Родители и деца

Заушки

Страна 9 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Go down

Re: Заушки

Пишување by magi on 03.03.09 18:10

Aman be ja mislev deka veke e stiseno so zarazava lele sto ne snajde, a tvoeto od zauski e ili?
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18143
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by jasmina,mina on 03.03.09 18:29

magi напиша:Aman be ja mislev deka veke e stiseno so zarazava lele sto ne snajde, a tvoeto od zauski e ili?
не маги моето е од стомачен вирус

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19344
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Arnaudova Milena on 04.03.09 12:44

Zdravo na site!Jas eve od sabajle mnogu se iznervirav,mazmi fati zauski i sega e na infektivno.Moze ke go zadrzat.Jas neznam sto da pravam,bemena sum i vleguvam vo 8 meseci i neznam dali imam veke prifateno i kolku toa ke bide strasno za moeto bebence!Ke se zbudalam.Prasav nekolku doktori i site mi kazuvaat razlicno.Dali nekoja trudnica imala slicno iskustvo i kolku e rizicno?Prijaten den!
avatar
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 17487
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Mama Ane on 04.03.09 12:53

и што викаат докторите? Смири се не се паничи, мислам дека е покритично во првите месеци од бременоста.. Ај може нема да ги фатиш
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 19906
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by magi on 04.03.09 13:07

jasmina,mina напиша:
magi напиша:Aman be ja mislev deka veke e stiseno so zarazava lele sto ne snajde, a tvoeto od zauski e ili?
не маги моето е од стомачен вирус
E dobro jas se isplasiv a i stomacniot virus e rasiren go ima skoro kaj sekoj samo ajde da ozdraveete sto pobrzo vi posakuvam.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18143
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by magi on 04.03.09 13:10

Arnaudova Milena напиша:Zdravo na site!Jas eve od sabajle mnogu se iznervirav,mazmi fati zauski i sega e na infektivno.Moze ke go zadrzat.Jas neznam sto da pravam,bemena sum i vleguvam vo 8 meseci i neznam dali imam veke prifateno i kolku toa ke bide strasno za moeto bebence!Ke se zbudalam.Prasav nekolku doktori i site mi kazuvaat razlicno.Dali nekoja trudnica imala slicno iskustvo i kolku e rizicno?Prijaten den!
Milena i jas bev isto kako tebe ama totalno istiot slucaj.
Jas bi ti preporacala da ne panicis, mene ne me fati ti sega pij uste poeke vitamini,vitamin C obavezno i echinacea vo vid na sirup ili apcinja.
Za plodot moze da bide opasno so toa sto moze da vlijae na vidot ili sluhot taka mislam deka bese,zatoa ti sega distanciraj se vo sekoja smisla na zborot od mt ako imas kade i da se preselis kaj roditeli na pr. dodeka e inficiran, a ako ne mozes togas vnimavaj mnogu veceto dezinfekcija skoro sekojdnevna so sto jade se so toa da si jade spij odelno i provetruvaj obavezno.
Znaci maksimalna zastita.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18143
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 09.03.09 14:36

Син ми фати заушки,еве од вчера левата страна му е ептен отечена,и качува температура 39.Страв ми е бидејќи е во пубертет,па да не се случи некоја компликација.
А ептен ме нервира тоа што ги има примено и двете вакцини против заушки,и тоа втората во 2002,а рекоа дека од таа година е воведена вакцина што штити баш против овој вирус што дивее сега...
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Bela on 09.03.09 14:39

Sister напиша:Син ми фати заушки,еве од вчера левата страна му е ептен отечена,и качува температура 39.Страв ми е бидејќи е во пубертет,па да не се случи некоја компликација.
А ептен ме нервира тоа што ги има примено и двете вакцини против заушки,и тоа втората во 2002,а рекоа дека од таа година е воведена вакцина што штити баш против овој вирус што дивее сега...

Имаше ли некои поспецифични симптоми пред да се јави отокот?
avatar
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 526
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17542
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 09.03.09 14:41

Баш ништо.
Во саботата околу 9 вечерта се пожали на болка позади увото,во недела сабајлето беше отечен.Ни рекоа да ставаме облоги од acidi borici,да пие це вит,бе комплекс и да пазиме ако се јави болка во тестисите да одиме на преглед.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Mama Ane on 09.03.09 14:44

Леле душиче, ајде систер се надевам се ќе биде како што треба. Слушајте ги советите на докторите и ќе биде ок. Поздравчиња за него и побрзо да ни оздраве
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 19906
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 09.03.09 14:57

Еве сега пак го тресе ќе качува температура...
Може и немаше да се плашам толку да не беше во пубертет.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by sneze on 09.03.09 15:19

Уште ли ги има заушкиве леле аман више. Ајде побргу да оздравете.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18294
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 09.03.09 15:22

И јас мислев дека ги нема веќе,ама ете не било така.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 09.03.09 15:26

Добра е,ја преселивме кај баба и привремено,ама ништо чудно да се разболи и таа.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by sneze on 09.03.09 15:28

Жал ми е ама тоа е , ќе помине.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18294
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 09.03.09 15:34

Ќе бидам позитивна,ми нема друга.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by magi on 10.03.09 10:20

Sister ke pomine samo da se nadevame deka ke bide so lesno.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18143
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 10.03.09 14:43

Денес ја проверивме крвта,се е во ред нема покачени леукоцити,се надевам дека така ќе остане.Температура нема,само болка,ама ај ќе помине.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Dragana on 27.03.09 16:26

Јас денес бев да примам вакцина за заушки зашто не сум ја примила кога требало.само една доза сум примила и тоа кога сум била 13 месеци бебуш.

Ама имале право децата што плачат ептен боли.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 31
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 18573
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by milena p on 27.03.09 17:04

I na mene majka mi mi kaza da idam kaj nea na rabota da primam vakcina.ona raboti vo bolnica kaj sto se vadat sanitarni kniski.a jas i vikam pa neli sum golema vakcina da primam.ona mi ce deka moze da si primam,edne sum primila kako dete ,ama ne sum gi prelezala ,pa ne znam dali da primam.
avatar
milena p
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 611
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 18024
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Mila87 on 27.03.09 17:10

Јас си се вакцинирав вчера , и ептен безболно беше, поминав супер(со оглед на тоа дека сум голема плачка). hihi
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 17654
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by milena p on 27.03.09 17:12

Valjda ke mozam i jas da se vakciniram deka imam 26 godini zatoa.
Mila kazi mi pred toa te prasuvaa li dali si jadel ili si piel nesto ili treba na gladno da ja primis ili bilo sto?
avatar
milena p
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 611
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 18024
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Mila87 on 28.03.09 0:33

milena p ме прашаа само дали сум алергична на млеко,јајца и на некои лекови. Најверојатно можеш се да јадеш од сабајле ако не си алергична, јас не бев јадена а ме прашаа и малку ме искараа зошто немам јадено, но тоа беше заради тоа шо ми стана лошо, а лошо ми беше од страв(иако ништо не осетив, пусти страв Smile ) така да дефинитивно немаш гајле ако си јадена.
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 17654
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by milena p on 28.03.09 8:34

ok fala
avatar
milena p
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 611
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 18024
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sister on 30.03.09 10:02

Изгледа тоа што го прочитав ако те повторат заушките поблаги се симптомите,во мојот случај не е баш така.Еве веќе 5 дена сум отечена,боли многу,ама температурата ме истошти,три дена само лежев еве од вчера почнав да седнувам,денеска како подобра сум,ама многу сум отечена целиот врат,образите....А мислев дека нема шанси да се разболам и јас.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Заушки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот