Родители и деца

Цистит

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Цистит

Пишување by radost on 25.06.09 11:44

Lele mene pak me maci cistit. Mislam deka ovojpat mi e shto sum preladena i simptomite mi se poblagi. Nemam bash nekoe golemo peckanje. Mozhe zatoa shto na vreme reagirav, a i majka mi me spasi. Mi kazha da si stavam vloshka so belo vino i taka da spijam i stvarno mi pomogna. Se nadevam vremevo ke se podobri, sega za sega ne chinam za nihto sinusite mi reagiraat, uvoto me boli i imam cistit.

radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 15037
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by Flower on 25.06.09 13:56

I jas go imav ovij problem. Da ne si se urocam, od damna me nema fateno.
Prviot pat koga me fati go lecev so antibiotici, pa ke mi se smirese, pa po kratko vreme pak ke me fatese i pak antibiotici, i toa se pojaki i pojaki mi prepisuvaa. Duri imunitetit pocna da mi se namaluva od tolku apcinja. Pa mojata doktorka mi kaza da si zemam apcinja od brusnica. Toa e koncentraat od brusnica gi ima vo site apteki i ima od razlicni proizvoditeli i so razlicni ceni. I na niv pisuva deka se za problemi so mocnite patista. Navistina deluvaa brzi, i od togas koga i da me fati si kupuvam takvi zasto mi se efikasni, a ne se lekarstva.
Se nadevam deka so ova ke pomognam na nekoj

Flower
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 41
Локација : Skopje
Поени : 13717
Registration date : 2009-06-09

Пишување by Winki on 25.06.09 14:01

И мене знае често да ме фати цистит и не е воопшто пријатно. Најчесто ми се случувало пред добивање менструација. не сум користела никакви лекарства само ќе испиев голема чаша увин чај и после пола саат по мокрење веќе симптомите ми исчезнуваа. А мајка ми тоа го решаваше со лекарства зошто и беше веројатно посериозно. Ама пробајте некогаш со увин чај и многу течност мозе ќе помогне.

Winki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 74
Локација : Скопје
Расположение : супер
Поени : 13722
Registration date : 2009-06-15

Пишување by Кате on 29.07.09 17:07

Девојки има ли негде тема за цисти...денес бев на гинеколог и ми виде циста 5 см ми препиша апчиња па вика дека би требало дапрсне...ама сакам повеќе да прочитам за тоа???

Кате
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Поени : 13451
Registration date : 2009-07-25

Пишување by lilijana on 29.07.09 20:27

Jas kolku sto znam..moja prijatelka piese caj od kantarion po edno litro na den cel mesec..Koga otide na lekar..cistite bea kako so magicno stapce odneseni.Mi pokaza rezultati za da se uveram.nejze nekoja tetka i go kazala toa za cajot.Probaj Kate..moze ke ti uspee i tebe.Pozz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 13955
Registration date : 2009-07-04

Пишување by marijab.d on 12.08.09 16:43

Zenski ne da se "falam"ama jas toa sto go trgav so cistitot nikoja da ne go ima.Imav cistit 5 god intezivno t.e na sekoj 2 mesec .Nemozev da odam na uciliste na fakultet na predavanja nemozev potpisi da zemam i nikoj ne me rabirase deka me peci i deka na sekoj 2 min mi se odi po mala potreba i deka ni kapka nemozev da izmokram .Imav edna maticna doktorka koja za bolkite mi davase tromadoli!Bog da cuva.Potoa piev zeludnici od kokoska suseni eden covek od edno selo mi gi pravese.Ama najiskreno i najotvoreno Vi kazuvam na toj sto ima problem da pie mn tecnosti za da ja istera bakterijata i toa uvin caj i caj od brusnica (citav pogore deka site toa go pisuvaat i tocno e),a mene nikakvi antibiotici ne mi pomagaa.Samo analgin ili nesto slicno ako nesto ve boli dodeka mokrite i mn tecnosti veruvajte eve da cuknam vo drvo oddamna me nema fateno.Ve pozdravuvam i so nadez deka site ke ja sovladate taa najgrda da recam boles

marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 159
Локација : bitola
Расположение : OK
Поени : 13908
Registration date : 2009-05-17

Пишување by lilijana on 12.08.09 17:46

Cistit i jas imam zakaceno..doktorkata maticna mi e kukna prijatelka so moite pa koga i se pozaliv, onaka vo domasni uslovi mi rece :,,Kolku voda pies dnevno??,,Jas i kazav deka so voda sum skarana,..kafe, sokce..ama voda..retko.nejzin sovet bese da zemam od alkaloid caj se vika ,, Caj protiv vospalenie na jajnici,, Go piev 1 mesec.Tolku e kesickata(refus) -tocno za 1 mesec. I ottogas za natamu pijam caj sekoj mesec.Mokrakata mi se iscisti, mi se izbistri, bolki nemam, nemam cistit..taka da ovoj priroden nacin pomaga.Taa mi kaza deka teloto mora da se procisti od site otrovi i bakterii.Tri solji caj dnevno..ili tri soli cista voda..,,Biraj,, mi rece...ednostavno..moras za da go revitaliziras teloto..Cistitot e pobuna na cevkite za mokrenje..tie nema so sto da se plaknat..zatoa sto vo niv ima eden kup bakterii.Zamisli niz nekoja cevka da ne tece redovno voda..taa ke ima eden kup..r,ga..i vo pravo bila.Voda..devojki..caj..zlatno pravilo za dobro funkcioniranje na nasiot zenski sistem.Pozzz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Расположение : оптимист
Поени : 13955
Registration date : 2009-07-04

Пишување by Sun on 12.08.09 18:02

tocno e ova sto go kaza Lilijana,i jas koga imav cistit pred nekolku godini voopsto ne piev tecnosti tie bea svedeni na minimum, i otkoga sama primetiv vo sto e rabotata i zosto se pojavuva toj cistit si pocnav da pijam mn. tecnost iako ne osekam mn. potreba za toa, i ako primetam nekoe peckanje ili mala bolka vednas znam vo sto e rabotata toa znaci deka denta ne sum piela tecnost i odma se fakam za casata da se napijam bilo sto .znaci cistitot se pojavuva samo od nepienje tecnost,koga ke se nasoberat bakterii tie nema so sto da se izmijat, da se isfrlat od kanalot,zatoa zenski pijte mnogu tecnosti

Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Поени : 15066
Registration date : 2008-10-12

Пишување by rainbow on 15.09.09 19:59

дали можи од цистит да ми жежи кај јајниците и да ме чешаат внатрешно и да ми доцни 2-3 дена? пишав и во пмс подетално ама стварно сум исплашена не знам што можи да е а постојано одам по мала нужда постојано и безбојна е мокрачата а вчера при бришењето имав крв ама многу малце па се надевам дека ке ми дојди.

rainbow
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 340
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 13980
Registration date : 2009-05-30

Пишување by Peperutce on 03.12.09 14:15

Ме интересира дали чешањето е еден од симптомите на цистит? Дали некој знае?

Peperutce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 153
Расположение : загрижено
Поени : 13163
Registration date : 2009-10-01

Пишување by Sandra_Anja on 03.12.09 14:17

Jas koga imav cistit, nemav cesanje. Mene mi pocna so bolka pri mokrenje. Mislam deka toa ne e simptom za cistit.

Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Расположение : насмеана
Поени : 16287
Registration date : 2008-07-14

Пишување by Peperutce on 03.12.09 14:21

Мене вчера ан гинеколог ми рекоа дека имам цистит. Ги имам сите горе наведени симптоми, но исто така имам и чешање и тоа многу. Дали тоа значи дека имам и некоја друга бактерија, кандида или нешто слично ?? Фала Сандра_Анја

Peperutce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

Пишување by radost on 03.12.09 14:23

Cistitot dava chesanje ne se sekiraj. Se zavisi od toa kolku e naprednat, ai od organizmot.
Samo sledi gi upststvata na ginekologot i sostojbata se smiruva za den-dva. Ne pominuva vednash ama odi na podobro so sekoh pominat den. Samo treba da se ubiesh od pienje chaevi (uvin i od brusnica).

radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 15037
Registration date : 2008-10-11

Пишување by Peperutce on 03.12.09 14:27

Значи можно е. А јас се мислам цело време си викам кој знае уште што имам :( Пијам се живо и диво... антибиотик, чај, вагиналети, витамини... еве после 1 ден сеуште ме чеша... само не ме тера често на мокрење. Се надевам до утре и ова ке ми помине.. многу е непријатно, боли итн.. вчера се убив од плачење, неиздржливо беше оффффффф ... ај се надевам ке помине што побрзо...
Фала ви многу женски

Peperutce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

Пишување by Sandra_Anja on 03.12.09 14:32

Mene od bolka izgleda ne me cesase
Jas bremena bev i pief cefaleksin, brzo mi pomina, ama uzasno cuvstvo e.

Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Расположение : насмеана
Поени : 16287
Registration date : 2008-07-14

Пишување by Peperutce on 03.12.09 14:35

Да ве прашам уште нешто. На прашањето не му е тука местото но не можев да ја најдам темата, да ко ја има воопшто....
Ми рекоа да правам уринокултура одкако ке завршам со антибиотикот. За што е тоа?? Што покажува???

Peperutce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

Пишување by Sponsored content Today at 9:10