/img]
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19795
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Tifani on 07.05.09 13:20

MM ima golema zelba da prisustvuva,iako ne prisustvuvase,bidelki jas ne sakav znaejki deka e mnogu osetliv ,greovit i ke mu bide tesko,ane ke moze da mi pomogne.Ako Bog mi dade drugo dete pak ostanuvam na toa da ne prisustvuva na poragaj.Poveke bi se sekirala kako on ke se custvuva, otkolku jas vo tie momenti
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18332
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by butterfly on 07.05.09 13:24

mm ne prisuvstvuvase koga se poragav,nekakva pomos od toa da bide do mene nema ,samo za nego ke bide edno prekrasno dozivuvanje koga ke go slusne bebenceto da zaplace,toa e moment koj barem mene cel zivot ke me razneznuva...rastreperuva....
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18173
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Lence on 21.06.09 0:58

mm prisustvuvase i na dvata poragaj. Stvarno e nesto nogo ubav dozivljaj. Koga kerka mi izleze toj duri potskokna od radost. Za Sara mi pravija i carski rez isto bese prisuten ama sedese do mene do glava da me tesa. Imav opivka vo polovina i bev celo vreme svesna i znam sto se slucuvase. A i toj ne zali sto bese prisuten, go dozivea i prvite minuti od pocnuvanjeto na zivotot na svoeto dete.
avatar
Lence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 46
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 19397
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Biljana on 12.07.09 23:34

mojot soprug nemozam da go namolam da pojde vo skopje na pregled so mene da ne odam sama. totalno nezainteresiran a za poragaj da ne mu spomnuvam mislam deka avionska karta ke kupi so najdalecna destinacija i ke izbega. Ne se site mazi isti
avatar
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18288
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by delfin on 24.08.09 12:01

ne e potrebno da se pravat testovi za soprugot dali da prisustvuva na porogjaj. mm prisustvuvashe i imam mnogu prijatno iskustvo.mnogu e polesno koga i tatkoto e prisuten prvo za mene beshe ogromna podrshka taka da porogjajot mi pomina mnogu polesno i ne go pochustvuvav momentot kako neshto strashno. epten beshe ubava gletkata koga i dvajcata zaedno si go vidovme bebeto.mnogu ubav i navistina neopisiv moment. e sega ne beshe filmski so kameri i drzhenje za raka poshto pri priroden porogja racete ti se zafateni :-)

mnogu ubavo chuvstvo i ako imate prilika i ako saka soprugot i mozhe da izdrzhi dozvolete mu. TE SAKAM MACI!
avatar
delfin
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : Neuspeh nije pad to je kad ne ustanes posle pada
Поени : 17234
Registration date : 2009-07-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Megi on 27.08.09 19:15

Maz mi prisustvuvase i na dvata poragaja. i moram da kazam deka mi bese od golema pomos celo vreme. prviot pat bese potesko i mislam deka malce mu se vrtese i vikase posle toa: kako toa zena mi da ja boli tolku a jas da ne mozam da i pomognam. mislam deka toa mu bese najtesko. a vtoriot pat posto znaev sto me ocekuva kakva bolka i jas bev pospremna a i toj. i celo vreme me masirse na grbot i koga mi bea pogolemite bolki. i toa mnooogu mi pomogna polesno da izdrzam. vo salata i za dvata poragai stoese do mene do glavata i me bodrese. taka da i za treto ako dade Bog bi sakala da e so mene.

Megi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17087
Registration date : 2009-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Emilija on 31.08.09 19:56

ММ овој пат присуствуваше. Сакаше а мене ми беше сеедно пред пораѓајот. Но додека бев со послаби болки ми годеше неговото друштво искрено. На моменти ќе ме насмееше и ќе ми ги отргнеше мислите на друга страна. Поражајот помина и откако се расчисти гужвата повторно ми годеше неговото друштво. Во очи му видов колку е среќен...
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by obicna on 01.09.09 3:45

Znaci treba da e tuka tato za i toj da si vidi gordosta koga doagja na svet. Emilija mi e milo sto go spodeli ova so nas i imavte ubav moment zaedno cekajki Ivan.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Mimi Petreska on 15.09.09 14:39

Mm go prasuvam celo vreme dali bi prisustvuval na porogajot, i mislam deka ne bi mu precelo, iako se shali deka ke zemel kamera da me snima kaj sto se poragam... Smile))) mu vikam, ako sakas da zavrsis vo kolicka i kamerata preku vrata, slobodno zemi kamera! Smile) hhahah inace ne bi mi precelo da e do mene i da me teshi, iako malku cudno, ni samata ne znam kakva ke bidam vo tie momenti. Molam Boga so les da pominam.
avatar
Mimi Petreska
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 591
Age : 32
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 18142
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by adi on 15.09.09 14:46

Go prasuvam mm dali ovde kaj nas dozvoluvaat prisustvo na mazot za vreme na poroduvanjeto i on mi vika"ne",pa go prasuvam a vo Sk.mi vika "a ne,ne", a po nekoe vreme me prasuva "a zosto te interesira?"mu vikam da dojde so mene i toj mi veli "nema sansi"i go prasuvam "a zosto?strav ti e?" ,a toj onaka kako dete samo ja klimna glavata potvrdno,kolku mi bese smesen......Taka da sega za sega ne pokazuva nekoi znaci deka saka da prisustvuva zosto toj poveke se plasi otkolku jas,no sepak ke vidime kako ke bide,a iskreno i jas seuste razmisluvam na taa tema
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 17301
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Присуство на породување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот