Родители и деца

Заушки

Страна 10 of 11 Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

Go down

Re: Заушки

Пишување by sneze on 30.03.09 10:17

Леле уште ли има заушки. Систер од каде беше ти? Ајде ќе помине , повеќе одмарај . Дечињата добри ли се ?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18449
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 30.03.09 10:26

Децата се добри,син ми нели само што ги прележа,а ќерка ми пак на гости на приземје кај баба и дедо.Абе мислев кај мене ќе ме фати сум ги прележала,а пак комшивките кога бев на лекар ми велат што не си се пазела?Како да се пазам,од син ми?Па тој сака да се гушне да се пожали а јас ќе бегам...Ај што да се прави.А инаку од Пробиштип сум,еве веќе и кај нас ги нема толку ама јас баксуз..
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18419
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 30.03.09 18:37

Знае ли некој да ми каже дали е нормално и вратот да отекува,еве мене отокот ми се симнува накај клучната коска,а кај син ми не беше така?
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18419
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by lidija29 on 30.03.09 18:57

Sister normalno e da ti otekuva vratot, kolku sto sum jas zapoznata obicno ednata strana e po otecena od drugata ...se nadevam za skoro ke ozdravite
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 17491
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by KAJA on 10.04.09 10:39

koja e najdobra prevencija od zauski?
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18212
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Kikic on 10.04.09 10:40

Samo zgolemena Vitaminska terapija drugo nisto Kaja
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18460
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by KAJA on 10.04.09 10:50

znaci da zemam ologovit?...doznav deka eden drugar fatil pa sega sum mn voznemirena da ne prefati i maz mi... oligovit ili ehinacea? ili vo apteka da prasam so ke mi preporacaat? lele ama se voznemiriv...
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18212
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Kikic on 10.04.09 10:52

Sto sakas samo da e vo pogolemi dozi.A ti sepak prasaj si vo apteka sto ke ti preporacaat.
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18460
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Mila87 on 10.04.09 20:05

Доколку тм веќе бил во контакт со заболениот, голема е веројатноста веќе вирусот да е во организмот на тм. Симптомите се јавуваат покасно. Доколку сте вакцинирани и имунитетот ви е добар , нема од што да се плашите. Поздрав
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 17809
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by KAJA on 11.04.09 9:03

ne sme vakcinirani...zemav ehinaceja pa ke vidime..vo apteka mi rekoa deka taa bila dobra za imunitet..
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18212
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Emi on 11.04.09 9:36

како си Систер, леле колку мака видовме ние со тие заушки, мм беше 15 дена во болница, јас одев секој ден кај него ама ете среќа па не ме фати, а не сум ги прележала.

Ако леукоцитите не се покачени не се опасни, кај мм беа многу вискоки
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20451
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by najmila on 11.04.09 10:26

пред месец дена ги прележав заушкиве.Закачив од дечкото и тоа кога немаше симптоми никакви а фактички беше заразен.Откога отече се пазев ама џабе он веќе ми го пренел вирусот пред тоа.Ај јас како женско полесно поминав но он душичка колку маки виде леее.10 дена у болница лежеше,.Од мое искуство да ви кажам женски џабе и да се пазите и да зимате незнам колку витамини ако не сте вакцинирани или само еднаш а сте биле у контакт со заразен 95% ќе закачите и вие
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18033
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 11.04.09 10:42

Emi напиша:како си Систер, леле колку мака видовме ние со тие заушки, мм беше 15 дена во болница, јас одев секој ден кај него ама ете среќа па не ме фати, а не сум ги прележала.

Ако леукоцитите не се покачени не се опасни, кај мм беа многу вискоки
Добра сум сега Еми,еве денеска 19 ден откако се разболев,ми беше страв за ќерката и мм,ама изгледа се ќе биде во ред.Јас ни не проверив леукоцити,немале моментално прибор за да ми земат крв,ама изгледа биле во ред.Јас ги имам прележано и еве по втор пат,демек полесни симптоми би требало да имав,а јас трипати поотечена од син ми и висока температура,имунитетот изгледа не ми е добар.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18419
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by najmila on 11.04.09 10:44

Систер а на која возраст си ги прележала прв пат заушките?
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18033
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 11.04.09 10:49

Не знам точно,ама мислам сум имала 9-10 години.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18419
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by najmila on 11.04.09 10:52

Леле зар и тоа чудо го има по втор пат да те повторува,Јас си се тешев,викам па добро е што прележав сега утре кога ќе имам деца ќе бидам раат.Ама не било така значи
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18033
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 11.04.09 10:56

Абе мутирани вируси незнам што друго може да биде.И јас мислев нема шанси да ги фатам,ама ете дали од што нон стоп бев со син ми,па тој сака да се гушне да се пожали,знаеш колку боли Smile .
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18419
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by najmila on 11.04.09 11:11

Море огин да ги изгори и мутанти и све,ко што би рекла бабами Smile)).Абе ко што читав јас немора да имаш близок контакт со некој кој е заразен,може да се пренесе и преку воздух,дури и ако заразениот е одалечен 4 метра
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18033
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 11.04.09 11:17

Да може и од поголема далечина,ама секако најважен е имунитетот.

Ти имаше ли температура?
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18419
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by najmila on 11.04.09 11:21

имав ама 2-3 дена ама до 38 највеќе.А дечкото мој имаше над 40.Викаат колку си постар толку полошо ги прележуваш.Ти во карантин беше,да не закачи и ќерката или не се изолираше?
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18033
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 11.04.09 11:25

Да точно е колку си постар потешко е,јас качував 39 температура и одвај издржавтри дена од кревет не станав.Ќерка ми беше кај баба и и немаше контакт со мене,само што осетив болка позади ушите веднаш ја пратив на гости.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18419
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by najmila on 11.04.09 11:32

И пред болката во ушите си била заразна но ете среќа не ја фатло ќеркичката. Да не те плашам инкубацијата трае и до 25 дена.Мене ме зарази знам точно и кој ден,2 дена пред да му се појават симтоми на децкото,на 18 ден отеков.но знам случај што на 23 ден отече.
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18033
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 11.04.09 11:52

Најмила знам дека има уште некој ден ама јас се тешам сама себе дека се ќе биде во ред Smile
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18419
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by najmila 22 on 21.04.09 19:52

Zdravo na site!
Pred godina dena otekov samo na ednata strana i mi se javija mali glavobolki. Me prati maticniot lekar na infektivno za da ustanovat sto mi e. Od infektivno me pratija na MAKSILOFACIJALNA klinika zosto mislea deka mi se plunkovite zlezdi.
Okapav vo bolnica 15 dena ,otokot ninako ne se spustase ,znaci primav teski lekarstva ,a i odozgora na toa mi izvadija zab mislea deka zabot pravi problemi i toa na zivo poradi toa sto anasteziite ne deluvaa. Koga si dojdov doma posle 5 dena bratmi otece ,i sama si otkriv deka mi bile zauski. Znaci mene mi davale sosema pogresni terapii a i + toa kaciv 40 temperatura ,imav strasni bolki vo stomakot i 3 dena celo vreme povrakav.
Vo taa bolnica imase dosta operirani ,koj od zlezdi... svasta vidov tamu. E SEGA ZAMISLETE DA SUM PREFATILA NEKOJ OPERIRAN TAMU... BAS NA TOA MESTO... A I DOSTA DECINJA MALECKI OD PO 2 GODINKI LEZEA ZAEDNO SO MENE. VO SEKOJ SLUCAJ STRASNO. POZZ DO SITE flower
avatar
najmila 22
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 31
Локација : makedonija
Расположение : raspolozeno i najzaljubeno
Поени : 16901
Registration date : 2009-04-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by fibimk on 10.05.09 23:00

Jas nemam prelezano nitu sipanici nitu zauski....i da vi kazam mnogu mi e strav.....Eve sega imam vnuk 3 godini e,pa ako toj fati sioanici ili zauski vo gardinka....sto mislite deka jas treba da pravam?da se krijam,da ostavam da me fatat.....ama nekako mi e strav zosto so godinive mozda ima nekoi posledici vrz zdravjeto posle toa.Sum cula sipanici kaj maz na povozdravsni godini mozat da redizvikaat naplodnost...Sipanici ako fatis za vreme ne bremenost bile opasni z a plodot......Stvarno mnogu mi e strav.......ne deka planiram bremenost,ama ne daj Boze da ne se odrazi nesto tuka.......od toa se palsam najpoveke.....
Imate nekoi informacii za ova?
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18444
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 11 Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот