Родители и деца

Цистит

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Цистит

Пишување by Laura on 17.01.09 23:19

Anika напиша:има на пазар на мерење рефус, ама мм ми купуваше, не знам по која цена.

Аника фала, ама кој пазар е тоа?
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Anika on 17.01.09 23:25

700 или 800 ден кило, еве го прашав. На пазарот Буњаковец.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18663
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Laura on 17.01.09 23:34

Anika напиша:700 или 800 ден кило, еве го прашав. На пазарот Буњаковец.

Фала уште еднаш, скоро исто е како во Веро, ама тоа е тоа. Важно дејствува.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Oci on 06.05.09 14:55

Se pridruzuvam na ovaa tema.. denes bev na lekar, i mi kaza ginekologot deka e cistit, vospalenie na besikata.. po grozno custvo ne sum osetila do sega.. odvratno e.. mi rece da pijam mnogo caj od brusnica do ponedelnik, pa ako ne e podobro, togas antibiotil.. vcera me fati, taka nenadejno, odednas.. od pamet se izvadiv, sakav da pravime bebe, ama sepak ke pocekam ovoj mesec zaradi antibioicite (ako gi zimam) a ovulacija bas denes imam go vidovme folekulot na eho :(
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Sister on 06.05.09 15:08

Oci ќе има прилика за правење бебе,сега реши го овој проблем.Јас имав цистит два пати првиот ми помина со лидаприм таблети,а вториот само со чај.Беше сабота кога почнав да чувствувам пецкање и грчеви во стомакот полошо чувство нема,и пиев увин чај, и многу вода.До понеделкник бев здрава, но за секој случај направив проверка на мокрачата и се беше во ред.Пиј од чајот колку можеш повеќе и ќе биде во ред.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19034
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Oci on 06.05.09 15:27

Fala Sister, malku se utesiv... ova dosega ne mi se slucilo.. Sekogas sum si pravela kontroli, krv, mikro, pap... i OP.. odednas bolka me stegna nevidena :( sega sum podobra.. vcera bese loso.. eve si pravam caj.. abe cela cisterna ako treba ke ja ispijam Smile
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by najmila on 06.05.09 15:27

Jas patev od cistit dolgi godini,na sekoi 2 meseca mi se povtoruvase,nema nisto poloso od toa neprijatno cuvstvo.Kolku i da se pazev i da se oblekuvav toplo me fakase.Taka edno 5-6 godini si imav muki,so mnogu upornost,antibiotici i mnogu tecnosti da cuknam vo drvo go izleciv i me nema fateno fala bogu 2 god
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18648
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Oci on 06.05.09 15:34

Pu pu.. skraja da e.. !!!
Da go snema i da ne se povtori nikogas!!!! Pa bebe sakam Smile
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Mimi22 on 06.05.09 16:25

Laura напиша:
Anika напиша:700 или 800 ден кило, еве го прашав. На пазарот Буњаковец.

Фала уште еднаш, скоро исто е како во Веро, ама тоа е тоа. Важно дејствува.
Jas vo zegin kupiv caj od brusnica okolu 300 den bese 200 grama ama e 100%americka brusnica i mnogu pomaga za eden den od nea mi se smiri.Mi dadoa i amoksiklav posto dojam ama samo edno ispiv i so cajot mi pomina.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18560
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Goca on 06.05.09 16:44

И јас имам цистит,пред некое време поштено ме намачи и навистина ептен непријатно е чуството,чуствувам дека не е доизлечен,ми дадоа палин антипиотик,мислам дека така се викаа,чај од брусница,воглавно многу течности,но пак од време на време го имам она чуство како да ќе се по..чам во гаќи а кога ќе одитам во вц имам само 2-3 капки.....се канам поторно да одам на доктор.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20334
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Oci on 06.05.09 19:16

ne se kani - tuku odma na lekar.. sto porano - toa podobro Smile
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by najmila on 06.05.09 21:57

Devojki a koj antibiotik vi go davaat?Ako e palin samo da vi kazam deka ne dejstvuva voopsto i pak se povtoruva.Mene na pocetok me otruja so palin i nisto i pobarav mislenje od drug ginekolog i mi go prepisa Nolicin,mislam deka od nego se spasiv
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18648
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Goca on 06.05.09 22:30

А кај ми ојде пораката scratch можеби не ја испратив,ај сега пак
....во право си Oci мора да отидам што поскоро зато што јас веќе си имам проблеми со бубрезите па ми фали уште тоа циститит да ми забуричка работа,Најмила мене Палин ми препишаа но ми помогна само тогаш за тогаш а еве повторно ми се појавува,обавезно ќе побарам мислење за овие Нолицин.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20334
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by BILE-ENA on 06.05.09 23:03

I mene dolgi godini me fakase cistitot.Edno-dve i jas problem,ma palin ma uv mix caj.Se dodeka ne prestanav da gi mokram nozete letno vreme so crevoto i zimno vreme da nosam gaki uzvratki :( Smile
Ama sega deka dojam retko odam po mala nuzda (2-3 pati na den) nekako ko da ke se pojavi.se misli.Fintata e so Jana ima 4 meseci i samo na doenje e.Sto da pravam?Pomos!
avatar
BILE-ENA
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 396
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 18472
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Kikic on 06.05.09 23:05

Mene Tamara na dva pati mi zakaci cistit dete bredleduvase od bolka.I dadoa Lidaprim i vo dvata slucai i mnogu piese caj od brusnica i Uvin caj
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19075
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Oci on 07.05.09 10:07

Utrovo ostaviv urino kultura, pa ke vidam sto ke mi bidat rezultatite... Denes mi e 3 den, kako da mi e podobro, ne mi e krvavo, i ne me boli ko zavcera, ama sepak.. tuka e uste :(
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Deni on 07.05.09 12:25

najmila напиша:Devojki a koj antibiotik vi go davaat?Ako e palin samo da vi kazam deka ne dejstvuva voopsto i pak se povtoruva.Mene na pocetok me otruja so palin i nisto i pobarav mislenje od drug ginekolog i mi go prepisa Nolicin,mislam deka od nego se spasiv

Abe ne se zema antibiotik na svoja raka, posebno za ovoj dosadniov Cistit. Go imam od sredno skolo, sve znam za nego. Epten e dosaden, znae da bide i hronicen. Treba da se napravi urinokultura za da se vidi na koj lek deluva bakterijata sto go predizvikala, pa toj lek ce ve izleci, a ne Palin za site! Kaj mene bas na Palinot e resistentna (otporna) taa bakterija, taka da djabe ce go pijam. I Nolicinot isto mi pokaza resistent. Kaj mene sosem drug bese sensitive- pa so toj me lecea, a znae po nekoja godina i toa da se smeni pa taka sto ne e sekogas istiot lek vo igra,sega e sensitivna bakterijata na Citeral na rpimer, a po nekoj mesec bas na Citeralot pokazuva resistentnost, a se pojavil drug kako sensitive. Pravete urinokulturi obavezno!
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19685
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by radost on 07.05.09 15:13

Jas koga imav cistit (ama imav i kamen vo bubreg i od toa mi beshe) mi dadoa Nolicin. Ova e isto kako Palin samo e nova generacija i e poefikasno.
Inaku OCI cistitot nema vrska so pap, i vaginalni brisevi. Ova e urinarna infekcija. Ne se sekiraj brzo pominuva i potoa ke mozhesh da se frlish na pravenje bebe.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18612
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Oci on 07.05.09 15:46

fala to radost, Smile bas me utesi i ti i tie pred tebe Smile ama ova brusnicava epten pomaga luge!!!! i prethodno si ja piev kako caj jas, sekogas si ja imam doma ama ne vaka intenzivno.. odlicna e!!! Smile
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Oci on 08.05.09 9:13

75 den e 100 gr susena brusnica na zelen pazar.
Ama luge, epten e dobra.. ne znaete kolku mi deluva.. Smile jeeee..
dodeka da mi bidat rezultatite - ova ke mi pomine Smile Smile Smile (daj boze)
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by sonjamfk on 08.05.09 10:20

od koga pocnav da go pijam cajot od alkaloid za vospalenie na jajnici i jajcevodi go nemem veke toj problem . inaku isto kako deni imav problemi. sto da piev vo pocetokot dobro, a potoa ne deluva. kaj sekogo e razlicno. obavezno urinokultura.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19558
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by najmila on 08.05.09 16:39

Deni напиша:
najmila напиша:Devojki a koj antibiotik vi go davaat?Ako e palin samo da vi kazam deka ne dejstvuva voopsto i pak se povtoruva.Mene na pocetok me otruja so palin i nisto i pobarav mislenje od drug ginekolog i mi go prepisa Nolicin,mislam deka od nego se spasiv

Abe ne se zema antibiotik na svoja raka, posebno za ovoj dosadniov Cistit. Go imam od sredno skolo, sve znam za nego. Epten e dosaden, znae da bide i hronicen. Treba da se napravi urinokultura za da se vidi na koj lek deluva bakterijata sto go predizvikala, pa toj lek ce ve izleci, a ne Palin za site! Kaj mene bas na Palinot e resistentna (otporna) taa bakterija, taka da djabe ce go pijam. I Nolicinot isto mi pokaza resistent. Kaj mene sosem drug bese sensitive- pa so toj me lecea, a znae po nekoja godina i toa da se smeni pa taka sto ne e sekogas istiot lek vo igra,sega e sensitivna bakterijata na Citeral na rpimer, a po nekoj mesec bas na Citeralot pokazuva resistentnost, a se pojavil drug kako sensitive. Pravete urinokulturi obavezno!

Да, така беше веќе изумив се правеше уринокултура па после антибиотици.Само што повеќето кога одат на матичен лекар не им даваат упат за уринокултура матичните туку веднаш им препишуваат Палин.Така беше и во мојот случај,ме отруја со Палин без никаков ефект!
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18648
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Oci on 08.05.09 18:46

i jas imav moment koga sakav da pojdam do apteka i da kupam antibiotik.. ama sepak. si rekov - ne.. Smile sepak stom doktorkata rece - prvo rezultati, pa sigurno taa znae poveke od mene, za toa ucela i raboti.. ke pocekam, a cajov e super vo megvreme Smile
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by kavadarcanka on 13.05.09 14:03

И јас патам од цистит и многу ме нервира ама зошто ме фаќа откако ќе ми завршува менструацијата незнам
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19357
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Ana.b on 19.05.09 17:48

Jas kolku sto imam razbrano Nolicin e slicno na palinot,no ne sum sigurna.
Inaku imam golemo iskustvo so cistitot,mozam se da ve informiram.Cistitot zapocnuva so cesto mokrene,posle polovina den ili eden den od koga ke se pojavi,veke odite vo wc,a nemate sto da mokrite,pocnuva da se custvuva malo peckanje,koe za kratko vreme moze da premine vo gadna bolka.Duri moze da dojde do krvarenje.Kako sto prethodno bese napomenato,odma koga ke odetite bilo koj od ovie simptomi,kupite uvin caj ili uve-mix,i ispij te najmalku 10 solji vo tekot na denot.Dobro e i caj od brusnica,ama bez uvin caj nikako.Ako vo momentot ne ste vo moznost da odite ne doktor,a imate jaki bolki,slobodno napi te se palin kapsuli,bolkata i mokrenjto ke se smirat posle 2 do 3 casa,od pienjeto na palinot.No mora da otidete i do lekar,za da se vidi dali e potereben antibiotik.Nemojte,da ja prekinuvate dozata na antibiotik,palinot i cajot pred vreme,cistitot brzo proaga,no i znae lesno da se povrati.
Cistitot ne mora da znaci bakterija ili pesok-kamen vo bubreg,moze da se pojavi od ladni noze,promaja i sl.,no za sekoj slucaj da se ispita mokraca.

Se izvinuvam za golemiov tekst,no od sopstveno iskustvo znam kolku e bolen cistitot i se custvuvav dolzna da vi pisam
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17913
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот