Родители и деца

Кламидија

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Кламидија

Пишување by slatka87 on 16.01.09 14:48

jas vo ponedelnikot pravev brisevi za mikro i izleze deka imam pozitivna klamidija. denes gi zemav rezultatite i mnogu sum isplasena. i decki mi pravese brisevi kaj nego se e negativno. ne mi e jasno kako e mozno. so nego sum skoro dve godini i ne sum imala nikakov odnos so nekoj drug. strav mi posto pred 2meseci bev bremena no morav da abortiram zosto plodot ne se razvivase kako sto treba. mnogu mi e tesko i se plasam dali ke mozam pak da ostanam bremena. ve molam kazete mi nekoe iskustvo vase ocajna sum. vo ponedelnik ke odam kaj mojot ginekolog. vi blagodaram odnapred
slatka87
slatka87
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 31
Локација : Macedonia
Расположение : dobro
Поени : 18726
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Mama Ane on 16.01.09 15:03

Знам дека на братучетка ми и претставуваше проблем да остане бремена.
Колку што имам познавање мислам дека доколку се открие на време не е ништо страшно. И ако ја имаш ти сигурно ја има и твојот партнер зашто се пренесува преку сексуален однос. Потребно е да се третира, најчесто со Сумамед антибиотик. кај жени над 30 години може да предизвика и стерилитет. Сепак ти си млада и верувам дека со правилна терапија ќе ја решите. поздрав Smile
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Emilija on 16.01.09 15:06

Кламидијата може кај трудници предизвикува предвремено пукање на водењакот и губење на бебето. Многу опасна инфекција е...не смее да се занемари. Работи тивко, немаш симптоми а може дури стерилност да предизвика.
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Mama Ane on 16.01.09 15:26

И потруди се повеќе витамини да внесуваш за да си го зацврстиш имунитетот
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Monika on 16.01.09 15:28

можеби причината што не се развивал плодот во првата бременост е токму кламидијата и знам многу такви случаи, но знам и дека успешно се лечи со правилна терапија така да нема потреба да се секираш. но секако прво мора да ја излечиш пред да останеш трудна.
Monika
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19838
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Mimi22 on 16.01.09 15:30

За кламидија се прима десетдневна терапија која е речиси 100%успешна.Само за др бременост почекај додека не ти бидат наодите чисти да немаш после проблеми.
Mimi22
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18885
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Kinky on 16.01.09 16:02

Monika напиша:можеби причината што не се развивал плодот во првата бременост е токму кламидијата и знам многу такви случаи, но знам и дека успешно се лечи со правилна терапија така да нема потреба да се секираш. но секако прво мора да ја излечиш пред да останеш трудна.
Sakav da kazam isto sto i Monika.
Se leci klamidijata, ne se sekiraj.
Kinky
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 20194
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by kokice on 16.01.09 17:27

јас ќе се надоврзам на другите, да не се секираш кога веќе е откриена ќе се излечиш. Да кламидијата тивко си работи без никаков симптом, но со терапија, здрава исхрана ќе биде се во ред. Јас пред 3-4 години имав кламидија, просто се извадив од памет коа ми кажаа. Но се лечи, е сега стварно не се сеќавам што пиев но знам дека требаше и многу јогурт да пијам, по што биле јаки апчињата. После тоа пу,пу,пу, да не урочам ми се нема појавено. Поздрав
kokice
kokice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 186
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18603
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by hormonce on 16.01.09 22:48

Моја пријателка на истата возраст како тебе остана бремена и по 2 месеци имаше спонтан.И открија кламидија која го уништила плодот.После некое време пиеше терапија,го јакнеше имунитетот и по една година си роди ќеркичка,а сега веќе има и синче.Се лечи,малку е досадна,ама без гајле,само упорно и ќе има успех.
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Irena Trajkovska on 16.01.09 22:50

Кај мене кламидијата предизвика запушување на каналите
Irena Trajkovska
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 19351
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Emi on 17.01.09 0:02

а кои се симптомите?
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by slatka87 on 17.01.09 9:45

еми јас немав никакви симптоми само бело прање што мислев дека е нормално но ете што излезе.фала ви на сите за поддршката многу ми значи. можеби и нема да биде ништо страшно ама прв пат ми се дешава и затоа се испанишив кога ги видов резултатите. фала ви уште еднаш
slatka87
slatka87
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 31
Локација : Macedonia
Расположение : dobro
Поени : 18726
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Elizabeta82 on 20.02.09 20:17

kazete mi koi se simptomite, dali e nesto povrzano so belot pranje, cesanje i pecenje?

Elizabeta82
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 52
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18143
Registration date : 2009-02-20

Вратете се на почетокот Go down

Кламидија

Пишување by bubale23 on 12.03.09 21:23

Zdravo devojki, eve me mene povtorno:) Kako sto navrsuvaat 6te meseci posle spontaniot abortus, taka se zgolemuva i moeto podgotvuvanje, pa gi napraviv i site analizi i ispituvanja, no nesto neplanirano - pri krvna analiza mi bese otkrieno prisustvo na hlamidija!! Zapocnav so terapija, no kako sto citam na net, tesko se lecela i e problematicna osobeno za zabremenuvanje. Iskreno, preplasena sum! Dali nekoja od vas imala vakvi iskustvo, znae nesto poveke ili voopsto imate bilo kakov sovet?!?! Blagodaram odnapred!
bubale23
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 150
Age : 33
Локација : Home
Поени : 19000
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by silvana on 12.03.09 21:35

Mi bese otkriena pred nekolku godini, i kolku sto se sekavam primav nekoi lekovi dve nedeli isto i soprugot, i na povtornite analizi ne se pojavi. Taka da ne mi izgledase tesko lecenjeto. Inaku znam deka ako se javi vo bremenost moze da ima posledici, no nisto konkertno ne se sekavam. Mene i na pocetokot i vo osmi mesec od bremenost mi pravea analizi za hlamidja, no ja nemav togas. Taka da ova e se sto znam, verojatno ke se javi nekoj so poveke.

silvana
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 196
Age : 40
Локација : tuka blizu
Поени : 18216
Registration date : 2009-03-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by lila_mk on 12.03.09 23:06

tocno e deka zacnuvanjeto na plodot e najdobro da bide vo cista sredina bez bakterii. no dokolku se pojavi clamidija se leci. mozebi nema da ti pomine od 1 terapija no se leci. najdobar lek za clamidija e sumamed i ti i tvojot partner piete obavezno, a poslem se prodolzuva so vibramicin 10 dena. se pravi pauza ( odnosi izbegavaj za vreme na terapija) i posle 2 - 3 nedili otkoga ke ja zavrsis terapijata napravi kontolni ispituvanja i bris( vaginalno) i od krv. samo napred i se ke se sredi. inaku znam deka nelekuvan clamidija e pricina za spontan. zatoa bidi sigurna deka skros ke ja ottarasis. a denes se se leci taka da ne se sekiraj, so sreka
lila_mk
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19211
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Eva Marija on 12.03.09 23:11

Chlamidia-ta predizvikuva spontan abortus, pa i sterilitet dokolku ne se leci. Mazno e spontaniot da ti bil predizvikan od chlamidia. Ama ne se sekiraj, se leci.

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 19185
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by bubale23 on 15.03.09 12:56

simptomi najcesto nema, zatoa e tesko da se otkrie, ama kako sto citav na net, simptomi se javuvaat so peckanje pri mokrenje, grcevi vo abdomen, naduenost na stomakot i sl. kaj maskite ne se pokazuva zasto tie bile samo nositeli i prenesuvaci a ne se aktivirala kaj niv:S
bubale23
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 150
Age : 33
Локација : Home
Поени : 19000
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by bubale23 on 15.03.09 13:00

isto znam deka dodeka se prima terapijata ne e preporaclivo da se konzumiraat mlecni produkti, loso bilo kako kombinacija za dzigerot, a treba da se pijat mnogu vitamini, b-kompleks, c vitamin i sl. i sekako , nikako alkohol
bubale23
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 150
Age : 33
Локација : Home
Поени : 19000
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by just_girl on 28.03.09 16:31

bubale23 напиша:Zdravo devojki, eve me mene povtorno:) Kako sto navrsuvaat 6te meseci posle spontaniot abortus, taka se zgolemuva i moeto podgotvuvanje, pa gi napraviv i site analizi i ispituvanja, no nesto neplanirano - pri krvna analiza mi bese otkrieno prisustvo na hlamidija!! Zapocnav so terapija, no kako sto citam na net, tesko se lecela i e problematicna osobeno za zabremenuvanje. Iskreno, preplasena sum! Dali nekoja od vas imala vakvi iskustvo, znae nesto poveke ili voopsto imate bilo kakov sovet?!?! Blagodaram odnapred!

Ти нашле кламидија во крвта или? Каква крвна слика правеше? Обична или нешто поконретно? Јас знам дека кламидија не се открива преку крвна слика или обична уринокултура, можеби грешам?! Кој знае повеќе нека објасни ова е стварно загружувачки највеќе дека може да не се открие на време. А секаде каде што читав вика дека ако е навреме откриена се лечи без проблем затоа без секирации flower
just_girl
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 50
Age : 32
Локација : Skopje
Поени : 18357
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by nale on 28.03.09 16:35

Кламидијата се испитува на микробиологија и преку брис и преку крв
nale
nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 18560
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Дали е опасна кламидија трахоматис ?

Пишување by maci on 11.05.09 13:32

zdravo zenski ke ve molam za odgovor dali vie ste imale klamidija i dali ostanavte bremeni i dali bese se vo red so bebeto zatoa sto mene mi otkrija klamidija ama doktorot mio rece deka nema potreba da se leci deka toa e normalno i deka toa nema nikakva precka da ostanam bremena ke ve molam za vas odgovor dali znaete nesto poveke za ovaa infekcija
maci
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18711
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Simona's mom on 11.05.09 13:35

Кој е тој доктор maci?Глупости,хламидијата треба да се лечи,зашто во ретки случаи предизвикува компликации и потоа проблеми со забременување и бременост.За среќа успешно се лечи.
Веќе има две вакви теми предходно,побарај низ форумот
Simona's mom
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 19143
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by fibimk on 11.05.09 14:35

Obavezno se leci.......i treba da se leci,inaku moze da e pricina za neplodnost....Ne moj da cekas,pobaraj si lekarstva.....i vtoro mislenje.....kako nemalo potreba?sto lekar e toj?I partnerot mislam deka treba da se leci...ako ne gresam.....
Ajde so Gospod napred.....sve se leci denes.....
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by nnatasa on 11.05.09 14:39

Se slozuvam wso simona.s mom! obavezno da se ocisti klamidija pa posle da se brka rabota za bremenost! Bivsa koleska od bivsa rabota, rodila so klamidija no deteto se zarazilo izleguvajki niz kanalot... cel zivot problemi so infekcija na ocite na detoto ima... pa ti vidi.
Mlada si, ke ostanes trudna ama, nemoj ziti se so infekcija neiscistena. Boga mi vreme ti e i doktorot da si go smenis.

ima veke tema za klamidija, procitaj i ke vidis kolku "ne e nisto". Da ne te preplasuvam ama Smile Dobrata vest e deka se leci i deka si mlada i go imas seto vreme na ovoj svet. Drugata vest sto voopste ne e losa, e deka ke moras da bides trpeliva i da si ja resisis sostojbata. Ajde pozdravce do tebe Smile
nnatasa
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19528
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кламидија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот