Родители и деца

Цистит

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Цистит

Пишување by Anika on 14.01.09 18:49

Од што беше ладно деновиве на работа а и од што ми мрзнеа нозете денес добив цистит. Не можам да мокрам иако цело време ме тера на мокрење. Некое непријатно чувство не можам да го опишам. Ме пече, а едвај успевам да измочам неколку капки. Кажете некој лек за ова?

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18793
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Sandra_Anja on 14.01.09 18:53

Anika, jas prv pat fativ cisti na odmor vo 7-ot mesec od bremenosta i piev Cefaleksin, odma mi pomina. A, mislam deka moze da pomine i bez antibiotki, so caj od Brusnica ili samo Brusnica od Vitalia da jades. Probaj, jas toa znam:) I pobrzo da ti pomie, mnogu e nezgodno
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19992
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by avanturistka on 14.01.09 18:56

istoto sto ti go kaza i sadra i ke dodadam samo uvin caj.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19310
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Anika on 14.01.09 18:57

Ауу како ми е ладно сега да се симнувам да аптека да барам чај од брусница, плус ова ме пече ќе умрам! А се сетив дека и увин чај е добро, а антибиотик не пијам на своја рака. Ќе зборам утре со докторката а чај ќе побарам во Зегин, морам да се симнам, среќа Зегин ми е доле блиску. Фала ти Сандра.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18793
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Laura on 14.01.09 19:05

Anika напиша:Ауу како ми е ладно сега да се симнувам да аптека да барам чај од брусница, плус ова ме пече ќе умрам! А се сетив дека и увин чај е добро, а антибиотик не пијам на своја рака. Ќе зборам утре со докторката а чај ќе побарам во Зегин, морам да се симнам, среќа Зегин ми е доле блиску. Фала ти Сандра.

Palin kapsulite se isto dobri, mene duri samo so edna ednash mi pomina. Sega ne znam dali se na recept.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by avanturistka on 14.01.09 19:07

palin da zakon se na niv mislev a ne mi teknuvase ,znam sveki moja gi imase pieno i mnogu gi ispofali.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19310
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Anika on 14.01.09 19:21

Антибиотик ли е тоа?

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18793
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Kikic on 14.01.09 20:06

Lani i jas i kerkami zakacivme na odmor cistit .Lidaprim apcinja dva pati na den po dve uvin caj e doktorska terapija.
Jas piev plus listovi od dunja caj mnogu mi pomogna
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19205
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Anjuska08 on 14.01.09 20:28

Покрај антибиотик по препорака на лекар, многу увин чај, чај од брусница, но мислам дека најефикасен е билната мешавина за уринарни патишта од билна аптека. Направи си уринокултура пред антибиотиците да не станува збор за некоја бактерија.
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18535
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by hormonce on 14.01.09 23:54

Мене со Лидаприм ми помина 3 дена по 2 апчиња пиев и чај од брусница.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18983
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by avanturistka on 15.01.09 0:01

Anika напиша:Антибиотик ли е тоа?
da antibiotik e

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19310
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Vesnicka on 15.01.09 0:05

Lele Anika mnogu mi e zal!Jas od toa cuvstvo uplav imam.Cistit dobiv prva pat vo seotemvri.Uzas i palin i uvin caj se piev i puknav cela nok oci ne sklopiv.Koga mokrev mi tecese i krv toa bese epten uzasno.Pred Nova godina pak kog ago osetiv istoto cuvstvo ke puknev.Odma zemav ista terapija i mnogu golema kolicina caj i ovoj pat mi pomina brzo.Ama kako i da e vo Ohrid ke vleguvam so strav zasto toa vo septemvri bese strasno.Pa togas i na klinika bev midadoa upat za vo bolnica ako krenam temperatura da ne e bakteriski ama za sreka ne bese.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 19222
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by vecki on 15.01.09 0:07

a da si stavis uloska natopena so vinski ocet
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20860
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by hormonce on 15.01.09 0:10

vecki напиша:a da si stavis uloska natopena so vinski ocet
Или ракија,може нели Вецки?
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18983
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by vecki on 15.01.09 0:16

moze zatoa sto zagreva i se smiruva se stvarno pomaga
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20860
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Anika on 15.01.09 13:10

Фала ви женски, цела ноќ се мачев со циститот, еве сега пијам чај од брусница и подобро ми е. Ама закачив грип, со мм сме и двајцата болни и уште и циститов ми требаше. Фала богу денес каде каде подобро се осеќам, сигурно ми е од прехлада.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18793
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Simona's mom on 15.01.09 14:46

vecki напиша:a da si stavis uloska natopena so vinski ocet
Вецки,за ова првпат слушам,нема да пече од оцетот?
Кога имам проблеми со цистит чајот од брусница ми е спас ,и тоа во големи количини,да се промиваат мочните патишта.Увиниот ми има грозен вкус и едвај го пијам.А иначе чувството на нелагодност е грозно,како да седам на мраз..Фала богу во последно време сум немала..
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18948
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Laura on 15.01.09 14:56

Anika напиша:Фала ви женски, цела ноќ се мачев со циститот, еве сега пијам чај од брусница и подобро ми е. Ама закачив грип, со мм сме и двајцата болни и уште и циститов ми требаше. Фала богу денес каде каде подобро се осеќам, сигурно ми е од прехлада.

Аника, пиј што повеќе, па макар и обична вода. Иако е болно можеби, но колку повеќе внесуваш течности, толку повеќе и бактериите ги отстрануваш по природен пат.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by BiljanaM on 17.01.09 22:30

какво е тоа цистит многу сум неинформирана?
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 32
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 18593
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by avanturistka on 17.01.09 22:33

hormonce напиша:
vecki напиша:a da si stavis uloska natopena so vinski ocet
Или ракија,може нели Вецки?
ja mislam deka od rakija ke i se narusi ph vrednosta,ili prosto receno ke ja isusi .neznam

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19310
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Anika on 17.01.09 22:36

Готово ми помина, среќа само 2 дена ми траеше. Многу ми помогна чајот од брусница.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18793
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Sun on 17.01.09 22:41

Bile podobro sto ne znaes,ama aj ke te informiram Smile cistit e vospalenie na mocniot meur,i mnogu cesto tera na mokrenje i se javuva i pecenje pri mokrenjeto mnogu neprijatno custvo e
avatar
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 18771
Registration date : 2008-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by BiljanaM on 17.01.09 23:13

САН фала .Едно повеке flower
avatar
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 727
Age : 32
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 18593
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Laura on 17.01.09 23:14

Сушена брусница има во Веро по цена од 92 ден 100 грама. Што е многу, многу е. Дали сте виделе на друго место и по која цена?
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Anika on 17.01.09 23:18

има на пазар на мерење рефус, ама мм ми купуваше, не знам по која цена.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18793
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цистит

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот